Ahold geen koploper met sociaal beleid" Avondwinkels voorzien in een duidelijke behoefte Concept onacceptabel voor de COR Rdv<*n Flitsen pagina 7 Nieuwe winstdelingsregeling: De COR heeft bestuurder A. Heijn per brief laten weten dat het concept voor een nieuwe winstdelingsregeling, zo als dat op 4 oktober in de COR-vergade ring is gepresenteerd, voor de COR niet acceptabel is. In-het concept wordt voor de vaststelling van het uitkeringspercentage uitgegaan van een gemiddelde over de jaren 1985, 1986 en 1987. Op grond van de door $e Raad van Bestuur gedane uitspraken over de te verwachten winst over 1988, heeft de COR de indruk dat een uitkering op basis van de oude winstdelingsrege ling hoger zou zijn dan de uitkering over voorgaande jaren.,Het nu voorgestelde percentage geeft echter als uitkomst een lagere winstuitkering te zien. Deze lage re uitkering zou bij onze achterban mo gelijk tot onbegrip en onrust leiden", schrijft de COR in zijn brief aan de heer Heijn. ,Ook willen wij u erop wijzen dat de recente overnames door onze achter ban gezien zullen worden als bewijs van het feit dat er zeer goede resultaten zul len worden behaald. Het voorgestelde tijdvak (1985/'86/'87) als basis voor de be rekening van een vaste eindejaarsuitke ring is voor ons dus niet acceptabel. De COR geeft in de brief ook uiting aan zijn onvrede over het late tijdstip waarop het concept is gepresenteerd, namelijk 4 oktober. Omdat de nieuwe winstdelings regeling al over 1988 van kracht zou moeten zijn, is de COR verzocht om vóór 1 december met het voorstel in te stem men. De COR is van mening dat een dergelijke beslissing op zo'n korte ter mijn niet mogelijk, is, omdat de winstde lingsregeling zeer vele medewerkers be treft en het voor de COR daarom belang rijk is tot een gefundeerd besluit te ko men. Voor de COR-commissie Arbeidsvoor waarden/ Sociaal Beleid is nog een schone taak weggelegd. Op de vraag aan de commissie-woordvoerder hoe dat nou bij Ahold zit met het sociale beleid vergeleken met andere bedrij ven is het antwoord: ,,Ik heb niet be paald de indruk dat 't bij ons stukken beter geregeld is." Diplomatiek voegt Ad van Vlokhoven daar meteen aan toe, dat Ahold aller minst de slechtste is. Dat nou ook weer niet. Maar dat 't beter kan, ja, dat mogen we toch wel opmaken uit zijn woorden. Er is dus werk aan de winkel voor de COR en genoemde commissie in het bij zonder. Voorstellen in die richting zal de commissie overigens niet direct op tafel leggen. ,,Onze primaire taak is om te toetsen en om te behouden wat er is. Wij zijn er uiteindelijk niet om beleid te ma ken. Niet teveel afwachten De 41-jarige bedrijfsleider van het Etos Beauty Case-filiaal in het hartje van Bre da meent overigens wel dat de COR niet teveel een afwachtende houding moet aannemen. Dat is iets waaraan hij zich kan ergeren. ,,In 't algemeen - dus dat geldt niet alleen voor Ahold - zie je OR'en en COR'en in opstand komen als er 'ge duvel' is over het adviesrecht of het in stemmingsrecht. Dan voelen de dames en heren zich gepasseerd. Daarentegen hoor je zelden of nooit dat zo'n raad actief gebruik maakt van het initiatiefrecht. Dus zelf met voorstellen komt. Mosterd na de maaltijd Dat punt komt niet zomaar ter sprake. Want uitgerekend vanuit de commissie Arbeidsvoorwaarden en Sociaal Beleid is zo'n initiatief gelanceerd. Om halver wege 1988 het Sociaal Jaarverslag van 1987 te toetsen; dat lijkt verdraaid veel op mosterd na de maaltijd. Vandaar het voorstel om voortaan aan de hand van de Sociale Toekomst Verkenningen, een studie waarin telkens voor drie jaren vóóruit wordt gekeken, een eigen visie te formuleren ten aanzien van het sociale beleid. En daarmee raken we meteen het lastigste punt voor de vier personen tellende commissie: het formuleren van een eigen visie en het toetsen van het sociale beleid zoals dat gevoerd wordt. De woordvoerder:.Sociaal beleid en ar beidsvoorwaarden, dat is per definitie niet de meest concrete materie. Een der gelijk beleid stoelt op een visie. Een visie die bovendien jaarlijks bijgesteld moet worden. Daar komt bij, dat je de materie kunt bekijken vanuit vele invalshoeken. Als COR kun je dus niet 'zomaar' een mening formuleren. Zo zwart-wit ligt dat natuurlijk niet." Zorgvuldigheid Als de COR een voorstel op dat gebied van de bestuurder krijgt voorgeschoteld is het in eerste instantie aan de commis sie Arbeidsvoorwaarden/Sociaal Beleid om daarover een mening te formuleren. Van Vlokhoven:Wót vinden wij er van, en ook wó:arom vinden we dat. Dat is een uitdagend maar tevens lastig karwei. Het gaat immers om de belangen van veel mensen. Dat vereist een zorgvuldi ge besluitvorming. De snelheid waar mee zich dingen voltrekken ligt daardoor ook niet hoog, en dan zeg ik 't nog voor zichtig." Concernregelingen Met name door allerlei overnames van bedrijven is er een scala aan arbeids voorwaarden en regelingen ontstaan die per bedrijf vaak sterk uiteenlopen. De bestuurder heeft daarin lijn proberen te brengen met een plan om 'grote' rege lingen - zoals bijvoorbeeld het pensioen fonds - centraal te regelen. Daarnaast zijn er regelingen per werkmaatschap pij. Dit najaar hoopt de COR de onder handelingen over de decentralisatie van concernregelingen met de bestuurder te kunnen afronden. Maar dat was niet het enige onderwerp waarover de commis sie Arbeidsvoorwaarden/Sociaal Beleid zich boog. De Grondslagen Sociaal Be leid (GSB) en de Arbowet, waarover men adviezen geeft aan de desbetreffende ondernemingsraden, waren enkele an dere uitdagingen. 'Bemoeizucht' Ad van Vlokhoven kan niet ontkennen dat de stof waarmee de commissie zich bezighoudt soms inderdaad een tikkeltje 'duf' kan zijn..Maar 't is tevens ook uiter mate fascinerend", aldus de man die vijf jaar geleden in de OR van Etos begon, in 1987 zitting kreeg in de COR en van zich zelf .zegt dat 'de bemoeizucht mij wel een beetje in het lijf zit.' Heeft iii ons land de avondwinkel toekomst? Het antwoord op die vraag zal bepaald worden door de consument, de veranderde koopgewoonten, klei nere huishoudens en tweeverdieners en dergelij ke, en meer vraag naar gemak en kant en klare maaltijden. Maar ook door politiek Den Haag. Daar moet in de komende twee jaar worden beslist of het nu al op bescheiden schaal bestaande feno meen landelijk kan worden uitgebreid of dat de winkelsluitingswet zulke nauwe begrenzingen krijgt dat ook de 50 winkels, die nu 's avonds hun deur open hebben, het verder kunnen vergeten. Anderzijds zal een verruiming van de winkelslui tingswet ook de 'normale' kruidenier de mogelijk heid bieden langer open te blijven. Dat zou na tuurlijk het bestaansrecht van het fenomeen 'avondwinkel' kunnen aantasten. Vanzelfspre kend volgt ook Ahold, die al enkele jaren twee avondwinkels exploiteert, de ontwikkeling mét grote interesse. Jiet is echter niet onmogelijk dat Nederland over vijf jaar zo'n 200 avondwinkels telt. F.n als Ahold moeten we pro beren daarvan een flink deel mee te pakken. Vooral in de grote steden, in de Randstad en in plaatsen waar universi teiten zijn gevestigd, zal de avondwinkel in een duidelij ke behoefte voorzien." Bob Groen, die voor deze uit spraak tekent, is voor levens middelen Industrie Ahold lei dervan het avondwinkefpro- ject. Hij toont zich wat ver rast als de redactie van Flit sen hem naar zijn avondwin- j kei-verhaal vraagt. ..Tot nog toe zijn we omzichtig met de publiciteit rond de avond, winkels omgesprongen en hebben nou niet van dc da ken geschreeuwd dat de twee zaken die we in Rotter dam in beheer hebben eigen dom van Ahold zijn. Ze werken onder de neutrale naam Avondwinkel' en ook in het assortiment vind je geen typische Albert Heijn artikelen Maar ik Gnd het prima dat die publicitaire te rughoudendheid nu wat rui mer wordt gesteld.' Omschrijving Voor wie het begrip 'avond winkel' niet goed kan plaat sen een korte omschrijving. Een avondwinkel is zeven da gen per week van 's middags 5 tot 's nachts 1 uur open. Het assortiment Is beperkt en mag bijvoorbeeld geen non food-artikeien omvatten. Wel toegestaan zijn onder meer zwak-alcoholische dranken, verpakte koffie, thee en ca cao, brood en belegde brood jes, salades, fruit (.vers en in blik), zoutjes, chocolade, koek en gebak, vleeswaren, kaas en gekookte eieren, vis. consumptie-ijs en patates-fri- tcs Hen belangrijk onderdeel van het assortiment kan. vol gens genoemde regelgeving. bestaan uit fast food en con- venience food; kant en klare maaltijden of maaltijden die thuis alleen nog even in de magnetron gezet hoeven te Worden Ervaring Amsterdam kent van oudsher de avondwinkel. Er zijn daar zo'n veertig zaken, variërend van het snackbar-achtig win keltje waar men o a belegde broodjes kan kopen tot de ui terst luxe zaak waar de klant complete en vooral exquise maaitijden (met tong. T-bone steak, champagnekan afha len. In Rotterdam bestaat het fe nomeen 'avondwinkel' nog! maar 5 jaar Fr zijn nu circa j 10 zaken. In twee ervan, een in het centrum nabij de Cool- singel. en een aan de Goudse Rijweg, heeft Ahold inmid dels nogal wat ervaring opge daan. Mede op basis van die erva ring heeft Groen tot taak een formule te ontwikkelen voor verdere groei. Dc oriëntatie fase. met daarin een enquête onder klanten en niet-kfan- tcn. is achter de rug. De ver worven kennis speelt een rol bij de keus van vestigings plaats, inventaris, aankleding en assortiment. Ten aanzien van dat laatste is de mate van serviceverlening van over wegend belang. Groen: „Of je kiest voor een uitgebreide service aan de klant met daarin veel aan dacht voor bediening en voorlichting. Of je richt je op een hoge produktiviteit en grote omloopsnelheid je moet daarbij bijvoorbeeld in de gaten houden dat steeds meer mensen een magnc- tronovcn zullen hebben, waardoor de vraag naar bant én klare maaltijden zal toene men.'' Toekomst Groen rekent erop volgend voorjaar een derde zaak in Rotterdam te kunnen ope nen. Daar zal de nu ontwik kelde formule in praktijk worden gebracht. Op basts van dc daarmee opgedane er varing zullen dan de nu al be staande winkels worden aan gepakt. In dc iopp van het daarop volgende halfjaar denkt Groen met nog twee avondwinkels het totaal op vijf te kunnen brengen. „En als dat allemaal naar wens verloopt, dan is Ahold ervoor klaar als 'Den Haag' besluit dat ook elders in ons land winkels 's avonds open mo gen zijn.'"

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7