I „Mijn mening over medezeggen schap üs ïn acht Jaar flink veranderd" Dagboek COR-lid 6 üjüjuüxiüi Internatio nalisering ffflfi WC-potten Lees Kramer Betrokkenheid 'Spionage' Karakter pagina 6 Flitsen Onder verantwoording van de COR Albert Heijn verlaat Ahold en de komende man is Everaert. Bij de buitenwacht is men algemeen van mening dat, met Everaert aan het Ahold-roer, de internationalise ring van het bedrijf zich in snel treinvaart zal voortzetten. Ook vak bonden hebben hun angst daar over uitgesproken. Zij zien nadeli ge gevolgen voor de Nederlandse medewerkers. Everaert krijgt zelfs de twijfelachtige eer toegemeten dat hij, als hij vast in het zadel zit, Ahold zal verkwanselen aan een buitenlandse onderneming. De in vloed van Europa 1992, weet je wel. Als ik Everaert moet geloven dan zal dit zo'n vaart niet lopen. „Ka rakter Ahold zal niet veranderen. We hebben er alle belang bij een Nederlands bedrijf te blijven", zei hij in Flitsen. Op zich geruststel lende uitspraken, waar de Neder landse werknemers hem en zijn collega's aan zullen houden. In dit kader was ik verrast, maar ook geschokt dat de thuisbasis (Ahold Nederland) is versterkt door de 55% deelneming van Ahold in Schuitema. Geschokt omdat uitspraken van een marktaandeel van 25% wel ge noeg is en dat een hoger markt aandeel je maar kwetsbaar maakt, zo gemakkelijk opzij wor den geschoven. Geschokt om dat alles zich in het diepste ge heim heeft voltrokken en, naar het schijnt, de COR Ahold en de COR Schuitema wel geïnfor meerd zijn, maar geen gebruik hebben kunnen maken van hun door de WOR gegeven advies bevoegdheid. Verrast omdat, terwijl velen hadden verwacht dat Unigro uiteindelijk het ge vecht om Schuitema zou win nen, Unigro de aandelen eensklaps aanbood en deze 45% zeer snel zijn overgegaan naar Ahold, dat al 10% bleekte bezit ten. Verrast omdat ik ook een sa mengaan tussen het grootwin kelbedrijf en het vrijwillig filiaal bedrijf niet voor mogelijk heb gehouden. Maar je sterk maken voor Europa 1992 kan zelfs de hoogste barrière slechten. Het samengaan van Ahold en Schuitema leidt tot versterking van Ahold in Nederland. Daar mee wordt een mogelijkheid ge schapen om eventueel in de de tailhandel in Europa een rol te spelen. Vergeleken met een Tengelmann is Ahold, inclusief Schuitema, in Europa een klein tje. De thuisbasis moet dus nog sterker worden. Wie volgt? Waarom kan ik de gedachte nu niet uit mijn hoofd krijgen dat het Ahold-kalf flink gemest moet worden? fan Achterban Toen Joke Berghouwer solliciteerde als medewerkster voor het secretariaat van de COR werd ze bepaald niet gedreven door idealen omtrent medezeggen schap. Nee, het was in feite een heel nuchter element dat de doorslag gaf. ,,Het betrof een functie voor twintig uur in de week. En dat was prima te combi neren met de schooltijden van de kinde ren." Nu, acht jaar later, neemt Joke afscheid van haar werk voor de COR. Ze heeft een full-time baan gevonden bij de afde ling Arbeidszaken. „Het is geen promo tie, hoewel veel mensen denken dat ik erop vooruit gegaan ben. Werken voor de COR heeft kennelijk niet zo'n hoge status, maar ik ben gewoon van baan veranderd. Ik wilde wel eens wat an ders." Haar kijk op medezeggenschap is in die jaren danig veranderd. Ofschoon ze niet het type is dat zelf zo'n bevlogenheid aan de dag legt en de barricaden bestormt. ,Toen ik hier begon in 1980 wist ik niet zo bar veel van het werk van de onderne mingsraad. Ik hoorde er weieens iets over van m'n schoonvader. Maar dat was een tamelijk ouderwets beeld, ook omdat toen nog de oude wet op het werk van de OR gold." Ook binnen Ahold, waar ze ruim zes-en- een-half jaar 's avonds werkte op de da- eUaatCOR-®ecreta i so Onder verantwoording van de COR niet in de buurt van de computer mocht komen - 'misschien spioneert ze wel voor de COR...' - is voorbij. Volgens Joke wordt het werk van de COR nu meer voor vol aangezien, hoewel er nog steeds mensen zijn die denken dat de COR het vooral heeft over de openings tijden van de kantine. Loes Kramer is degene die Joke Berghouwer is opgevolgd. Ze is op 10 oktober begonnen met haar werkzaamheden op het COR-secretariaat. Loes is af komstig van .de Vers Vlees Groep. taroom, stond het OR-werk er niet zo best voor. Althans in de wandelgangen. ,,Oh, ja... die hebben inspraak over de kleur van de wc-potten", hoorde Joke als ze sprak over haar sollicitatie bij de COR. De geboden afwisseling in het werk èn de eerder genoemde werktijden gaven echter de doorslag om de baan toch aan te nemen. Spijt heeft Joke er nimmer van gehad. „Zo'n centrale on dernemingsraad heeft te maken met alle facetten van het concern. Dat is hartstik ke interessant natuurlijk. Je kijkt verder dan alleen je eigen werkmaatschappij." In de loop der jaren heeft de enige be taalde medewerkster van de COR tallo ze vergaderingen bijgewoond en geno tuleerd. Aanvankelijk deed ze dat vrij 'afstandelijk'. Ze hoorde de sprekers aan, schreef het netjes op en dat was het eigenlijk wel. Van lieverlee echter groei de haar betrokkenheid. Dan zat ze on rustig op haar stoel te schuiven en schreef een spiekbriefje aan de voorzitter of mengde ze zich in de discussie. ,Niet bij de overlegvergadering met de be stuurder natuurlijk, maar wel in de eigen COR-vergaderingen. Want hoewel ik dus niet in de COR gekozen ben, hoor je d'r wel bij. Zo heb ik half Nederland on geveer gezien via de cursussen die ik met de COR heb gevolgd. De tijd dat Joke op sommige afdelingen ,,De invloed van de COR strekt zich na tuurlijk verder uit, hoewel ik moet toege ven dat de resultaten van het COR-werk moeilijk meetbaar zijn. En daarom is het ook zo moeilijk om het bestaansrecht van de COR naar de achterban toe aan te tonen. Voor vakbonden is het gemakke lijker, die kunnen vaak aantoonbare re sultaten laten zien, zoals bijvoorbeeld een loonsverhoging. Met dergelijke ar beidsvoorwaarden mag de COR zich niet bemoeien, maar op andere gebie den kan de COR wel degelijk invloed hebben. Ik herinner me de integratie van Simon in 1982. Daarbij zijn toen uiteinde lijk geen gedwongen ontslagen gevallen en dat was mede aan de COR te danken. Een van de grootste handicaps voor de COR is de ongelijkwaardige positie ten opzichte van de Raad van Bestuur (RvB). De COR beschikt vaak niet over alle noodzakelijke informatie en moet dan toch advies uitbrengen. Het liefst giste ren. Toch heb ik wel de indruk dat de RvB de COR waardeert en respecteert. Bij de niveaus onder de RvB wordt dat al moei lijker. Ik denk wel eens: hoe lager je komt, hoe minder waardering voor de Joke Berghouwer COR. Voor veel mensen bij Ahold blijft het toch de ver-van-mijn-bed-show. Die hebben het zo druk met hun werk en hun werkmaatschappij dat ze niet verder kij ken. En misschien ook niet de waarde inzien van medezeggenschap. Door mijn werk bij de COR heb ik dat wel leren inzien. Ik ben in de loop der jaren kritischer geworden en anders gaan denken. Het werk hier heeft mij over tuigd van het belang van medezeggen schap. Vooral omdat de bestuurder lang niet altijd beseft wat er allemaal leeft bin nen een onderneming. Dus is het een vereiste dat er mensen zijn die hem daarop wijzen." „Inspraak moet", vindt Joke. In het be lang van alle partijen. Of ze daaraan zelf ook een bijdrage gaat leveren valt te be twijfelen. „Als medewerkster, bij Ar beidszaken zou ik me beschikbaar kun nen stellen voor de OR van de Centrale Diensten. Maar hoewel ik dat ergens wel wil, denk ik niet dat het zal gebeuren. Dat zit niet in mijn karakter. Ik heb niet die gedrevenheid." Maandag Net nu ik door mijn baas volledig ben vrijgesteld voor het schrijven van dit dagboek, zijn er binnen de OR'en stem men opgegaan om mijn bijdrage voor taan te schrappen. Het dagboek zou een verkeerd beeld geven van het OR-werk. Zou je ze niet. Ik schrijf precies op wat ik meemaak. Wat is daar verkeerd aan? Wil je dat soort nog helpen door het OR- werk op begrijpelijke wijze uit te leggen, en dan krijgen we dit. Heb gedreigd voor de afschaffing van de cadeaubonnen te stemmen als dagboek inderdaad weg moet. Daar had men niet van terug. Dinsdag Kreeg vandaag een brief van het Studie- bijdragenfonds. Mijn verzoek om een vergoeding voor de tenniscursus is afge wezen en dat terwijl ik enige oefening toch zo hard nodig heb. Waar blijf ik straks anders tijdens de COR-cursus op Papendal. Maar ik laat het er niet bij zitten. Zal het er binnenkort met hoger hand over hebben. Om je geloofwaar digheid als COR-lid niet te verliezen, moet je gewoonweg wel goed kunnen tennissen. Direct komen ze me bij wijze van spreken ook nog vertellen dat ik mijn autorijlessen zelf moet gaan betalen. Woensdag Met de werkgroep Financiën een excur sie gehad bij sanitairfabrikant Sphinx in Maastricht. Moeten binnenkort advies uitbrengen inzake de closets in het nieuw te bouwen Ahold-kantoor in Zaandam. Had zelf een duidelijke voor keur voor zeegroen bij de heren en beige bij de dames, maar de meesten voelden meer voor zacht-blauw en lila. Dat was rustgevender, vonden ze. Heb proberen duidelijk te maken dat we daar vanuit bedrijfsbelang allerminst bij gebaat zijn. Dat geeft alleen maar last. Was weer eens een roepende in de woestijn. Donderdag Verrassing. Kreeg vandaag van het da gelijks bestuur het verzoek om een nieu-. we'werkgroep te formeren: de werk groep Sanitair. Men vond het; gezien de voortgang rond het nieuw te bouwen kantoor, absoluut noodzakelijk om daar een zwaargewicht als ik op te zetten. Op die manier wordt de werkgroep Finan ciën, die het de laatste tijd nogal druk heeft, ontlast. Heb lang moeten wachten op een eigen werkgroep, maar alle moeite is dan nu eindelijk beloond. Ik zal deze kar zo goed mogelijk het bos in trek ken. De kleuren staan inmiddels vast. Vrijdag Soms betreur ik het wel eens dat mijn vrouw me indertijd opgaf voor. het COR- werk. ,Dat is wel wat voor jou", vond ze, „en zorg er dan meteen voor dat de prij zen bij AH omlaag gaan.In de praktijk valt het echter tegen. Nu ook weer met die Schuitema. Spar, Centra, C 1000, Ko- pak. Ik weet zo langzamerhand niet meer waar ik pis COR-lid nu wel of niet boodschappen kan doen. Vanochtend kocht ik een pak geurvreters bij Aldi. Blijkt die winkel helemaal niet van ons te zijn. Ik terug, maar men toonde zich on gevoelig voor mijn argumenten. „Als we alles moeten gaan terugnemen wat COR-leden van Ahold hier kopen, kun nen we de tent wel sluiten", zeiden ze. Zit misschien wat in.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 6