Etos-opleidingen: 'Geweldig verfrissend' Nieuwe FMA-fiinctie versterkt gelederen ETOS PRESENTEERT NIEUWE COSMETICAIIJN OP MALLORCA pagina 4 Flitsen Zaandam, Achtersluispolder. Een groot pand in blauw en grijs. Hier worden dus de lijnen uitgezet. De lijnen voor Etos Beauty Case. Het Tioofdkwar- tier' bestaat uit een enorm magazijn met daar om heen een aantal kamers en kamertjes die met el kaar worden verbonden door een doolhof van trappetjes, gangetjes, hoekjes en opstapjes. Gevolg ongetwijfeld van een snelle expansie. Herman Janssen (45): „Dat klopt. Toen ik hier vier jaar geleden kwam, waren er zo'n vijfenzestig Etos- winkels. Nu zijn het er dus honderddertig." Janssen is hoofd Operations. Maar je mag van hem ook zeggen dat-ie 'baas van de fi lialen' is, „Dat is wel zo duide lijk, hé?", lacht hij. Janssen zitJa, waar zit hij eigen lijk? Dat wordt pas duidelijk als Floris IJff het bezoek de weg wijst. Trappetje op, deurtje door, kortom: op nieuw dat doolhof." IJff (48) zit al iets langer bij Etos dan Janssen. Hij kwam vijf jaar terug van Simon de Wit naar de superdrogist. Functie: personeelschef. Sa men met de leden van de operationele staf'doet' de ge boren Zaankanter de oplei dingen voor het winkelper soneel. En kan daar uren over vertellen. Het begin, in 1985, het vervolg in 1986 en het 'voorlopige' einde in 1988. Cursussen waarin het onder deel 'Sociale vaardigheid' al tijd centraal stond. Maar waarin wel wat anders ge beurde ook. Overhoop Floris IJff in nauwe samen spraak met Herman Janssen: „We zijn begonnen te onder zoeken hoe we ons konden onderscheiden van de con currentie. Dat kon via de win kel, dat kon via personeel en dat kon door middel van alle bei. We hebben voor dat laat ste gekozen en het is logisch dat daarvoor nogal wat over hoop moest worden gehaald. Ik bedoel: als je eerst een dis count hebt en je moet over schakelen op een meer servi ce-gerichte winkel, dan vraagt dat van het personeel wel enige aanpassing." Zoals bijvoorbeeld een grotere vakkennis. Niet alleen omdat bij de promotie van de Etos- winkels tot Etos Beauty Case winkels het assortiment werd uitgebreid van vierdui zend naar zevenduizend pro- dukten, maar ook omdat de service-verwachtende klant nu met vragen kan komen over de voor- en nadelen van bijvoorbeeld die ene speciale huidcrème. Herman Janssen onomwonden: „Ik moet zeg gen: aan die vakkennis viel best wat bij te spijkeren. En dan druk ik me nog voorzich tig uit." Een veroordeling van het winkelpersoneel? Janssen haastig: „Nee, nee zeker niet. We hebben deze speciale produktkennis domweg nooit van ze gevraagd. Die was pas nodig toen we met de Etos Beauty Case begon nen. Toen we overgingen van een prijs-gerichte naar een service-gerichte winkel. Toen we naast geneesmidde len, verzorgingsartikelen en cosmetica ook depositaire lij nen in het assortiment kre gen. Toen we dus kortweg opschoven naar iets meer lu xe." Operatie Maar dat moet dan toch een hele operatie zijn geweest. De klant die eerst met een al dan niet gevuld mandje al leen maar aan de kassa ver scheen, betaalde en vertrok, ging nu vragen stellen over de produkten van bv. Lancö- me. IJff beamend: „Of dat een operatie is geweest. We zijn begonnen in 1985 alle be drijfsleiders voor een cursus van een paar dagen bij elkaar te roepen. Dat bleek natuur lijk niet voldoende. Je kan een bepaalde, ingeslepen, wijze van verkopen nu een maal niet van de ene op de andere dag veranderen. Daar is meer voor nodig." Dus werden er in 1986 opnieuw cursussen gehouden en in 1988 ook. Thema's: artikel- kennis, verkooptechnieken, sociale vaardigheden, be heerssystemen (hoe run je een winkel) en personeels- begeleiding om nog maar iets te noemen. Janssen: „Perso- neelsbegeleiding. Daar noem je zoiets. Kijk, de bedrijfslei der kan de beste verkoper ter wereld zijn en de beste vak kennis hebben van het weste lijk halfrond, als hij of zij dat niet over kan brengen aan z'n personeel, gaat het nog mis." Dat is ook de reden dat bij alle cursussen de districtslei der optreedt als inleider en cursusleider. Wat je van de bedrijfsleider verwacht, nl. het overbrengen van kennis en vaardigheden aan z'n me dewerkers, daarin geeft de districtsleider het voorbeeld door zelf te trainen. Waar mee maar gezegd wil zijn dat de bedrijfsleider van een Etos Beauty Case meer moet zijn dan alleen maar een goed verkoper en een goed vak man of -vrouw. IJff: „Dat zal duidelijk zijn. Wij verwach ten van de bedrijfsleiders dat ze op de cursussen vergaarde kennis overdragen aan het winkelpersoneel. Anders ge zegd: ze moeten als een soort leraar optreden. Dat aspect is in die hele omschakeling van Etos naar Etos Beauty Case van het grootste belang." Spiegel Een visie die wordt gedeeld door Frans van den Bosch (39), bedrijfsleider van de winkels in Gouda en Leiden. „Het geleerde op je perso neel overbrengen, dat is in derdaad heel belangrijk. Ik moet eerlijk zeggen, toen we die cursus produktkennis kregen, is mij een spiegel voorgehouden. Ik dacht dat ik redelijk veel van mijn vak afwist. Ik zit er tenslotte al heel wat jaartjes in. Maar wat bleek is, dat ik wel iets weet, maar nog lang niet alles." Een bekentenis die niet alleen door Frans van den Bosch wordt geuit. Bijval eigenlijk van iedere collega die je spreekt. Of het nu Henk Salo mons van de winkel in Hen gelo is of Dorien van Elten van het filiaal Lijnbaan te Rot terdam. Die laatste, 22 lentes oud: „Bij het rollenspel met de BBC, de Begeleidster Beauty Counter, miste ik de kast achter me. Ik moest in eens alles uit mijn hoofd we ten. Ik kon niet even spieken achter me. Dat was eigenlijk best wel moeilijk." Zonder dat het overigens als negatief werd ervaren. Annelies Ja gers van het filiaal Huizen: „Nou ja, een beetje deprime rend was het soms wel. Je denkt dat je d'r heel wat van afweet en dan blijkt dat dat helemaal niet het geval is. Dat zet je aan het denken. Maar aan de andere kant, en dat is veel belangrijker natuurlijk, ervaar ik die cursussen ook als erg positief. Er wordt nu tenminste wel aan begelei ding en opleiding gedaan. Ik merk, dat als ik nu in de win kel een klant te woord moet staan die iets vraagt, dat ik dan veel meer zelfvertrou wen heb dan vroeger." Geen verstand Opnieuw een constatering die door collega's met in stemming wordt aange hoord. Berend Mink, die de Etos is erin geslaagd de alleenverkooprechten voor Nederland te ver krijgen van Number Se ven, het grootste cos meticamerk van Enge land. De Number Se- ven-reeks bestaat uit een make up-serie en een huidverzorgings lijn, samen ongeveer 150 artikelen. Vanaf de ze maand is deze reeks exclusief in de Etos- winkels verkrijgbaar. De introductie van Number Seven vond plaats op Mallorca, waar het voltallige Etos-per- soneel begin deze maand voor een drie daagse vakantie ver bleef. In een daverende presentatie met de toe passelijke naam „The winkel aan de Bos- en Lom merweg in Amsterdam be stiert: „Dat rollenspel op de cursus is een prachtige oefe ning gebleken. Er werden na tuurlijk gemene vragen ge steld. Tenminste, dat vind je op dat moment. Maar als je dan gaat nadenken, dan kom je tot de conclusie: Ja, zoiets kunnen ze in je winkel ook aan je vragen." Hoewel aan een man wordt in een Etos Beauty Case minder ge vraagd dan aan een vrouw. Berend: „Dat is opvallend ja. Het is voor een vrouw ge woon onbestaanbaar, dat ik als man, iets afweet van huid- verzorgingsprodukten. Daar geloven ze niet in. Als een klant iets over geneesmidde len moet weten, dan stapt ze zonder mankeren naar mij toe. Maar over een lipstick mag ik niks zeggen. Daar heeft een man toch geen ver stand van. Daar is een vrouw voor nodig." Dat dergelijke ideeën onuitroeibaar zijn, daar gelooft Berend echter niet in. En Frans van der Horst van de winkel in Woen- sel/Eindhoven meent zelfs dat die tijd 'nooit veraf kan zijn. „Daarvoor", zegt de 41- jarige bedrijfsleider, „wordt onze kennis te groot. En op het moment dat je die kennis hebt, straal je die ook uit naar de klanten. Ik heb mijn parfu meursdiploma gehaald en dat New Face Show" werd de naam van het nieu we merk bekend ge maakt. Dat ging ge paard met veel dans, heeft me zelfvertrouwen ge geven. Het is nog altijd zo dat een vrouw vlugger naar een vrouwelijke verkoopster stapt dan naar een man. Maar ik zie wijzigingen komen in dat patroon." Zeker weten Ook dank zij de door 'Zaan dam' georganiseerde cursus sen? Van der Horst (en met hem alle anderen): „Dat is duidelijk. Door die grotere vakkennis en de steun die je vanuit het hoofdkantoor krijgt, ga je d'r vanzelf meer zin in krijgen. Op een gege ven moment denk je: hé, nu ben ik toch al een tijd in deze handel bezig, maar het lijkt wel of ik weer helemaal op nieuw mag beginnen. Dat werkt geweldig verfrissend. Niet alleen op jezelf, maar ook op de winkel. Er komt zomaar een andere sfeer te hangen." En het resultaat? Een veel grotere omzet? Stilte alom. Totdat Berend Mink bedacht zaam vaststelt: Ja! Nu nog niet meteen natuurlijk, want zo'n proces moet groeien. Maar in de niet eens zo verre toekomst moet deze aanpak tot een grotere omzet leiden. Dat kan niet anders. Ja, daar ben ik van overtuigd. Zeker weten." Rondom Berend knikken alle collega's. muziek (onder andere van de Nederlandse groep "The Ballroom Blitz') en een spette rend vuurwerk. Dit najaar treedt bij Albert Heijn een nieuwe func tie in werking: de FMA. FMA staat voor Filiaal Man agement Assistent(e). De FMA zal een aantal zeer belangrijke taken van het winkelkader overne men. Taken die tot op heden altijd naast het 'gewo ne' werk moesten worden vervuld. Met de invoering van deze nieuwe functie kan er binnen iedere AH-winkel nog effi ciënter worden gewerkt. De Filiaal Management Assisten te), kortweg de FMA, komt de gelederen voor een be langrijk deel helpen verster ken. De FMA zal in de nabije toe komst zorg gaan dragen voor de uitvoering van administra tieve werkzaamheden en procedures en het bestands beheer van de computer. De FMA is een functionaris zon der omzetverantwoordelijk- heid. Extra taak Iedereen weet dat naast het normale, klantgerichte werk ook aandacht geschonken moet worden aan administra tieve, computer- en secreta riaatswerkzaamheden. In de regel betekent dit toch een soort extra taak naast het 'normale' werk. Hoe goed de ze extra taak ook wordt ver vuld, winkelautomatisering is een aandachtspunt dat te belangrijk is om als bij-taak te worden beschouwd. Het blijft tenslotte een primaire basis voor succesvol win- kelmanagement. Zonder zo'n basis is groei niet goed moge lijk. Bovendien is automatise ring geen stilstaand ver schijnsel, maar iets dat door lopend in beweging is. Computergegevens over winkelresulaten dienen im mers keer op keer bekeken en geordend te worden, en niet in de laatste plaats nauwkeurig geïnterpreteerd te worden. De FMA is nu juist degene, die dit mogelijk gaat maken. Voordelen Met de introductie van de FMA zijn vele voordelen ge moeid. Per filiaal wordt beke ken of de FMA fulltime of parttime ingeschakeld zal worden. Dit is natuurlijk af hankelijk van de grootte van het desbetreffende filiaal. In de praktijk zal het aantal werkuren variëren van 16 tot 38, Gemiddeld zal het komen te liggen op circa 25 uur per week. Voordelen dus. Want met de introductie van de FMA wordt een deel van de admi nistratieve werkzaamheden overgeheveld in gespeciali seerde handen. Daarbij zal het coördinerend secreta riaatswerk ook onder de hoe de van de FMA komen. Voor het winkelkader betekent dit een belangrijke ontlasting. Men kan alle aandacht rich ten op de werkzaamheden in de winkel. En dan de computer. Die zal het instrument worden van de nieuwe FMA. Hij of zij wordt opgeleid om met be standsbeheer en -gebruik ef ficiënt om te gaan. Het spreekt voor zich dat de nieuwe Filiaal Management Assistent(e) over kwaliteiten moet beschikken op diverse gebieden. Een eerste vereiste is natuur lijk kennis van zaken over hoe een Albert Heijn-wihkel functioneert. Men moet vol ledig op de hoogte zijn van alle werkzaamheden die zich dagelijks voordoen. Is de toe komstige FMA nog niet ver trouwd met de interne win kelstructuur, dan is een win- kelstage uiteraard onont beerlijk. Vooralsnog wordt de nieuwe FMA gezocht binnen de AH- gelederen. September jl. is begonnen met de plaatsing van een Vrij Baan-adverten- tie. Behalve kennis over de AH- winkel, moet de FMA bekend zijn (of worden) met het winkelautomatiseringssys teem. De verschillende data bestanden, zoals Filda, prijzenbestand en stickerbe- heer vragen eveneens om kennis van zaken. De FMA dient immers op verzoek managementinformatie te kunnen geven aan de be drijfsleider. Als zodanig kan de FMA worden beschouwd als een belangrijke tussen persoon tussen de computer enerzijds en het manage mentteam anderzijds. De FMA is met andere woor den een duizendpoot, die het kloppende hart van iedere winkel bewaakt en ook klop pend houdt.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4