bear Zo maar Zo maar Giant filiaal 62 in Yardley, USA Concurrent Weeshuis Recordomzet Zere voelen pagina 12 Flitsen Hetismaandag en ik. rijd met Giant-vleesspecialist Randy Clugston ot er Interstate95 mar Ycirdley, een plaats ten noordoosten van Philadelphia, op de grens i an Pennsylmnia enNewJeisey. We zijn op weg naar filiaal 62, een van de i >ier nieuwe Giant-wiiikels in het gebied rond Philadelphia. De i 'leesman heeft zoji list onthuld dat hij een geducht jagersman is, die met z'nWindoester al menige nietsvermoedendegans heeft, verschalkt. ,JVo fun", antwoordt hij, als ik opmerk dat menganzen, geplukt, verpakt en desnoods geiuld, zonderal die moeite ook gewoon hij een poelier kan kopen. Maar lx>e staat de jager dan tegenover het neerschieten van gebraden geiogelte dat even tevoren met kracht de lucht is ingeslingerd? Schamper lachend oierzoieel onbegrip overhel wezen van dejadjt, stuurt hij zijn Chevrolet deparke&plaats mor hetfiliaal op. sières in Amerika, staand. De voornaamste reden daarvoor is dat caissières bij afwezigheid van een 'bagger' de boodschappen geacht worden voor de klanten in te pak ken. „Vermoeiend? Ja, ik krijg op den duur wel last van zere voeten door het lange staan, maar het hin dert me niet echt. Ik werk nu vier en een halve maand bij Giant. Daar voor was ik verpleegster. Stond ik ook de hele dag. Ik ben het ge wend", vertelt ze lachend. Penny woont vlak bij het filiaal. Ze werkt maandag en woensdag van zeven tot half vier en op dinsdag van acht tot half vijf. Het werk vindt ze leuk. Meestal tenminste. Soms ook niet. „Soms krijg je lastige klanten. Als er bijvoorbeeld weinig kassa's open zijn en de klanten in de rij moeten staan, raken ze gefrustreerd. Maar ik kan het wel aan. De meesten zijn heel aardig. Het is hier een aardige buurt. Veel welvarende mensen. aan drie slagers en twee inpakkers. Het vlees wordt in het filiaal gesne den, verpakt en vervolgens in een koelmeubel van buitensporige proporties uitgestald. Vlees in be diening is een achterhaald ver schijnsel in de Verenigde Staten. Chuck werkt nu een jaar bij Giant. Daarvoor zat hij 15 jaar bij een van de concurrenten. „Giant betaalde beter, vandaar." De chef-slager werkt van zes tot half drie. Om de week werkt hij ook op zondag. „Mijn vrouw vindt het niet leuk, maar het maakt mij eerlijk gezegd weinig uit. Het wordt betaald als overwerk en wat extra geld lean ik altijd gebruiken." De bel rinkelt. Daar zul je het hebben. Een oude vrouw staat voor het koelmeubel te zwaaien met een reuzepak kip- pebouten. Of dat niet wat kleiner kan. Chuck maakt het pak open, haalt.de helft eruit, verpakt het op nieuw, weegt het af, plakt er een nieuwe prijssticker op en overhan digt de vrouw het nieuwe portie, voor Nederlandse begrippen nog altijd groot genoeg voor het voe den van een compleet weeshuis, met de woorden 'Thank you. Have a nice day'. Chuck hangt in zijn vrije tijd een beetje rond in en om zijn huis, dat op een uur rijden van het filiaal ligt, „Ik woon in een oin geving waar het niet zo dichtbe volkt is als hier. Het is er bovendien een stuk goedkoper. Voor hobbies heb ik niet veel tijd. Beetje tuinie ren, Mijn gezin vraagt de nodige aandacht. Ik ben getrouwd en heb een zoon van 5. Die houdt me be hoorlijk bezig. Een tweede kind is onderweg, dus ik hoef me voorlo pig niet te vervelen." Giant-filiaal Yardley heeft, net als elke andere supermarkt in de Ver enigde Staten, te maken met ge duchte concurrentie. De voor naamste concurrenten zijn hier Thriftway en Acme. „De strijd wordt steeds harder", vertelt Ron Paradysz, „maar met de prijzen die wij hebben, kunnen we niet versla gen worden. Wat dat betreft kun nen we met iedereen concurreren. Wij hebben de beste prijzen en steeds meer mensen beginnen dat te beseffen." We besluiten ons verblijf in Yard ley met een bezoek aan de nabijge legen concurrent Thriftway. Vlees specialist Randy Clugston loopt speurend rond. Onze aanwezig heid blijft niet lang onopgemerkt. „Hoe gaat het hiernaast?" roept de eigenaar enigszins hatelijk. „Uitste kend", antwoordt Randy, „het kan niet beter!" eindje rennen. „Ik ben een jogger. Gemiddeld 4 km per dag. En ver der houd ik van sporten als Ameri can football, baseball en basketball. De afgelopen zomer heb ik ook le ren waterskiën, in Delaware. Daar hebben mijn schoonouders een 'housetrailer', een soort stacaravan waar we in het weekend vaak heen gaan." Achter kassa 6 treffen wij de 23- jarige Penny Ransom. Penny doet haar werk, net als alle andere cais- Voedselbonnen (een deel van de sociale uitkeringen wordt in Ame rika in de vorm van voedselbonnen uitgekeerd - red.) krijg ik hier niet zoveel." Hobbies heeft Penny niet. „Nou ja, ik heb een vriend. Dat zou je misschien als hobby kunnen be schouwen." Chuck Shoemaker 32 is chef van de vleesafdeling. Hij geeft leiding De winkel oogt als een buitenmo del villa: witte muren, een puntdak, dakkapelletjes en een soort veran da Van maandag t/m vrijdag is de winkel geopend van 8 tot 9 en op zondag van 9 tot 6. Op de parkeer plaats loopt een magere jongen winkelkarretjes te verzamelen. Het is Jasper Ting (19)- Jasper woont sinds twee maanden in de Verenig de Staten en is de Engelse taal nog niet geheel meester. Hij komt uit Birma. Vorige week is hij in dienst getreden bij Giant. Zijn functie is 'bagger', inpakker. Hij pakt de boodschappen voor de klanten in en brengt ze vervolgens naar de auto's op de parkeerplaats. Waarom is hij eigenlijk naar Ameri ka gekomen? „De vooruitzichten zijn slecht in Birma. Amerika is vol gens mij het beste land voor jonge mensen. Samen met mijn vader ben ik geëmigreerd. We wonen in de buurt van de winkel en ik ben blij dat ik hier werk gevonden heb. Het is een mooie winkel en ik vind het mooi werk." In zijn vrije tijd schaaft Jasper druk aan zijn Engels. Hij wil het volgende semester naar de universiteit in Philadelphia. „Tot die tijd wil ik hier blijven werken. Wat ik ga studeren? Dat weet ik nog niet. Ik kan nog niet beslissen wat het beste voor me is." Bij de ingang ontmoeten we be drijfsleider Ron Paradysz (33)- Ron leidt ons rond. Het beeld is inmid dels vertrouwd: direct na de in gang een imposante groente- en fruitafdeling als blikvanger, verder een complete bakkerij, een salade- bar, een grote deli-afdeling, vlees uitsluitend in zelfbediening, een gi gantische diepvriesafdeling en in het midden een enorm aanbod kruidenierswaren. De winkel is twee jaar oud, meet 2.600 m2 en draaide vorige week een record omzet. „Toen ik hier in februari bedrijfsleider werd, lag de gemid delde weekomzet een stuk lager", houdt Ron niet geheel zonder trots staande. „We zijn op de goede weg, hoewel er nog geen winst gemaakt wordt. Het is een betrekkelijk nieuw filiaal. De naam Giant was hier totaal onbekend en bovendien hebben we nogal wat operationele problemen gehad: Het is moeilijk om personeel te krijgen, maar ik ben ervan overtuigd dat het laatste ,ton Parady^, kwartaal alle voorgaande zal over treffen. Waarschijnlijk krijgen we binnenkort een bedieningsafdeling zeevis. Dat zal de omzet ook gewel dig opschroeven." Ron groeide op in Philadelphia en zit inmiddels 17 jaar in het vak. Hij begon als verko per bij het bedrijf Pantry Pride. Toen dat failliet ging, trad hij in dienst bij Shop and Bag, een onaf hankelijke kruidenier. Vervolgens werkte Ron bij Valley Foods in de buurt van Harrisburg. Daar hoorde hij voor het eerst van Giant Food Stores. „Giant was onze belangrijk ste concurrent. Toen Valley Foods in financiële problemen kwam, heb ik gesolliciteerd. 'If you can't beat them, join them!' Ik kon met een aan de gang. Dat is nu twee jaar geleden en ik heb er geen spijt van. Giant is geïnteresseerd in zijn me dewerkers. Dat vind ik belangrijk. Ik begon als assistent-bedrijfsleider in opleiding. Na zes maanden was ik bedrijfsleider. Eerst in Thornda- le, daarna hier in Yardley. Ik wilde graag terug naar het gebied rond Philadelphia. Ik ben hier opge groeid en ik heb geleerd om van de stad te houden. Philadelphia is een stad met geschiedenis. Er is altijd veel te doen. Ze noemen het de stad van 'brotherly love', de stad van kameraadschap. En ik geloof ook inderdaad dat dat waar is. We zijn trots op onze stad." De bedrijfsleider woont momen teel weer bij zijn ouders. In april wordt het huis dat hij gekocht heeft opgeleverd en dan gaat hij trouwen. „Tot die tijd woon ik thuis om wat geld te sparen." In zijn vrije tijd mag Ron graag een

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 12