Chauffeurs belangrijk voor beeldvorming Kok-Ede Gerichte aanpak van geluid Albert Heijn Lawaai fors teruggedrongen in CS Eindhoven: Flitsen pagina 11 „De meeste chauffeurs ver trekken om zes uur", vertelt Aric 1 larselaaeen van de 48 chauffeurs van Kok-Ede. „Ie dereen mag binnen bepaalde grenzen zijn eigen vertrek tijd bepalen. Toch zie je dat de meesten zo vroeg moge lijk op pad gaan. Ik dus ook. 's 's Ochtends heb je het minst last van de verkeersdrukte en bovendien ben je op een re delijk tijdstip weer terug. Des te meer vrije tijd heb je." Die vrijheid is bij de chauffeurs een veel geprezen goed. Zo wel tijdens hun werk als er na. „Die vrijheid, dat is het aantrekkelijke van ons be roep", vertelt Frans Nakkeh. een andere Kok-chauffeur. Tevreden dus en dat wekt vanzelfsprekend een beetje argwaan. Hebben ze soms nooit problemen bij Kok- Ede? .Jazeker wel", vertelt Oor Hazenberg collega chauffeur van Frans en Arie. „De periode waarin een deel van de activiteiten van Grootverbruik Ahold bij Kok-Ede werd onderge bracht, was verre van vlekke loos. Op papier zal het best een goed plan zijn geweest, maar de praktijk pakte wel „Wat een lawaai".... is het eerste wat ons invalt als we de centrale slage rij te Eindhoven betre den. Een bouwvakker met een grote drilboor staat te werken in wat eerst een keurige kan toorruimte was. De CS wordt duidelijk uitge breid. Dat ook in Eindhoven na re gen zonneschijn komt, maakt personeelschef Aad Smit ons snel duidelijk: „Kijk, die man met de drilboor die maakt geen geluid meer, die produ ceert lawaai en dan ben je verplicht om gehoorbescher- ming te dragen. Zo erg is het in de slagerij gelukkig niet. Medewerkers ervaren het ge luid dan ook niet als echt hin derlijk, maar door het samen spel van werkgeluid, machi nes en radio komen we op een aantal plaatsen toch bo ven de 80 decibel uit. Dan zou je in de loop der jaren lawaaidoof kunnen worden en is gehoorbescherming aan te raden. Die kant moet je als bedrijfs leiding niet opwillen gaan en daarom hebben wij lawaaibe strijding dit jaar bovenop ons lijstje tot verbetering van ar beidsomstandigheden gezet. Dat de bestrijding voor ma chinefabrikanten een nieuw geluid is, werd ons al gauw duidelijk. Die denken nog he lemaal niet aan het afleveren van geluidsarme machines." Concrete resultaten Toch heeft de aandacht voor het geluid al tot een aantal even anders uit. Er klopte weinig van. In het magazijn lag alles door elkaar, waar door het inladen veel meer tijd in beslag nam dan nor maal. Gevolg was dat 's och tends de wagens niet geladen waren en dat je uren moest wachten voordat je kon ver trekken. Daardoor kwam je weer veel te laat bij de klan ten aan. Zo laat soms dat er niet meer werd gewerkt. Dan moest je de mensen van hun privé-adres laten optromme len of zelf ophalen Nog meer vertraging, zodat je pas 's avonds laat weer in Ede was. De volgende ochtend vroeg begon de ellende opnieuw." Die tijd is gelukkig voorbij. Na wijzigingen in de organi satie zijn de problemen ver holpen en is de rust terugge keerd op de transportafde- ling. „Het loopt weer op rol letjes", vertellen de chauf feurs. „Natuurlijk gaat er nog wel eens iets niet volgens plan en dat kost je zo een paar uur extra. Maar dat kan niet anders. Dar is transport, daar bestaan nou eenmaal geen vaste werktijden." Gevangenissen Kok-Ede is actief op de groot- verbruikersmarkt. Dat bete kent dat de chauffeurs dage lijks bij instellingen als zie kenhuizen. scholen, bejaar denhuizen, kazernes en be drijfskantines te vinden zijn. Ook gevangenissen worden niet overgeslagen. Volgens Arie Harselaar is dat nog wel eens een beetje spannend. ,Je komt natuurlijk niet zo maar binnen. Je moet je legi timeren en er komen allerlei formaliteiten aan te pas. De 's Ochtends om zes uur, als de meesten van ons nog tussen de lakens liggen, staat de transportaf deling van Kok-Ede al bol van de activiteiten. Op dat vroege tijdstip denderen de volbepakte vracht wagens de poort uit, onderweg naar de vele instel lingen die als grootverbruikers te boek staan. gevangenen helpen je met het uitladen van je wagen en dat zijn uiteraard niet alle maal van die lieve jongens. Soms voel je dat er behoorlijk wat spanning is tussen de be wakers en de gevangenen en daar sta je dan toch maar ge woon tussen. Stel je voor dat de vlam in de pan slaat. Bij het vertrek wordt je wagen van boven tot onder uitge kleed. Je mocht eens 'toeval lig' een bewoner achterin hebben zitten." 600 klanten Dagelijks levert de Kok-trans portafdeling aan zo'n 600 klanten. Daarvoor hebben ze de beschikking over 48 chauffeurs en 25 bijrijders. Daarnaast maakt Kok-Ede ook nog wel eens gebruik van externe transportonderne mingen. Vanzelfsprekend vergt een dergelijke afdeling de nodige planning. Planning van de dienstroosters, routes, de vrachtwagens, lading, sa men te vatten onder de term fysieke distributie. De plan ning valt onder de verant woordelijkheid van coördi nator Geurt Geurt is op de transportafdeling één van de oudsten in dienstja ren. „In 1971 ben ik hier als chauffeur begonnen", vertelt hij, „voornamelijk om erva ring op te doen. Als planner moet je goed weten met wat voor problemen een chauf feur geconfronteerd wordt. In de planning moet je daar rekening mee houden." Voordat zo'n planningssche ma eenmaal op de rails staat, zijn er volgens Geurt heel wat jaren verstreken. Inmid dels is er echter een goed werkend systeem dat slechts af en toe bijgesteld hoeft te worden. Bijvoorbeeld bij mutaties in het klantenbestand of bij nieuwe toepassingen in auto matisering. „We hebben Ne derland in regio's ver deeld. Iedere regio wordt op een vaste dag in de week be zocht. Bovendien proberen we zoveel mogelijk dezelfde chauffeurs naar vaste klanten te sturen. De chauffeurs ra ken vertrouwd met de klant en weten precies wat er van hen verwacht wordt. Iedere klant heeft zijn eigen speci fieke wensen en de chauf feurs kunnen hier op inspe len. Ambassadeurs Doordat de klant iedere weck hetzelfde gezicht ziet, ontslaat er een goede band. Die band is ook in het voor- aHBSKWHH deel van Kok-Ede. „Vaak zijn de chauffeurs het enige vaste contact dat een klant met Kok-Ede heeft", vertelt de manager van de transportaf- dcling Charles Willemscn. „Ik zie een chauffeur dan ook als de ambassadeur van Kok- Ede. De chauffeurs spelen dus een belangrijke rol in de beeldvorming van Kok-Ede naar buiten. Charles Willem scn is zich goed bewust van deze rol en besteedt de nodi ge aandacht aan dit onder werp. „Het bedrijfsimago is afhankelijk van verschillende factoren en het gedrag op de weg speelt hierin ook mee. Ons wagenpark is een be langrijk visitekaartje. Toen ik hier kwam, hadden sommige Kok-chauffeurs de reputatie er nogal eens over heen te blazen' zoals dat in chauf feurskringen heet. Daar heb ben wij met elkaar wat aan gedaan. Daarnaast leg ik er de nadruk op dat de wagens er verzorgd uitzien. Dat ze niet smerig zijn bijvoorbeeld, of dat ze volhangen met afbeeldingen van schaars geklede dames. Je kunt je voorstellen wat dat bij onze relaties teweeg kan brengen." Charles is sinds een klein jaar manager van de transportaf deling. Daarnaast is hij tot één van de jongsten op de 1 transportafdeling. Toch is hij daar al het hoofd van de afde ling. „Een bijzondere positie, dat geef ik toe. Toen ik hier aankwam, was de algemene stemming dan ook: „Moet zo'n broekie mij gaan vertel len wat ik moet gaan doen?" Desondanks hebben wij sa men de zaak in het spoor we ten te krijgen. Daardoor is de positie van de transportafdelïng verstevigd. Natuurlijk heb ik wel de lei ding, maar ik probeer ieder een in zijn waarde te laten. Ik geef de 'neuzen', zoals ik ze noem, voldoende speelruim te om hun zaakjes zelf op te knappen. Tenslotte is het hun vak en ik hoef ze niet uit te leggen hoe ze dat moeten doen." Een belangrijk instrument dat Charles bij het runnen van zijn afdeling gebruikt, is simpelweg luisteren. „Als de chauffeurs terugkeren, ko men ze regelmatig binnen voor een verhaal. Ze maken natuurlijk onderweg van al les mee en dat moeten ze kwijt. Zo kunnen zij hun hart luchten en ben ik goed op de hoogte wat er zoal speelt. Dat kost me wel een hoop tijd. maar dat haal ik 's avonds .wel i weer in!" Aanleiding Directe aanleiding voor de aanpak van lawaai in Eindho ven was een rapport van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst, waarin aanbevelin gen werden gedaan om stille re machines aan te schaffen en meer te doen aan geluids isolatie. Samen met de nieuwe arbeidsomstandighe den zorgde dit advies van de bedrijfsarts ervoor dat op verschillende plaatsen in de slagerij aanpassingen werden doorgevoerd. Volgens Aad Smit bezette het lawaai niet de eerste plaats op het klachtenlijstje. „Klachten over tillen en buk ken, laten we maar zeggen rugklachten, 'scoren' duide lijk het hoogst. Daar werd al het nodige aan gedaan, al ben je daar natuur lijk nooit mee klaar. Aanpas sen van werkhoogten en techniek is één kant van de zaak, de andere is houding van de mensen zelf." En om die te verbeteren zet CS haar medewerkers letter lijk in beweging. Zo kunnen personeelsleden sinds kort één uur per week aan be drijfsfitness gaan doen. Meer dan de helft van de Eindho- vense medewerkers heeft zich inmiddels aangemeld. „Zo zie je, dat we op alle fron ten bezig zijn om aan arbeids omstandigheden te werken", besluit Aad Smit. denken aan geluidsisoleren- de wanden en plafonds en de installatie van kleinere venti latoren in plaats van één hele grote die luidruchtiger is. Tenslotte komen er straks nieuwe luidsprekers, zodat de radio op alle plaatsen in het bedrijf goed hoorbaar is, maar niet meer keihard aan hoeft. Want die radio moet gewoon alles overstemmen in zo'n produktiebedrijf. Voor de werksfeer is het dan ook het beste om geluid- overlast 'bij de bron' aan te pakken. Lukt het niet en moet je gehoorbescherming ver strekken dan is dat een gebed zonder eind. Je wilt namelijk toch je buurman en de radio verstaan." concrete resultaten geleid. In de produktiehal wijst Aad Smit op enkele veranderin gen. Ondertussen komt een gehaaste slager aangereden met een karretje runderge hakt; een hydraulische arm tilt de container in een wijde buis, even later komt het vlees dat zo gulzig werd op geslorpt keurig verpakt op schaaltjes naar buiten. Het apparaat gromt en bromt, maar maakt volgens Smit lang niet meer zo'n stampei als vroeger. „Dit is dan ook één van de machines die we terug hebben ge stuurd naar de fabriek. Daar hebben ze hem zo aangepast, dat zijn lawaai niet meer alles overstemt. Daarnaast werden ook enkele volledig nieuwe, stillere apparaten aange schaft. De prikmachine, bedoeld om het vlees 'mals te prikken', is zo'n exemplaar. Volgens af delingschef Hans Wezenberg is deze minder snel dan zijn voorganger. „Maar wat ge luid betreft scheelt het een stuk. Bij die vorige leek het alsof er iedere keer een die- seltrein langs kwam en deze hoor je helemaal niet meer!" Uitbreiding Sinds kort heeft CS Eindho ven een nieuwe distributie- hal. En ook daar wordt zoveel mogelijk 'geluid' aangepakt. Aad Smit: „Daarbij moet je Aad Smit bij een van de nieuwe stilte-apparaten.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11