Werkmaatschappijen Ondergrondse AI I - sup e r m ar kt open Brouwers Bok doet intrede in bierhoek Albert Heijn heeft eigen klas op Slagersvakschool Verbouwd lab met stormspatel geopend lbert Heijn Mctrvelo Sinds september pagina 10 Flitsen Op woensdag 28 sep tember opende Albert Heijn een nieuwe bij zondere supermarkt in het hart van Rotterdam, aan de Lijnbaan 148. Het is voor het eerst dat Albert Heijn een super markt opent in een souterrain. Het is een volwaardige Albert Heijn 3-winkel, waar men terecht kan voor een uitgebreid pakket levensmiddelen, dro gisterij-artikelen en an dere dagelijkse bood schappen. Bedrijfslei der is de heer G. Nie zen, bijgestaan door een team van 64 mede werkers. Gezien de lokatie temidden van kantoren en bedrijven richt AH zich op een ander type klant, met specifieke be hoeften. Deze klant zal niet voor veertien dagen tegelijk inslaan, maar komt meerdere keren per week een kritische keuze maken. Hierop wordt onder meer ingespeeld door het accent te leggen op klein- verpakkingen. Daarnaast is er een aantal extra's. De brood afdeling heeft een eigen bak kerij, waar tot het eind van de dag brood, broodjes, appel flappen en andere lekkernij- Het assortiment van Al- bert Heijn's huismerk Brouwers Bier wordt be gin oktober uitgebreid met Brouwers Bokbier 1988. Het bokbier-seizoen ging op 3 oktober officieel van start, zo zijn alle brou werijen overeen geko men. Wat Beaujolais is voor de wijndrinker, is bokbier voor de bierdrin ker. Deze najaarsspecialiteit krijgt meer en meer liefheb bers. Werd in 1985 in de Ne derlandse winkels nog zo'n 670.000 liter bokbier afge zet, vorig jaar was dat al opge lopen tot ruim 1.240.000 li ter. Dit jaar dus voor het eerst Brouwers Bokbier, en daar om is er een speciale kennis makingsset uitgebracht. De ze set bestaat uit twee flesjes bokbier plus een speciaal bokbierglas. Dat alles voor de prijs van 6,95. Over dit zware bier doen ve le verhalen de ronde, vooral over de ontstaansgeschiede nis. Zeven korte verhaaltjes, 'bokkepraetjes', zijn afge drukt op de achterzijde van de kennismakingsset. Ook bijzonder is het jaartal op het etiket van elke fles. Bekend uiteraard van wijn, maar een nieuwtje voor bier. Volgens Gijs Smulders, assor timentsmanager bier en fris dranken bij Albert Heijn, heeft Brouwers Bier meer aanzien gekregen sinds de in troductie van de vier bijzon dere bieren dit voorjaar. Toen kwamen er, naast pils, ook Oud-Bruin, Special, Light en Brouwers Abdij-bier op de markt. Het robijnrode bokbier is nu de zesde loot aan de Brou wers-stam. Of er nog méér varianten komen? Gijs Smul ders sluit het op voorhand niet uit. en uit de ovens komen. Ook kan men hier terecht voor slagroom- en andere taarten. Er is een bedieningsafdeling, waar met name veel buiten landse soorten kaas vers van het mes worden aangeboden. Noten worden in de winkel naar behoefte gebrand. Di rect bij de ingang ligt een rui me groente- en ffuitafdeling. Hier vindt men tevens ver pakte kant-en-klare rauw- kostsalades. Voor de ingang, duidelijk zichtbaar vanaf de straat, is een aantal zogeheten vers-af delingen met aparte kassa's. Hier bevindt zich een trai teur met gerechten uit de Ita liaanse, Bourgondische en In dische keuken. De klant kan 1 kiezen uit onder andere tor- tellini met broccoli in room saus, Vlaamse stoofschotel, Boeuf Stroganoff en babi ket jap. De maaltijden worden opgeschept in magnetronbe- stendige bakjes en kunnen desgewenst ter plekke wor den verwarmd. Pizza's wor den samengesteld naar de smaak van de klant en direct gebakken. Verder kan men er terecht voor belegde stok- broodjes en hartige blader deeghapjes. Hier worden ook versgeperste vruchtesappen, Het geheel verbouwde labo ratorium van Marvelo is 5 ok tober jl. officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde door het 'inbeuken' van de deur met een stormram in de vorm van een reuzespatel. Na de opening werd er open huis gehouden voor de me dewerkers van Marvelo. Bij na 300 belangstellenden maakten van de gelegenheid gebruik om een kijkje in het vernieuwde lab te nemen. De verbouwing heeft ongeveer een half jaar geduurd. John Oosterhuis, hoofd van de af deling: „Het oude lab was echt op. Er was 30 jaar vrij wel niets aan gedaan. De gas kraan lekte, de indeling was onlogisch en de inventaris was verouderd, kortom, het was de hoogste tijd dat er wat aan gedaan werd. We hebben nu een zeer modern lab waar in we de kwaliteit van de Marvelo-produkten nog be ter kunnen sturen en bewa ken." Aan de stormram v.l.n.r. Petra Venderbosch, Peter Meewissen en Willem Bolluyt. vruchtensalades en vruch tenijs in zelfgebakken hoorn tjes verkocht. Er is een bedieningstoon bank voor Belgische bon bons, waarbij het merk De- mandé voor het eerst in Ne derland wordt gepresen teerd. Ten slotte kan men in de zogeheten Candy Club zelf drop en snoepjes op scheppen en deze feestelijk laten verpakken. Ten behoe ve van klanten die hun inko pen op een later tijdstip wil len komen ophalen zijn er ge koelde boodschappenkluis- jes aanwezig. De Albert Heijn-klas. Een nieuwtje dat per septem ber op de Slagersvakschool Utrecht zijn intrede heeft gedaan. Tot nu toe werden daar de klassen naar willekeur geformeerd, maar op verzoek van Albert Heijn is daarop nu een uitzondering ge maakt. Achttien werknemers uit de centrale sla gerijen nemen deel aan een twee jaar durende cursus die voornamelijk op de door AH gewen ste kennis en vaardigheden is gericht. Al jaren kampt het slagersvak met een chronisch tekort aan personeel en dat ondanks al lerlei pogingen daarin veran dering te brengen. Perso neelschef H. Aalbers van de centrale slagerij in Groenlo heeft daarvan een sprekend voorbeeld. Om een aantal va catures in de CS te Zaandam te vervullen werden in over leg met het Arbeidsbureau 1.400 werklozen aangeschre ven om eens kennis te komen maken met het slagersvak. Ongeveer dertig gaven aan die oproep gehoor, kwamen een kijkje nemen in de Ach- tersluispolder en namen ken nis van de opleidingsmoge lijkheden. Uiteindelijk resul taat? Eén man werd aangeno men. De nieuwe aanpak „Zo kan ik nog wel een aantal voorbeelden geven, maar we hebben uiteindelijk besloten het over een andere boeg te gooien. We gaan nu op scho len voor lager beroepsonder wijs voorlichting geven over het slagersvak en de leerlin gen vertellen dat er zeker zo veel perspectief in zit als in bijvoorbeeld de techniek en de horeca." Aalbers noemt de Albert Heijn-klas in Utrecht het eer ste concrete resultaat van de nieuwe aanpak. Met 18 jon geren onder 23 jaar is een overeenkomst gesloten voor een twee jaar durende oplei ding. Vier dagen per week worden ze in de praktijk (in de centrale slagerijen van Zaandam, Zoetermeer en Groenlo) geschoold en een dag per week gaan ze naar Utrecht voor een voorname lijk theoretisch lespakket. Op het rooster staan algemene vakken zoals rekenen, taal, maatschappijleer en sport maar uiteraard ook theorie omtrent het slagersvak: vleesherkenning, uitbeen techniek, mesvaardigheid en hygiëne. Aalbers benadrukt dat de scholing in Utrecht gericht is op de behoefte in de eigen slagerijen. „Het normale les pakket van de Slagersvak school is veel ruimer van aard en gericht op het sla gersvak in het algemeen. In de Albert Heijn-klas blijven zaken als uitbenen en com mercie buiten beschouwing. Maar wie over twee jaar de cursus achter de rug heeft, kan zich een goed opgeleid vliezer/snijder noemen. Een vakman waarnaar ook in de toekomst veel vraag zal zijn." De 18 cursisten (9 uit Zaan dam, 3 uit Zoetermeer en 6 uit Groenlo) komen zowel van buiten als binnen het be drijf. Aalbers: „Ook binnen onze slagerijen waren jonge ren die belangstelling had den voor deze opleiding om zo een grotere vakbekwaam heid op te doen. Uiteraard hebben we degenen die we daar geschikt voor achtten, die kans geboden." Het loon Het loon wordt gedurende de cursus volledig doorbe taald, terwijl ook lesgeld, leermiddelen en reiskosten voor rekening van 'de baas' zijn. De overheid beloont die 'goedheid' van de werkgever met een subsidie van ƒ20,- per leerling per week. Boven dien wordt voor elke vol doende gemaakte praktijk- toets (vier per cursusjaar) 500,- per leerling betaald. De opleiding in de centrale slagerijen staat onder leiding van een leermeester, dié daartoe een aparte instructie ruimte tot zijn beschikking heeft. Onder zijn leiding wordt onder meer gewerkt aan praktijkopdrachten die de cursisten vanuit Utrecht hebben meegekregen.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 10