LEKKER, GEZOND EN GEMAKKELIJK: DE VERS WINKEL Albert Heijn wil meer vrouwen in kaderfuncties Wie zijn The Fresh Company? Hoofdpunten AH-vrouwenbeleid Flitsen pagina 5 Wie zei daar dat het niet bruist van nieuwe activi teiten bij Albert Heijn? Op 27 oktober opent de eerste verswinkel aan het Koningsplein in Am sterdam. Je kunt er complete meeneemmaaltij- den krijgen, een vruchtesapje drinken en aller hande verse specialiteiten kopen. Maar ook voor gehakt, bloemkool of bruin brood (vers gebakken tot sluitingstijd!) kun je er terecht. Een tweede verswinkel komt binnenkort in de Vrijstraat in Eindhoven. Wie zit daar achter? The Fresh Compa ny, een activiteit van Albert Heijn onder leiding van Anton Innemee. Anton Innemee. Innemee (40), net terugge keerd van een vakantie in Ita lië, heeft zijn verhaal goed op een rij. Met een ruime detail handelservaring bij onder meer Vendex mag dat ook wel. Niet dat zijn enthousias me aan slijtage onderhevig is. Integendeel. Het straalt er van af. Innemee: „AH is sterk in vers. De distributie-organi satie biedt enorme mogelijk heden. Je hebt geweldige vlees- en groenteccn trales en versdepots. Logisch dat we die kennis verder benutten. De verswinkels onderschei den zich door een breder as sortiment met exotische pro- dukten en specialiteiten. De verswinkels verkopen ook produkten die je soms ner gens anders in Nederland kunt krijgen. Maar je kunt er ook gewoon voor gehakt, een halfje bruin of een mooie ver se bloemkool terecht." Lekker, gezond en makkelijk dus, zo'n verswinkel. De for mule is duidelijk afgebakend, maar biedt mogelijkheden voor variatie. „Er zijn drie eenheden ontworpen. „Eén voor brood/gebak, één voor vlees en vleeswaren en één voor groente/fruit. In de eer ste zaak zitten ze alle drie. Een voorwaarde is dat niet. In Eindhoven komen er twee. Je zou ze ook apart kunnen plaatsen. Dat hangt van de lo kale situatie af." Onderscheid De verswinkels onderschei den zich duidelijk van een su permarkt. In assortiment, en ook in presentatie. Innemee: „De manier waarop je zo'n winkel neerzet, is wel dege lijk belangrijk. Het moet iets anders zijn dan een super markt." Daarom ook de apar te naam met nadruk op vers. „Albert I lei jn wordt er wel in genoemd. Dat geeft aan wie erachter staat." Het ziet er op de tekeningen fris en verzorgd uit. De hele Fresh Company lijkt daarvan door trokken-, zelfs voor de werk plekvan Innemee gaat dat op. De koffiekopjes, de ingelijste affiches aan de muur hebben allemaal die extra 'touch'. Blijft de vraag hoe anders een verswinkel dan wel niet is. In- nemee:„Heel anders. De vers winkels zijn een nieuw con cept. Min of meer uniek in Nederland. Daar waar in de supermarkt het massale uit straalt. heeft bij de verswin kel het ambachtelijke, het lekkere, de nadruk." Kortom, het water moet je in de mond lopen. Innemee: „Van buiten af zie je dat al. Architect Roodbeen heeft er een heel open vorm aan gegeven, waardoor je al van ver kunt zien wat er binnen te koop is. Binnen ligt een houten vloer. Op zo'n 350 m2, langs een ronde wand, wordt het assor timent gepresenteerd. Er ge beurt van alles: een bakker bakt, een slager hakt, enzo voort. Je ruikt de heerlijke geur van vers. Er is van alles te zien: 'funshopping' heet dat in het jargon." Wie is die 'funshopper' die in de verswinkel koopt? „Een zaak die verse waar biedt, met kwaliteit en extra 'klant vriendelijkheid', spreekt in principe iedereen aan. Daar hebben we ook extra geld voor over. We eten allemaal graag vers. Bij de speciaal zaak besteedt de Nederlan der zo'n 11 miljard gulden bij 15.000 winkels. 'Shoppen' in de stad is ook iets dat ieder een doet. We richten ons dus op een brede groep. In het bijzonder voor mensen die werken in het centrum van de stad is de verswinkel mak kelijk: ze kunnen er hun da gelijkse boodschappen doen en bij hetzelfde adres specia liteiten in huis halen." Kleinschalig Kan The Fresh Company mensen gebruiken? „De top is nu ingevuld, maar mede werkers zijn we nog aan het werven. Arthur Roskott, ver antwoordelijk voor perso- neelzaken bij Albert Heijn is speciaal 'ingehuurd' en is daar volop mee bezig. Op de advertenties die we geplaatst hebben zijn veel reacties ge komen. Het werken in een verswinkel stelt aparte eisen, zodat er ook weer mensen af vallen. Wat voor eisen? Meer dan op de supermarktafde ling is de bediening van be lang. Een medewerker van een verswinkel moet er eer in leggen de klant met een goed produkt én met een glimlach de deur uit te zien gaan. De bereiding van pro dukten in de zaak zelf vereist extra vakmanschap. Het werken in een kleinschalige club (een eenheid telt 6 tot 9 medewerkers) moet je aan spreken. Hoe zit het met de groeiplan nen van The Fresh Company? Fresh betekent immers ook 'brutaal' in het Amerikaans... Innemee: „De aantallen waar over je in de krant leest, zijn uit de lucht gegrepen. Voor lopig testen we de formule uit in een beperkt aantal za ken. Als het aanslaat gaan we door! Voor franchise is de Vervolg van pagina 1 Onverantwoord „Niet alles is even nieuw en flitsend in de nieuwe aanpak", erkent Herma Nau- ta. bij AH speciaal belast met de begeleiding van het vrou- wenbeleid. „Het beleid is vooral bedoeld om de van zelfsprekendheid van de ge lijkheid te benadrukken. Bij AH hebben mannen en vrou wen al dezelfde kansen, dat gaan we nu alleen duidelijker onder de aandacht brengen. Waarom maken mannen wel gebruik van de mogelijkheid tot doorgroeien en vrouwen niet? Uit een vorig jaar ge houden onderzoek is geble ken dat het deels hun eigen schuld is, maar dat ze ook worden gehinderd door ob stakels. Stereotype beelden bijvoorbeeld. Daar willen we structureel verandering in brengen. Met de campagne willen we niet alleen de vrou wen een zetje geven, maar ook bedrijfsleiders, zone managers en de opleidings functionarissen. Ze zullen moeten proberen om met de zelfde ogen naar een vrouw te kijken als naar een man. Iedereen moet bereid zijn om zijn vooroordelen over boord te zetten." Is AH echt zo begaan met het lot van vrou wen of komt de vrouw- Ilet gezelschop, hier gefoto grafeerd in 'hundeel ran de rijfde etage ran het Manvlo- gehomr aan de Oostzijde in Fresh-formule overigens ook erg geschikt." Met nadruk: „Het moeten wel goede on dernemers zijn!" Andere geschikte lokaties zijn die van vertrekkende AH-vestigingen. In nauwe sa menwerking met de Dienst Onroerende Goederen wor den die onderzocht. Niet dat vriendelijkheid nu mooi uit vanwege het kadertekort? Herma Nauta: „Het is een combinatie van beide. De eerste aanzet is indertijd ge geven uit onvrede over de positie van vrouwen. Op con cernniveau is daar onderzoek naar gedaan en de conclusie was, dat de werkmaatschap pijen er zelf iets aan moesten doen. Albert Heijn heeft dat gedaan met als gevolg dat het mes nu inderdaad van twee kanten snijdt. Het zou vanuit het bedrijf gezien onverant woord zijn om het aanwezige potentieel niet te benutten. Op dit moment wordt 6,7% van de kaderfuncties in de fi lialen door vrouwen bezet. We verwachten dat het per centage in 1992 tot 10% zal zijn gestegen." De campagne zal begin vol gend jaar worden afgesloten. Tot die tijd zullen er 4-wcke- lijkse informatiebulletins voor de managementteams, berichten voor de betrokken vrouwen en posters verschij nen. In januari 1989 wordt de campagne afgesloten met een congres over 'Vrouw en Werk', waarbij het beleid en de resultaten door de betrok kenen zelf zullen worden geëvalueerd. Zaandam, bestaat nn uit ne gen mensen. VIn.r staand. Arthur Roskott, Greet Slikken. Henk Meijer, Gerrit Wilde- een AH-vestiging van zondag op maandag plotseling een verswinkel zal worden. „Ik kan me wel voorstellen dat er een verswinkel naast komt te zitten." .Als organisatie-onderdeel zit the Fresh Company bij de werkmaatschappij Albert Heijn. „Dat bij ons het woord boer. Irma Routs Zittend: Wilbert Tollenaar, Minousche Boode. Anton In nemee, Peter Luijten. specialiteiten nogal eens valt, is misschien wat verwarrend, maar SpA (Speciaalzaken Ahold red. is er in eerste in stantie voor de non-food. Bo vendien is juist de distributie van All onze kracht, dus hoe dichter we daar qua organisa tie in de buurt zitten, hoe be ter!" Hieronder de hoofdpunten van het AH-vrouwenbeleid. Sommige daarvan zijn inmiddels van kracht geworden. Andere zullen in de loop van de campagne worden geëf- fectucerd. personeelsadvertenties zijn qua tekst en illustraties zodanig aangepast dat duidelijk wordt dat vrouwen in leidinggevende functies welkom zijn; om de groep 'herintreedsters' te bereiken is de maxi mum leeftijdsgrens die in advertenties voor kaderperso neel wordt genoemd, verlegd naar 40 jaar: nieuwe objectievere selectiemethoden geven vrou wen betere kansen om aangenomen te worden; naast verkoopsters en caissières kunnen als proef ook kaderleden part-time werken, op voorwaarde dat zij de opleiding normaal meemaken; inde opleidingsprogramma's wordt meer aandacht aan het onderwerp 'Vrouw en Werk' gegeven, evenals in de loopbaanbegeleiding; om te voorkomen dat afdelingschefs Kassa (veelal vrouwen) achterstand in kennis oplopen, is het belangrijk dat ze deelnemen aan het managementteam-overleg; vrouwen zullen nadrukkelijker betrokken worden bij de selectie voor de verschillende opleidingen; bij indeling van werktijden, vakantie en overplaatsing wordt, in onderling overleg, zoveel mogelijk rekening gehouden met mensen die kinderen verzorgen; de mogelijkheid bestaat om aansluitend op het zwan gerschapsverlof, 4 weken verlof voor eigen rekening te nemen; zowel voor mannen als voor vrouwen bestaat de moge lijkheid om na de geboorte van een kind het dienstver band voor minimaal een halfjaar en maximaal een jaar te onderbreken; in Amsterdam. Zoetermeer en Haarlem loopt momen teel een proef met kinderopvang bij zgn. gastouders. Het personeelsbestand van AH bestaat op dit mo ment voor 55% uit vrouwen. Onder de ruim 400 bedrijfsleiders bevinden zich maar 2 vrouwen. Ook in andere kaderfuncties zijn vrouwen zwaar ondervertegenwoordigd. De enige kaderfunctie waarbij vrouwen in de meerderheid zijn is die van afdelingschef Kassa. Onderzoek heeft aangetoond dat het bij AH aller minst ontbreekt aan vrouwen met capaciteiten. Men heeft becijferd dat er minstens 900 vrouwen bij AH bereid en in staat zijn om door te stromen naar een kaderfunctie.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 5