Finast Broadway: op de grens van het goede en het slechte deel van de Bronx pagina 4 Flitsen lima dn ay 57/6 Kwart over twee draait de taxi Broadway op. In dit deel van de stad is er nog maar weinig over van de allu re die deze zelfde straat 15 km zuidelijker, in het hart van Manhattan, kenmerkt. Laagbouw in plaats van ma jestueuze wolkenkrabbers, en de grauwe subway boven, in plaats van onder de straat. Het rode Finast-beeldmerk is al van verre zichtbaar. Het steekt goed af tegen de witte pui en de winkel. Voor de deur staan twee mannen te wachten. Het zijn zoneman ager Mike Baumeister en su pervisor Vers Vlees Nick Bi- sighini. „Eed Sjoen of Eehold? Welcome to Finast. Nice to meet you!" Samen met be drijfsleider Jim O'Donnell la- ten ze me de winkel zien: een grote rechthoekige hal van 24.000 square feet, ongeveer 2.200 m2. Behoorlijk groot voor Nederlandse begrippen, maar bij Finast heeft men een andere opvatting over groot en klein. „Dit is waarschijn lijk de kleinste winkel die je zult zien in de USA. Wacht maar tot je in een Edwards- supermarkt komt (Edwards is een andere winkelvorm van FNS, red.). Die zijn drie keer zo groot. „You're gonna be shocked!", voorspelt Nick. Maar 'shocked" ben ik ook nu al. De sortering in de winkel is gigantisch. Grote afdelin gen voor vlees en groente en fruit vlak naast de ingang, an dere versafdelingen langs de wanden. Meterslange vitri nes en stellingen vol met on bekende lekkernijen als Yo dels, Donuts, Grandma's Borscht, Hunt Club, Burger Bits, Kleen Kitry Cat Litter, Aunt Jemima Toaster Browns en Paul Newmans Own Le monade. Bij elkaar meer dan 11.000 verschillende artike len. Het is vandaag Labor Day, een nationale feestdag. De De taxi is geel en de chauffeur heeft haast. Broad way 5716 is het doel van de rit. Op dat adres be vindt zich een supermarkt van de firma Finast. Men verwacht mij om twee uur. Toeterend en links en rechts inhalend, baant de bestuurder, een Indiër die luistert naar de naam Makhanji, zich een weg door Manhattan. Over 7th Avenue, 51st Street, 62nd Street en de East River Drive haar de Bronx, de beruchte wijk van New York. Tot het Manhattan-stadion, waar de Yankees vanmiddag de Cleveland Indians ontmoeten, gaat het goed. Daarna raakt de chauffeur het spoor bijster. De Bronx blijkt onbekend terrein voor hem. Midden op de weg trapt Makhanji plotseling op z'n rem, om de weg te vragen aan de voorbijganger. De bus die achter ons rijdt, mist ons op een haar na. 's nachts dicht. Jammer, want ik had misschien gehoopt de hele nacht in de winkel te kunnen blijven en zo ook nog eens een misdaadverslag te kunnen schrijven. „Hiernaast hebben ze het een tijdje ge probeerd om 24 uur open te blijven, maar ze zijn ermee gestopt. De mensen komen hier 's avonds laat niet op straat, bang als ze zijn om be roofd te worden. Het heeft geen enkele zin om deze win- meeste mensen zijn vrij en dat is te merken in de super markt. Het is druk. Bij de check-outs, allemaal uitge rust met scanning, staat men in de rij. De caissières doen hun werk staand. „Op die ma nier kunnen ze de bood schappen ook meteen inpak ken. De klanten zijn dat zo gewend. Ze verwachten niet anders," aldusjim O'Donnell, dus we hebben dat maar te verzorgen". De bedrijfsleider is afkomstig uit Ierland en woont nu in de East Bronx. Hij werkt al 17 jaar voor Fi nast. Sinds oktober is hij be drijfsleider in de Bronx-su- permarkt. „De Bronx heeft een slechte naam, maar het valt wel mee hier. Het is vooral de South Bronx waar het gevaarlijk is. Wij zitten hier eigenlijk net op de grens van het goede en het slechte kei 24 uur open te houden", legt Jim uit. De goederen uit het distributiecentrum in Windsor Locks worden wél vaak 's nachts afgeleverd. De oplegger wordt dan bij het filiaal neergezet en de vol gende morgen vroeg gelost. De bedrijfsleider heeft een verrassing voor me. Onder zijn medewerkers bevindt zich namelijk een Nederland se en die gaat hij nu halen. Spreekt vloeiend Dutch, ge loof het of niet. Wat dacht ik tiaar van? Een minuut later is hij terug met servicemanager Mary Anne Sawczynec. „Dit is het Nederlandse meisje", kondigt hij aan. „Nice seeing you", zegt Man Ann ,Jc kunt rustig Nederlands tegen hem pratenmaant Jim. Maar dan komt de aap uit de mouw: Ik spreek helemaal geen Neder lands", bekent ze. „O net:, en je zei van wel.' „Welnee, ik spreek Duits. Mijn moeder is een Duitse. „Maar het klinkt hetzelfde", probeert de be drijfsleider nog, maar helaas, het mocht niet baten. Tegen sluitingstijd brengt zo- nemanagcr Mike Baumeister me via tie Ilenry Hudson Parkway terug naar Manhat tan. Mijn voorstel om met 'de subway, die immers toch voor de winkel langs loopt, terug te gaan, is onder hoon gelach van tafel geveegd. „Dan moet je dwars door Harlem. Niemand zou je ge loven als je vertelde dat je daar 's avonds per subway doorheen was gereden!" deel. Er komt hier van alles de winkel in: van de hoogste tot de laagste klasse. Dokto ren, politici, mensen van de Russische ambassade die hier in de buurt zit, maar ook mensen die van de bijstand moeten leven en hun eten met voedselbonnen kopen. New York is een smeltkroes van nationaliteiten. We heb ben hier veel Ieren, joden, Italianen, zwarten en Hispa- nics. Deze verscheidenheid zie je weerspiegeld in het as sortiment. We hebben bij voorbeeld een halve straat met Spaanse produkten en verder verkopen we ook ko sher voedsel. Natuurlijk heb ben we hier ook te maken met diefstal, maar we hebben een bewaker. Winkeldieven sluiten we op in afwachting van de politie. Ik denk dat we het goed doen in deze win kel. Beter dan onze collega's uit de buurt die vaak kleiner, en erger nog, minder schoon zijn." De winkel sluit om zes uur vanwege Labor Day. De ge bruikelijke openingstijden zijn van zeven uur 's och tends tot tien uur 's avonds. En op zondag van acht tot zes. In tegenstelling tot veel andere Finast-winkels is de supermarkt in de Bronx Finast Broadway ópen van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's ai >onds. l-'oto rechts, be drijfsleider Jim O 'Donnell.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4