Wat doet Schuitema? AH-franchisers: sterke vraag naar opleiding én kapitaal Colofon pagina 2 Flitsen De kernactiviteit van Schuitema bestaat uit het verzorgen van de inkoop voor 650 zelf standige ondernemers die, gebundeld in de Centra/Spar-groep, de markt bewerken onder de namen C1000, Spar Voordeelmarkt, Spar Super, Spar Alledag, Eu ro Spar, Spar Speciaal, Kopak, Mikro Markt, Pa raat en Centra. Schuite ma is exploitant van de ze winkelformules en verleent de aangeslo ten ondernemers daar naast ook diensten op het gebied van formu- lebeleid, goederenbe- heer en automatise ring. De winkels lopen in grootte uiteen van 100 m' tot 1.300 m2. Be halve voor de 650 aan gesloten ondernemers koopt Schuitema ook in voor derden, waaron der de Sperwer-groep (450 zelfstandige win keliers) en een deel van Coöp. Het bedrijf bezit verder twaalf distribu tiecentra. De hoofdves tiging bevindt zich in Amersfoort en het aan tal medewerkers be droeg eind vorig jaar ruim 1.400. De omzet van Schuitema bedroeg in 1987 bijna 2 miljard gulden. Opleiding én investeringskapitaal, het groeiend aantal Albert Heijn-franchisenemers kan er niet genoeg van krijgen. Die vraag naar zowel scholing als vermogen heeft alles te maken met de meer dan voorspoedige groei van de franchisewinkels. Directeur Albert Heijn Fran chising, de heer J. Manuel, spreekt daarom over een 'prettig probleem'. In enkele jaren tijd groeide het aantal AH-franchisewinkels tot bij na negentig, zo'n 20% van het totaal aantal AH-vestigin- gen. Behalve de groei in aan tal geeft elke winkel apart ook een spectaculaire omzet groei te zien. „Veel onderne mers zien zich letterlijk ge plaatst voor een winkel met een enorme groei en dat stelt zwaardere eisen aan het ma nagement. Ze beseffen dat FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv september 1988 45e jaargang no. 8 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 43.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN N.Th.M. Huijsman j Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens j Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 opleidingen belangrijk zijn om die groei in goede banen te kunnen leiden", aldus de heer Manuel. Vijfenvijftig franchisers hebben inmid dels een specifieke ondcrne- mersopleiding gevolgd bij de afdeling Opleidingen van Al- bert Heijn. Verder stuurden ze ook nog eens ruim zestig afdelingschefs naar cursus sen over programmeren, winkelbeheer en lokale mar keting. De opvolgers In de juniorenclub zitten 14 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8816 075-593637 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn j HK 802, 075-592466 zonen en dochters van zelf standige ondernemers. Alle maal tussen de 20 en 27 jaar oud en vastbesloten om te zijner tijd de zaak over te ne men. Ook zij worden, op een wijze die past bij hun status van toekomstig zelfstandig ondernemer, via AH Franchi sing geschoold. Manuel: „Voor hen ligt geen vastom lijnd programma vast. Nee, zij maken zelf hun cursus. Ze kiezen uit hun midden men sen die dat bij toerbeurt moe ten organiseren. Die pakken een interessant onderwerp bij de kop, diepen dat eerst zelf uit en nodigen vervol gens deskundigen uit om er nóg meer over te weten te komen. Dat is ook de praktijk voor zelfstandigen: zelf je bronnen zien te vinden en die leegzuigen." De buurjongen Deelname aan de junioren club is nu nog voorbehouden aan kinderen van franchisers. Maar daarin zal volgens de heer Manuel snel verande ring komen. „Het ontbreekt in dit land aan een goede on dernemersopleiding, terwijl juist goed opgeleide onder nemende types bepalend zijn voor het succes van de fran- chiseformule. Waarom zou den wc dan een goeie knaap afhouden, omdat hij niet de zoon is van een franchisene mer, maar gewoon zijn buur jongen?" Zo sluit Manuel ook niet uit dat bij de werving en aanname van personeel voor Albert Heijn ook zeer serieus gekeken zal worden of daar potentiële franchisers tussen zitten. „Waarom niet? Fran chisers en filialen hoeven el kaar niet te bijten. Er komt vanzelf een natuurlijke ver deling, maar dat punt hebben we nog lang niet bereikt." J. Manuel: „Nederland biedt 'nog'tal van' - mogelijkheden voor nieu we franchisers. Garantiefonds Albert Heijn Franchising in Zaandam telt nu 19 mede werkers. Met de groei van het aantal vestigingen zal men ook de personele sterkte moeten uitbreiden. De ver eniging van AH Franchisers heeft volop plannen in de maak om kapitaal bijeen te brengen ten behoeve van jonge toekomstige franchi sers. Daartoe willen ze een garantiefonds in het leven roepen, waarin zij zelf deel nemen. Via dat fonds moeten jonge franchisers gemakkelij ker en sneller aan kapitaal ge holpen kunnen worden om nieuwbouw- en uitbreidings plannen uit te voeren. Nieuwe projecten De heer Manuel tot slot: „Ook dat plan is terug te voe ren op het succes met fran chising. Als zo'n winkel goed loopt, wil een ondernemer de zaak uitbreiden, dat spreekt. Bovendien doet zich een nieuw fenomeen voor. Voorheen werden vooral be staande kruidenierswinkels ingewisseld tegen een AH- franchisevestiging. Vandaag de dag zijn we ook veel bezig met nieuwe projecten en bouwen we een winkel op een plaats waar eerst geen winkel stond. Alle vestigings plaatsen in Nederland, met alle relevante gegevens, heb ben we hier in de computer. Te zamen met de DOG (Dienst Onroerende Goede ren) hebben we daarvoor het land afgestruind en alle dor pen afgereden. Een hels kar wei, maar het loont. Met één druk op de knop zien we plaatsen waar nog groeimo gelijkheden zijn, en dat is een flink aantal!" mi M m --

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2