De 114 miljoen hemdtasjesvan AH NSM in Tilburg stemt tot tevredenheid yerkriJ& smalte Warm bad Nog niet alle kinderziektes bezworen HET ENORME ASSORTIMENT SPREEKT AAN" pagina 12 Flitsen HCJ.il. Castelijns Hoe creatief de mens is, wordt weer eens aangetoond in het con sumentenonderzoek in Tilburg. Daar moes ten de geënquêteerden in het kort de nieuwe AH supermarkt be schrijven. Een hele mooie is natuurlijk: „Het is alsof je in een warm bad stapt." Er werden nog meer leuke vergelijkingen genoteerd, zoals: „Het lijkt wel of je op de Jaar beurs loopt." Een an dere consument was onder de indrukvan de vele BUZ-afdelingen: Je mag hier zoveel zelf doen, dat het wel een pretpark lijkt!" Om iets langer bij stil te staan is de volgende uitspraak: „Het is mo dern, maar zonder het gevoel dat je onper soonlijk bezig bent. Misschien wel door de service van het perso neel." Degene die dat liet noteren, zou mis schien wel eens gelijk kunnen hebben! handig apparaat, maar je moetje zakje er wel doorheen duwen als het sluitstripje er op zit. En dat is voor veel klanten o zo moeilijk om te onthouden... Hans Vermeer van de afdeling Winkel Orga nisatie van AH nam contact op met uitvinders om een op lossing te vinden. Niets hielp. Tot hij door de heer Bergers van Logistiek geattendeerd werd op de hemdtasjes. Dat is mooi. Maar hoe zit het met de milieu-aspecten? 114 Miljoen tasjes is niet niks!Je kunt de tasjes milieuvriende lijk noemen", zegt Ab van Doorn van Winkeltech niek afdeling Inkoop van AH daarover. „Ze zijn gemaakt van polyethyleen dat bij nor male vuilverbrandingstem- peraturen verbrandt zonder schadelijke stoffen te produ ceren." En hoeveel past erin? Ook het gewicht dat zo'n tasje kan hebben is bekend. „Het klei ne model kan 3 kilo aan en het grote 5 kilo." Dat zijn heel wat paprika's of toma ten! 'Ontploffingen' in de fabriek Voordat de rollen met hemd- tasjes in de winkel konden hangen, moest er nog wel het een en ander gebeu ren. „Het overschakelen op de hemdjes leidde tot 'ont ploffingen' bij de fabrikant. Lucht die in de tasjes liep, werd er bij het oprollen uit gedrukt. „Dat was schrik ken!", vertelt hoofd Winkel Organisatie Leen Oosterveen smakelijk lachend. „De tasjes worden nu andersom opge rold. Bovendien moest een handige houder ontwikkeld worden. Die hebben we nu ook." Het leggen van de ver binding naar de maan kan dus beginnen. Bij de kassa van filiaal 1006 in de Ilelmholtzstraat in Amsterdam trekt caissière Marion Windstra een hemdtasje van de rol. Bij de kassa hangt alleen het- kleine formaat. derzoek ook kritische op merkingen naar voren. Te weinig fietsenstallingen, het ontbreken van afvalbakken op het parkeerterrein, hape ringen aan de speciale trans portbanden bij de kassa's, langzaam werkende emballa ge-automaten, de ongunstige ligging van de bier- en fris- drankenhoek, het is een lan ge lijst. Castelijns: „Er wordt hard aan gewerkt om die pro blemen op te lossen. In het ene geval gaat dat gemakke lijker en sneller dan in het andere, maar we nemen alle opmerkingen serieus." Achter de schermen Wat de klanten niet signale ren zijn de problemen en probleempjes die zich achter de schermen afspelen. Voor de 270 medewerkers van de ze NSM van Albert Heijn is het werken in zo'n 'proefwin- kel' een behoorlijke uitda ging. Vanaf de dag van ope ning werkt men enthousiast aan een optimale dienstverle ning aan de klanten. Een ex tra zware opgave, omdat zich ook in operationele zin nog kinderziektes voordoen. De heer Castelijns vindt dat be grijpelijk: „Maar het vergt veel inzet om gezamenlijk die problemen op te vangen. Wat ons daarbij helpt is, dat elke medewerker trots is op deze winkel. Dat geeft men sen de motivatie om met ple zier al die uitdagingen aan te gaan." Hemdtasjes, tashemdjes, hemdzakjes. Voor de plastic boodschappentasjes met de 'band jes' zijn heel wat namen in omloop. Hemdvor- mige draagtassen heten ze officieel. Vanaf half oktober hangen ze bij elke AH. De verwach ting is dat er jaarlijks 114 miljoen stuks de deur uit zullen gaan. Een enorm aantal. Al die tasjes aan elkaar geknoopt leveren een sliert op van 51 duizend kilometer lengte. Op een paar kilometer na genoeg om een verbinding te maken tussen de aarde en de maan. „De mooiste 'winkel-fabriek' die ik ken", zo verwoordde één van de bezoeksters van de nieuwe Albert Heijn-supermarkt in Tilburg haar indrukken. Eind april startte dit zgn. NSM-project met 3.200 m2 verkoopoppervlak te. De resultaten én de reacties van het eerste kwartaal stemmen tot tevredenheid. In vier filialen, 1006 (Amster dam Helmholtzstraat), 1403 (Alkmaar), 1247 (Maarssen- broek) en 1072 (Deventer), zijn de tasjes getest. Het dichtknopen bleek geen en kel probleem. Zelfs zonder dat er enige instructie bij stond, deed 60% van de klan ten het meteen goed. Steeds meer gebruikten ze hemdtasjes om diepvriesarti kelen en allerlei andere voch tige boodschappen in mee te nemen. De hemdtasjes waren een succes. „De eerste maanden stem men zelfs tot grote tevreden heid als we kijken naar het aantal bezoekers, hun reac ties op dit nieuwe concept en wat we omzetten in geld. We zitten daarmee boven onze verwachtingen," zo vat de heer H.C.J.M. Castelijns, ad junct-directeur Operations bij Albert Heijn, de resultaten samen. Gelet daarop zou een tweede NSM beter nog van daag dan morgen geopend kunnen worden. Hij voegt daar echter aan toe dat ont werp en uitvoering van deze 'supermarkt van de toe komst' op sommige punten nog verfijnd moeten worden. „Zo'n 'pilot'-winkel is er om van te leren. Je weet dat je kinderziektes zult tegenko men. De winkel draait uitste kend, maar het kan nog beter, ja, het móet zelfs nog beter. En dan kun je met de opening van een tweede NSM toch be ter tot overmorgen wach ten." Acceptatie De meest aangename verras sing voor de NSM-project- Plastic hemdtasjes bij de groente en bij de kassa. Hoe komt AH daar zo bij? Het be gon met de problemen rond de zakkensluiter op de be- dien-u-zelf groente-afdelin gen. De zakkensluiter is een groep vormde de snelle en gemakkelijke acceptatie door het publiek. De project groep was niet over één nacht ijs gegaan bij het for muleren van de doelstellin gen voor de nieuwe super markt. Maar of die ook zo bij het publiek overkomen, blijft ten dele onzeker. Alleen de praktijk kan dat uitwijzen. Uitvoerig klantenonderzoek heeft daarop het antwoord gegeven. De bevindingen van de klanten zijn bijna een ko pie van de blauwdruk voor de NSM-formule. Dat moet veel mensen binnen AH toch een opgelucht gevoel be zorgd hebben. „Dure winkel" „Inderdaad", beaamt de heer Castelijns, „we zijn er in ge slaagd om zo'n enorme win kel toch gezellig en aantrek kelijk te maken. Vooral het enorme assortiment spreekt de mensen aan. Waar we zeer gelukkig mee zijn, is dat men de winkel wel mooi, luxe. netjes en overzichtelijk vindt, maar dat niet automa tisch uitlegt als een dure win kel. Het is iedereen duidelijk dat ook de mensen met een kleinere portemonnee hier prima terecht kunnen." Ui teraard kwamen in het on- Zo succesvol zelfs, dat de rol len met hemdtasjes dit najaar in alle filialen bij de groente én bij de kassa komen te han gen. De gewone plastic zak jes en de aloude bruine pa pieren zakjes bij de kassa ver dwijnen dan.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 12