„Een vlag moet wapperen" Mink Toet, grensrechter in het betaalde voetbal: Cooperlest Noppen Bobo Mes Flitsen pagina 11 j. >P»s; Mink Toet, Alberto-beheerder in Wageningen, stuurt zijn auto langs de versperringen. Agenten die hem willen tegenhouden wijst hij op een spe ciale kaart op het dashboard, waarna hem prompt ruim baan wordt gegeven. Zwolle, stadion Ooster enk. Het is een mooie zaterdagavond en hier gaat zo direct de vriendschappelijke voetbalwedstrijd PEC Zwolle - FC Barcelona gespeeld worden. Mink Toet (44) is één van de grensrechters en daarvan zal Flitsen in het kader van de rubriek 'Hobby' eens duchtig verslag doen. De eerste die we tegenko men in de bestuurskamer is Barcelona-trainer Johan Cruvff, bezig met het doorge ven van de opstelling. Mink stelt ons voor. Nee, Flitsen als zodanig kent de trainer niet. maar Ahold wel. Nou en of. Verder herkennen we PEC- voorzitter Eijbrink, PEC-trai- ner Laseroms (Theo de Tank), de aan de rolstoel ge kluisterde entertainer Koos Alberts, alsmede TV-verslag gever Eddie Poelman. Men volgt de verrichtingen van Bayern München op Duits land 3- Mink's collega Gerard Vloedgraven is er al, scheids rechter Egbert Mulder arri veert even later. Het trio heeft, zo stelt de arbiter vast. al heel wat toppers gehad in Nederland en vanavond gaat er weer eentje aan de reeks toegevoegd worden. Voor Mulder is het de laatste wed- strijd. Hij heeft de leeftijds grens bereikt. „Uit zichzelf zou hij niet gestopt zijn", weet zijn vrouw, „ze moeten hem echt wegschoppen!" „Ik heb altijd met een gekke kop gezegd: ik wil naar het betaalde voetbal", zegt Mink Toet, terwijl hij zich om kleedt in de kleedkamer on der de Johan Cruyff-tribune. .Alleen was ik al te oud om scheidsrechter te worden, daarom werd ik grensrech ter. Noor die tijd floot ik bij de amateurs. Eerst in de afde ling Haarlem, later in de dis tricten West en Oost. Toen de mogelijkheid zich voor deed om grensrechter in het betaalde voetbal te worden gaf ik me op. Na een stagepe riode -werd ik aangenomen. Dat was in 1984. Ik kan nog 3 seizoenen mee in het betaal de voetbal. Tot m'n 47e. dat is de grens." Dan moet hij al leen wel de gevreesde Coo- pertest met goed gevolg blij ven afleggen. Momenteel vol doet hij ruimschoots aan de KNVB-eis. „Ik haal 2.700 m. De eis voor grensrechters van mijn leeftijd is 2.200 m." „Mink heeft daar geen pro blemen mee prijst Egbert Mulder, „die loopt zo makke lijk." De arbiter moet tot zijn spijt bekennen dat hij zelf van jongs af een geheel verkeer de looptechniek heeft gehad. Dat heeft hem vorig jaar nog lelijk parten gespeeld. Hij had toen een herkansing no dig om aan de cis van 2.600 m te voldoen. Twintig minuten voor de af trap gaan Mink en collega Vloedgraven het veld op voor de warming-up. Vlak voor tijd keren ze voor een korte bespreking terug naar de kleedkamer. Arbiter Mul der doet rekoefeningen te gen de muur. „Uit is uit", houdt hij staande. „Wie ge wisseld is. komt er niet meer in. Goed kijken wat er achter mijn rug gebeurt, want je weet het maar nooit!" Dan begeeft het trio zich n ar buiten. Ilanden schudd :n. ment wel gevaarlijk, ja", moet Mink bekennen, „en dan kun je wel met dat mes naar de scheidsrechter lo pen. maar bij zo'n wedstrijd is het van belang dat er ge voetbald wordt. Als de wed strijd niet door gaat, heb je de poppen helemaal aan het dansen. Het is één idioot ge weest. Daar ga ik dan maar van uit." Mink bleef op zijn post. maar hij liep wel wat meer met zijn zij naar de tri bune. Dan was het raakvlak kleiner. Spuwen mogen de supporters ook graag doen. Het liefst in de nek van de grensrechter. Ook gerstenat wil nog wel eens rijkelijk over zijn rug vloeien. Mink, gevat: „Dat bier hebben ze niet bij mij gekocht, want dan zouden ze er niet mee gooi en! Ik reageer er nooit op, anders hebben ze je. Gecon centreerd bezig blijven is het beste. De rochels douche ik er wel weer af." Om het geld hoeft hij het niet te doen. „Ik kan wat ruimer op vakantie, dat is alles." En omkoping? Dat woord kent Mink niet. „Er wordt nie mand omgekocht in Neder land. Voor welk bedrag ik eventueel zou zwichten? Voor geen enkel bedrag. Het komt toch uit. En grote ca deaus krijgen we ook niet. Je hebt het zelf gezien: een speldje van Barcelona. Dat is alles!" Maar waarom doet hij het dan wel? .Jemaakt na tuurlijk ook. veel leuke din gen mee. MW-PSV in de Geu- selt vórig seizoen. 10.000 man. Dat was een fijne pot. En Heerenveen-Vecndam. Daar speelden ze het Gro ningse en Friese volkslied. Werd uil volle borst door het publiek meegezongen. Hart stikke leuk. Dat maak je ook mee. Als een wedstrijd goed verlopen is geeft dat toch vol doening. Daar heb jetllfn aan liet arbitrale trio betreedt bet veld. V.l.n.r.: Mink Toet, scheidsrechter Egbert Mulder en Gerard Vloedgraven. meegewerkt. En gevaarlijk: wat is gevaarlijk? Alle voor zorgsmaatregelen zijn geno men. Er kan eigenlijk niets ge beuren. Je moet natuurlijk geen rare beslissingen gaan nemen, dan wordt het een klerezooi achter je Dat is vra gen om moeilijkheden. Als je goed bezig bent en resoluut optreedt, heb je het minste last." Vanavond heeft Mink nergens last van. De raddraai ers zijn thuisgebleven. Mulder drukt op een bel. De tweede helft gaat beginnen. Mink begeeft zich naar de kleedkamer van Barcelona om het elftal tot spoed te ma nen. Hij wil van Cruyff weten of er nog wissels zijn. Ééntje. Ter plekke voert de grens rechter de noodzakelijke noppencontrole uit. „We kij ken vooral of de noppen niet te lang of te scherp zijn. Over het algemeen levert dat in Nederland geen problemen op. Alleen als het veld glad is moet je extra opletten. Dan willen ze nog wel eens lange noppen gebruiken voor een betere grip. Levensgevaar lijk!" Barcelona deelt ook in de tweede helft de lakens uit. PEC scoort wel. maar Mulder keurt het doelpunt af. Het was hands. „Hondelul", da vert het vanaf de tribune aan de overzijde. En dat in zijn laatste wedstrijd. Het is hem niet ontgaan, blijkt na afloop. Erg? Welnee, zoiets gebeurt nu eenmaal in elke wedstrijd. Als hij zich daar wat van aan zou moeten trekken, was het einde zoek. Grensrechter Toet is de situatie volkomen meester. Mulder vaart blind op zijn vlagsignalen. Als de dekselse rechtsbuiten Car- rasco snel een vrije trap wil nemen terwijl elders nog een blessure wordt behan deld, aarzelt de grensrechter niet om zich in volle omvang voor de bal te posteren. Dreigt deze of gene een over treding te begaan dan brengt Mink een vinger naar zijn oog en trekt het ooglid naar bene den, ten teken dat hij het heus wel heeft gezien. Dit al les valt onder het hoofdstuk preventief optreden, waar door, zo verzekert Mink, een hoop rottigheid kan worden voorkomen. Een strafschop brengt Barcelona op 2-0. Vlak voor tijd valt nog een derde treffer. Het leder komt bij Carrasco. die de PEC-verde- diging het nakijken geeft en bij de achterlijn voortrekt. De bal daalt in het doelge bied, waar uitgerekend de kleine en zojuist ingevallen Bakero (1.72 m en 69,4 kg) z'n hoofd eronder zet en kee per Abma het nakijken geeft. „Een leuke pot", stelt de grensrechter na afloop tevre den vast, terwijl hij de vlag in zijn tas stopt. Bij wijze van aandenken heeft hij het klei nood van de scheidende arbi ter cadeau gekregen. „Dat had hij me een half jaar gele den al beloofd. Vroeger vlag den we met eigen vlaggen. Dat hebben ze twee seizoe nen geleden afgeschaft. Nu moet de scheidsrechter er voor zorgen. Tegenwoordig zijn ze van kunststof. Dat is beter, ja. De oude vlaggen wilden nog wel eens om de stok gedraaid blijven zitten. Als je dan moest vlaggen, viel er niets te vlaggen. Een vlag moet wapperen." Zo'n colle ga Vloedgraven ontfermt zich over de gele en rode kaart van Mulder. Voorzien van een handtekening. .Ja. wat moet je anders al?" We verlaten de catacomben. Bij de deur staat een groepje- jeugdige handtekeningenja gers te wachten op Cruyff en zijn mannen. Aan ons hebben ze geen boodschap: „Daar gaan weer een paar van die- Bobo's", klinkt het spottend. tossen en opstellen. Mink kiest positie aan de zijlijn voor de nieuwe hoofdtribu ne. Hij blijft de hele wedstrijd geconcentreerd heen en weer draven tussen midden- en achterlijn. Vaak in enigs zins voorovergebogen hou ding om gevallen van buiten spel beter te kunnen zien. In geval van een corner houdt hij zijn vlag omgekeerd bo ven het cornervlak. Bij bui tenspel gaat de vlag resoluut omhoog. „Buitenspel consta teren is moeilijk", geeft hij naderhand te kennen, „ik sta altijd op één lijn met de laat ste verdediger. Alleen dan kun je buitenspel constate ren, anders niet. Natuurlijk twijfel ik wel eens. maar in Studio Sport heb ik mezelf nog nooit op een blunder kunnen betrappen!" Mink Toet: GevaarlijkWat is gevaarlijk?" PEC zoekt de aanval. De bal belandt op rechts bij de snel le Van der Waart. Alexanco, de Spaanse captain die een weck later nog zo lelijk in op spraak zou raken, schreeuwt naar Mink, maar deze houdt zijn vlag naar beneden en wijst naar een achtergeble ven Spanjaard. Niks buiten spel dus. Het PEC-offensief levert niets op. De Catalanen nemen de touwtjes in han den, Het overwicht leidt tot een opeenstapeling van kan sen waarvan de meeste op grootse wijze gemist wor den. Alleen Salinas, blijkens het programmablad 1.88 m lang en 80,4 kg zwaar, slaagt er in de bal in de touwen te- jagen. In de rust trekt het arbitrale trio zich terug in de kleedka mer. Lurkend aan een beker appelsap onthult Mink dat hij vroeger zelf ook heeft ge voetbald. Hij heeft nog met Aadje Mansveld gespeeld. Een jaar of vijfentwintig gele den, in het 5e van ADO. Later verhuisde hij naar Uitgeest en speelde daar voor de ge lijknamige club. Hij was toen AH-bedrijfsleider in het filiaal aan de Middenweg. Helaas bleek de filiaalchef nogal blessuregevoelig. „Ik deelde wel eens wat uit, maar dat had tot gevolg dat ik ook re gelmatig moest incasseren!" Als gevolg daarvan strompel de Mink op maandagmorgen regelmatig mank de winkel binnen. Hij besloot zijn heil voortaan in de arbitrage te zoeken. Dat was veiligtr Maar wat heet veiliger. Vorig seizoen, vlak voor de aanvang van de wedstrijd FC Den Haag-Ajax, vloog er, temid den van rookbomnevels, ra kelings een mes langs hem heen. „Dat was op dat mo-

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11