Hé ome Henk Een netje perziken voor 11.25 05- Joegoslavisch feest in Sittard Flitsen Trein ge leider -f Suppoost Speelgoed pagina 'Dag Henk', 'hé ome Henk' of'Dag opa'. Het moet al heel gek gaan als de heer H.A. Bouman op een wandeling door Amsterdam niet een van die be groetingen krijgt toegezwaaid. Alleen al bij Albert Heijn heeft hij in de ruim 40 jaar dat hij er werkte honderden mensen ontmoet. Voeg daarbij dat hij al 18 jaar suppoost is, eerst in het Olympisch Sta dion en sinds tien jaar bij Ajax, dan moet toch in ieder geval half Amsterdam en omgeving hem ken nen. Henk Bouman. 82 jaar inmiddels, bewaart aan al die activiteiten prima herinneringen waarover hij met smaak vertelt. „Meneer Albert? Die heeft op mijn rug paardje gereden en ik heb hem wel eens streng verboden als ie - hij was toen een jaar of vier - weer met z'n fikken aan het stopcontact zat." Via een kennis meldde de toen 24-jarige Bouman zich in 1930 voor liet baantje van onderhoudsmonteur in de AH-fabriek in de Zaandamse Oostzijde. ..Ik werd aangeno men door meneer Gerrit Heijn. Die was erg zakelijk en op de eenten. maar met m'n loon van 32,50 bruto per week mocht ik toch niet mopperen, 's Morgens om zes uur vertrok ik uit m'n huis in Amsterdam en kwam er 's avonds om zes uur weer in. Omdat de meeste Zaan- kanters tussen de middag thuis gingen eten, hadden we anderhalf uur schafttijd. Dat vond ik niet erg, want dan ging ik op de ketel in het ke telhuis lekker een uurtje pit ten." Bouman maakte deel uit van een ploeg van negen man ('het zwarte koor') die alle voorkomende klusjes in en rond de fabriek moest op knappen. Storingen verhel pen, onderhoud plegen en al lerlei installatiewerk doen. „Dat was een hele taak, want er was in die tijd - er werkten toen ongeveer 325 mensen - van alles te doen. We maak ten koffie, thee, chocolade, koek. beschuit, banket; veel meer dus dan tegenwoor- dig." In een heel ander milieu kwam Henk Bouman te ver keren toen hij in 1935 trein- geleider werd In die jaren kwamen dagelijks zo'n dui zend meisjes en jongens van uit Amsterdam naar hun werkplek hij Zaanse bedrij ven. Om moeilijkheden tij dens het reizen te voorko men, waren voor ieder be drijf een of meer wagons ge reserveerd en bovendien werden de jongens en meis jes gescheiden. De per be drijf aangewezen treingelei- der moest zorgen voor een ordelijk verloop. „Het klinkt in deze tijd haast ongeloofwaardig, maar ik had in m'n centje de zaak goed onder controle. Eigenlijk heb ik nooit problemen met de jongelui gehad Het is wel voorgekomen dat iemand die per ongeluk in die speciale pcrsoneelstrein verzeild raakte, dan door die meiden werd uitgekleed en vervol gens moest toezien dat zijn kleren naar buiten werden gegooid. Maar dat is in de Al- bert Heijn-wagons nooit ge beurd. Wel heb ik moeten in grijpen als een meisje en een jongen zich in de wc hadden verstopt of als de meiden on derling aan het vechten sloe gen. Ik zal je wat zeggen: ze gooiden wel eens sinaasap pelschillen of pindadoppen op de grond, maar als ik dan de coupe binnenstapte, werd die rotzooi onmiddellijk op- BBBHBSHHHBHHRïS geruimd. Ze wisten wel dat ze met mij geen geintje moesten uithalen. Tot 1970 ben ik treingeleider geweest. Ik heb het altijd met plezier gedaan, al maakte je wel lan ge dagen. Ik moest natuurlijk vroeg op het Centraal Station zijn en daarvoor kreeg ik vijf gulden extra. Oh ja, en in de oorlog bonnen voor extra voeding."' Zijn kwaliteit als handhaver van orde en gezag was blijk baar ook bekend geworden bij het bestuur van het Olym pisch Stadion. Dat vroeg Bou man 's zondags als suppoost te willen optreden. „Ik heb daar van alles meegemaakt. Vooral toen ik nog - in uni form - bij de moeilijkste pun ten moest staan. Ik heb wel eens zo'n horde van honderd jongens op me af zien stor men. Ja, en dan ga ik toch echt niet proberen ze tegen te houden, omdat er een paar geen kaartje hebben. Ik Iaat me voor een paar centen na tuurlijk niet in mekaar slaan." Die opvatting huldigde 'opa' later ook, toen hij suppoost werd bij Ajax en de controle bij de beruchte F-sidc kreeg. .Ja. daar noemden die jon gens me 'opa'. Moeilijkheden heb ik er niet gehad, maar ik was toch mooi blij dat ik m'n huidige stekkie kreeg. Vak C. het vak waar de elite met een seizoenkaart zit. Bert Haan stra, Ton van Duinhoven, jon gens die geen herrie schop pen." Bouman heeft plezier in zijn zondagse baantje bij Ajax, hoewel hij er eens per veertien dagen acht uur voor van huis is. „Ik moet om elf uur in het stadion zijn en stap net voor Studio Sport begint weer binnen. Ik hoop het zo lang mogelijk vol te houden. Niet voor die 35 gulden per keer, maar ik vind het leuk om de wedstrijd te zien en de sfeer te proeven." Mevrouw Bouman blijkt daar iets an ders over te denken en be kent zich zondagsmiddags wel eens te vervelen. „Maar och, dan ga ik maar aan de was." In 1969 ging Henk Bouman - met een portie tegenzin - met pensioen. „Iedereen in de fa briek kende me. Ik zorgde voor het onderhoud van de 13 liften en de circa 20 prikklokken, maar ook het elk jaar opzetten van de 1 -t m hoge kerstboom in de kanti ne. het opbouwen van ten toonstellingen en de verzor ging van de geluidsinstallatie tijdens de lunchconcerten was mijn pakkie an. Willy Al- berti. Max van Praag, de Ram blers. we hebben ze allemaal in de kantine in de Oostzijde gehad. En weet je wat ik ook altijd erg leuk vond? Het na werktijd maken van speel goed voor liefdadige instel lingen. We zullen met z'n al len wat driewielers, auto peds, poppenhuizen en ledi kant j es hebben gemaakt. Gek hè, dat deed je allemaal in de vrije tijd. Daar zou je nu eens om moeten komen. Tot half vijf werken, effc eten en dan tot tien uur knutselen. Maar ja, je wist dat het speel goed goed terecht kwam en je wist ook uit eigen ervaring wat het is om een kind met een stukkie speelgoed geluk kig te maken." Henk Bouman woont in een gerieflijke flat in Amsterdam- Noord, heeft geen hobby's, rijdt met zijn auto nog kris kras het land door en ver veelt zich geen moment. En iedereen die zich hem nog herinnert, laat hij groeten! Vanaf 15 t/m 21 juni jl. be zocht een groep van 175 bur gers uit Valjevo (Joegoslavië de gemeente Sittard in Lim burg. „Ze komen niet om te fees ten. De activiteiten moeten gezien worden in het kader van een versterkte oriëntatie op het westen, met name wat de economische en toeristi sche aspecten betreft", aldus burgemeester J.J.G. Tonnaer van Sittard. Tientallen mani festaties stonden op het pro gramma w.o. muziek, dans, foto-exposities. economi sche en toeristische beurzen, oude ambachten en niet te vergeten de Joegoslavische keuken en wijnen. Donderdag 16 juni was het Tempelplein in Sittard her schapen in een Joegoslavisch plein vol dans en muziek van Rukoveti en de ABV-band uit Valjevo. Rond 11 uur kon men bij Alberto het glas hef fen en deelnemen aan een proeverij van uitgelezen Joe goslavische wijnen. Burgemeester Mihajlovic van Valjevo links) toost met bur gemeester Tonnaer van Sit tard op het welslagen van de Joegoslavische week. In het midden Gicl van Donselaar. beheerder van Alberto. Ruim 325 bedrijfsleiders, afdelingschefs en verko pers AGF uit area 8810 (Noord-Holland) waren op 28 juni jl. te gast in de groenteveiling van Bever wijk. Ze bekeken daar stands van leveranciers met nieuwe produkten, ze kregen uiüeg over de wer king van de veiling en ze luisterden naar wat Pier Haagsma, assortiments manager AGF, directeur Carsten van leverancier Holland Crop en areama- nager Rob Schreuder te zeggen hadden. Laatstgenoemde kon met eni ge trots melden dat de omzet van AGF bij AI I in de eerste 5 perioden met 6,796 was ge stegen ten opzichte van 198". „Vers is in", stelde hij dan ook vast. Hoogtepunt van de dag was een veiling- spel, waarbij de aanwezigen zeil', aan de hand van de vei- lingklok. produkten konden kopen. Veel filiaalmedewer kers kwamen daarbij tot de- ontdekking dat enige scho ling in het metier tot aanbe veling strekt. Een netje perzi ken deed maar liefst 1 1.25. terwijl de winkelprijs op dat moment op 3.- lag. Een hal ve doos aardbeien ging voor 5.50 van de hand. terwijl er in de winkel op dat moment 1,99 voor werd betaald. Doel van deze zgn. AGF-dag. voor de tweede maal georga niseerd door area 8811) in sa menwerking met de groente centrale Beverwijk, was de medewerkers informatie te verschaffen over de produkt- groep AGF. Volgens zonema nager Cees Waardenburg slaagde men met verve in de ze opzet: „1 Iet was niet alleen leerzaam maar ook gezellig. De reacties waren goed. het initiatief is positief ontvan gen."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9