Basiskennis „Kind goed gezond en zwaar wan gewicht over OH EH ontbreekt bij achterban Aderlating „O, heb ik een OR-vertegen- woordiger? Wie is dat dan?" 9 elicit üjföj,ïy,*ii»i BON BON BON BON BON BON^ pagina 6 Flitsen Bij Albert Heijn-medewerkers ontbreekt in het algemeen de basiskennis over de OR AH. Dat is een van de belangrijkste conclusies van een onderzoek naar de communicatie tussen de OR AH en zijn achterban. Het onderzoek werd verricht door 3 studenten van de Universiteit van Amsterdam, in opdracht van de OR AH. Het eindrapport werd onlangs bij de OR gepresenteerd. Uit het onderzoek blijkt dat het voor de achterban niet duidelijk is wat de resul taten zijn van het OR-werk. Daarnaast weten de filiaalmedewerkers in het alge meen "niet wie hun OR-vertegenwoordi ger is ,0, heb ik een OR-vertegenwoor diger? Wie is dat dan?", luidde een van de reacties). Achterban niet onbereikbaar Het rapport heeft echter ook duidelijk ge maakt dat van een onbereikbare OR geen sprake is. Slechts 2,5% van de 255 geïnterviewde AH-medewerkers gaf te kennen de informatie van de OR nooit te lezen en dat ook in de toekomst niet te zullen doen. OR-secretaris Cees Grem- men: ,,Het is verheugend dat de achter ban niet echt 'nee' tegen de OR zegt. Je hoort mensen vaak zeggen dat de ach terban niet te bereiken is, maar uit het rapport blijkt nu het tegendeel. Het is duidelijk geworden dat de achterban meer wil weten over de OR. De uitkomst van het onderzoek is daarom bemoedi gend!" De COR heeft onlangs afscheid moeten nemen van Jelly Hoogstra (Miro), Cees van der Meer (Kok-Ede), Sita Zijderveld (AH Grootverbruik) en Ben Vermeer (In stel). De. uittocht van OR-leden was een rechtstreeks gevolg van de opheffing van de OR'en van Miro, Kok-Ede, Instel en Albert Heijn Grootverbruik. Zoals bekend werd de integratie van Mi ro in AH onlangs voltooid. Daarmee kwam een einde aan het bestaan van de OR Miro. De 3 andere OR'en zijn per 1 juni opgegaan in de OR GVA (zie elders in CORRelatie). Wie de COR-vertegen- woordiger van deze nieuwe OR wordt, is op dit moment nog niet bekend. Wel is de nieu we afgevaardigde van de OR Mees ter inmiddels gekozen. Het is Bertus Mast. Hij vult de vacature op die was ontstaan na het vertrek van Hennie Beu- mer. De COR telt momenteel nog 12 zetels, waarvan er op dit moment 1 (GVA) onbe zet is. ,,Er is bij de achterban een latente be hoefte aan informatie over de OR. In theorie staat men positief ten opzichte van de OR", aldus onderzoeker Eppo- Jan de Boer. Samen met zijn medestu denten Ingeborg Joling en Peter van den Bor interviewde hij 255 AH-medewerkers uit alle delen van het land. Genoeg om volgens wetenschappelijke normen tot een representatief beeld te komen. De filiaalmedewerkers waren met het oog op de spontaniteit niet van te voren op de hoogte gesteld van de komst van de on derzoekers. De Boer: ,,We zijn het hele land door getufd. Van Groningen tot Middelburg en van Den Helder tot Maas tricht. In het algemeen werden we posi tief ontvangen in de filialen. We kregen veel reacties als: 'Goh, wat leuk, goed dat dit gebeurt'. Slechts in 4 filialen zijn we geweigerd omdat het te druk was." Uit het onderzoek blijkt dat de interne mededelingen, Flitsen en de notulen de bekendste communicatiemiddelen van de OR AH zijn. Het lager kader leest Flit sen meer dan de notulen. Bij het hoger kader is dit precies andersom. Het alge mene oordeel over Flitsen en de notulen is vrijwel gelijk, namelijk gematigd posi tief. Aanbevelingen De onderzoekers hebben in het rapport een reeks aanbevelingen opgenomen waarmee de basiskennis over en de inte resse in de OR bij de achterban vergroot kan worden. Zij stellen o.a. voor om nieuwe medewerkers bij indiensttreding -een brochure, folder of informatiemap over de OR ter beschikking te stellen. Het rapport" bepleit daarnaast het benutten vanhet AH TV-journaal om de achterban over OR-zaken te informeren. Om het persoonlijk contact tussen OR-vertegen- woordigers en achterban te vergroten, zouden eerstgenoemden 1 tot 2 keer per jaar op filiaalbezoek moeten. De OR zou verder moeten zorgen dat hij dag en nacht bereikbaar is via een speciale tele foonlijn, zodat medewerkers ook buiten werktijd kunnen reageren. Voorts zou den bedrijfsleiders m beperkte mate voorlichting over de OR kunnen gaan geven. En om het bereik van de bericht geving (o.a. de OR-notulen) te verbete ren'zou dé OR een tekstschrijver of jour nalist in dienst moeten nemen. De PR-commissie van de OR AH is mo menteel bezig om de aanbevelingen te toetsen op haalbaarheid) Begin septem ber zal de commissie met concrete voor stellen op tafel komen om de communi catie tussen achterban en OR te verbete ren. OR-secretaris Cees Gremmen: Ik ben ervan overtuigd dat er voor het eind van dit jaar al een aantal aanbevelingen zal zijn gerealiseerd." Geïnteresseerden kunnen het rapport 'De achterban en zijn ondernemingsraad'gratis in hun bezit krijgen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen. P .-fwTï^ WomoPoF K 0 m m O® O (I De overkoepelende OR van Grootver bruik Ahold (GVA) is er dan uiteindelijk toch gekomen. Op 1 juni jl. vonden de verkiezingen plaats, meer dan een half jaar later dan oorspronkelijk in de be doeling lag. ,,De OR GVA is eindelijk geboren", schreef de kersverse OR- voorzitter Marius van der Kolk in het personeelsblad van Kok-Ede. En hij voegde eraan toe: ,,Het kind is goed gezond en zwaar van gewicht." De wens bleek hier de vader van de ge dachte, want de nieuwe OR moet zich uiteraard nog bewijzen. ,,Het was in derdaad misschien wat voorbarig, maar ik heb er alle vertrouwen in", al dus de voorzitter. „We zijn een week na de verkiezingen meteen drie dagen op cursus geweest. In die drie dagen heb ben we elkaar goed leren kennen. Ik heb het gevoel dat er een hechte groep gesmeed is. Een uitstekende basis om op te bouwen." Opkomst Voor de 15 OR-zetels hadden zich uitein delijk 22 kandidaten beschikbaar ge steld. In vier bedrijfsonderdelen (Cen traal GVA, Albert Heijn Grootverbruik, HIC en de versgroep) kwam het tot daad werkelijke verkiezingen. Bij de andere onderdelen (Kok-Ede, Instel, Evers/Knop en De Koksmaat) kwam het aantal kandi daten overeen met het aantal beschikba re zetels, waardoor verkiezingen over bodig waren. Van der Kolk: ,,De verkie zingsronde is goed verlopen. Bij sommi ge bedrijfsonderdelen lag het opkomst percentage tegen de 100%. Alleen bij de centrale diensten van GVA was de op komst wat aan de lage kant, namelijk 50%." Het succes van de verkiezingen is vol gens de voorzitter voor een groot deel te danken aan de gedegen voorbereidin gen. ,,In samenwerking met het Bureau Ondernemingsraden hebben de oude OR'en van Instel, AH Grootverbruik en Kok-Ede een campagne opgezet waarbij alle bedrijfsonderdelen zijn bezocht. Dat was nodig, want in sommige kleinere onderdelen had men nog nooit van een OR gehoord. Overal hebben we de OR- promotiefilm gedraaid en een verhaal over het OR-werk gehouden. Dat heeft duidelijk vruchten afgeworpen." Onderdeeleommissies Na de vakantie zal de nieuwe OR zich buigen over het formeren van zgn. on derdeelcommissies in de verschillende bedrijven. Die commissies zullen be staan uil: de inmiddels gekozen OR-af- vaardigmg van het desbetreffende on- Onder verantwoording van de COR derdeel, aangevuld met 1 of 2 vertegen woordigers die geen OR-lïd zijn. Hier voor zullen in september opnieuw ver kiezingen worden gehouden. De onder deelcommissies krijgen in grote lijnen dezelfde bevoegdheden als een gewone OR. In totaal komen er 8, nl. bij de cen trale diensten GVA, Kok-Ede, AH Groot verbruik, HIC,' Instel, de versgroep, Evers/Knop en de non-food groep. Overigens' is de OR-structuur bij GVA al achterhaald yoordat hij goed en wel zal functioneren. Per 1 september zal de or ganisatiestructuur van GVA namelijk worden gewijzigd. Er komen 4 hoofd groepen: de institutionele groep, de ho reca- en bedrijfsrestauratieve groep, de non-food groep en de versgroep. Bij de volgende OR-verkiezingen, in 1990, zal de medezeggenschapsstructuur hierop worden aangepast. Wat staat de OR GVA in de komende tijd te wachten? Marius van der Kolk: ,GVA groeit nog steeds. Ik verwacht dat de nieuwe OR regelmatig adviesaanvra gen zal krijgen over overnames. De OR zal daar heel alert op moeten zijn. We willen in een vroegtijdig stadium' over nieuwe overnames geïnformeerd wor den. Alleen dan kunnen we een echte bijdrage leveren aan de besluitvor ming." De leden van de OR GVA, zoals die op 1 juni werd gekozen: GVA: Wim Cornelissen, Cees Huikesho- ven, Marius van der Kolk (voorzitter), Gerda Overwijk (2e secretaris). Kok-Ede: Johan Ratelband (vice-voorzit- ter), Annie Pesch. AHGV: Gerard Plomp (secretaris), Wim Zonneveld. HIC: Arnold Vrijburg, Cas Pater. Instel: José Span, Theo de Kleijn. Evers/Knop: Hennie Kienhuis. Koksmaat: Karei Peetjens. Versgroep: Dirk v.d. Vlist. Naam: I Afdeling/filiaalnummer:I Verzoekt hem/haar te zenden: O Het rapport O Het rapport bijlagenboek (Kruis aan wat u wilt ontvangen) Indien verzending per interne post niet mogelijk is, dan gaarne verzenden aan het volgende adres: Opsturen naar OR AH, HK 1207, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam. Marius van der Kolk

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 6