Toekomst Pharmatos ziet er gezond uit Nieuwe formule naast combinatie Apotheek-Beauty Case Wat is SpA ook alweer? Nieuwe combinatie biedt Etos- medewerkers kansen pagina 4 Flitsen «assiwS Sinds begin 1988 zijn de speciaalzaken van Ahold (Alberto. Etos en Pharma- tosgebundeld in een or ganisatie met de verfris sende naam SpA. SpA staat voor Speciaalzaken Ahold en wordt geleid door de heer J. Hunfeld. De plaats van Hunfeld bij Etos is in genomen door de heer C. Bosnia. Opdracht van SpA is het uitbouwen van de be staande speciaalzakenke- tens en het ontwikkelen van nieuwe formules bui ten de directe levensmid delensfeer waarin de ken nis van Ahold op detail handelsgebied benut wordt. Ook het aankopen van of samenwerken met ketens in Nederland en daarbuiten behoort tot de mogelijkheden. In de nieuwe apothe ken staan volleerde apothekersassistentes achter de balie. Maar er kunnen, net zoals bij veel grote apotheken al gebeurt, ook balieme dewerkers worden ge plaatst. Zelfstandig ge neesmiddelen berei den mogen ze niet, maar klanten bedienen wel. Dat biedt een inte ressante doorstroom mogelijkheid. Renée Houtman van de Beau ty Case in het Rijswijk- se winkelcentrum 'In de Boogaard' bijvoor beeld, zal vanaf sep tember klanten van de apotheek bedienen. „Belangstelling voor medicijnen had ik al tijd al", zegt Renée over haar overstap. „Daar om heb ik gekozen voor de apotheek, hoe wel ik ook bij Etos de ruimte kreeg. Zover ik weet ben ik de eerste!" Nieuwe Etos-apotheek- combinaties bieden ook werk aan gediplomeerde apothekersassistenten. In het oosten van het land en in bijvoorbeeld Noord- Holland is er voldoende aanbod. Maar in het zuiden kost het moeite om mensen te krijgen, merkte Pharmatos toen het de vestiging in Til burg wilde openen. Na in tensieve werving is daar overigens nu voldoende personeel. Slaat de formule ook in praktijk aan? 'Een goed idee', 'mooi', 'snel', 'gezellig', citeert De Jong uit een kersvers marktonder zoek naar de reacties van klanten op de combinatie in de Helmholtzstraat in Am sterdam. „Dat de formule in de smaak valt, merken we ook aan de omzet van zowel de apotheek als van de Etos ernaast." Negentig procent van de klanten vindt de apo theek een échte apotheek. De Jong: „We hebben het ook niet overeen toonbankje met geneesmiddelen achterin de Etos, zoals je wel eens hoort. De dienstverlening staat er op hoog peil. Er is bijvoor beeld ook een ruimte waar rustig met klanten apart ge praat kan worden. Tevreden heid dus bij de klanten en bij Pharmatos. Maar gebrom is er ook. En dan vooral van apothekers." Sommige apothekers vinden dat een grootwinkelbedrijf zich niet met hun vak moet bemoeien... De Jong: „Dat doen we niet. We zullen heus niet het voor schrijven van duurdere re cepten gaan stimuleren of aan de samenstelling van ge neesmiddelen gaan sleute len. Integendeel. We willen juist de patiënt beter van dienst zijn. Meer voorlichten over gezondheid. Beter infor meren over de werking van geneesmiddelen. Het gaat ook om een aansprekende winkelpresentatie. Daaraan schort het nog wel eens bif geneesmiddelen die een pa tiënt zijn voorgeschreven verkeerd op elkaar kunnen reageren. Pharmatos heeft contact met vele apothekers. Uit die contacten komen nieuwe behoeften naar vo ren. Zo willen apothekers hun dienstverlening graag uitbreiden met, zoals dat heet, handverkoop. Dat is de verkoop van geneesmidde len waarvoor geen recept no dig is en andere produktcn voor lichaamsverzorging. Denk maar aan pijnstillers, produktcn voor diabetici of medicinale tandpasta's. Daar zitten ze vaak een beetje mee, want de inrichting en het beheer van zo'n assorti ment is een vak apart. Daar om ontwikkelen we momen teel een aparte formule voor apotheken die hun assorti ment willen aanvullen met handverkoop, maar waarvan de vestiging niet geschikt is voor de Apotheek-Beauty Ca se-combinatie door hun loka- lie. oppervlakte e.d. De- eerste test van die nieuwe formule zal plaatsvinden in Veencndaal. Hall september openen we daar een ver bouwde apotheek waar ook een keur aan .handverkoop- artikelen verkrijgbaar zal zijn. Ik verwacht niet anders dan dat ook die nieuwe for mule -aanslaat." sommige apotheken. Ook de- distributie in de farmaceuti sche sector is voor verbete ring vatbaar." Hoe groot is Pharmatos nu? „Naast apotheek Van dei- Kamp in Amsterdam is op 2 juni in Rijswijk een tweede- combinatie open gegaan, middenin het enorme win kelcentrum 'ln de Boo gaard'. Op 8 augustus gaat de- Jan lleijns apotheek, een combinatie met de Etos Beauty Case in de Nieuwe Su permarkt in Tilburg, open. Hall'oktober volgt, tegelijker tijd met de opening van een nieuwe Al I. eenzelfde cornhi: natie in Dordrecht." Tweede poot onder Pharma tos is de farmaceutische groothandcl Pharmacis in Du'ven. Die levert aan een flink aantal apotheken en aan de Apotheek-Beauty Case combinaties in Amsterdam en Rijswijk. De Jong: „Over de resultaten daarvan zijn we heel tevreden." Zijn er nog andere nieuwe activiteiten te verwachten? „De service in de Apotheek- Beauty Cases wordt verder uitgebreid. We denken aan persoonlijke bijsluiters en een computerprogramma waarmee je-kunt nagaan of l'ci/ck' I iontmem Roh (k'Joni> „Ik hoop dat Etos terug keert naar z'n leest", heeft voorzitter drs. A.B. Cox van de KNMP, de vereniging van apo thekers, ooit gezegd over de activiteiten van Etos op apothekersge- bied. Cox heeft z'n zin gekregen, maar op een andere manier dan hij waarschijnlijk bedoel de. De Etos-organisatie De Jong: „Pharmatos wil ge bruikers van produktcn voor gezondheid en hygiëne bie den waar ze om vragen. Het ligt dan voor de hand dat alle artikelen die daarvoor nodig zijn, van zeep tot geneesmid delen op recept, op één adres verkrijgbaar zijn. En waarom zou je geneesmiddelen op re cept ergens achteraf in een kale apotheek moeten afha len? Het is al erg genoeg ziek te zijn. Onze eerste activiteit was dan ook het maken van combinaties van een apo theek en een Etos Beauty Ca se, die handig samen onder één dak in een winkelcen trum liggen." houdt zich niet meer zelf met apotheken be zig. Dat doet nu Phar matos, een zelfstandige werkmaatschappij on der de paraplu van 'Spe ciaalzaken Ahold'. Phar- matos-manager Apo- theken Rob de Jong voorspelt cc-n gezonde toekomst voor de nieu we werkmaatschappij.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4