DISTKIBUTIE- STRUCTUUR ALBERT HEIJljlliggl Groei dwingt tot maatregelen mmmwwwmmmmw AlbertHeijn heeft momenteel 4 DC's voor de distributie van kruidenierswaren. Maar welk distributiecentrum levert nu wat aan welke filialenEen overzicht. DU Zaandam 1 DC Tilburg 2 DC Zwolle 3 DC Utrecht 4 Assistent-afdelingschef: nieuwe functie bij AH Colofon pagina 2 Van de 4 DC's opereren er 3 regionaal (Zaandam, Tilburg en Zwolle) en één landelijk (Utrecht). Naast een compleet pakket verse artikelen (excl. AGF, vers vlees, dagverse melk en warm brood) en het wekelijkse actiepakket, distribueren de regio nale DC's elk ongeveer 1.500 houdbare kruide - nierswarenartikelen aan de filialen in hun gebied. Het gaat daarbij om de artikelen met een hoge omloopsnelheid: de zgn. snellopers, die samen voor 90% van de kruidenierswarenomzet in de winkels zorgen. De resterende 10% is afkomstig van de artikelen met een lage omloopsnelheid: de zgn. langzame artikelen. Daarvan zijn er momen teel 6.000. Behalve houdbare kruidenierswaren zijn dat ook non food-artikelen. Die worden recht streeks naar de filialen gedistribueerd vanuit het onlangs geopende DC in Utrecht. HISTORIE Vroeger was het allemaal overzichtelijk. Alle kruide nierswaren werden vanuit het Centraal Magazijn en la ter vanuit het distributiecen trum in Zaandam aan de AH- filialen geleverd. In die situa tie kwam verandering toen in 1971 DC- Tilburg in gebruik werd genomen. Vanaf dat moment kregen de filialen hun spullen uit twee distribu tiecentra. In 1980 werden de beide DC's geregionaliseerd. DC Zaandam en DC Tilburg, die voordien elk een ver schillend deel van het totale assortiment aan alle filialen leverden, gingen vanaf dat moment dezelfde artikelen distribueren in een eigen dis- tributiegebied. Nederland werd in twee stukken ver- Op woensdag 13 juli jl. werd bij Meester te Wijhe aan de heer Burgmeyer de grootste beloning uitgereikt in de his torie van de Ideeënbus. Het beloonde idee betrof het her gebruiken van afgeschreven thermolijsten die voor een af druk op een etiket zorgdra gen. Op de foto overhandigt directeur Elshof, links, de mede werker van Meester, de heer Burgmeyer, een bedrag van ƒ4.185.-. deeld: noord en zuid. DC Zaandam beleverde voortaan alleen nog de noordelijke fi lialen en DC Tilburg alleen de zuidelijke filialen. In 1984 vond er een verdere regiona lisering plaats met de ope ning van DC Zwolle. Neder land werd nu in drie delen verdeeld en dat is ook de hui dige situatie. Op bijgaande kaart is te zien hoe Nederland is verdeeld. Vanuit de 3 re gionale DC's worden de arti kelen binnen 24 uur na de bestelling bij de filialen afge leverd. Het gemiddelde aan tal afleveringen per filiaal per- week ligt ongeveer op 3 '/z. Tot zover het verhaal van de regionale DC's. Anders ligt het bij het landelijke assorti ment, de langzame artikelen dus. Vroeger waren die on dergebracht in een apart ge deelte van DC- Zaandam. De bestellingen van filialen in de regio Zaandam werden te za- men met de snellopers gele verd, bestellingen van andere filialen gingen eerst naar DC Zwolle of DC Tilburg en wer den daar vandaan geleverd. De gemiddelde tijd tussen bestellen en afleveren be droeg minimaal 72 uur en de artikelen werden 1 keer per week bezorgd. GELDERMALSEN De groei van het aantal arti kelen, de toenemende omzet per artikel en de uitbreiding van het aantal filialen veroor zaakten steeds grotere ruim teproblemen in de drie DC's. Er moest een nieuw DC ko men. De keuze viel op Gel- dermalsen. In 1991 zal daar het nieuwe landelijke DC worden geopend. Het pro ject bevindt zich momenteel in de ontwerpfase. In afwach ting van de opening van het nieuwe DC nam AH in Utrecht alvast een tijdelijk onderkomen in gebruik: DC Utrecht. Het landelijke assor timent - de langzaamlopen- de artikelen dus - werd over gebracht van Zaandam naar Utrecht. Om meer service te kunnen bieden werd de bele- veringsfrequentie verhoogd naar gemiddeld 2 keer per week en de aflevertijd ver kort naar 24 a 36 uur. De norm die wordt gehanteerd om te bepalen of een artikel snel of langzaam is, werd op geschroefd. Elet gevolg daar van was dat er nog eens 800 artikelen, die voorheen in het regionale circuit onderge bracht waren, naar Utrecht verhuisden. DC Utrecht dis tribueert momenteel 6.000 artikelen, de regionale DC's 1.500. In de toekomst zal het aantal landelijke artikelen verder worden uitgebreid naar 8.000. Het aantal regio nale artikelen zal terugge bracht worden naar 1.000: de absolute snellopers. Als de groei in het huidige tempo doorgaat, zal er in de jaren '90 opnieuw een regionaal DC nodig zijn. Dat zal dan in de buurt van Rotterdam wor den gebouwd. Regionaal DC. Op de hui dige plek vanaf 1963. Le vert 1.500 snellopende houdbare kruidenierswa- renartikelen plus 600 ver se artikelen aan de AH-fi- lialen in Noord-Holland en een groot deel van Zuid-Holland en LTtrecht. Regionaal DC. Geopend in 1971. Levert 1.500 snello pende houdbare kruide- nierswarenartikelen plus 600 verse artikelen aan de AH-filialen ten zuiden van de lijn Delft-Arnhem. Regionaal DC. Geopend in 1984. Levert 1.500 snello pende houdbare kruide- nierswarenartikelen plus 600 verse artikelen aan de AH-filialen in het noor den en het oosten. Landelijk DC. Tijdelijke oplossing van het capaci teitsprobleem. Zal in 1991 vervangen worden door DC Geldermalsen. DC Utrecht levert 6000 lang- zaamlopende artikelen rechtstreeks aan alle AH- filialen in heel Nederland. FLITSEN H.S. Kolsteeg, Personeelsblad Marketing Services Koninklijke Ahold nv augustus 1988 GVA, Ede 08380-78922 45e jaargang E. Muller (hoofdred.) no. 7 Public Relations verschijnt HK 1704, 075-592576 11 x per jaar Oplage: 43.000 A. de Roo Redactie PR-Bureau Van Hulzen secretariaat: Mw. S. Bierling A. Schoen Public Relations Ankersmidplein 2 HK 1703, 075-592574 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM C. Waardenburg Tel.: 075-592572 Zonemanager zone 8816 REDACTIE FLITSEN 075-593637 N.Th.M. Huijsman Marketing Services Mw. J.C.M.B. Wilke, Marvelo Directoraat P&O P 410, 075-593253 HK 1304, 075-592669 N. Hupkens G.H. van Woerkom, Filialenbureau AH Communicatie Albert Heijn HK 803, 075-592552 HK 802, 075-592466 Binnen enkele maanden zullen bij Albert Heijn veel verkopers-3 en cais- sières-3 assistent-afde lingschef heten. Een sim pele mededeling waaraan echter heel wat denk- en organisatiewerk is vooraf gegaan. Het resultaat maakte dat alleszins de moeite waard, want de op waardering van de functie blijkt in meer dan een op zicht een succes. Aanleiding voor de aanpas sing vormde een praktisch probleem. Mede door de in voering van de arbeidsduur verkorting (ADV bleek in de filialen steeds vaker dat de af wezigheid van kaderperso-- neel en bedrijfsleider voor een te hoge werkdruk zorg de. „Daarvoor moest een op lossing komen en al lijkt die, achteraf bezien, voor de hand liggend, toch hebben we er binnen de werkgroep hard aan moeten trekken", vertelt W. van Dijk. Hij is hoofd van de stafdienst Personeelzaken Albert Heijn, waarvan de me dewerkers zich op centraal niveau onder meer bezighou den met het uitdenken van nieuwe mogelijkheden voor personeelswerving. Naar goed gebruik werd ook voor het genoemde afwezigheids probleem een werkgroep ge formeerd, waarin araemana gers, zonemanagers, bedrijfs leiders en vertegenwoordi gers van de afdeling Perso neelzaken zaten. Van Dijk: „We kwamen al snel tot de conclusie dat een kaderlid veel beter kan functioneren als hij een goeie assistent naast zich heeft. Als bijvoor beeld de verkoper-3 meer bevoegdheden zou krijgen, krijgt de afdelingschef meer de handen vrij voor zijn ei genlijke taak, nl. het leiden van een afdeling; Maar meer bevoegdheden betekent ook zorgen voor een bredere op leiding en daaraan moest dus worden gewerkt." Vóór echter met zo'n bij scholing kon worden begon nen moest eerst worden vast gesteld of, en in hoeverre de ruim 1.200 verkopers en caissières-3 deze nodig had den. Na een individuele in ventarisatie bleek een uit vijf delen bestaande cursus ge wenst. Er moest worden bij geschoold in bestellen, afprij zen, werkverdeling en con trole, administratie van uren en goederen en in de proce dures rond opening en slui ting van de winkel (handelin gen die te maken hebben met verlichting, koelsystemen, beveiliging etc. Van Dijk: „Natuurlijk was het in de meeste gevallen niet nodig het hele cursuspakket te laten volgen en er waren ook verkopers en caissières die op alle punten al voldoen de kennis en ervaring beza ten. Die zijn dan ook per 1 januari 1988 al formeel be noemd tot assistent-afde lingschef. Voor de overigen loopt de cursus nu." De vervanging van kaderper soneel zal in de praktijk soe peler gaan verlopen, maar van niet minder belang vindt Van Dijk het dat ook de per soneelswerving meer moge lijkheden krijgt. Hij wijst er op, dat de functie van assis tent-afdelingschef goed in de personeelsmarkt ligt waartoe titel, 15% salarisverhoging (t.o.v. verkoper-3) en betere doorstromingsmogelijkhe den duidelijk bijdragen. Om dat te illustreren heeft hij een aansprekend voorbeeld: in het voorjaar werd in de dag bladen geadverteerd met de nieuwe functie van assistent afdelingschef. Er werden liefst 4.200 antwoordcou pons ingestuurd waarop ruim 2.000 sollicitaties volg den. Daarvan zijn inmiddels 130 jonge mensen aangeno men. Van Dijk: „Dat gaat de goede kant pp-','

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2