Ahold heeft via Nistria rechtstreeks toegang tot groeiende dieetmarkt Flitsen pagina 11 Op 1 januari jl. heeft Koninklijke Ahold nv een meederheidsbelang verworven in Nistria Dieet- vleeswaren bv te Moergestel. Daarmee is de Le vensmiddelen Industrie Ahold (LIA) verrijkt met een uniek bedrijf dat in de internationale dieet- voedselsector hoge ogen gooit. Nistria biedt momenteel werk aan veertig mannen en vijftien vrouwen. De grond slagen werden begin jaren zestig gelegd door de broers Jan en Jos van Nistelrooy. Hun ambachtelijke slagerij was gevestigd in Tilburg. Tot de afnemers behoorde ook een ziekenhuis in de omge ving. Gelet op de speciale wensen van de ziekenhuis- kok -veel patiënten mogen slechts weinig of geen zout tot zich nemen - rijpte tijdens een verjaardagsfeestje het idee om zoutarme vleeswa ren te gaan maken. LASTIGE OPGAVE Dat was geen eenvoudige op gave. Zout (ofwel natrium- chloride) is namelijk een be langrijke hulpgrondstof bij de produktie van vleeswaren. Zout activeert de eiwitten in het vlees, waardoor vocht en vet gebonden worden. Zout verlengt bovendien de houd baarheid en versterkt de smaak. Gebruikt men geen zout bij de bereiding, dan worden vocht en vet niet ge bonden. Een droog en niet smakelijk uitziend produkt is het gevolg. De experimenten destijds met zout vervangen de middelen waren ook niet succesvol. Het gebruik van calium- en amoniumchloridc leidde tot een misselijkma kende bijsmaak. SPECIALE TECHNIEK Door toepassing van een spe ciale techniek bij de berei ding en met gebruik van tuin kruiden, lukte het de broers Van Nistelrooy echter wel om zoutarme en toch smake lijke vleeswaren te maken. Om het produkt in de handel te brengen was een volledige analyse van de produkten no dig van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek. Daar keek men verbaasd op van de ontdekking van de ge broeders. De wetenschap pers van het instituut waren namelijk al geruime tijd bezig met hetzelfde probleem, maar zonder resultaat. In die tijd namelijk begonnen Algemeen directeur J. rem Nistelrooy de medische wetenschap en de voedingsdeskundigen zich te realiseren dat te veel keukenzout werd gebruikt. Per dag gemiddeld zo'n 10 a 15 gram per persoon, terwijl het lichaam slechts één gram of minder nodig heeft om goed en gezond te functione ren. Veel klachten, zoals ver hoogde bloeddruk en hart en vaatziekten, worden mede veroorzaakt door overmatig gebruik van zout. De samen werking tussen wetenschap pers en de beide broers leid de tot een voor beide partij en profijtelijke uitwisseling van kennis en ervaring. Het gevolg was dat het vleeswa- renbedrijf, dat zich in 1963 vestigde in een voormalige melkfabriek in Moergestel, zich steeds meer in dieet- vleesprodukten ging speciali seren. VOORSPOEDIGE GROEI Jan van Nistelrooy heeft van het succes niet lang kunnen genieten, want hij kwam in 1966 bij een verkeersonge val om het leven. Zijn broer De voorzijde van het bedrijfi pand in Moergestel Jos zette het bedrijf voort on der de naam Nistria. De ver dere ontwikkeling verliep voorspoedig, vooral door de toenemende vraag van zie ken- en bejaardenhuizen. Toen daarbij ook de eerste exportorders binnen kwa men, werd in 1977 ruim 6 miljoen gulden geïnvesteerd in een geheel nieuw bedrijfs pand compleet met laborato rium. In het begin van de jaren tachtig kwam de groei sterk onder druk te staan als gevolg van de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Er werd in ziekenhuizen e.d. steeds meer 'gekort' op dieetvoed sel en dus ook op zoutarm vlees. Een ontwikkeling die zich in vrijwel dezelfde mate voordeed in België en West- Duitsland, landen waarvoor Nistria inmiddels een uitge breid exportpakket had op gebouwd. De aanvragen T an- uit de Verenigde Staten van Amerika waren echter hoop gevend. vooral omdat door de opkomende gezondheids rage de 'gewone' consument steeds meer belangstelling toonde voor zoutarme pro dukten. De Amerikaanse in stantie die Nistria de vereiste vergunningen moest ver strekken gooide roet in het eten. Alvorens het licht op Financieel-economisch direc teur F.G.J.II. Koenen groen te zetten, wilde men eerst het wetenschappelijke bewijs zien van de deugde lijkheid van Nistria's produk ten. Dat betekende dat on derzoeken en her-onderzoe ken elkaar in snel tempo op volgden. Nu. enkele jaren la ter. is dat tijdperk afgesloten. De produktiehal liet laboratorium met positief resultaat voor Nistria. De benodigde goed keuringen voor in totaal 14 produkten zijn door de Ame rikaanse autoriteiten ver strekt. BAKENS VERZET Tijdens de neergang in de dieetvoedselmarkt heeft Nistria overigens niet stil ge zeten. Onder de naam Nimi- sel introduceerde men een reeks vetarme produkten met tenminste 50 procent minder zout dan vergelijkba re produkten. Produkten die. evenals het zoutarme assor timent. grotendeels gluten- en lactoscvrij zijn en door een apart kruidenbouquet 'op smaak' worden gebracht. De Nimisel-vleeswaren wer den. mede omdat er tijdens de bereiding minder ge wichtsverlies optreedt, tegen een scherpe prijs op de markt gebracht. Daarmee werd dus tegemoet gekomen aan de 'bezuinigingsragc'. Boven dien boorde Nistria daarmee een nieuwe markt aan. name lijk die van consumenten die- gezonder willen eten door gebruik van minder zout en minder vet. Ook werden vier soorten gehomogeniseerde vleeswaren uitgebracht: zeer eiwitrijke en uitermate zach te produkten voor mensen die normaal voedsel niet of slechts met moeite verdra gen. „Een zeer succesvolle nieuwe poot. We leveren al aan vrijwel alle academische ziekenhuizen in de Benelux en nu staat ook West-Duits- land op het programma", al dus de heer F.G.J.H. Koenen, financieel-economisch direc teur van Nistria, tevens belast met marketing- en verkoop- zaken. De laatste jaren zijn nog meer specialiteiten op de markt gebracht, zoals diepgevroren zoutarme kro ketten, zoutarme kant-en-kla- re vleesgerechten, alsmede maaltijdcomponcnten en soepverrijkers voor indus triële toepassingen. In totaal levert Nistria thans meer dan 100 verschillende produk ten. SAMENWERKING Voor Ahold is het verwerven van een meerderheidsbelang in dit bedrijf van groot belang omdat daarmee rechtstreeks toegang wordt verkregen tot een zeer interessante groei markt en de kennis die Nistria op dit gebied heeft verworven. Voor Nistria be tekent het samengaan met Ahold vergroting van de commerciële slagkracht en meer mogelijkheden voor verdere groei. Doordat con sumenten bewuster gaan eten, zieken meer thuis ver pleegd worden en bejaarden langer zelfstandig wonen, wordt de huishoudelijke markt voor deze bijzondere produkten steeds groter. De relatie binnen LIA met Mees ter bv met haar grote kennis van vlceswarenproduktie geeft daaraan nog een extra dimensie.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11