Werkmaatschappijen Met vlapoeders de wereld in... Bulletin over winkel- automatisering Extra service voor afnemers Irma PPM '88 presenteert rapport Irma Albert Heijn Kok-Ede Inventief (be)sparen bij Kok-Ede pagina 10 Flitsen ..De Nederlandse markt voor vla- en puddingpoeders is na genoeg verzadigd en biedt nauwelijks ruimte voor ex pansie. Wil Irma dessertpro- dukten ook in de toekomst een producent van betekenis blijven dan zal het bedrijf zijn blik vooral op het buitenland moeten richten." Dat is één van de meest opmerkelijke conclusies uit het rapport: 'Irma kent geen grenzen'. Op 15 juni jl. werd dat rapport door PPM'88 in Ede aangebo den aan de heer Laurens ten Horn, general manager van Irma. Als opdrachtgever stond hij negen maanden ge leden aan de wieg van het ge publiceerde rapport. De presentatie van 'Irma kent geen grenzen' is de laatste fa se in het onderzoek dat PPM '88 bij Irma verrichtte. PPM (Praktisch Programma Man agement is een initiatief an Centrale Opleidingen Ahold. Deze afdeling begeleidt me dewerkers van verschillende Ahold-bedrijven bij het uit voeren van studieopdrach ten. Het betreft een praktisch studie-object dat de deelne mers in contact brengt met meerdere onderdelen van bedrijfsvoering buiten hun directe werkterrein om daar door meer algemene man agementvaardigheden te ont wikkelen. Dit jaar was het studie-object van PPM het In juni is voor de eerste maal het infobulletin ver schenen van AH Winkel- automatisering (AHWA). Winkelautomatisering ontwikkelt zich bij Albert Heijn thans in een hoog tempo, waardoor steeds meer medewerkers er nree te maken krijgen. Bo vendien volgen nieuwe ontwikkelingen elkaar zeer snel op. Alle reden dus om de betrok kenen goed op de hoogte te houden. De afdeling Publici teit Voorlichting van A11- \VA koos voor een bulletin dat dit jaar drie maal zal ver schijnen. Voor volgend jaar zijn zes uitgaves gepland Het blad w ordt toegezonden aan alle AH-filialen en -fran chisers. Behalve een exem plaar voor de leestafel wordt I 4 Ge,ölf wert,lig nu vee/ eenvoud ook een nummer toege stuurd voor de speciale ver- zamclmap die in elke w inkel aanwezig is. Zo fungeert het bulletin tevens als nuttig na slagwerk. Het tweede nummer ver schijnt begin september. Deelnemers l'l'M HH lil n r.Leo R/emans. Bert Rol, Rik Louwman. Hans R/ierbopm. John Bas man. Johan Dreyer. jan jaap W esse/ (pro/ectbe- ge leid er), Briso Copp.es en l'B. l-secretaresse An neke Gerritsen. produkticbedrijf Irma des- sertproduktcn uit Ede. Irma dessertproduktcn is een on derdeel van Grootverbruik Ahold GVA Negen maanden lang hebben deelnemers zich, naast hun gewone werk. met Irma be ziggehouden. Het eindresul taat van hun werk is een ad vies aan het management van Irma. Dat was ook de oor spronkelijke opdracht van het onderzoek. In overleg met het managementtam van Irma was PPM '88 tot de con clusie gekomen dat zonder aanpassing van het bestaande beleid de toekomst van het bedrijf in gevaar zou kunnen komen. Deze conclusie was het ertrekpunt voor het pro jectteam. Van daaruit kwam het verzoek alternatieven te ontwikkelen om de continuï teit te waarborgen en tevens een advies uit te brengen over de daartoe te volgen strategie. Vijf fases Het project is in vijf fases ver deeld. In het voorjaar van 1987 heeft Centrale Oplei dingen Ahold de eerste stap pen gezet om het project op de rails te krijgen 'Ioèn dit eenmaal zo\ er was is de PPM- groep van start gegaan met een interne analyse van Irma. op grond waarvan een advies is uitgebracht. Kenmerkend in dit advies is Irma binnen de GY'A-organi satie tot zelfstandige eenheid te maken, waarbij liet van be lang is dat de eigen identiteit nadrukkelijk naar voren komt. Deze zelfstandigheid en het herkenbare karakter zou elementen als vermeer derde kwetsbaarheid, stu ringsmogelijkheden en be weeglijkheid ten goede ko men. In de tweede fase stond het zoeken naar creatieve op lossingen centraal. Onder lei ding van een extern trai ningsbureau heeft PPM tien tallen ideeën op tafel gekre gen. Na schifting op bruik baarheid zijn uiteindelijk drie onderzoeksvelden over- gebleven PPM adviseert Irma zich te blijven richten op kernactiviteiten, pudding poeder. vlapoeder en bakke rijgrondstoffen. Met deze ad viezen lijkt PPM '88 een open deur in tc trappen De groep concludeert echter dat met creatieve variaties op de be staande activiteiten Irma de beste toekomstmogelijkhe den heeft. Export De conclusies uit de creatie ve" fase zijn omgezet in een langc-termijn-bedrijfsstrate- gie Meest opmerkelijk ele ment hieruit is wel het advies om direct stappen te onder nemen die export van vla poeders mogelijk moeten maken. De vlaconsumptie in ons land is de laatste jaren nagenoeg stabiel Dc afzet van vla gedraagt zich over eenkomstig. Daarbij neemt de concurrentie van andere industrieën alsmaar toe. De mogelijkheden voor echte expansie liggen buiten Ne derland. Daarbij komt dat vla een ocr-Nedcrlands produkt is. In andere culturen komen wel vla-achtige produkten voor maar geen vla zoals wij die kennen. Daarmee heb je de kans een uniek produkt op dc buitenlandse markt te in troduceren. Voor het uitwer ken van de exportplannen heeft PPM een aantal buiten landse handelsverkenningen gedaan. In eerste instantie heeft de groep zich gericht op landen met een grote zui- velconsumptie. In die landen lijkt dc kans van slagen het grootst. Opvallend hoog sco ren het Verenigd Koninkrijk, dc Verenigde Staten. I inland en Zweden. Zelfs Oostblok landen zijn op exportmoge lijkheden getoetst. Oostcuro- pese landen staan weliswaar bekend om het gebrek aan al lerlei consumptiegoederen, melkprodukten horen daar niet bij. Kansen voor vlapoe ders zijn dus op voorhand niet uit te sluiten. Als voorlaatste stap geelt PPM dc Strategische aanbe velingen ten aanzien van puddingpoeders, vlapoeders en bakkerijgrondstoffen, om gezet in een bedrijfsplan. In een tijdschema is per kernac tiviteit aangegeven welke stappen op welk moment ge nomen moeten worden. Ook gaat het rapport in deze fase- in op de interne veranderin gen die noodzakclijjk zijp voor het bereiken van het door PPM geschetste be- drijfsbccld. Rapport De. presentatie van het rap port betekende de afsluiting van het project. Iaturens ten Horn, general manager van Irma. was er goed over tc spreken. ..Dank zij de nauwe samenwerking tussen op drachtgever en PPM'88 is het eindresultaat zeer bruik baar". merkte hij op. ..De ad viezen zijn praktisch opgezet en direct toepasbaar. De sa menstellers hoeven zeker niet bang te zijn dat het cind- produkt ongebruikt in een kast verdwijnt!" lu rulle tevredenheid liet het personeel van Al l-Jiliaal I SON zich op de gevoelige plaat zetten Ren terechte te vredenheid. Sa een langduri ge verbouwing is de verkoop ruimte onlangs bijna verdub beld en i v il(h iet bet filiaal aan 'alle eisen die de hedendaagse consument aan een winkel formule stelt Begin van dit jaar heeft Kok-Ede een nieuw spaar- plan geïntroduceerd. Dit zgn. Kok-Ede Plusplan is bedoeld als extra service voor de afnemers. Het plan is een initiatief van Kok-Ede zelf en in nauwe samenwerking met fabri kanten van merkartikelen ontwikkeld. De klantenkring van Kok-Ede bestaat voor een groot ge deelte uit verzorgende instel lingen zoals bejaardenhui zen. ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen. Deze in stellingen zijn afhankelijk van gemeenschapsgelden. Zoals bekend wordt de spoeling daarvan steeds dunner. Zui nigheid is dus troef in de ver zorgende sector Bestedin gen richten zich vooral op de noodzakelijke praktijk van al ledag Door mee te doen aan het Plusplan komen artikelen en diensten die buiten deze- sfeer vallen toch binnen het bereik. Een blik in de Plus plan-catalogus maakt dat al snel duidelijk. Spaarpunten kunnen ingewisseld worden tegen kunstwerken, magne tronovens. fecsta\ onden. plantendecoraties. noem maar op. Nuttige en plezieri ge zaken voor de sparende instellingen en hun mede werkers. I let principe van het Plusplan is eenvoudig. Met een bestel ling verdient de klant een ze kere hoeveelheid Pluspun ten. Dit aantal kan hij uitbrei- den door in de toekomst nog meer bestellingen te plaat sen. Als extra service houdt Kok-Ede zelf voor de afnemer het aantal punten bij. Heeft de klant voldoende punten gespaard dan krijgt hij deze in de vorm van cheques uit betaald Deze cheques kan hij inwisselen tegen de ge schenken uit de catalogus. l iteraard is de opzet van dit spaarplan niet nieuw. Wat het Plusplan echter zo uniek maakt, is dc aard van de spaarders: geen consumen ten. maar grootverbruikers. Gezien het grote aantal posi tieve reacties vanuit' de grootverbruikersmarkt is het Plusplan inmiddels een schot in de roos gebleken

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 10