„Op de bakfiets heb ik leren afzien" AC Restaurant Leiderdorp als nieuw uit de steigers Jaap van der Aart, vijftig jaar bij 'de zaak' Flitsen pagina 9 Donderdag 24 maart jl. hielden de medewerkers van AC Restaurant Leider dorp 'open huis' voor de inwoners van Leiderdorp, Leiden en omstreken. Het begin van een uitgebreid feestprogramma, bedoeld om het 'nieuwe' restau rant in de regio te introdu ceren. Die aandacht voor de regio past precies in de In het najaar van 1987 werd met de verbouwing een be gin gemaakt. Daarmee was AC Restaurant Leiderdorp een van de laatste in de rij van de verbouwde AC Restau rants. Zoals bij de andere ver bouwingen heeft het AC Res taurant in Sevenum model gestaan. Dat betekent dat in Leiderdorp het 'schoenen doosmodel' plaats heeft ge maakt voor het nieuwe op vallende uiterlijk dat inmid dels bijna alle AC Restaurants kenmerkt. In AC Restaurant Leiderdorp zijn naast het lei stenen puntdak ook de win tertuin met echte bomen en een klaterende fontein te be- huidige strategie van AC Restaurants. Deze is er im mers op gericht van het wegrestaurant, een 'res taurant langs de weg' te maken, met een nadruk kelijke regio-functie. Daarmee onderstrepend dat de restaurants zich uit stekend lenen voor een avondje gezellig uit eten. wonderen. Het zelfbedie ningsrestaurant is opgezet volgens het zogenaamde Free Flow-principe, waarbij de bekende zelfbedienings- lijn het veld heeft geruimd voor de als eilanden gegroe peerde buffetten. In het be dieningsrestaurant kunnen de gasten naast de a la carte mogelijkheid ook gebruik maken van het Buffet Royal: de voor Nederlandse begrip pen unieke vorm van eten waarbij de gast samen met de kok het menu bepaalt. De kok heeft dan ook met een com plete keukenuitrusting in het restaurant zelf een plaats ge vonden. Dit tot zichtbaar ge noegen van de gasten, die het spektakel van het kokswerk als een extra attractie erva ren. Zeker als met wat subtiel gebruik van cognac het vuur eens flink wordt aangejaagd. Feestweek Juist omdat AC Restaurant Leiderdorp zich na de ver bouwing veel meer op de re gio wil gaan richten heeft het restaurant de heropening niet onopgemerkt voorbij wil len laten gaan. Met het door de medewerkers zelf georga niseerde feestprogramma heeft het restaurant gepro beerd de regionale schijn werpers op zich gericht te" krijgen. Daarvoor heeft AC Restaurant Leiderdorp zelfs een eigen feestkrant uitgege ven met daarin bijzonderhe den over de verbouwing en uiteraard alle gegevens over de op handen zijnde feest week. Deze krant is huis aan huis in de hele regio ver spreid en niet zonder succes. Volgens Marlies Landman, re ceptioniste in Leiderdorp, waren alle 450 gloednieuwe stoelen keer op keer bij voor baat volgeboekt en reageer den de gasten enthousiast op het vernieuwde uiterlijk. De feestweek ging van start met een 'open huis'. Naast een rondleiding door de nieuwe behuizing werd de nieuwsgierige regionale be volking verrast op alcohol vrije cocktails. Verder stond er in de wintertuin een 'High Tea' op het programma. Een middag waarbij de gasten di verse verfijnde theesoorten konden proeven, één en an der vergezeld van versnape ringen en salonorkest-mu- ziek. Andere programma-on derdelen waren een kookde monstratie, een kindermid- Aandacbtig gehoor voor manager Ton van der- Horst tijdens het 'open huis'. dag en een wijnavond. De week werd afgesloten met een wervelend Buffet Dan sant, waarbij naast een uitge breid vijfgangenmenu de mo gelijkheid bestond om op li ve muziek de gloednieuwe vloer van het restaurant al dansend te testen. Een swin gender start hadden manager Ton van der Horst en zijn me dewerkers zich nauwelijks voor kunnen stellen. 't Zal voor Jaap van der Aart niet meevallen zijn dagen zonder 'de zaak' te moeten doorbren gen. Manhaftig verklaart 'ie wel „een beetje te gaan vissen op de pier en af en toe eens een stukje te gaan fietsen", maar echt veel zin lijkt hij daarin toch niet te hebben. Verdiend heeft hij zijn pensioen wel. Als een van de laatsten bij Ahold zal hij zijn gouden ju bileum vieren. Vijftig jaar bij één baas en dan te bedenken dat hij in het eerste jaar van zijn carrière maar liefst vijf werkgevers versleet. In de gezellige flat in IJmui- den vertellen Jaap (64) en Ria (61) van der Aart hun verhaal. Jaap, die vijftig jaar geleden als leerling-bedien de bij Simon de Wit in Hille- gom begon en tien jaar later daar zijn echtgenote Ria leer de kennen. Ria, die inmiddels ook al kan bogen op 34 dienstjaren en die in de loop van dit jaar haar zilveren jubi leum bij Ahold hoopt te vie ren. Ze verduidelijkt: „Ik heb vanaf mijn trouwen steeds bij Jaap in de winkel gewerkt, maar toen ik een half jaar ziek was ben ik van de loonlijst geraakt. Officieel ben ik dus nu 25 jaar in dienst, maar in feite is het 34 jaar." En Jaap glundert: „Er zit hier toeval lig wel 84 jaar Ahold-ervaring voor je." De loopbaan van de in De Zilk geboren Jaap van der Aart begon in de bloemen teelt. Als lid van een gezin met acht kinderen was er geen geld voor verdere stu die en dus belandde hij na de lagere school bij een dahlia kweker, waar hij het zegge en schrijve één dag uithield. „Ik was er aangenomen om het vak te leren maar ze lieten me van 's morgens zeven tot 's avonds zeven schoffelen. Nou, dat kon ik al." Via twee andere tuinderijen, een zaad- handel en de plaatselijke kruidenier belandde Jaap ten slotte bij Simon de Wit in Hil- legom waar hij er als leerling- bediende met een transport fiets op uit werd gestuurd om boodschappen rond te bren gen. „Ik stond als 15-jarige doodsangsten uit met die zware mand voorop, maar ik ben altijd zonder brokken thuis gekomen. Na een half jaar kreeg ik een bakfiets en daarop heb ik leren 'afzien'. Ik had klanten in een wijde boog rond Hillegom en legde zo'n 200 km per week af, in weer en wind." In de oorlogsjaren werd Van der Aart naar het Duitse Dres den getransporteerd waar hij de zware bombardementen meemaakte en door de Rus sen werd bevrijd. Via o.a. een tocht met paard en wagen wist hij met enkele lotgeno- ten weer naar Nederland te rug te komen. „Ik heb me onmiddellijk ge meld bij de heer Tilroe, des tijds hoofd Personeelzaken. die me gelukkig weer in Hil legom kon gebruiken als wijkbediende. Ik heb toen achtereenvolgens alle vakdi ploma's gehaald en bewezen dat ik wel vooruit wilde." Om dat te illustreren somt Van der Aart een aantal filia len en promoties op die hem toch weer - nu als bedrijfslei der - in Hillegom deden be landen. „Daar ben ik ge trouwd, verdiende 28 gulden per week en kon rekenen op nog eens 20 gulden provisie. Toch waren we er niet geluk kig en ik was dolblij dat we terug konden naar Amster dam. Het werd de Van Lim burg Stirumstraat. Dat was een oud pand, er zakte eens een klant door de vloer, maar ik was er happy. Ik begon met een weekomzet van 2.700,- die in twee jaar werd verdub beld. Na de verbouwing tot zelfbedieningszaak ging de omzet - op 70 m- - vlot naar 30 mille per week. Op een goeie dag kreeg ik meneer Si mon de Wit op bezoek en die noemde me de kampioen op de vierkante meter. Na nog tien jaar bedrijfslei der in IJmuiden en twee jaar in Beverwijk te zijn geweest, werd Van der Aart benoemd bij de filiaalcontrole. Een baan waarbij zijn kennis en ervaring best van pas kwa men. „Ik heb in de winkels altijd fijn gewerkt maar ook in de filiaalcontrole had ik 't best naar mijn zin. Ik heb het hele land doorgereisd en veel mensen leren kennen. Kort om: ik heb steeds van mijn werk genoten." .Ria van der Aart is al even enthousiast. „Vanaf mijn hu welijk heb ik hard meege werkt in de winkel en wat daarbij verder kwam kijken. In Amsterdam was mijn huis kamer de kantine, want ik kon het niet over mijn hart verkrijgen de winkelmeisjes in de lunchpauze naar een koffiehuis te laten gaan." Zes jaar is ze nu alweer caissière in het AH-filiaal in IJmuiden. Jaap van der Aart: „We waren allebei echte Simon de Wit'- ers en voelden ons zwaar te leurgesteld toen wc werden overgenomen door Albert Heijn. Maar nu zijn we échte Ahold'crs en dat zullen we blijven ook!"

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9