WOORDVOERDER DRIESHEN: 'VLAG DEKT LADING NIET MEER!' OR-LEDEN OVER DE AF? UIT HET DAGBOEK VAN EEN COR- LID(4) COR-werkgroep worstelt met identiteit NIEUW RECORD Maandag Dinsdag Woensdag flflH Donderdag Vrijdag INVLOED pagina 6 Flitsen De woordvoerder van de COR-werk groep Organisatie Communicatie zucht. Nee, de naam van de werkgroep, daar klopt niet veel meer van. Goed: organisatie is nog tot daar aan toe. Daar valt met enige goede wil nog wel mee te leven. Maar communicatie, daar heeft de werkgroep zich in de huidige samenstelling nog nooit mee bezig ge houden. Ja, in 1979, toen het taakgebied werd afgebakend, toen klopte het alle maal uitstekend. Maar de tijden zijn veranderd. ,,De vlag dekt de lading niet meer", stelt woordvoerder John Drieshen vast. ,,Er moet een nieuwe taakomschrijving ko men want als je geen duidelijke taak hebt dan werk je niet lekker. Als gevolg van de decentralisaties is ons takenpak ket, dat bestond uit automatisering, beoordelingssystemen, functieclassifi catie, PIPS, loopbaanaanpassing, orga nisatiestructuur en communicatie, be hoorlijk uitgehold. Voorlopig hebben we nog werk zat, maar als het straks minder wordt zullen we ons moeten beraden op de toekomst van de werkgroep." Maar als de werkgroep niet doet wat er in de taakomschrijving staat, wat doet hij dan eigenlijk wel? Drieshen:We hebben ons de laatste tijd vooral beziggehouden met het voorbe reiden van adviezen inzake overnames. Met name bij Grootverbruik Ahold ge beurt er nogal wat op dat gebied. Het is de ene overname na de andere. Met zijn tweeën gaan we dan naar zo'n bedrijf toe en dan proberen we ons aan de hand van een checklist een beeld te vormen. Op grond daarvan bereiden we een ad vies voor dat we vergezeld van een uit voerige toelichting aan de COR voorleg gen. Zo werkt dat. We hebben nu al drie weken geen adviesaanvraag gehad. Een nieuw record, maar ondanks alles zitten we nog steeds op het schema van ons werkplan. Behalve het voorbereiden van adviezen op het gebied van overnames heeft de werkgroep, die naast Drieshen bestaat uit Jelly Hoogstra, Niek Vermeulen en Si- ta Zij der veld, zich het afgelopen jaar ook onledig gehouden met het nauwlettend Vandaag weer eens vergaderd. Breng plan in stemming om de COR-vergade- ringen voortaan met het zingen van door mij geschreven 'COR-hymne' te begin nen. Refrein gaat als volgt: Makkers zet je beste beentje voor/De achterban gaf ons mandaat/De bestuurders in het hoofdkantoor/Zullen sidderen voor onze Raad. En dat dan met de nodige retoriek gebracht. Me dunkt dat zulks het imago van de COR ten goede zou zijn geko men. Voorstel echter weggehoond. Ik mocht ermee naar de pomp lopen. En dat terwijl ik de tekst met opoffering van vele uren nachtrust tot stand had ge bracht. Men vond dat het lied een vals beeld gaf van het COR-werk. Sukkels begrepen niet dat we hiermee bij de ach terban mooi hadden kunnen scoren. En fin, lol raakt er zo wel af. Gewerkt aan een plan om voortaan de Raad van Bestuur de leden van de COR te laten benoemen. Wie zijn er tenslotte bekwamer dan zij? Zijn we in een keer van dat gezeur met een achterban af. Die lui interesseert het toch allemaal niets. Krijgen we tenminste een zoge noemde zaken-COR, met leden die op bekwaamheid zijn geselecteerd. Het zou dan voor de COR veel makkelijker zijn om impopulaire maatregelen te onder steunen. Daarnaast zou het mij ook veel meer zekerheid op continuering van mijn COR-lidmaatschap geven dan het op verkiezingen aan te laten komen. In dat laatste geval ben ik overgeleverd aan de nukken en grillen van het stem vee. Heb weliswaar het beste met ze voor, maar men beseft het niet. Lees in Sociaal Jaarverslag dat de OR- leden geen goede afspiegeling van de Ahold-bevolking vormen. Zo hoort het ook. Alleen de 'fine fleur' van het bedrijf komt in aanmerking. Zou mooie janboel worden als jan-met-de-pet zich ook zo maar zou laten kiezen. Betekende onge twijfeld het einde van de medezeggen schap. Onder verantwoording van de COR 's Avonds reken ik de winstdelingsper- centages van de afgelopen jaren door. In 1985 was het 48%, in 1986 59% (+11) en in 1987 78% (+19). Dergelijke getallen reeksen kennen geen geheimen voor mijHaal de constante er binnen half uur uit. De groei manifesteert zich in priem- getallen. Het volgende priemgetal is 23. De winstuitkering over 1988 zou dus 78+23= 101% zijn geweest, ware het niet dat de oude winstdelingsregeling is af geschaft en dat we in afwachting zijn van een nieuwe. Jammer, nu kom ik er nooit achter of de berekening van de RvB juist zou zijn geweest. Mijn zoon komt vragen hoeveel nullen een ton ook al weer had. Moet antwoord schuldig blijven. Leg hem uit dat wij bij Ahold alleen met miljoenen en miljar den werken. Tonnen, dat is iets voor de concurrentie. Als we ons daar ook nog mee bezig zouden moeten houden is het einde zoek. Daar heeft de brutale aap niet van terug. Zo moet je dat soort aan pakken anders nemen ze een loopje met je. Zonder eten naar bed gestuurd. Lezers vragen mij wel eens: waarom steek je je nek zo uit met dat dagboek? Dan antwoord ik: omdat ik niet anders kan. Als je iets doet moet je het goed doen. Geef me dan ook volledig. Een goed COR-lid is als een pitt-bull terrier: als hij eenmaal ergens de tanden heeft ingezet laat hij niet meer los. Zo zie ik het tenminste, en zo is het dus ook. Stelling laat zich eenvoudig demonstreren aan de hand van de gepresenteerde sigaren tijdens de COR-vergaderingen. Coro na's van het bekende huis Davidoff, daar hebben wij als COR recht op. Wij laten ons dan ook niet afschepen met sigaren van minder allooi. De kwaliteit van het COR-werk begint bij de sigaren. volgen van het decentralisatieproces en het inventariseren van afspraken die in de werkmaatschappijen zijn gemaakt over automatisering. Daarnaast heeft de werkgroep veel tijd besteed aan de over dracht van Toko aan Cok bv te Capelle en met name aan de gevolgen daarvan voor de. medewerkers. Momenteel is de werkgroep bezig om te onderzoeken wat er van motivatie en betrokkenheid, het stokpaardje van de Raad van Bestuur, terecht is gekomen in de werkmaat schappijen. ,Er gaan vragenlijsten naar de diverse OR'en en uit de antwoorden zal blijken wat er met motivatie en be trokkenheid is gebeurd. Ik hoop dat ik niet hoef te schrikken, maar ik vrees van wel. In ieder geval zullen we de RvB aan zijn uitspraken op dit terrein houden", aldus de woordvoerder. Ondanks de identiteitscrisis draait de werkgroep volgens Drieshen prima. Sterker nog: men komt zelfs tijd tekort. ,,Ik heb ook nog diverse functies in m'n eigen OR en alles bij elkaar kost het nog al wat tijd. Verleden week was ik een paar dagen op cursus. Toen ik thuis kwam lagen er al weer 4 enveloppen met OR- en COR-stukken op me te wachten. Het eerste dat ik deed was die dingen openmaken, maar mijn vrouw zei: 'Je bent net 4 dagen met de OR weggeweest en nu begin je meteen weer met die OR'. Ik heb ze toen maar even weggelegd, maar het is toch vaak zo dat je het OR- werk thuis moet voorbereiden. Wat daar de lol van is? Ik denk dat ik als OR- en John Drieshen COR-lid invloed kan uitoefenen op het ondernemingsbeleid. Zodra ik dat ge voel niet meer heb, ben ik weg." Wat staat er voor dit jaar nog op het programma van de werkgroep? Drieshen: ,,Er zal nog wel het een en ander aan bedrijven worden overgeno men. Verder gaan we kijken hoe het met James Telesuper gaat en er komt een evaluatie van de overdracht van Toko. En als het straks wat rustiger wordt zullen we ons buigen over een nieuwe taakom schrijving voor de werkgroep. Hoe die eruit moet zien? Ik heb nog geen idee." ,,De OR-leden vormen ook nu geen afspiegeling van de totale liggen in de OR'en aaik Ahold-bevolking", constateert de Raad van Bestuur in het intern Ahold-kengetallen." sociaal jaarverslag over 1987. „De percentages mannen, full- De vraag is of daar veraij timers en mensen met een dienstverband van meer dan 10 jaar over de afspiegeling in IJ. Ingrid Bruil werkt in CS Groenlo en zit sinds een jaar in de OR van de Vers Vlees Groep. Ze maakt deel uit van de OR-onderdeelcommissie Arbeidsvoor waarden/Sociaal Beleid. Hoe staat het met de verhoudingen in haar OR? „De OR van de WG bestaat uit 14 leden en ik ben daarin de enige vrouw. Welis waar werken er meer mannen dan vrou wen bij de WG, maar de huidige ver houding in de OR zit er wel heel ver naast. Er zouden meer vrouwen in moe ten. Helaas tonen de vrouwen bij ons weinig interesse voor het OR-werk. Wel is het zo dat de meeste OR-leden afkom stig zijn van 'de vloer'. Van de 14 zijn er 2 van kantoor. Wat dat betreft vormt de OR een goede afspiegeling van de Vers Vlees Groep als geheel. Op dat punt hoeft er niets gewijzigd te worden." Susan Versteeg is bedrijfsleidster in op leiding in het Etos-filiaal in Nijmegen. Ze maakt al 3 jaar deel uit van de OR Etos; vanaf oktober 1986 is ze secretaris. Vormt haar OR een getrouwe doorsnee van het Etos-personeel? ,,Als je het puur getalsmatig gaat bekij ken zijn de verhoudingen in onze OR behoorlijk scheef. Er zouden eigenlijk meer verkoopsters en eerste verkoop sters in moeten zitten. Maar ik maak me daar eerlijk gezegd niet zo druk om. Het gaat om de kwaliteit en je kunt je afvra gen of die wel gebaat is bij een goede afspiegeling. Ik vind eerlijk gezegd niet dat we koste wat kost naar juiste verhou dingen moeten streven. Aan de andere kant is het wel vreemd dat de drie be drijfsleiders in onze OR allemaal man nen zijn, terwijl er genoeg vrouwelijke bedrijfsleiders zijn. Er is in die groep ken nelijk weinig belangstelling voor de OR." El d'c tin vdi ht ui;

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 6