kookwedstrijd Colofon ,En depannen blijven schoon. Hoe vind je die?" pagina 2 Flitsen Vervolg van pag. 1 ton per week. Zonder al te grote investeringen kunnen we de capaciteit zelfs tot 100 ton opvoeren." Een groot voordeel voor de afnemers is het gemak. Stun telaars wier culinair vermo gen niet verder reikt dan het bakken van een ei. kunnen hun argeloze gasten in een handomdraai een smaakvol diner voorschotelen, daarbij de indruk wekkend dat uren lang gekokkerel aan de maal tijd ten grondslag heeft gele gen. Voorwaarde is wel dat men in staat is een pan water bekwaam op te warmen. Ze ker, het gemak dient de mens, maar dat is nog niet alles. Dank zij vacuüm cook ing blijven alle vitaminen en mineralen bewaard. En nu komt het, geloof het of niet: smaak, geur en kleur zijn be ter dan bij traditionele berei ding en er treedt bovendien veel minder vochtverlies op. Niet voor niets is vacuüm cooking in de top van de ho reca al lang en breed geac cepteerd. Een beetje restau rant heeft tegenwoordig een vacumeerapparaat. Ook de bekendste chef-kok van Ne derland, Cas Spijkers van het twee-sterrenrestaurant De Swaen in Oisterwijk, werkt al geruime tijd met de vacuüm cooking. Niettemin staan on wetenden terughoudend te genover het fenomeen. Scep tici spreken spottend van 'La Cuisine Plastique'. Kelderman: „Onlangs had den we hier via de HIC een aantal meesterkoks op be zoek. Die waren ook heel sceptisch, maar na de vaco- lunch dachten ze er anders over. Het ongeloof is overi gens niet ons grootste pro bleem. Als men eenmaal van een maaltijd heeft genoten is dat wel over. We hebben meer last van de zittende be langen, Koks die voor hun baan vrezen. Bij de Albert Heijn-supermarkten, waar bereide voeding nieuw geïn tegreerd wordt, is dat geen probleem, daar heb je geen koks. Daar zijn Vaco-gerech- ten probleemloos in te voe ren." De aanleiding voor Ahold om zich op het vaco-pad te bege ven berustte min of meer op toeval. In 1982 dineerde Ahold-bestuurder R. Zwar tendijk in het Parijse twee sterrenrestaurant 'Pre Cate- lan'. Hij kwam er achter dat een aantal van de gerechten bereid was volgens de va cuüm cooking-methode van de Franse meesterkok Geor ges Pralus. Zwartendijk was onder de indruk. Pralus werd uitgenodigd bij AC Restau rants België om een wed strijd te koken tegen een tra ditionecl kokende kok Een jury moest de gerechten blind proeven. En wat bleek? Op één gerecht na gaf FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv mei 1988 45e jaargang no. 5 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 43.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bieding Ankersmïdplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 tiet rullen ran de folie- zakken Inzet; Nauwgezette controle in het laboratorium de jury de voorkeur aan de methode Pralus AC Restau rants België rook een moge lijkheid om het matige imago van de restaurants te verbete ren en stuurde een aantal koks naar de kookschool van Pralus in Briennon. Niet al leen om de kneepjes van het vacuüm cooking onder de knie te krijgen maar ook om uit te zoeken of het systeem op grote schaal toepasbaar was. Het bezoek was een suc ces, maar voor een groot schalige aanpak ontbrak zo wel apparatuur als receptuur AC België besloot deson danks in het gat in de markt te duiken. In de keuken van AC Restaurant Ruisbroek, bij Brussel, startte men eind '82 met een kleinschalig project. Vanuit Ruisbroek werd een aantal AC's met vaco-gerech- ten beleverd, waarbij succes sievelijk het hele bestaande assortiment werd doorlopen. Eind 1985 werden alle AC H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg Zonemanager zone 8816 075-593637 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 807, 075-592466 Restaurants in België van va- co-gerechten voorzien. Sindsdien komen 75% van al le warme en 70% van alle koude gerechten in de 13 restaurants uit de centrale keuken. De resultaten waren zo bemoedigend dat men in 1986 op het idee kwam om zich ook op andere markten te gaan richten. Daarvoor moest men alleen wel naar een andere produktieruimte omzien. Februari 1987 werd het huidige bedrijfspand ge vonden. AC nam het kantoor gedeelte in gebruik, Vaco het produktiegedeelte. Flet pand werd grondig verbouwd. Met deels zelf ontworpen appara tuur werd een complete vaco proceslijn geïnstalleerd. „Op vrijdag 25 september was de laatste produktiedag in Ruis broek en maandag 28 sep tember begonnen we hier te draaien", aldus Kelderman. En zo werd Vaco de eerste fabrikant in de Benelux die de methode van Pralus op in dustriële schaal ging toepas sen. Inmiddels zijn de eerste concurrenten ook versche nen, maar Vaco heeft een voorsprong die met name is gelegen in de combinatie van technische kennis en culinai re know how. VERSE KEUKEN Jan Kelderman, oud-direc teur van Marvelo en de Vers Vlees Groep, leidt rond in en om de fabriek. Vaco heeft 30 mensen in dienst, waarvan 23 full-time. Met enige trots wijst de directeur op de frisse huiskleuren groen en wit, die in het hele pand consequent zijn aangebracht. Conse quent, want men houdt bij Vaco niet van 'kermis'. Het eveneens in groen en wit uit gevoerde Vaco-logo, voor zien van de tekst 'verse keu ken, cuisine fraïcheur', prijkt prominent op de gevel. Re gelmatig draaien bussen met uitgehongerde dagjesmen sen, aangelokt door het veel belovende opschrift, het fa brieksterrein op. Vergeefse moeite. De fabriek bevat behalve een 'bureel' ook een compleet la boratorium waar de kwaliteit voortdurend in de gaten ge houden wordt. De ruim op gezette produktiehallen zijn voorzien van gloednieuwe, blinkende apparatuur. Mede- Grondstoffen die 's middags worden aangeleverd zijn de volgende dag verwerkt. De ingrediënten zijn stuk voor stuk van eerste klas kwaliteit. Met minder neemt Vaco geen genoegen. „Want", zo verze kert de directeur, „wat als •rommel de zak ingaat, komt er ook als rommel weer uit." Hij wil maar zeggen dat men werksters vullen de plastic zakken met de benodigde in grediënten. Vacumeermachi- nes trekken ze vacuüm. In zes computergestuurde steam ers en in een autoclaaf wor den de gerechten gekookt en vervolgens gekoeld. De om geving is smetteloos. Dat moet ook wel, want alles valt of staat in deze branche met de hygiëne. De directeur was niet te beroerd om onlangs zelf de hogedrukspuit ter hand te nemen. Bezield met de gedachte: goed voorbeeld doet goed volgen, bleef hij op een avond alleen in de fa briek achter om de zaak ei genhandig schoon te maken. „En zo wil ik het hebben", zei hij de volgende dag tegen het verblufte personeel. van Vaco wel heel veel, maar geen wonderen kan ver wachten. In de koelcel liggen de kant- en-klare produkten in fusten te wachten op vervoer. Het meeste is bestemd voor de AC Restaurants. Spinazie met ei, coq au vin, boeuf stroga- noff, balletjes in tomatensaus, crepinetten met champig nonroomsaus, lamskroon met dragonsaus, paella („de topper van de maand"), kal koenborst, rijst garni, zalmfo rel gevuld met 4 soorten vis, kervelsoep. Met zichtbaar ge noegen wijst de directeur op details die door het plastic van de zakken heen zichtbaar zijn. Kokkeltjes in de paella, kleine balletjes tapioca in de De autoclaaf. kervelsoep. „Is het niet schit terend? En dan nog eens wat: de pannen blijven schoon. Hoe vind je die?", wil de Va- co-directeur weten. Welis waar moet hij erkennen dat het voedsel er niet echt fraai uitziet in de zakken. „Maar", zo stelt hij gerust, „dat veran dert zodra het uit de zak komt en als je het eenmaal geproefd hebt dan zeg je: dat had ik niet gedacht." Om zijn woorden kracht bij te zetten loodst hij ons ten slotte naar een smaakvol in gericht mini-restaurant op de eerste verdieping. Pal daar naast bevindt zich de proef- keuken en de chef-kok heet Eddie Willems. Samen met een collega ontwikkelt Wil lems hier nieuwe receptu ren. De talloze diploma's van de chef-kok hangen aan de muur van het kleine restau rant. De kok heeft voor de gele genheid een passende vaco- lunch bereid. Bretonse zalm forel gevuld met visfarce, een experimenteel gerecht waar van ons de naam ontschoten is, boeuf Bourguignon en als toetje chocolademousse. „En?", informeert de direc teur na afloop. Wij moeten toegeven: dit hadden wij niet gedacht. Inderdaad, wij zijn overtuigd. Zodra de revolu tie Zaandam bereikt, koken wij nóóit meer zelf!

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2