Nieuw centrum in Utrecht vergroot totale distributiecapaciteit AH Moderne kassa's bij Alberto Etos Albert Heijn Alberto Albert Heijn Flitsen pagina 11 Op donderdag M maart jl werd in de Ilaagse Spuistraat het honderdste Et os-filiaal feestelijk geopend. liet filiaal is een zgn. Etos Beauty Case. Eveneeris in Den Haag, aan het Kleine Loo, werd op dezelfde dag na een grondige verbouwing een Etos- vestiging heropend als Etos Beauty Case. Op de foto Constantia van der Veer en Rob Kolderboj met manden vol Etos-produkten voor het nieuwe filiaal aan de Spuistraat. „De 'opstartproblemen' vallen mee. Op detail punten moet nog wor den bijgestuurd, maar de goederenstroom verloopt goed. En dat is de hoofdzaak." Dat zegt Mels Koster, site manager van Albert Heijn's nieuwe distributiecentrum Utrecht (DCU), van waaruit sinds eind maart een groot aantal AH-filialen wordt bele- verd. Zo'n honderd mede werkers zijn druk bezig er voor te zorgen dat alle filialen van Albert Heijn en Miro een groot deel van hun assorti- Een kassa die aangeeft wat de klant moet beta len en die als enig re sultaat een onleesbare kassabon produceert? Vergeet die maar. Ook op dit gebied heeft elektronica baanbre kend werk gedaan. De kassa-van-morgen zal een uiterst belangrijke positie innemen in het informatie- en commu nicatiesysteem in de detailhandel. Zo'n hy permoderne kassa doet in de komende ander half jaar bij Alberto zijn intrede. Een proefmo del draait sinds week 14 in twee filialen. Met de introductie van dit kassasysteem wil Alberto zich een duidelijke voor sprong verwerven op de con currentie. Een voorsprong op het gebied van registratie van gegevens en van admini stratie, maar ook een voor sprong op het gebied van ser vice naar de klant in de vorm van een informatieve kassa bon. Zoals gebruikelijk werd het besluit om te vernieuwen voorafgegaan door een uitge breide studie. Dat vindingen in de elektronica steeds goedkoper worden, speelde uiteraard een belangrijke rol. Gekozen werd uiteindelijk voor een systeem dat in hoge mate flexibel is. De leveran cier van het systeem is in staat om, in samenwerking met Alberto, de kassa op de eigen behoefte van Alberto toe te snijden. Vier fasen De kassa's die nu in de Van Woustraat in Amsterdam en winkelcentrum Hoog Catha- rijne in Utrecht staan, moe ten in de praktijk aantonen dat de vele wensen ook ver vuld kunnen worden. De proef omvat vier fasen, fasen die tevens de voornaamste mogelijkheden van het sys teem aangeven, a. De kassa-werking is volle dig vrij programmeerbaar, waardoor het mogelijk wordt om de toetsen van de kassa en de kassa-mogelijkheden geheel op de wensen van Al berto af te stemmen. b. Omdat de kassa gekop peld staat aan een personal computer, is het mogelijk om een grote hoeveelheid gege vens vast te houden en op een later moment te verwer ken. Van deze mogelijkheid zal worden gebruik gemaakt om de geldadministratie te automatiseren, waardoor de tot nu toe noodzakelijke rompslomp van in te vullen formulieren tot het verleden gaat behoren. c. Ook zullen gegevens om trent de goederenstroom verwerkt kunnen worden tot informatie over de voorra den. besteladviezen maar vooral ook tot inzicht in de verkopen en de gerealiseer de bruto winst. d. In de vierde fase ten slotte zal de 'statistiek'-functie wor den ontwikkeld. Sneller en nauwkeuriger inzicht in cij fers zullen de wegen moeten openen voor een versterking van de lokale positie en stu ring van Alberto. Paul Spanjaard, controller bij Alberto en verantwoordelijk voor het kassaproject, rekent erop dat de proefperiode ein de herfst met het gewenste resultaat zal worden afgeslo ten. Dat zou betekenen dat eind volgend jaar alle nu 90 filialen een nieuwe kassa zul len hebben. Een groep mede werkers uit de filialen heeft op het hoofdkantoor in Zaan dam al een opleiding gehad en hun reacties waren, aldus Spanjaard, eensluidend posi tief. ment uit Utrecht kunnen be trekken. Eind vorig jaar werd besloten tot vestiging van het nieuwe centrum, dat er met een oppervlakte van 20.000 vierkante meter beslist we zen mag. Gelegen op het in dustriegebied Lage Weide strekt het zich over een leng te van 260 meter uit langs de spoorlijn Utrecht-Amster dam. Het DCU is gehuisvest in een magazijnencomplex dat kort geleden nog door een groot transportbedrijf werd gebruikt. Daardoor wa ren de meeste gebouwen al redelijk geschikt voor distri butiedoeleinden. De afgelo pen winter werd gebruikt om de nodige aanpassingen en 2.000 vierkante meter nieuwbouw te realiseren. In de kantoren ruikt het naar nieuw tapijt en vers schilder werk. De enorme magazijnen herbergen duizenden artike len, maar de metershoge stel lingen vertonen nog steeds lege plekken. Dat is over pak weg een half jaar helemaal voorbij, wanneer de capaci teit van het centrum volledig wordt benut. Tegen die tijd zullen tweehonderd mensen 400.000 tot 500.000 colli per week verwerken. Nu is dat net de helft. Uit hun voegen Produktiemanager Peter de Wilde, verantwoordelijk voor de produktic binnen het DCU, noemt een eenvoudige reden tot oprichting van het nieuwe centrum: „De andere distributiecentra van Albert Heijn in Tilburg. Zaandam en Zwolle, barstten uit hun voe gen. Toen het DC in Zwolle vier jaar geleden werd ge opend, dachten ze tot 1990 de groei aan te kunnen. Maar in 1986 zaten ze al tegen de grens van de capaciteit." En dat terwijl de verkoophoe- veelheden van de Albert Heijn-wmkels maar blijven toenemen en het assortiment telkens wordt uitgebreid. Het gevolg is, dat bij een ge lijkblijvende hoeveelheid schapruimte een filiaal vaker moet worden bevoorraad. Zonder aanpassing van de distributie, zo voorzag men in Zaandam, zouden proble men ontstaan. Er moest een nieuw distributiecentrum komen dat de bestaande drie zou ontlasten en dat boven dien vaker en sneller kleinere besteleenheden kon leveren. Zo werd het idee van het DCU geboren. De laatste ja ren kende Albert Heijn een distributiesysteem waarbij alle houdbare kruidenierswa ren via het regionale DC wer den aangevoerd. Daar was zo'n 20 procent van het as sortiment, de zogeheten 'hardlopers', goed voor 80 procent van de omzet. De rest verkoopt minder snel en hoefde daarom maar eens per week te worden besteld bij het landelijk DC in Zaandam. Na drie dagen kwamen de be stelde 'langzame goederen', via het regionale DC, bij het filiaal. Beter winkelbeeld Die cijfers veranderen nu het langzame assortiment van Zaandam is verplaatst naar het veel centraler gelegen Utrecht. Door rechtstreekse levering is de gemiddelde le vertijd teruggedrongen tot 24 a 48 uur. Het aantal keren dat een filiaal wekelijks van 'landelijk assortiment' wordt voorzien, kan oplopen tot drie. Het gunstige gevolg: een beter winkelbeeld en geen lege schappen. Peter de Wilde: „Distributietechnisch is het duurder, maar de winst hiervan zal uit de filialen ko men. Bestond het 'langzame' assortiment in Zaandam uit 2.300 artikelsoorten, in Utrecht is het landelijk assor timent sinds april uitge groeid tot 5.800 artikelen. Voor een deel zijn dat de ver trouwde langzame artikelen, maar ook zijn er nu bijna 800 Franchisenemer Ff Veeneman houdt niet van halve maatregelen Om een ingrijpende verbou wingvan zijn huidige zaak mogelijk te maken, heeft hij een noodfiliaal ingericht in een tent met een vloeroppervlakte van maarliefst 1.100 m2. Dinsdag 26 april jl. nodigde hij een groot aantal collega's uit om zijn tijdelijk onderkomen te bekijken. Die reageerden unaniem enthousiast evenals de klanten, die een dag later kennis konden nemen van de tijdelijke behuizing. De tent zal circa vier maanden in Apeldoorn blijven staan, waarna Veeneman mef zijn veertig medewerkers het verbouwde filiaal - dat uitgebreid wordt van 550 m2 naar 1.54/ m2 - weer in gebruik hoopt te nemen. artikelsoorten 'tussen snel en langzaam' ondergebracht. De rest van de toename vloeit voort uit de integratie van het Miro-assortiment en uit de sterke verbreding en ver dieping van het assortiment dat AH in het kader van de 'nieuwe supermarkt' (NSM) doorvoert. Mels Koster staat positief tegenover die assor timentsuitbreiding. „Hier ligt het assortiment waarvan de klant zegt: 'Leuk winkelen bij Albert Heijn'. Maar de grote groei van het produktenpakket had ook na delen. Maten en gewicht van alle artikelen moesten op nieuw worden vastgesteld om een goede planning mo gelijk te maken. Een enorme klus, zeker omdat veel artike len voor een groot deel van de medewerkers nieuw wa ren. Toch is het allemaal ge lukt, zegt Mels Koster. Be paald dankbaar is hij wat dat betreft voor de steun uit de andere AH-distributiecentra en het Miro-DC in Veghel. „Voor opleiding en begelei ding van onze mensen heb ben vele van hen dubbele werkweken gemaakt", zegt hij. Niet slecht „Als je het tot nog toe alle maal op een rijtje zet. hebben we het niet slecht gedaan", meent Jos Scheepens, ser vicemanager van het DCU. En hij moet het, als tussen persoon voor de filialen, die hun klachten en wensen bij hem kwijt kunnen, weten. In tern kan in het DCU nog het een en ander worden verbe terd. Zo dient de stapelbaar heid van goederen, als ze worden verzameld in de volgorde zoals ze in het ma gazijn staan, nog te worden verbeterd. Ook de planning is lastig. Door het grotere as sortiment en de hogere be- stelfrequentie is het voor de planners een zeer ingewik keld geheel. Maar dat komt volgend jaar, in overleg met commercie, filialen en distri butie, wel goed verwachten Peter de Wilde en Jos Schee pens. „We regelen eerst de goederenstroom, dan gaan we de rest nog verbeteren." Van een nieuw aspect weet Jos Scheepens trouwens nu al dat het een succes is. Met de mogelijkheid om kleinere eenheden te bestellen dan voorheen - waarvoor het DCU een grote 'rcpack-afde- ling' heeft - zijn de filialen zeer tevreden. Doordat ze, al dus Jos Scheepens, vaker klei nere hoeveelheden kunnen bestellen, kan men spreken over 'schapklare brokken'. Daardoor dreigen ze niet meer met grote voorraden te worden opgezadeld en wordt tijdig besteld. Ook de onhandig grote ringbakken, waarin de kleine orders wer den verzameld, zijn vervan gen door een veel beter te hanteren fust.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11