Hoofdcaissières op herhaling „HET LIJKT VERDIKKE DE MAKRO WEL" Filiaal 1006 op excursie in DC Zaandam: Flitsen pagina 9 Ren betere werkplanning en meer zelfvertrouwen. Voor Marian, Cisco, en Nelleke (v.l.n.r.) waren dat de voor naamste lessen van bet bij- scholingsproject. Marian de Graaf (van AH-filiaal Akkerhof in Spijkenisse), Cisca Fransen (Rotterdam- Zuidwijk) en Nelleke de Smoker (Zwijn- drecht) namen Vorig jaar deel aan een bij scholingscursus voor hoofdcaissières. Dat ge beurde op het areakan- toor Hoogvliet. In zes halve dagdelen leerden ze planmatiger werken, méér aandacht aan hun medewerkers besteden en kregen ze meer zelf vertrouwen. Ze durven nu vaker 'nee' te zeggen als het in de winkel niet gaat zoals ze graag wil len. In totaal kwamen vorig jaar zes groepen van gemiddeld tien tot vijftien hoofdcaissiè res in Hoogvliet bijeen om hun kennis op te frissen. Een project dat door areaperso- neelchef(APC) Jules Kragten en areacontroleur Jaap Brand was opgezet en werd bege leid door zonemanagers, ZPOF's en cursusleider Ad Roks. Onderzoek en praktijk ervaringen wezen uit dat er behoefte aan bestond. De drie dames onderschrij ven dat van harte. Met name de kans om met collega's er varingen uit te kunnen wisse len werkte verhelderend. Ook de 'colleges' over uren- planning. communicatie en de verdeling van taken en functies waren zeer leer zaam. Nelleke komt tegenwoordig rustiger thuis, nu ze haar werk achterlaat in de weten schap dat het echt af is. Cisca gaat zonder vrezen naar de vergaderingen met de andere afdelingschefs; iets waar ze voorheen wel tegenop zag. En Marian heeft geleerd te delegeren waardoor ze meer toe komt aan haar eigenlijke werkzaamheden. Tegengas geven Stuk voor stuk voelen ze zich meer betrokken bij alles wat gebeurt in de winkel. Waar dat nodig is geven ze eerder en makkelijker tegengas aan hun collega-afdelingschefs en de bedrijfsleider. En zeker niet in de laatste plaats heb ben ze geleerd het werk zó in te delen dat er meer tijd over blijft voor persoonlijke ge sprekken met hun directe medewerksters. Zware taak Areamanager H. van der Put ten en APC Jules Kragten kunnen niet zeggen of dit ini tiatief in andere area's een vervolg gaat krijgen. Dat zal afhangen van de evaluatie die nog volgt en van de vraag hoe dringend noodzakelijk men het in andere area's vindt. De heer Van der Putten: „We hebben ons vorig jaar bij de opleidingen toegelegd op de afdelingschef Kassa (zoals sinds kort de aanduiding is voor de Hoka's) omdat het een zware functie is. Gemid deld wordt leiding gegeven aan twintig medewerkers en het werk is heel lastig te plan nen. Pas bij aanbod van klan ten komt het werk, vooruit werken is er dus niet bij. On derschat niet de plaats die de kassa inneemt. Je kunt daar niets meer verkopen, maar De belangrijke positie die de kassa inneemt was voor area manager II. van der Putten en personeelchef Jules Krag ten (zittend) voldoende aan leiding de hoofdcaissières tij delijk weer naar school te stu ren. wel bundelt zich daar alles wat er verkeerd gaat in de winkel. Slecht gevulde vak ken. verkeerd geprijsde arti kelen; de persoon aan de kas sa krijgt het van de klanten allemaal te horen." De conclusie om dan maar alle caissières in het leslokaal te zetten voert Jules Kragten te ver: „Dat is in deze area zo'n groot aantal, dat het ah leen al daarom praktisch niet uitvoerbaar is. Bovendien re kenen we op een 'doorgeef- effect'. De opgefriste kennis van de afdelngschefs Kassa zal terechtkomen bij en doorwerken naar hun mede werkers." Cisca, Nelleke en Marian en andere medecursisten wil len onder geen beding de za ken laten verwateren. Onder ling zijn al afspraken gemaakt om op korte termijn bijeen te komen in verschillende filia len. Liever mèt, maar als het moet desnoods ook zonder cursusleider. Onbekend maakt onbemind. Vandaar dat men in DC Zaandam besloot om excursies te gaan organi seren. Excursies om het begrip voor de DC-proble- men te vergroten. Op een stormachtige avond in februari kregen ruim 40 medewerkers van AH- filiaal 1006 uit Amsterdam een rondleiding. Een impressie. Daar zul je het hebben. Me neer De Koning, een al wat oudere medewerker van fi liaal 1006 neemt het woord: „Ik ben vertegenwoordiger bij een groothandel geweest, ik heb bij de Spar gewerkt, ik heb bij de Makro gewerkt, ik ben zelfstandig ondernemer geweest, en nu zit ik dan bij AH, maar ik neem mijn petje af voor wat ik hier vanavond gezien heb." Mooi gespro ken. Zijn collega's reageren met donderend applaus, want dat er zoveel in zo'n DC omgaat, nee, dat hadden ze niet verwacht. De schellen zijn ze als het ware van de ogen gevallen. En dat was nu precies de bedoeling. De or ganisatoren kunnen tevreden zijn. Touringcar Wederzijds begrip. Dat was in dit geval wel nodig ook. Filiaal 1006 stond nou niet bepaald te boek als een mak kelijke klant, Integendeel zelfs, 1006 lag regelmatig overhoop met het DC. Als de bestelling weer eens bescha digd was of op een ongunstig tijdstip werd afgeleverd werd de telefoon gegrepen. Dat waren dan meestal zo als te vrezen was geen vriendelijke gesprekken. Toen de relatie met het DC. vorige maand op een diepte punt was aangeland, prikte bedrijfsleider Wim Buys een oproep aan het bord. Wie of er belangstelling had voor een bezoek aan de kwelgeest van het filiaal. Die belangstel ling was er in ruime mate. Bij na 45 medewerkers meldden zich spontaan. Op de avond van het bezoek werd er geza menlijk in het filiaal gegeten en daarna ging het per tou ringcar naar Zaandam. Om te zien hoe ophalers in het DC met de bestellingen van het filiaal omspringen. Om te ho ren wat er zoal gebeurt in een DC. „Dan begrijpen ze waar om sommige dingen ver keerd kunnen gaan", zei Roel van den Berg, chef Centrale Coördinatie onlangs al in Flit sen. Verbijstering De deelnemers worden ont vangen in het personeelsres- taurant. Men zal er vanavond getuige van zijn hoe de be stelling van het eigen filiaal wordt verzameld. Maar voor het zover is houdt de chef Centrale Coördinatie een doorwrocht betoog over de gang van zaken in het DC. Weten de aanwezigen bij voorbeeld wel hoeveel kilo een gemiddelde ophaler per dienst door zijn handen laat gaan? Nee? Twintig ton! Wil len we dat wel geloven. Men hoort er zichtbaar van op. „We moeten ons proberen voor te stellen dat men op de vloer een eigen belevingswe reld heeft", houdt Van den Berg zijn gehoor voor, „Fi liaal 1006 is een van de 180 klanten van het DC. Voor een ophaler is 1006 een gewoon getal. Hij weet bij God niet wat erachter zit. En er gaat hier zo'n 900.000 colli per week de deur uit. Logisch dat een ophaler wel eens wat laat vallen." Dan poneert de spreker met enig aplomb een verrassende stelling: „We doen laten we eerlijk wezen we doen bij AH eigenlijk niets", aldus de chef, zich volkomen bewust van de verbijstering die zijn uitspraak oproept. Reacties blijven dan ook niet uit: „Kom maar eens een week meelopen in 1006", schreeuwt iemand uit de zaal. „Ik bedoel doen in de zin van produceren", verdui delijkt Van den Berg onver stoorbaar. „Het edele werk wordt door de leveranciers gedaan. Wij doen niets an ders dan uitpakken en dat is, goed beschouwd, niet veel intelligents." In de zaal wordt wat ongemakkelijk op de stoelen gschoven. Men is toch niet naar het DC geko men om beledigd te worden? Maar dan komt het. „We doen dan wel niet veel intelli gents, maar we doen het wel uniek als AH. Het serviceper centage is hoog. de voorraad laag en het assortiment is bin nen 24 uur in de winkels. Wat dat betreft is AH uniek in Eu ropa." De zaal haalt verlicht adem. Was me dat even schrikken! Rondleiding Vervolgens gaat de eigenlijke rondleiding beginnen. De groep wordt in vieren ge splitst. Van de mogelijkheid om de eigen bestelling op te halen maken vooral de jonge ren gebruik. Als rondleiders fungeren serviceman Piet van Leeuwen („We hebben nog wel lastiger filialen dan 1006"), chef Logistiek Peter Halie, produktiechcf Klaas Bleeker en Roel van den Berg. De verbazing onder de filiaalmedewerkers is enorm. Dat het DC zo groot was had men toch in de verste verte niet verwacht. „Het lijkt ver dikke de Makro wel, maar dan nog groter", meldt de mevrouw van de slagerij-af deling. En dat de heftruck die hier zojuist voorbij reed 150.000,- kost, wie had dat kunnen denken? „Normaal rijdt-ie in een Panda van 20 mille en hier in een heftruck van anderhalve ton." Bier/fris, actie, langzaam, kruidenierswaren 1 en 2, vers, retouren, servicebu reau: alle afdelingen worden doorkruist. Zigzaggend tus sen de stellingen door en af en toe opzij springend voor een pallettruck, want het werk gaat gewoon door. Het DC verzendt wekelijks 900.000 colli, maar wisten de bezoekers wel dat er ca. 300.000 colli aan emballage terugkomt? „En we zijn niet echt blij met hoe u het ver zendt", voegt Van den Berg er met gevoel voor understa tement aan toe. Hij wijst daarbij op een aantal DC-me- dewerkers die bezig zijn om flessen uit verkeerde kratten te halen. Werk dat niet ge daan zou hoeven worden als men in de filialen beter zou opletten. Nuttig Na de rondleiding keert de groep terug in het perso- neelsrcstaurant voor een eva luatie. Wat vond men ervan? Afdelingschef Ton van der Kolk van 1006: „Ik vond het heel positief. We mopperen vaak van DC dit en DC dat, nu zie je een keer wat er ge beurt. Maar voor wrederzijds begrip is het ook nodig dat de DC-mcnsen bij ons komen." Chef Logistiek Peter Halie: „Belangrijk is dat je met el kaar praat en dat bereik je op deze manier. Ik zie het als PR voor het DC." „Een nuttige avond, die het begrip voor el- kaars werk zeker heeft bevor derd", concludeert be drijfsleider Wim Buys. Maar ook voor de enkeling op w ie het begrip geen vat heeft, was het een welbestede avond: „Ik weet nou tenminste op wie ik moet schelden als het weer eens verkeerd gaat!" DC Zaandam-filialen die ook in aanmerking willen komen voor een excursie kunnen zich aanmelden via het Servicebureau, toe stel 3510.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 9