De nieuwe winstdelingsregeling Commis sarissen Commissarissen krijgen groen licht van COH OOTBiiiiiïii OR-leden over... Hoe zit dit nu bij Ahold? Flitsen pagina 7 De COR heeft een positief advies uitge bracht over de benoeming van Prof. R. F. Meyer tot commissaris van Ahold. Hij volgt Mr. G. van 't Hull op, die de Raad van Commissarissen wegens het bereiken van de vastgestelde leeftijds grens van 72 jaar op 3 mei gaat verla ten. De nieuwe commissaris, een Ame rikaan van Nederlandse origine, is hoogleraar op de Harvard Business School in Boston (USA). Professor Meyer zal zich als commissaris met name gaan bezighouden met de Amerikaanse belangen van Ahold. Hij zal daartoe nauw samenwerken met bestuurder P.J. Everaert. In een gesprek met een afvaardiging van de COR gaf Meyer te kennen dat hij de sociale aspecten een belangrijk onderdeel vindt van de be drijfsvoering. Zijn benoeming past vol gens de COR in het streven van de Raad van Bestuur naar verdere internationa lisering van Ahold. De COR bracht tevens een positief ad vies uit over de herbenoeming van me vrouw drs.N. Rempt-Halmmans De Jongh tot commissaris. Mevrouw Rempt, sinds 1978 commissaris bij Ahold, maakt deel uit van de Tweede Kamer-fractie van de WD. Zij is o.afractiewoordvoer der op het gebied van economische za ken, lid van de vaste kamercommissie voor justitie en voorzitter van de vaste kamercommissie voor emancipatie. De COR baseerde zijn advies o.a. op indrukken die werden opgedaan tijdens een speciale bijeenkomst met de com missaris. Op voorstel van mevrouw Rempt vond deze bijeenkomst plaats in haar eigen territorium, nl. het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. In de fractiekamer van de WD vertelde zij het een en ander over haarzelf, haar standpunten en het politieke bedrijf. Ver- volgens werd ze door de COR 'doorge zaagd' over tal van onderwerpen zoals de Wet op de Ondernemingsraden, de ARBO-wet, het functioneren van OR'en en de relatie tussen COR en Raad van Commissarissen. De politica toonde zich voorstander van betere contacten tussen de Raad van Commissarissen en de COR. Zij prees de COR-gewoonte om te herbenoemen commissarissen voor een nadere kennismaking uit te nodigen. ,Het is een uitstekende manier om com missarissen beter te leren kennen. Ahold is een van de weinige bedrijven waar dat gebeurt", aldus mevrouw Rempt, die de ontmoeting met de COR omschreef als 'enig'. In de brief aan de Raad van Bestuur waarin de positieve adviezen worden verwoord, spreekt de COR tevens zijn zorg uit over het feit dat de Raad van Commissarissen na het vertrek van de heer Van 't Huil geen specialist meer heeft op het gebied van sociaal beleid en sociale verzekeringen. De COR is van plan om deze kwestie in een van de ko mende overlegvergaderingen aan de orde te stellen. Onder verantwoording van de COR Onder verantwoording van de COR Een uitlating van minister De Koninc dat de relatie tussen Raad van Com missarissen en de ondernemingsra den van belang is voor het functione ren van de ondernemingsraden, sprong mij in het oog. Volgens een aantal onderzoeken vinden de contacten tussen de on dernemingsraden en commissaris sen in de regel plaats in aanwezig heid van de bestuurder van de on derneming en dan nog veelal tijdens een overlegvergadering. Commissarissen stellen zich in de overlegvergaderingen meestal te rughoudend op. Nemen geen stand punt in, maar krijgen wel een indruk van de inzichten en standpunten van de ondernemingsraden. Contact tus sen commissarissen en onderne mingsraad komt buiten afwezigheid van de bestuurder sporadisch voor. Minister De Koning pleit ervoor dat er meer initiatief en zelfstandigheid ont wikkeld wordt van de kant van de commissarissen. In principe worden drie overlegver gaderingen door commissarissen op geluisterd. Dat gebeurt bij de presen tatie van het sociaal en financieel jaarverslag en de presentatie van de halfjaarcijfers. Ook hier is het veelal een eenrichtingsverkeer. De enkele maal dat de COR-voorzitter, omdat het zonodig moet, één van hen een vraag stelt, merkt de COR dat de com missarissen aanwezig zijn. Van de zij de van de commissarissen geen vra gen naar de COR. Spannend wordt het pas als er een nieuwe commissaris benoemd moet worden of als er een zittend commis saris voor herbenoeming in aanmer king komt. De COR heeft dan eenma lig contact, buiten de bestuurder om, met een kandidaatcommissaris. Als deze tot commissaris wordt gekozen, zal het contact met hem pas over 4 jaar, indien hij voor herbenoeming in aanmerking komt, wederom plaats vinden. Het is vast pandoer, nadat de Raad van Commissarissen al aange geven heeft dat zij voor herbenoe ming van de desbetreffende commis saris is, dat de COR met de commis saris 'het bos' in gaat. De commissaris presenteert achtereenvolgens: zijn le vensloop, zijn activiteiten en zijn spe cifieke deskundigheid. De COR beoordeelt of de commissaris herbenoemd kan worden. De beoor deling van een commissaris ge schiedt dus altijd op basis van een momentopname. Echt. zicht op het functioneren van een commissaris krijgt de COR bij Ahold ook niet. Toch is de Raad van Commissarissen, net als de COR, een belangrijk controle rend orgaan voor de Raad van Be stuur. Ik ga dus mee met minister De Ko ning, dat er nog veel te verbeteren valt in de relatie tussen COR en RvC. Ook bij Ahold dus. COR en RvC van Ahold, doe daar wat aan. Jan Achterban. Er komt een nieuwe winstdelingsregeling bij Ahold. Op 29 december jl. liet de Raad van Bestuur de COR weten dat de oude regeling met ingang van 1988 van de baan is. En dat net terwijl de uitkering over 1987 zo mooi was. Een nieuw voorstel Gerbrand Hulst is sinds een jaar lid van de OR van Distributie. Hij maakt daar o.a. deel uit van de Financiële Commis sie. Wat verwacht hij van de nieuwe winstdelingsregeling? Wat het precies gaat worden is moeilijk te zeggen. Het kan natuurlijk van alles zijn: korting op boodschappen, opties, aandelen. Dat soort dingen. Ik hoop in ieder geval dat de winstuitkering niet uit gesmeerd wordt over het hele jaar in de vorm van cadeaubonnen of zo. Dat lijkt me niets. Een uitkering aan het eind van het jaar is het beste. December is tenslot te een dure maand. En ik zou er ook tegen zijn als ze de regeling zouden de centraliseren. Dat betekent dat mensen die bij minder goed draaiende werk maatschappijen werken ook minder krij gen, terwijl ze er misschien nog wel har der voor werken. Maar eerlijk gezegd heb ik er het volste vertrouwen in dat er een goede regeling uitrolt die fiscaal vriendelijker is dan de oude. Over de oude regeling was ik trouwens ook niet ontevreden. Het. werd steeds meer. Ik kan me niet herinneren dat de uitkering ooit hoger was dan die over 1987". ziet de COR met belangstelling tegemoet. In afwachting daarvan nemen drie OR-leden alvast een voorschot. Hoe zal de winstdelingsregeling er volgens hen gaan uitzien? Hans Geldermans is voorzitter van de OR AC en lid van de Financiële Com missie. Hij maakt nu ruim een jaar deel uit van de OR. Hoe denkt hij over het opzeggen van de regeling? ,Het heeft me verbaasd dat de winstde lingsregeling zomaar eenzijdig, zonder overleg met de COR, kon worden opge zegd. Wellicht is men inderdaad ge schrokken van de hoogte van de uitke ring over 1987. De oude regeling was, best goed. Maar het was de uitkomst van een-ingewikkelde som, waarbij allerlei factoren een rol speelden. Bovendien ging er nogal wat naar de belasting. De nieuwe regeling zou duidelijk en door zichtig moeten zijn en fiscaal gunstiger. Dat zou ik toejuichen. Een uitkering in procenten, zoals we die tot nu toe ken den, vind ik op zich niet verkeerd, maar het zou een goede zaak zijn als er pla fonds en bodems ingebouwd zouden worden. Belangrijk is ook dat de regeling niet gedecentraliseerd wordt. Dat zeg ik niet omdat AC Restaurants het de afge lopen jaren toevallig wat minder heeft gedaan, maar omdat de winstdelingsre geling nog één van de weinige middelen is om het Ahold-familie-idee in stand te houden in het huidige klimaat van de centralisatie." Richard Taman is voorzitter van de fï- nancieel-Economische Commissie van de OR AH, de FINEC. Hij is nu bijna een jaar lid van de OR. Hoe moet de winst delingsregeling er volgens hem gaan uitzien? ,Het heeft ons verrast dat de oude rege ling is opgezegd zonder dat er al een- alternatief was. Misschien wacht de RvB op de aanname van het wetsontwerp van het PvdA-Tweede Kamerlid Ver meend. Die heeft een voorstel ingediend om een onbelaste winstuitkering van maximaal 2000,- mogelijk te maken. Daarvan zou dan 1000,- contant en de rest in aandelen uitgekeerd moeten wor den. Daar ben ik voor, mits er begonnen wordt met het uitkeren tot die 1000,-, en daarna pas de aandelen. Dus dat ie mand die bijvoorbeeld recht heeft op een winstuitkering van 600,-, dat bedrag in geld krijgt en niet gedeeltelijk in aande len. Als dat geregeld wordt vind ik het best acceptabel. Het lijkt me ook zinvol om een minimumbedrag vast te stellen voor medewerkers met lagere salaris sen. Die zetten zich net zo hard in voor het bedrijf als anderen. De winstuitke ring zou een mix moeten zijn van centen en procenten. Ik heb overigens niet de indruk dat de regeling is opgezegd om dat de uitkering vorig jaar zo hoog was. Daarom denk ik ook niet dat de COR de RvB het mes op de keel hoeft te zetten. Ik vertrouw erop dat er een goede regeling uitrolt.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7