Toetjes-DC helpt DC Zaandam uit de problemen IDEEËN BELOOND Dropteam adopteert kind Albert Heijn bouwt nieuw distributie centrum in Geldermalsen Flitsen pagina 5 Albert Heijn manifes teert zich steeds meer als vers-kruidenier. Vers zit in de lift. De vers-afdelingen in DC Tilburg en DC Zwolle werden onlangs vrijwel verdubbeld. Maar hoe zit het met DC Zaan dam? Heeft de vers-ex pansie het westen wel licht onberoerd gela ten? Integendeel. Er moest zelfs magazijn ruimte bijgehuurd worden. Een bericht uit het 'toetjes-DC' in Be verwijk. Om de greep op de toetjes te vergroten besloot Albert Heijn vorig jaar om ze zelf te gaan distribueren. Voorheen werd dat- door de leveran ciers gedaan. Er waren in DC Zaandam eigenlijk maar twee problemen: de koelcapaciteit bleek ontoereikend en ruim te voor uitbreiding was er niet. Dus moest er worden gezocht naar een dependan ce. En die werd gevonden in Beverwijk, op 25 km van Zaandam, op een steenworp afstand van de beruchte Zwarte Markt. Het pand, eigendom van de firma Daalimpex, werd door de verhuurder aangepast aan de eisen van AH. Er kwam een vloer op 1.30 m hoogte, de pui werd uitgebroken en er werden 4 los- en laaddocks in gemetseld. Een koelinstal latie zat er al in. „Op 23 maart 1987 om 8 uur zou de eerste leverantie ko men. Ik kom om kwart over 7 binnen, is het nog 16°C. Ik zeg: „Dat gaat niet goed, het moet hier over drie kwartier 4°C zijn". Ze hebben hem vol aangezet en geloof het of niet, binnen 10 minuten was het 4°C!" Pieter Vos, chef Vers van DC Zaandam, leidt rond in de toetjes-dependan ce; een compleet mini-distri butiecentrum met stellingen, pallettrucks, ophalers en coördinatoren. Van de in to taal 635 verse artikelen die DC Zaandam voert, komen er tegenwoordig zo'n 150 uit Beverwijk. Daarvan behoren er 125 tot de assortiments- groep der desserts. „Moet je nagaan", verzekert Vos, „als Het wordt wel maart eer de dropafdeling van Mar- velo weet wie haar gea dopteerde kind wordt. Ne derland was zo geraakt door de TV-actie voor Fos ter Parents Plan dat deze stichting liefst 30.000 aan vragen voor de zorg van een kind in de Derde We reld kreeg te verwerken. Op zo'n overweldigende reactie was de organisatie niet berekend, vandaar de vertraging in de afwikke ling. De 16 medewerkers van Marvelo's dropteam, de meesten afkomstig uit het buitenland, reageerden ook spontaan op de actie. Tijdens de koffiepauze waren zij het er al spoedig over eens dat een kleine bijdrage per man per week best te doen was. Ze hopen dat meer collega's bij Ahold hun voorbeeld zullen volgen. Albert Heijn gaat een nieuw centraal distribu tiecentrum bouwen in Geldermalsen. Het DC, dat tussen de 30 en 35 miljoen gulden gaat kosten, zal over drie jaar klaar zijn en werk bieden aan ongeveer 250 mensen. Met het nieuwe distributie centrum, dat een oppervlak te krijgt van 35.000 vierkante meter, kan AH de service aan de filialen verbeteren. De af leveringsfrequentie zal wor den opgevoerd van eenmaal naar driemaal per week. De hoeveelheid direct .gelever de goederen, nu nog 50 pro cent van het assortiment, zal worden uitgebreid tot 80 procent. Het distributiecentrum in Zaandam, dat nu ook een centrale functie heeft, zal blijven bestaan als regionaal distributiecentrum. Voor de- medewerkers die bij de cen trale distributie in Zaandam betrokken zijn, zullen te zij ner tijd op andere plaatsen in de Albert Heijn-organisatie functies beschikbaar zijn. Ten behoeve van het nieuwe DC worden in de omgeving van Geldermalsen medewer kers aangetrokken. De vestigingsplaats is geko zen na een zorgvuldige afwe ging van verschillende ge meenten. De beschikbaar heid van bouwgrond en de ligging van deze gemeente op een knooppunt van we gen gaven de doorslag. De medewerkers van bet 'toetjes-DC' Bovenste rij v.l.n.r D. Zwaan, J. Verschoor, N. Schelvis, S. v.d. End en-P. Naber. Middel ste rij v.l.n.r. R. GerritzenJ. Krijt, A Bos enJ. Gerrits. Onderste rij v.l.n.r. P. VoSjJ. Scheetman, P. Sampow, C. Grauwelman, Chr van Balen, R: Manshanden en II. Reurslag. elk gezin elke week 2 nieuwe toetjes probeert hebben ze na een jaar nog niet alles ge had!" Noodoplossing Behalve desserts bevat het mini-DC ook vleeswaren van Meester. Eiliaalorders wor den door ophalers op pallets verzameld. Een pendelauto rijdt de hele dag heen en weer om filiaalbestellingen naar Zaandam te rijden. Daar worden de pallets bij de an dere bestellingen gevoegd en naar de filialen gebracht. Het toetjes-DC biedt werk aan 18 mensen in twee-ploe gendienst. Twaalf daarvan zijn in dienst van verhuurder Daalimpex, de andere zes zijn afkomstig uit DC Zaan dam. Aanvankelijk stonden ze weliswaar niet te springen om naar Beverwijk te gaan, maar de chef Vers durft ge rust te voorspellen dat de 6 straks moeite zullen hebben om weer terug te gaan naar Zaandam, want men werkt hier veel zelfstandiger. Natuurlijk, een dependance is uiteindelijk een noodop lossing, maar de chef Vers constateert niettemin een aantal voordelen. „De pro- duktiviteit is in vergelijking met DC Zaandam aanzienlijk hoger. Dat komt omdat het hier zo klein is. De mensen voelen zich er meer bij be trokken. Het verantwoorde lijkheidsgevoel is groter. Het is allemaal overzichtelijker en we hebben hier voldoen de ruimte voor de activitei ten die we ontplooien." Legerondergoed Volgens Vos hebben de filia len in het begin wel even moeten wennen aan de over schakeling van RZ (recht streekse zending) naar DC. „De vertegenwoordigers van Mona kwamen vroeger aan de achterdeur. Dan viel er nog wel eens wat te regelen met toetjes, die een korte co de hadden. Het assortiment is namelijk behoorlijk code-ge voelig. De kortste code be draagt 3 verkoopdagen. Als je dat op zaterdag binnenkrijgt in je filiaal, dan moet je het eigenlijk dezelfde dag verko pen. Er is verdomd weinig speelruimte en dat vereist nogal wat vaardigheid. Ook voor de leveranciers had het consequenties. Die leverden vroeger via rolcontainers aan de filialen, maar wij werken hier alleen met pallets. Dat stelt volledig andere eisen aan de verpakking. Het was in het begin een puinzooi, een ramp. Van de 120 artikelen waren er zeker 80 DC-on- vriendelijk, en dan druk ik me vriendelijk uit. Nu zijn er nog een stuk of 40 die verbe tering behoeven." Om zijn woorden kracht bij te zetten wijst de chef Vers op een buitenmodel doos, waarin dessertbekers schots en scheef door elkaar staan en liggen. Het moge duidelijk zijn dat dit zowel bij het op halen als bij het stapelen gro te problemen geeft. Niet zel den spat een toetje daardoor uiteen op het harde beton van de DC-vloer. „Sommige dozen zijn net legeronder goed", stelt Vos vast „Te groot of te klein, maar nooit goed." Even verderop de monstreert de DC-man met verve de zogenoemde 'rum- ba-verpakking': een slappe doos vol glazen potjes met yoghurt die. mits vaardig op gepakt, een aangenaam rit misch gerammel voortbren gen. Een buitengewone wel daad voor het oor, dat wel, maar als verpakking helaas minder geslaagd. Zwarte Markt Het toetjes-DC is gehuurd voor de duur van drie jaar. In 1990 loopt het contract af. Tegen die tijd zal er, als alles volgens plan verloopt, in DC Zaandam een nieuwe grote koelafdeling zijn gereali seerd. Die uitbreiding is mo gelijk doordat het binnen kort in bedrijf te nemen nieu we DC in Utrecht een deel van de distributie van DC Zaandam zal overnemen. Het toetjes-DC zal dan overbodig worden. Maar zover is het nog niet. Voorlopig gaan er bijvoorbeeld op een gemid delde vrijdag met gemak 11.000 colli uit. En in geval van acties soms wel 16.000 colli. Als het moet wordt er ook op zaterdag gewerkt, hoewel dat met het oog op de nabijgelegen 'Zwarte Markt' tot een minimum wordt be perkt. Pieter Vos: „Het pu bliek dat de Zwarte Markt be zoekt is vaak nogal agressief. Men parkeert zijn auto ge woon hier voor de docks, de kettingen die we ervoor spannen worden verwijderd en als je ze vraagt om hun auto weg te zetten, loop je de kans in een handgemeen be trokken te raken." Bij Marvelo is een aantal ideeën met interessante geld prijzen beloond. De heer K. Klein ontving 18 december jl. uit handen van Marvelo- directeur J. Voskamp 994.- voor zijn idee om de code ring op de koffietrays te ver beteren. De heren A. van der Veen en F. Vogel kregen samen 1.778,60 voor hun idee voor het bekleden van de theekaren met een plastic binnenzak. Door deze wijze van werken zijn de theekaren voor meerdere soorten thee te gebruiken. Op de onderste foto neemt de heer Van der Veen uit handen van de heer Voskamp, zijn beloning in ontvangst. De heer Vogel was op dat moment verhinderd.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 5