FILDA groeit met vallen en opstaan Marvelo voert 36-urige werkweek in Ahold Uitbreiding Grootverbruik „NSM DRAAGT BIJ AAN KWALITEITSBEELD ANDERE AH'S" Adjunct-directeur Commerciële Zaken: pagina 4 Flitsen Vorig jaar werd FILDA gestart. FILDA is een moder ne 'kaartenbak', waarin allerlei filiaalgegevens van Albert Heijn- en Miro-vestigingen worden opge slagen. Vóór de zomer moeten alle gegevens er in zitten. Daarover maakt niemand zich zorgen. Wél bestaat er een tikkeltje ongerustheid over de juist heid van de informatie. De oorzaak daarvan is heel herkenbaar. Het maken van een bestand met gegevens is niks bijzon ders. Iedereen beschikt wel over een agenda of boekje met adressen en telefoon nummers. De verjaardagska lender op menig toilet is ook een goed voorbeeld van een bestand. Handig, want zo ver geet je niet dat Carolien op 11 maart jarig is. Je ziet op de kalender wanneer je haar een kaartje moet sturen, of even moet bellen om te felicite ren. Een kleine moeite, zeker wanneer je haar adres en te lefoonnummer binnen hand bereik hebt. „Waar is dat nummer?" Juist op dat punt gaat het nog weieens fout. Op zekere dag valt er een adreswijziging van Carolien in de bus. En in plaats van direct het nieuwe telefoonnummer in je agenda te noteren, gaat de kaart op het stapeltje post. Raakt ver volgens zoek en op 11 maart sta je wat vertwijfeld aan de telefoon. Oké, via een geza menlijke vriend of via 008 is er best achter het nieuwe te lefoonnummer van jarige Ca rolien te komen. Maar 't had sneller en gemakkelijker ge kund. Gewoon, door het adressenbestand bij te hou den. Met FILDA is het eigenlijk net zo. Het eenmalig invoeren van de gegevens per filiaal - zoals oppervlakte, klantenge drag, aantal kassa's en stellin gen en noem maar op - levert weinig problemen op. Maar met het doorgeven van wijzi gingen loopt het minder goed. Die komen, net als de adreswijziging van Carolien, nog te vaak geheel niet of niet op tijd in het bestand. Menselijk probleem „Puur menselijk probleem dus", zegt Bram Klingens, die met Fred van den Enk de in voering van FILDA in goede banen probeert te leiden. Meteen vanaf de start hamer den zij er bij de bedrijfslei ders op om FILDA goed bij te houden, maar door de pro blemen van alledag in het fi liaal komt dit niet altijd goed uit de verf. FILDA krijgt dan niet de juiste prioriteit. Klin gens en Van den Enk ver wachten een positieve ont wikkeling door de komende aanstelling van de filiaal- management-assistenten. Die krijgen, onder de verant woordelijkheid van de be drijfsleider, mede tot taak FILDA te voorzien van de meest recente filiaal-informa tie. Het invoeren van die in formatie gebeurt via formu lieren, die in de filialen inge vuld worden. Op de areakan- toren en het franchise-servi- cebureau worden deze gege vens getoetst en daarna 'ge voerd' aan de computer. Groeiproces In de toekomst zal dat proces stukken sneller kunnen gaan. De centrale computer krijgt de aanvoer dan direct vanuit de filialen, met de daar aan wezige beeldschermen. Het is dan omgekeerd ook moge lijk om informatie op te vra gen. „Technisch gesproken zouden we daar overmorgen mee kunnen beginnen", al dus Klingens, „die beeld schermen staan er soms al, ze moeten alleen nog onderling verbonden worden. Maar or ganisatorisch zijn we daar nog niet op ingesteld. Een an- Met ingang van 1 februari jl. is bij Marvelo de 36-uri- ge werkweek van kracht geworden. De invoering hiervan was in een eerder stadium overeengeko men met de vakbond. Be gin dit jaar bracht de OR van Marvelo positief ad vies uit. De verandering van de werktijden ver schilt per produktie-een- heid en heeft voorlopig een experimenteel karak ter. In de loop van dit jaar zal bekeken worden of er aanpassingen noodzake lijk zijn. Een speciale ADV-commissie is vanaf eind 1986 bezig ge- der belangrijk aspect hierin is de 'mens'. Die moet voeden en dat moet nog wennen. 'Niet vergeten FILDA moet 't weten' geldt daarom nog steeds. Dat heeft allemaal tijd nodig, de invoering van een zo groot opgezette 'kaarten bak' is nu eenmaal een groei proces. Mijn verwachting is dat het nog even zal duren voordat FILDA echt 'volwas- weest om de invoering van de 36-urige werkweek bij Marvelo voor te bereiden. Eén van de belangrijkste uit gangspunten daarbij was dat de aanpassingen geen nadeli ge gevolgen voor de kostprijs van de Marvelo-produkten met zich mochten brengen. De commissie baseerde haar sen' is, maar het gaat lukken!" Afval-container merkt het ook Van lieverlee zullen steeds meer gegevens per filiaal een plaatsje krijgen in FILDA. Hoe nauwkeuriger de infor matie is, des te beter kan wor den beslist welke koers een filiaal moet varen. Allerlei ontwikkelingen bij concur- voorstellen o.a. op een on derzoek naar de bedrijfstij den óp de diverse afdelingen. Per afdeling werd vastgesteld of de bedrijfstijd verkort, ge handhaafd, dan wel verlengd diende te worden. Vervol gens kon worden bekeken hoe de 36-urige werkweek moest worden ingevuld. Persoonlijke uit/eg aan on dernemers en bedrijfsleiders is de beste manier om de men sen warm te maken voor FIL DA Zoals onlangs in Zutphen gebeurde door o.a. Bram Klingens, die hier de FILDA- dossiers overhandigt aan me vrouw M W. Bosveld, J'rancbi- se-ondernemer te Wester voort. renten in de directe omge ving van elke winkel worden thans verzameld en inge bracht. Waarom dat gebeurt ligt voor de hand. Dat de afdeling Publiciteit ook put uit FILDA, ligt op het eerste gezicht minder voor de hand. Zij kijken echter naar de indelingen van de winkels. Hoeveel winkelpan den zijn er? Hoeveel grote en kleine ramen? Dat wetende kunnen ze heel nauwkeurig de juiste hoeveelheid posters en ander winkelmateriaal op sturen naar elk filiaal. Voor heen werd - voor alle zeker heid - 'ruim' besteld en ook ruim verstuurd. Zonde, want als er geen ruimte in de win kel is. belandt ook de mooiste poster onherroepelijk in de container. Daarbij werd gekozen voor maatwerk per produktie-een- heid teneinde de benodigde flexibiliteit te garanderen. De uiteindelijke voorstellen van de commissie kwamen tot stand na overleg met de chefs en de medewerkers. De gevolgen van de 36-urige werkweek voor de werkgele genheid zijn niet exact aan te geven. Er zijn weliswaar meer medewerkers nodig, maar dat is niet uitsluitend het gevolg van de 36-urige werkweek. Ook zaken als au tomatisering, geplande inves teringen, omzetontwikkelin gen en minder inzetbare me dewerkers spelen hierbij een rol. Tom den Hertog Adjunct-directeur Tom den Hertog:Albert Heijn is continu in beweging met nieuwe ontwikkelin gen. Maar tot nu toe vol trokken de veranderin gen in de winkels zich steeds stapje voor stapje. Met de NSM doen we in één keer een grote stap. We laten in Tilburg nieu we dingen zien die ook op andere AH-winkels zullen afstralen. Het kwaliteits beeld in omliggende filia len zal door de NSM wor den versterkt. We doen bijvoorbeeld veel met kof fie in de NSM. Je kunt als klant zelf je melange sa menstellen. De klant geeft aan wat hij erin wil heb ben. De bonen worden ter plekke gemengd, gema len en gebrand. Als we dat goed wegzetten, dan draagt dat bij aan het kwa liteitsbeeld van onze kof fie in omliggende AH's. Voor brood geldt hetzelf de. Als klanten zien dat het brood vers is, omdat het in de winkel wordt af gebakken, straalt dat af op andere winkels." Vertaalslag „In principe wordt de NSM een 100% Albert Heijn-win- kel. We laten er alleen meer en overtuigender zien hoe we met kwaliteit en voorbe reiding bezig zijn. Die ont wikkeling loopt parallel met het zoeken naar een vormge ving voor de jaren 90. Voor de vormgeving geldt inder daad dat de verschillen met bestaande AH's groter zijn dan de overeenkomsten, maar voor het assortiment geldt het omgekeerde. De vormgeving zal bij gebleken succes model staan voor an dere Al-I-supermarkten. In andere winkels krijg je straks een inhaaleffect, maar het is niet de bedoeling oni van alle 500 winkels NSM's te maken. Elke AH-winkel moest tot nu toe een kopie zijn van de mooiste AH-winkel. Dat werkt niet meer. Het kan ook niet. Je kunt geen kopie van je modelwinkel maken op een oppervlakte van 500 m2. Je moet een vertaling maken. De ene winkel heeft nu een maal niet dezelfde functie als de andere. Als de NSM straks een tijdje draait, gaan we het project eerst goed evalueren om vervolgens een vertaal slag te maken. Op die manier kunnen we bepaalde elemen ten uit de NSM ook in andere winkels toepassen. Uitgangs punt is dat de NSM een win kel met AH-uitstraling wordt. Alleen de wijze van presente ren aan de consumenten is volslagen anders, hoewel er elementen inzitten die we ook al uit andere AH-winkels kennen. Bake off en verse vis bijvoorbeeld. En het inspelen op trends als gezondheid en kleine huishoudens. Met dat soort dingen waren we al be zig, maar nu kan het er alle maal in één keer in. Het hele assortiment zit erin, met nog een aantal plussen. Dat is de basis van het commerciële verhaal." Vleeswijzer „Middenin in de winkel komt een demonstratie-eiland. Op maandag, dinsdag en woens dag zullen we daar in samen werking met een aantal be- drijfsschappen professionele voedingsinformatie geven. Daar staat dan een opgeleide kok instructies te geven. Dat is meer dan alleen demon streren. Op donderdag, vrij dag en zaterdag komen er le veranciersdemonstraties, omdat de klanten dan meer gehaast zijn. Aan dat soort in formatie bestaat enorm veel behoefte. We merken het aan de reacties op onze recepten boeken en AIlerHande. Klan ten vragen steeds meer. Een nieuw snufje is ook de vlees- wijzer: een beeldscherm waar klanten aan kunnen vra gen hoe ze bepaalde vleesge rechten moeten bereiden. Dan komt er een bon uit met alle ingrediënten die je nodig hebt. En er zijn nog meer van dat soort technische snufjes. Winkelwijzers bijvoorbeeld: Met het voornemen tot overname van Gebr. Hoefcmit Vleescentrale bv in Rotterdam en Looman Beheer bv in Amsterdam heeft Grootverbruik Ahold twee nieuwe versle veranciers voor grootver bruikers. Bij Gebr. Hoefsmit Vleescen trale in Rotterdam werken in totaal 55 mensen. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd in het uitbenen, portioneren en beeldschermen waar klanten aan kunnen vragen waar ze bepaalde artikelen kunnen vinden. Ik denk dat de klanten enorm enthousiast op de NSM zullen reageren. Ik verwacht er echt veel van. We zullen het nodi ge geduld moeten opbren gen, maar ik ben ervan over tuigd dat de NSM door de consumenten als ontzettend positief beleefd zal worden." verpakken van vlees. De be staande klantenkring (instel lingen en horeca) bevindt zich in het midden, westen en zuiden van ons land. Looman Beheer bv levert aan grootverbruikers in de regio Groot-Amsterdam. Verse, panklare aardappelen, groen ten, fruit en diepvriesproduk- ten vormen het assortiment van Looman waar in totaal 45 personen werkzaam zijn.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4