„Het gaat om het evenwicht meer service, meer keuze, meer kwaliteit Ahold en de WIR-premie „IN DE NSM HEBBEN WE GEKOZEN VOOR VAKSPECIALISME'' De nieuwe supermarkt: Ontwerper Harry Oude Kempers: Adjunct-directeur Operations: Etos-medewerkers vliegen naar Mallorca Flitsen pagina 3 De Nieuwe Supermarkt in Tilburg gaat 13 april open. Het antwoord van Albert Heijn op de veranderende behoeften van de klanten. Meer service, meer keuze en meer kwaliteit. Op de ze pagina interviews met drie leden van de project groep NSM: ontwerper Harry Oude Kempers (hoofd Store Design), ad junct-directeur Commer ciële Zaken Tom den Her tog en adjunct-directeur Operations Henk Caste- lijns. Ze belichten de NSM elk vanuit hun eigen spe cialisme. Oude Kempers De winkelontwerper: „De NSM wordt geen 'Smul- plein-achtige' winkel, maar een ingrediëntenwin kel. Klanten kopen bij AH hun ingrediënten en voegen daar thuis wat aan toe om er een eigen produkt van te maken. Alleen weet niet iedereen hoe dat moet. Dat vraagt om begeleiding. De NSM moet aan het beeld van ingrediëntenwinkel vol doen. Daarvoor is diversificatie nodig. Het moet een winkel worden waarin elke klant in elke stem ming boodschappen moet kunnen doen op een manier die bij die stemming past." Paardestront Of de klant er op zit te wach ten? Welnee niemand zit erop te wachten. Het is het voldoen aan een niet uitgesproken be hoefte. Je moet niet gaan zit ten wachten tot de klanten erom vragen. Dan ben je als organisatie te laat. We heb ben ook niet de pretentie dat de NSM het Ei van Columbus is. We hebben over alles lang en kritisch nagedacht, waar bij dienstbaarheid aan de klant voorop stond. Twintig jaar geleden hadden we al leen zwart-wit TV. Nu heb ben we full-color, flat screen en binnenkort ook geur uit de TV. Dan ruik je de paarde- stront als je naar een cow boyfilm zit te kijken. De men sen willen een gedifferen tieerd serieprodukt. De klant Terwijl het kabinet eind februari in het geheim overlegde over de afschaf fing van de WIR-premie, rinkelde op vrijdagmid dag 26 februari j.l., de tele foon bij de heer drs. A. Buitenhuis. Achtereen volgens een bank, een lea semaatschappij, een ac countantskantoor en een subsidie-adviesbureau hingen aan de lijn bij het hoofd van de afdeling Fis cale Zaken. Alle met de mededeling dat ze lucht hadden gekregen van de kabinetsplannen. Vier maal luidde het advies om haast te maken met aan schaf van dure spullen, teneinde nog een premie van 12.5% in de wacht te kunnen slepen. Op zijn beurt klom de heer Buitenhuis in de telefoon om her en der mensen te advise ren nog voor het weekeinde bestelformulieren de deur uit te doen. „Dat betroffen in vesteringen die al waren goedgekeurd. Zoals de aan koop van een nieuwe compu ter met een waarde van meer dan tien miljoen gulden. De overeenstemming dat die er moest komen was er, alleen was de order nog niet ge plaatst. Dat is die vrijdag nog in orde gemaakt. Zo liepen er ook telefonische bestellin gen voor vele miljoenen gul dens aan winkelinventaris. Dat bewuste weekeinde zijn die voorlopige orders offi cieel gemaakt en gingen de schriftelijke bestellingen de deur uit", aldus de heer Bui tenhuis. Doordat het con cern veel investeert, is het belang van die WIR-premie ook groot. Over 1986 incas seerde Ahold volgens de jaar rekening een bedrag van 23,4 miljoen gulden aan WIR-pre mie. „Bij het onverwacht einde van die WIR-regeling zijn on ze mogelijkheden om nog snel te profiteren beperkt. Je kunt alleen die zaken die al liepen versneld afronden. We hebben even met de gedach te gespeeld om de investe ring van het nieuwe distribu tiecentrum in Geldermalsen moet zelf kunnen bepalen wat de kleur van de bumpers op z'n nieuwe auto wordt. Geen enkele automobilist zit te wachten op rose bumpers, maar de commercie moet niet wachten tot de klant for muleert wat hij nodig heeft. De commercie moet zelf for muleren wat de klanten straks zullen verwachten. Op basis daarvan hebben we ook de NSM ontworpen." Mot-effect „Niets is bedacht in de NSM. Alles komt voort uit kennis en produktgerichtheid. We hebben het ontwikkeld, niet uitgevonden. Ik heb bij het ontwerp van de NSM alleen aan produkten gedacht en niet aan stellingen. Het is een ruimteverhaal en geen lay out-verhaal. Het licht is bij voorbeeld zodanig ontwor pen dat de klant een beter overzicht krijgt. TL-armatu- ren werden altijd dwars bo ven de stellingen aange bracht met gelijke tussen ruimten. Objectief gemeten is de lichtsterkte dan op elke plaats even groot. Maar voor een mens lijkt het net alsof er overal meer licht is dan op de plek waar hij staat. Dan krijg je wat ik noem het 'mot-ef fect': de mensen willen zijn waar het licht is. De klant wordt onrustig. In de NSM is met dat verschijnsel reke ning gehouden. De oude AH is een logisch gevolg van de vroegere ontwikkelingen, ge baseerd op massaliteit. In de NSM heb je een grote mate van diversificatie. Dat vraagt een generalistische kijk. De verschillen met de bestaande AH-winkels hebben daardoor meer accent gekregen. Ratio naliteit en emotionaliteit zijn gelijkwaardig aanwezig. Elk mens wil tussen die twee een goed evenwicht. De super markt heeft een periode van superrationaliteït achter de rug. Het moest steeds maar goedkoper. De consument van nu heeft niet zo veel be hoefte meer aan uitsluitend lage prijzen. Het gaat om het evenwicht. Als ik bijvoor beeld een keer duur gegeten heb in een restaurant, dan zorg ik dat ik de volgende dag wat goedkopers op m'n bord krijg om het evenwicht te herstellen. De ene keer koop je op basis van lage prijs, de andere keer denk je: nu maar eens wat duurders. Klanten zijn niet altijd op de laagste prijs uit. Dat besef moet door dringen. De jarenlange cul tuur van rationaliteit heeft AH het marktleiderschap be zorgd, maar die cultuur moe ten we nu bijstellen in emo tionele zin." Adjunct-directeur Henk Castelijns: „Operationeel gezien wordt het werken aan de NSM lastiger dan in een normale AJH. De keu zes die we hebben ge maakt vielen voortdurend in het voordeel uit van klant en produkt. Neem de stellingen. We konden kiezen uit stellingen waar makkelijk mee te werken is, en stellingen die de produkten zo goed moge lijk presenteren. Een compromis zou afbreuk gedaan hebben aan de ideale presentatie. In dat soort gevallen hebben we steeds voor het laatste ge kozen. Dat betekent overi gens niet dat het voor de af te werken. Maar ja, een complete aanbesteding kun je nu eenmaal niet in één dag afronden." Henk Castelijns Alle 950 medewerkers van Etos vertrekken zondag 10 april a.s. vanaf Schiphol naar het Spaanse vakantie eiland Mallorca. Vier vliegtuigen van Martinair brengen dit gezelschap, voor een korte vakantie naar de zon. Het is de beloning voor de goede resultaten die de geza menlijke Etos-winkels vorig jaar boekten. De vakantietrip was de medewerkers, zoals Flitsen al eerder meldde, in 1986 in het vooruitzicht ge steld als ze het ambitieuze jaarplan voor 1987 zouden realiseren. En dat lukte door ieders inspanning wonder wel. In verband met de reis zijn alle Etos-filialen op maandag 11 en dinsdag 12 april geslo ten. Die zelfde dinsdag vliegt het gezelschap weer terug naar Nederland. medewerkers minder ple zierig is om in de NSM te werken. Het tegendeel is eerder waar. Het gaat hier om nieuwe ontwikkelin gen waar je als medewer ker met je neus bovenop zit. Dat moet toch motive ren. Het zal alleen minder vertrouwd zijn, maar de NSM komt er uiteindelijk voor de klanten en die zorgen voor onze boter ham." Vakkennis „We streven ernaar om de medewerkers van de NSM een team te laten vormen. Daarbij staat serviceverle ning aan de klant voorop. De medewerkers moeten zo goed mogelijk dienstbaar zijn. Bovendien stellen we in de NSM hogere eisen aan de vakkennis van de mensen. In andere AH-winkels is sprake van een compromis: mede werkers moeten over vak kennis beschikken, maar ook multi-inzetbaar zijn. In de NSM hebben we gekozen voor vakspecialisme. De con sequenties daarvan aanvaar den we. De OPWU-norm (Omzet Per Werknemer per Uur) is lager vanwege de ar beidsintensieve nieuwighe- den en de eis van multi-inzet- baarheid hebben we laten vallen. Het lijkt daardoor mis schien dat het werk minder afwisselend wordt, maar dat is niet het geval. Op de afde lingen zal het werk veel af wisselender zijn, omdat er zoveel nieuwe elementen in zitten. Juist door meer na druk op het specialisme te leggen, krijg je geheid tevre den klanten. En tevreden klanten en een goede sfeer zijn toch de plezierigste din gen die je als dienstverlener - en dat ben je als AH-mede- werker - kunnen overkomen. Vanuit operationele hoek is die nadruk op het vakspecia lisme het belangrijkste ver schil tussen de NSM en ande re winkels. Een ander ver schil is dat de organisatie van de winkel anders is. De platte structuur volgens LEIFO is wel het basisprincipe, maar de normen worden soepeler gehanteerd. We hebben de logische samenhang van as sortimenten laten prevale ren. Dat betekent dat we sommige kleinere produkt- groepen niet hebben onder gebracht in grotere afdelin gen zoals in andere winkels. Voor die groepen hebben wc de nieuwe functie van 'ver koopspecialist' gecreëerd. Het leidinggevende aspect weegt hier minder zwaar. Verkoopspecialisten komen er o.a. bij de bloemen en bij de bereide voeding." Spannend „De kaderfuncties zijn inmid dels allemaal bezet. Er lopen op dit moment nog speciale opleidingsprogramma's. In totaal zullen er ongeveer 250 medewerkers in de NSM ko men te werken. De meesten daarvan werken nu nog als Miro-medewerker in hetzelf de pand. Maar er komen ook mensen uit andere AH-filia- len. Het is al zo dat mensen vragen of er voor hen niet een plaatsje in de NSM is. Dat zou ik ook doen, want het wordt ontzettend spannend om daar te werken. Ik denk dat we het definitieve oordeel over de NSM pas na een jaar kunnen vellen. We zullen niet te gauw moeten zeggen: dit deugt niet of dat deugt niet. Ik ben ervan over tuigd dat de NSM een hele mooie winkel wordt met en thousiaste klanten en een goede omzet. Een winkel ook. waarin het werk voor al le medewerkers uitdagend en spannend zal zijn." Zie verder pagina 4

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 3