'Zonder samenwerking zijn we nergens' Slagersmessen en kersen op sap Kamercommissie op bezoek Kwaliteitsadviesdienst ïlofon pagina 2 Flitsen Mevrouw SA. Bouwer, hoofd KAD en de heer T Met gieken, kwaliteitscontroleur Het werk van de Kwaliteitsadviesdienst is niet alle daags. Beroepsmatig dropjes eten of onder werk tijd een cake bakken zijn voor de elf medewerkers, waaronder zes controleurs, echt geen buitenissig- De Kwaliteitsadviesdienst (KAD) bij Albert Heijn be staat sinds juni 1987. Een nieuwe afdeling die het resul taat is van een onderzoek door een extern adviesbu reau. Dat kwam tot de con clusie dat het bewaken van de kwaliteit van de produk- tcn in de winkels het best kan geschieden door één afdeling die vooral makkelijk bereik baar moet zijn voor alle ande re afdelingen van Albert Heijn. Voorheen was Quality Assurance, zoals de Kwali teitsdienst werd genoemd, ondergebracht bij Commer ciële Zaken. De afstand tot onder andere Distributie en Operations was daardoor re latief groot en dat stuitte toch op praktische problemen. De weg van een pak melk „Om de kwaliteit van je pro- dukten te garanderen is het juist belangrijk dat je alle tra jecten overziet die dat pro- dukt aflegt. Daarbij moet sprake zijn van een goede sa menwerking met allerlei mensen op verschillende af delingen", aldus Simone Bou wer-Hertzberger. Zij staat aan het hoofd van de KAD. Ze neemt een pak melk als voor beeld om te illustreren hoe een en ander in de praktijk in zijn werk gaat. Het liefst zou de KAD de melk willen vol gen vanaf het moment waar op het produkt de koe ver laat. Vervolgens mee naar de zuivelfabriek om daarna langs allerlei distributiekana len het pak te volgen tot in het zuivelvak in de winkel. En als het mogelijk zou zijn, zou den ze óók nog met de consu ment die de melk koopt mee naar huis willen gaan. „Want", zo vat Simone Bou wer het probleem samen, „de kwaliteit van een produkt kan door oneindig veel facto ren aangetast worden. Als de consument er iets verkeerd mee doet, kan 't op het einde heden. Op allerlei manieren wordt gewaakt over de kwaliteit van produkten die terechtkomen bij de meest kritische groep die men zich kan inden ken: de consument. nog mis gaan. En dan is het toch óns produkt. Hoewel we ook aan nazorg aandacht besteden - zo kijken we se cuur naar etiketten om ons ervan te overtuigen dat de consument de juiste ge bruiksaanwijzing krijgt. Toch eindigt ons •werkterrein ech ter bij de winkeldeur, dus na de kassa." Verreweg de meeste tijd ste ken de KAD-medewerkers van het hoofdkantoor in be zoeken aan leveranciers, in het bijzonder de fabrikanten der AH-huismerkprodukten. Daar wordt met speciale aan dacht gekeken naar drie fasen in het produktieproces. Al lereerst naar de staat waarin de grondstoffen binnenko men, vervolgens naar het ei genlijke produktieproces en tot slot naar het eindprodukt als het de poort uit gaat op weg naar één van de AH-filia- len. De bijzondere belang stelling voor met name de huismerken laat zich eenvou dig verklaren. Als daarvan de kwaliteit niet deugt, houdt de consument daarvoor meteen Albert Heijn verantwoorde lijk. Dit tast het kwaliteits beeld aan dat de klant van Al bert Heijn-huismerken heeft en dat mag natuurlijk niet voorkomen. Mevrouw Bou wer: „Koopt iemand bij Al bert Heijn een fles Coca Cola waarmee iets mis is, dan richt de kritiek zich eerder op die fabrikant dan op de AH-win- kel." Géén politie agenten Het rondkijken in andermans keuken gebeurt nooit onaan gekondigd, want de KAD stelt zich niet op als een poli- tie-agent die bij nacht en on tij komt controleren. „Dat is het laatste wat we willen. We werken er hard aan om juist tot een goede samenwerking met alle betrokkenen te ko men. Het feit dat wij ons mengen in de gang van zaken bij een leverancier kan uitge legd worden als de verant woordelijkheid van de detail handel. Als grote afnemer hebben wij macht. Ik vind dat we die macht best mogen ge bruiken in het belang van Al bert Heijn en onze klanten die kwaliteit willen. Boven dien hebben de leveranciers er zelf ook voordeel bij. Ze kunnen voor hun andere af- Hoe ver gaat de 'bemoei zucht' van de KAD? Ver, als het aan mevrouw Bou wer-Hertzberger ligt. Al bert Heijn kent meer dan 350 leveranciers die men minimaal éénmaal per jaar wil gaan bezoeken. Voor leveranciers, van kwetsbare produkten zo als bijvoorbeeld de mees te verse bederfelijke arti kelen, geldt dat die min stens tweemaal per jaar bezoek zouden moeten krijgen. Die hoeveelheid werk buiten de deur is al méér dan het huidige aan tal medewerkers aankan. Maar dat neemt niet weg dat men binnen de eigen AH-organisatie graag be trokken wordt bij advie zen over kwaliteit De deur in Zaandam en ook de telefoon staan daarvoor altijd open. Niet zonder wrijvingen Als de KAD om een advies wordt gevraagd, is dat nimmer geheel vrijblij vend. Intern levert dat be grijpelijkerwijs wel eens wrijvingen op. Gebarsten houten handvatten van slagersmessen - een bron van bacteriegroei - zoals die werden aangetroffen in enkele slagerijen in AH- filialen konden de toets der kritiek van de KAD niet doorstaan. Geadvi seerd werd om messen met kunststof handgre pen te nemen. Messen gaan evenwel naar de hand staan en de slager raakt ermee vertrouwd. Zo'n advies levert dus best discussie op. Met de genen die belast zijn met de inkoop van winkel in ventaris wordt ook over de schouder meegeke- ken. Waar de inkopers vooral kijken naar de technische specificaties waaraan bijvoorbeeld een koelvitrine moet vol doen, kijkt de KAD vooral naar de praktische aspec ten. Een vitrine die uitste kend koelt, maar door al lerlei ribbeltjes, hoekjes en gaatjes lastig is schoon te maken kan niet zonder meer op hun goedkeuring rekenen. Deze voorbeel den maken duidelijk dat de zorg voor kwaliteit zo als de KAD die hanteert niet altijd overeenkomt met de opvattingen bij an dere afdelingen. Eigen verantwoording Wat men doet met de ad viezen van de KAD is de verantwoording van de direct betrokkenen. Als voor een winkel wordt geadviseerd om bepaalde zaken te veranderen, is het aan de verantwoorde lijken voor de winkelor ganisatie of zij wat doen met dat advies. Meestal kost dat niet zoveel moei te. Nog een voorbeeld om dat te illustreren. Com merciële Zaken (CZ) for muleert de kwaliteits eisen waaraan de huis merken moeten voldoen. Zo een eis kan zijn dat in een pot 'kersen zonder pit' maximaal drie kapot te kersen zitten. De rest moet heel zijn. De 'ker sen-deskundigen' weten echter dat na een slechte zomer de kersen zwakker zijn. Dus gaan er vanzelf sprekend méér kersen ka pot bij het ontpitten. Als CZ na een slechte oogst besluit dat er in plaats van drie ditmaal zès kapotte kersjes in een potje mo gen, dan controleren de KAD-controleurs in de DC's op dié eis. Een pot met daarin vijf kersen die kapot zijn krijgt dan toch het stempel 'oké'. Niet de KAD stelt de eis maar CZ. De KAD contro leert of de leverancier zich houdt aan de eisen van CZ. nemers nuttig gebruik maken van de door ons uitgebrachte adviezen. In de distributie centra zijn wij overigens wél 'politie-agenten'. Daar staan onze controleurs, die scherp FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv maart 1988 45e jaargang no. 3 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 40.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg Zonemanager zone 8816 075-593637 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 807, 075-592466 De Vaste Kamercommis sie voor het Midden- en Kleinbedrijf was vorige maand bij Ahold op be zoek. De Tweede Kamer leden werden ontvangen door Ahold-president A. Heijn. Via een aantal pre sentaties werd hen duide lijk gemaakt hoe Ahold denkt over onderwerpen als de winkelsluitingswet, de drank- en horecawet, logistieke problemen in de binnensteden en pro- duktaansprakelijkheid. 's Middags bezocht de groep een aantal Ahold- w inkels in Amsterdam. Doel van het bezoek was om bij de politici meer be grip te kweken voor de problemen van de detail handel. Of dat gelukt is zal de praktijk nog moeten uitwijzen. Op de foto v.l.n.r. D. P. Zwart (Aloold) en de kamerleden G.B. Nijhuis (WD), IIJ. Schartman (CDA), mevr. L.S. Groenman (D'66) en griffier Ch. Roovers controleren of de leveran ciers wel de artikelen leveren die voldoen aan de afgespro ken kwaliteit." 'Interne missie' De KAD adviseert ook bin nen de Albert Heijn-organisa- tie. Immers bij de opslag, tij dens de distributie en in de winkel kunnen ook kwali teitsverliezen optreden. Bij de 'interne missie' wordt evenmin in het geheim ge opereerd. Steeds weer wordt benadrukt dat het gaat om een adviesdienst, die dus nie mand controleert maar puur adviseert. Simone Bouwer- Hertzberger: „Controleren heeft iets bedreigends. Dat zie je ook als de politie con troleert; de meeste automo bilisten die voor een on schuldige controle worden aangehouden krijgen meteen iets onrustigs over zich. Ze voelen zich niet op hun ge mak. We zijn er juist op uit om iedereen - leveranciers, onze Albert Heijn-collega's - juist wél op z'n gemak te stel len. Alleen op die manier be reik je met z'n allen dat we kunnen voldoen aan de kwa liteitseisen die we hanteren. Intern hoeven wij ook niet te controleren. Iedereen wil helpen bij het bereiken van de hoge'AH - kwal iteit."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2