S ai Zo maar Zo maar AH-filiaal 1388 naar Zo maar Zc^Kar Praktijkman Aad Mansveld Nieuw-Zeeland Melodieuze Hardrock. Marathon Pi pagina 12 Flitsen In het groene hart van de Randstad ligt het plaatsje Pijnacker, in het kleine winkelcentrum aan het Raadhuisplein ligt AH filiaal 1388. Eenfiliaal dat precies past in de afmetingen van het winkelcentrum. Fred van Leeuwen Fred van Leeuwen is er de en thousiaste bedrijfsleider. Een 'ver se' want op het moment van ons gesprek is hij er net drie weken. In Pijnacker nog wat onwennig misschien, maar al een oude be kende bij AH. Ruim 28 jaar geleden is hij in Alphen aan den Rijn in een bedieningszaak van AH begonnen. „Een wereld van verschil met nu", vertelt Fred van Leeuwen. ..Dat was nog de nostalgie van de oude kruidenierszaak. Destijds was je als jongste bediende ook verkoper, etaleur en de 'jongen op de weg'. Met de bestellingen op de fiets ging je langs de deuren." Ook de omzet cijferswaren in die tijd van een wat ander kaliber. Al op 16-jarige leef tijd was Fred dik tevreden met een weekomzet van 4.000 a 5.000 gul den. Na de bedieningszaak is Fred in Waddinxveen in een echte su- permart terecht gekomen. Het werken in een supermart was zo wezenlijk anders dat hij het vak weer van voren af aan moest leren. „Eigenlijk was het een stap terug. Ik was tenslotte al baas in mijn 'ei gen' zaak en nu moest ik weer on deraan beginnen. Toch heb ik er nooit problemen mee gehad. In een supermart gaat alles in het groot, dat vereist een heel andere aanpak." „Ik heb in de loop der jaren ook wel heel wat theoretische bagage verzameld, maar toch denk ik dat mijn praktische kennis mijn sterk ste kant is." Na veertien jaar Wad dinxveen werd het voor Fred hoog tijd om te verkassen. „We hadden in Waddinxveen een perfect op el kaar ingespeeld team. Dat is prach tig, maar op den duur verval je in een routine. Dat is ook niet goed. Bovendien heb ik zo'n beetje de kritische leeftijdsgrens bereikt. Rondom je veertigste kun je nog net één keer een grote stap ma ken." Pijnacker is een filiaal in de 'twee' categorie. Een kleintje dus. zeker in vergelijking met Waddinx veen. „In het begin heb ik me afge vraagd of ik wel aan een filiaal van deze afmetingen zou kunnen wen nen. Die twijfel was over na de eer ste kennismaking met de mensen hier. Het is echt een gezellige club. Iedereen voelt zich betrokken bij de hele zaak. Het over en weer hel pen is heel sterk. Ik heb geen be paald recept om met de medewer kers om te gaan. Ik doe altijd ge woon met de mensen mee. Je moet' er van uitgaan dat het systeem al loopt en dat moet je in principe in zijn waarde laten. Natuurlijk kan hier en daar bijsturing nodig zijn, maar dat moet je geleidelijk aan doen. Geen al te gekke sprongen ineens." Met zijn 27 jaar heeft afdelingschef Henk van der Vaart in al heel wat AH-fUialen gewerkt. „Ik ben begon nen in Zoetermeer in een nood- winkel. Daarna heb ik in Nieuwer- kerk en in twee Zoetermeerse filia len gewerkt en nu dus in Pijnac ker." Dat verhuizen bevalt Henk prima. Het betekent voor hem ie dere keer weer een nieuwe uitda ging. „Ik heb me tot dusverre over al goed vermaakt dus weggaan is niet altijd even leuk. Maar na een week in een nieuwe zaak hoor je er al weer helemaal bij." Henk is van origine een echte Hagenaar. Zijn vader had vroeger in de puur Haag se wijk Laakkwartier een kruide nierswinkel. Het kruideniersvak is Henk dus met de paplepel ingego ten. Hoewel hij inmiddels in Zoe termeer woont heeft Henk nog hechte banden met zijn geboorte- wijk. Jarenlang heeft hij in het 'eer ste' elftal gevoetbald van de club Laakkwartier. Met de voormalig FC Den Haag-speler Aad Mansveld als trainer zijn ze zelfs kampioen ge worden en gepromoveerd naar de derde klasse KNVB. Henk heeft veel respect voor Mansveld als trai ner. „Schitterend om te zien hoe hij het spelletje weet over te bren gen. Hij weet iedereen te motive ren om tot het uiterste te gaan. Mansveld is een tijdje weggeweest en toen tuimelde Laakkwartier ge lijk naar onder. Nu hij terug is draaien ze weer bovenaan mee." Inmiddels speelt Henk een aantal elftallen lager, maar dat betekent niet dat hij zich minder intensief met zijn club bezighoudt. Sinds het begin van dit seizoen is Henk ook actief bestuurslid en houdt hij zich vooral bezig met de jeugd. „Het kost heel wat vrije tijd maar ik vind het leuk om te doen. Bovendien leer ik er ontzettend veel van. Een vereniging moet je tegenwoordig toch als een soort bedrijf zien te runnen. Alles wat ik nu leer kan me later alleen maar van pas komen." Karin de Groot 19) heeft bij el kaar ruim 3 jaar in Pijnacker ge werkt. Ze zorgt voor het brood, diepvries en zit achter de kassa. Aanvankelijk is Karin als part-timer begonnen. Inmiddels is ze in vaste dienst, maar tussen die twee dienstverbanden heeft ze wel even een wereldreis gemaakt. Nou ja 'even', als je veertien maanden 'even' kunt noemen. „Mijn vader werkt bij Shell op de raffinaderij in Pernis. Op een gegeven moment werd hij uitgezonden om te helpen bij de bouw van een raffinaderij. Hij mocht zijn gezin meenemen en zo heb ik veertien maanden in Nieuw-Zeeland gewoond. Op de heenweg zijn we geland in Koe weit, Singapore en Australië. Terug zijn we via de andere kant gevlo gen. Toen hebben we de Fidji ei landen en Hawaï gezien. In Califor- nië hebben we twee weken met een camper rondgetrokken." Al met al een fantastische ervaring maar toch vindt Karin het niet saai om weer in Nederland te zijn. „Nieuw-Zeeland is een prachtig land en ik wil er best nog wel eens naar toe. Maar ik zou er niet willen wonen. De mensen zijn me er een beetje te chauvinistisch." Dat merkte Karin tijdens een judotoer nooi. „Ik won dat toernooi maar daar waren ze helemaal niet blij mee. Kon ik het helpen dat ik beter was?" Karin hoopt dat ze in het nieuwe filiaal op de delie af deling mag gaan werken. „De kassa is me allemaal een beetje te routi nematig geworden. Ik wil wel weer eens wat anders", besluit Karin die in ieder geval nog vermeld wil zien dat ze een groot fan is van Hein Vergeer. Peter Hogervorst (24) is in oplei ding voor verkoper III. Hij werkt pas sinds een half jaar in Pijnacker en is verantwoordelijk voor het vlees, de groenten en het magazijn. Hij vindt het jammer dat er sinds zijn komst een aantal mensen is weggegaan. „Er zijn er ongeveer vijf vertrokken. Mensen die bezig waren mij in te werken. Nu ben ik nog niet helemaal ingewerkt maar ik moet wel volledig meedraaien. Dat is op zich nog niet zo erg. maar er rust nóg een last op mijn schou- Karinde Groot ders. Ik moet voor het verstrijken van mijn jaarcontract, eind mei, de verkoper III opleiding afgerond hebben. Die extra plicht hangt toch als een soort van zwaard van Damocles boven mijn hoofd." In zijn vrije tijd speelt Peter basgitaar Muziek vindt hij een goede manier om te ontspannen. „In je werk sta voor de medewerkers maar voor de klanten. „Om in een klein filiaal te werken is leuk maar voor de klanten is het minder." Naast zijn werk is Peter een fanatieke hardlo per. Hij wil in april meedoen aan de marathon van Rotterdam. Samen met een vriend Hans Scheel, die bij AH in Nieuwerkerk a/d IJssel Peter Hogervorst je toch wel onder een zekere druk. Soms komt alles tegelijk op je af. Daar moet je dan een oplossing voor zien te vinden. Het geeft een goed gevoel als je het voor elkaar krijgt, maar inspannend is het wel. Als ik 's avonds mijn gitaar pak kan ik me even helemaal uitleven." Pe ter speelt ook nog in een band 'Jet lag'. Ze spelen melodieuze hard rock en schrijven alle nummers zelf. „Tot dusverre repeteren we meer dan we optreden. Het maakt ook niet uit, als je maar plezier hebt." In Pijnacker werkt nog een Peter. Dat is Peter van Kessel (24) en net als zijn naamgenoot is hij in opleiding voor verkoper III. Hij werkt al twee en een half jaar in Pijnacker en het werken bij AH be valt hem uitstekend. Alleen wordt het volgens hem hoog tijd dat ze naar een nieuw filiaal toe gaan. Niet werkt, is hij al maanden bezig met een ambitieus trainingssche ma. „We proberen bij de zonema nager sponsoring te regelen maar dat is nog niet gelukt. Aanvankelijk heb ik ook nog gedacht om het AH TV journaal te bellen. Maar ik ben vorige week door mijn rug gegaan en kan voorlopig niet meer trainen. De kans zit er dus dik in dat ik straks als laatste over de finish kom. Dat hoeft niet echt op het TV jour naal van mij. „Als hij zijn opleiding voor verkoper III heeft afgerond hoopt Peter door te kunnen gaan met de opleiding voor afdelings chef. Hij denkt dat hem dat ook wel lukt. „Vooral de motivatie is van belang. Iedereen die zo'n kans krijgt moet hem aanpakken. Je moet daarbij een bepaald toe komstbeeld voor ogen houden." En na afdelingschef? „De Raad van Bestuur", antwoordt hij lachend, „maar het zal wel de Raad van Elf worden." Peter van Kessel Henk van der Vaart

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 12