AAft 51 m Si il OR-leden over.... de informatievoorziening Uit het dagboek van een COR-lid (3) VGW Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Flitsen pagina 7 De OR van Meester Wijhe. Staand v.l.n.r.: Johan Tiggelhoven, Ton Burke, Fokke Huizingh, Ruud Beumer, Jan Pos- tema en Jan Visser. Hurkend v.l.n.r.: Evert Fiechter, Paula Hofstede, Helma Mosterd-Robben,Bertus Mast en Klaas Stap. Op de foto ontbreken Hennie Beu mer en Frans Goejer. oplevert, kan de voorzitter om even over half vijf afronden. Bij het verlaten van het fabrieksterrein wordt de verslaggever bijna aangere den door één van de personeelsbusjes. Het voertuig komt net op tijd tot stilstand. Zeker, ze moeten blijven rijden, maar niet altijd. I Deze afkorting staat niet voor de leuze j 'Verder Gewoon Werken', maar voor j I Veiligheid, Gezondheid en Welzijn. I I Deze drie zaken maken deel uit van J de Arbeidsomstandighedenwet (AR- 1 BO), die momenteel sterk in de be- langstelling staat omdat er dezer da- 1 I' gen een aantal artikelen in werking treedt. Of dat doorgaat is nog maar de vraag s omdat ondernemers en regering nog- j I al wat bezwarei maken. Deze 2e fase kost de bedrijven kennelijk geld. Zij hebben nog nooit gehoord dat de kos- ten voor de baat uitgaan. Hoe is het met VGW gesteld bi] Ahold? De COR heeft in 1987 onder de OR'en een onderzoek naar het ARBO-ge- 1 beuren gqjjlaan. De uitkomsten hier- van logen er niet om: - Geen.ARBO-beleid in de overgrote meerderheid van de werkmaat- schappijen. s - Er zijp verschillende overlegvor- 5 1) men over'de ARBO.-zaken, bevoegd- heden Variëren ook.'' - De OR'en hechten wel veel belang aan het ARBO-gebeurep. - In werkmaatschappij en spelen wel belangrijke zaken t.a.V. de VGW een rol, zoals ploegendienst, beeldscher men, lawaai, tocht, werkhouding, onveilige machines etc. etc. Deze kleine bloemlezing is uit te brei den tot een flinke waslijst als ik alleen maar naar mijn eigen werkomgeving kijk. OR'en hechten dus grote waarde aan het ARBO/VGW-gebeuren. Waarom dan zo weinig invloed aan wenden, dat er in weinig werkmaat- j schappijen een behoorlijk ARBO-be- leid gevoerd wordt? Mijns inziens ligt hier voor de OR'en een taak waarmee zij naar en voor de achterban kunnen scoren. 1987 moest ons zicht op zeggenschap geven. In 1988 zal de aandacht van de OR'en gericht moeten zijn op het verbeteren van het VGW-beleid. Jan Achterban In 80% van de Nederlandse bedrijven klaagt de onderne mingsraad over een gebrekkige informatievoorziening. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek dat het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) heeft ver richt naar het functioneren van de Wet op de Ondernemings raden (WOR). Uit de ruim 300 reacties bleek dat de OR'en vaak onvolledig en in een veel te laat stadium door de direc tie worden geïnformerd over nieuwe investeringsplannen. Daardoor ondervinden veel OR'en problemen bij het uitvoe ren van hun medezeggenschapstaak. Geldt bij Ahold het zelfde? Bernard Lute is secretaris van de OR van Alberto. Hij maakt al 4 jaar deel uit van de raad. Hoe staat het met de infor matievoorziening in zijn werkmaat schappij? ,Het komt bij ons inderdaad voor dat we informatie te laat krijgen. Om een voor beeld te noemen: we kregen onlangs een instemmingsaanvraag over variabele beloning voor een nieuw aan te stellen groepsleider. Toen we de instemmings aanvraag binnenkregen stond de perso neelsadvertentie al in de krant. Het ging hierbij dan wel niet om een investering, maar te laat was de aanvraag in ieder geval wel. Directeur Van Solt tilde daar niet zo zwaar aan. Hij had de zaak ge woon teruggedraaid als we niet akkoord waren gegaan. Ik heb overigens niet de indruk dat informatie moedwillig wordt achtergehouden. In feite is het ook vaak deels onze eigen schuld als aanvragen te laat kwamen. We hebben te weinig gebruik gemaakt van ons initiatiefrecht en van informeel overleg om tijdig over relevante informatie te beschikken. Wat dat betreft kunnen we de hand in eigen boezem steken. We zijn er inmiddels achter dat informeel overleg echt nodig is. Ook directeur Van Solt was het daar mee eens, maar zoals bekend is die per 1 februari vertrokken. Met zijn opvolger hopen we daarover binnenkort goede afspraken te maken." Ruud Beumer is voorzitter van de OR van Meester Wijhe. In hoeverre gaan de conclusies van het ITS-rapport op voor zijn OR? ,,De informatie komt vaak niet op tijd. Met name ingrijpende dingen zoals her structureringen worden lang in het MT gewikt en gewogen voordat de OR op de hoogte wordt gebracht. En dan blijkt evengoed dat er nog een hoop aan de plannen veranderd moet worden omdat bepaalde aspecten niet voldoende uit gediept zijn. Er is hier laatst bijvoorbeeld een nieuwe produktiehal gebouwd. We kregen stapels papier over de technische aspecten, maar de personele conse quenties stonden op een half A4-tje. Het personele aspect wordt m de regel on voldoende belicht. Maar als je nu vraagt of we echt in tijdsproblemen komen, dan zeg ik: eigenlijk niet. We laten ze gewoon wachten. Toch is het jammer dat de OR er niet in een eerder stadium bij betrok ken wordt. Dan kunnen we de zaak ook eerder op personele consequenties be kijken. Op die manier win je tijd. Ik vind het fout van de directie dat dit niet ge beurt. De informatiestroom zou verbe terd moeten worden. Wij hebben dan nog het voordeel dat er veel kaderleden in de OR zitten. Die horen toch vaak meer dan anderen. Als die er niet inza ten dan kreeg de OR alleen informatie via de vaste kanalen. Dan zou het pas echt moeilijk worden." Jan Hermans maakt in totaal al 9 jaar deel uit van de OR Micro. Sinds april is hij voorzitter, een functie die hij eerder ook al bekleedde. Laat de informatie voorziening bij de Miro ook te wensen over? ,Ik kan de conclusies uit het rapport al leen maar onderschrijven. De informatie die wij krijgen, is eigenlijk altijd te laat. Besluiten worden eerst genomen en dan worden wij pas geïnformeerd. Dan mo gen we alleen nog ja of nee zeggen. En dan kun je wel gaan dwarsliggen, maar daarvoor krijg je geen enkele steun van uit de achterban. Bovendien is het ook niet zo dat het om slechte besluiten gaat. De informatie is op zichzelf wel goed, maar komt te laat. Ik vraag me dan ook af wat de functie van de OR nog is. De OR is ingesteld om de werknemers een stem in het kapittel te geven, maar ik krijg het idee dat we niet echt serieus genomen worden, ook al doen ze net alsof. Hooguit kunnen we in de kantlijn nog wat ombui gen. Eigenlijk is het OR-werk op die ma nier niet leuk meer. Misschien ligt het ook wel aan gebrek aan deskundigheid bij de OR zelf. Het bedrijf geeft mensén niet genoeg mogelijkheden om in de OR te stappen. De intentie is wel aardig, maar directe chefs hebben vaak liever niet dat hun mensen in.de OR gaan. Daarom beginnen velen er niet aan. Dat komt de kwaliteit natuurlijk ook niet ten goede." Met de commissie Financiën zitten kwar tetten met het spel dat we op de OR-dag hebben gekregen. Om geld natuurlijk. Je zit in de commissie Financiën of je zit er niet in. De kaarten uit de rubriek vooroor delen had ik meteen allemaal: rooie rak kers, ja-knikkers, praatclub, sigarenro- kers. Vraag me trouwens af waarom ze dat vooroordelen noemen. Van de 4 ty pen OR-leden had ik er uiteindelijk drie: de idealisten, de liefhebbers en de zwer vers. Alleen de professionals ontbraken. Maar daar ben ik er zelf een van, dus had ik toch een kwartet. Men nam er helaas geen genoegen mee. Die lui zijn toch slimmer dan ik dacht. Vandaag weer eens op de werkplek. Lid achterban uitte kritiek op mijn stemge drag inzake ADV-opname. Ik stond met stomheid geslagen. Men had vorig jaar april nota bene nog op mij gestemd. Eerst kiezen ze je en dan hebben ze achteraf nog commentaar ook. .Het moet toch niet erger worden.-Heb de man uit gelegd dat hij mij door het uitbrengen van zijn stem voor drie jaar heeft ge machtigd en dat hij derhalve zijn recht op kritiek ten volle heeft verspeeld. Zou een mooie boel worden als de lui die je gekozen hadden je zomaar ter verant woording zouden kunnen roepen. Dat hadden ze zich maar moeten bedenken voordat ze het hokje bij mijn naam rood maakten. Vroeg van huis voor de overlegvergade ring op het hoofdkantoor. Zie kans om in de file de envelop open te scheuren en de stukken grondig door te nemen. Moet reputatie van best voorbereide COR-lid vandaag weer waarmaken. Als er geen files waren, kwam er niets terecht van het COR-werk. Envelop bevat brief waarin staat dat ik niet mag handelen met voorwetenschap. Lelijke streep door de rekening. Daar gaat m'n derde vakantie. Zou het verbod ook gelden voor de verkoop van COR-notulen aan de oud- papierhandel? Waarschijnlijk niet, want van voorwetenschap en zelfs van wetenschap is in dit geval zelden sprake. De bestuurder vraagt in de pau ze van welke werkmaatschappij ik ook al weer ben. ,,Van Simon", antwoord ik. Daar hoort hij zichtbaar- van op. En te recht, want het gebeürt niet vaak dat een werkmaatschappij als de mijne iemand van mijn formaat weet voort te brengen. Het aantal OR-leden dat doorstroomt naar hogere functies zal toenemen. Dat heeft bestuurder Van Dun zelf gezegd op de OR-dag. Alleen vraag ik me wel af waarom het allemaal zo lang moet du ren. Flitsen komt me interviewen over het nut van een achterban. Leg de inter viewer uit dat een OR helemaal geen achterban nodig heeft. Zonder zou het veel beter gaan. Ik suggereer de kop 'Eindelijk een COR-lid met visie'. Zou in orde komen. Knaap pienterder dan ik dacht. it v« Onder verantwoording van de COR

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7