Nieuwe kans voor het winkelmandje Groei AH dwingt tot ander bestel- en distributieplan Door veranderingen in de samenleving: pagina 4 Flitsen Vroeger zag je ze bij elke kruidenier, maar de laatste jaren werden ze steeds minder gesigna leerd: de winkelmandjes. Door de credo's krijgen de mandjes bij AH een nieuwe kans. In november vorig jaar zijn ze opnieuw geïntroduceerd. Guido van Woerkom van de afdeling Operations van Al- bert Heijn weet waarom. „Mandjes zag je bij AH eigen lijk alleen nog bij de kleinere filialen." Na de introductie van de supermarkt in 1955 heeft het winkelwagentje - een Amerikaanse vinding - het mandje verdrongen. Steeds meer mensen kochten bij de supermarkt alle weke lijkse boodschappen tegelijk. „En dan is een mandje te klein en te zwaar. Buurtwin- kels en filialen met groot ruimtegebrek, waar de straatjes dus smal zijn, waren eigenlijk de enige die ze nog gebruikten." Service en kwaliteit De herintroductie van het mandje heeft alles te maken met het credoproject, dat wordt geleid door Van Woer kom. „Credo wil ten eerste de betrokkenheid en de mo tivatie van alle AH-medewer- kers bevorderen. Maar ook het luisteren naar wensen van.de klant is er een onder deel van. Voor een organisa tie als AH is dat van levensbe lang. Het aantal klanten dat dagelijks kleine hoeveelhe den boodschappen komt ko pen, stijgt weer. Die mensen willen geen wagentje en ge bruikten soms hun eigen tas. Mandjes zijn voor die klanten een onderdeel van de service die van ons verwacht wordt. Uit gesprekken met klanten kwam dit steeds weer naar voren." Daarna moesten de mandjes er ook nog komen. „We hebben de directie geadviseerd de mandjes weer in de vaste winkelin ventaris op te nemen. Nadat de toestemming was ver leend, zijn we meteen aan de slag gegaan." Er is gekozen voor een metalen mandje, dat veel lijkt op de winkel mandjes die van oudsher bij AH te vinden waren. „We hebben bewust geen kunst stof genomen, omdat dat minder gemakkelijk schoon te houden is. De nieuwe mandjes zijn wel wat lichter dan de oude." Consument blij Niet alle filialen waren en thousiast over de gemiddeld 50 mandjes die voor week 46 arriveerden. Van Woerkom: „Ik ben me er overigens van bewust dat winkelmandjes ook nadelen hebben. Ze ne men ruimte in bij de kassa, wat vooral bij de nieuwe POS-kassa's problemen geeft. Iemand moet ze na gebruik door de klant bij de ingang terugzetten en de mandjes - prijs 16 gulden per stuk - blij ken sporadisch door de klant mee naar huis genomen te worden." Uit een peiling bij 20 filialen blijkt dat de klant gunstig oordeelt over de mandjes. Vooral bij vestigingen waar muntsloten op de wagentjes zitten, zijn ze populair. „De consument is er blij mee. Bij komend voordeel is, dat het nu voor medewerkers mak kelijker is tegen klanten te zeggen dat ze de boodschap pen niet in eigen tassen mo gen stoppen." Op voorstel van de filialen komt er ook een standaard om de mandjes te kunnen sta pelen. Bordjes met het AH- beeldmerk, die op de mand jes worden gemonteerd, zul len de herkenbaarheid ver groten. Ook aan het opslag probleem wordt iets gedaan. Van Woerkom: „Nieuwe kas sa's passen we zo aan dat de ruimteproblemen geleidelijk worden opgelost." Klantkwijt Dat het winkelmandje in de zelfde weekadvertentie werd aangekondigd waarin ook de kleinverpakkingen met name genoemd werden, is geen toeval. Een groeiend aantal klanten is voor zowel de mandjes als kleine verpakkin gen 'in de markt'. Dat zijn vooral de zelfstandig wonen de ouderen, alleenwonen- den en tweepersoonshuis houdens. Maar ook in het tra ditionele gezin slaat de indi vidualisering toe. Van Woer kom: „Daar zie je ook steeds meer momenten dat iemand alléén iets gebruikt. Voor AH is dat een belangrijke ontwik keling. Als kruideniersbedrijf moet je verschuivingen in de vraag goed in de gaten hou den. Dat schept een bepaalde behoefte in de markt. Klan ten vernachten dat je daarop reageert. Wanneer je dat niet op tijd doet, ben je die klant kwijt." De credocampagne is de ba sis voor allerlei initiatieven om op wensen van de klant te reageren. Van Woerkom: „De mandjes zijn natuurlijk maar een klein onderdeeltje. We werken ook aan andere con crete projecten, zoals onlangs de introductie van het win kelmandje voor invaliden. Fi lialen vroegen erom, omdat ze ook de gehandicapte klant optimaal willen bedienen. Bij verbouwingen wordt stee vast het aantal kassa's uitge breid, omdat klanten het steeds belangrijker vinden snel geholpen te worden. In 1988 willen we meer snel- kassa's gaan plaatsen om de groeiende groep klanten die voor een klein aantal bood schappen komt nog beter van dienst te zijn." Het is 't bekende ver haal van de medaille met de twee kanten. Aan de ene zijde de te vredenheid met de groeiende omzet. An derzijds de voortduren de vraag naar creativi teit om die groei in juis te banen te leiden, zo dat verdere uitbreiding daarop naadloos kan aansluiten. Over dat laatste kunnen Paul Müller (hoofd Goede renstroom - optimalisa tie) en Niekvan der Vel de (Projectmanager Operations) een boom van vervaarlijke om vang opzetten. Een boom met vele vertak kingen, maar in het ka der van dit Flitsen-arti- kel is beknoptheid ge boden. Het verhaal van de groei van Albert Heijn is bekend. Steeds meer winkels en steeds meer artikelen in het assortiment. Allemaal prach tig en prima, maar hoe moet dat verder? De vestigingen hebben zo langzamerhand hun maximum aan verkoop ruimte benut en slechts mondjesmaat kan die - bij voorbeeld door nieuwbouw - worden vergroot. Waar dat niet lukt is woekeren met de schapruimte geboden. 2,6 miljoen colli per week En wat te denken van de dis tributiecentra? Ze hebben slechts met kunst- en vlieg werk de stijgende verkoop in de filialen kunnen bijbenen. Daarvan hebben de heren Müller en Van der Velde een aardig voorbeeld. In 1982, toen er een plan was om in Zwolle een (derde) DC neer te zetten, telde het AH-assor- timent 4.300 artikelen. In 1986 waren dat er al 5.300 en voor 1988 wordt gerekend op 6.400. Müller: „En steeds weer zijn de ramingen ver overschreden. Je moet dan ook constateren dat de capa citeit van zowel de winkels als van de DC's de groei nau welijks heeft kunnen bijhou den. In 1982 gingen bij de „In eenjonge wijk heb je immers meer ruimte nodig voor luiers dan in een vergrijsde buurt" DC's 1,2 miljoen colli per week de deur uit, in 1986 was dat aantal gestegen tot 1,8 miljoen en binnen twee jaar zal het aantal colli op 2,6 miljoen per week liggen. An ders gezegd: een gigantische groei die ingrijpende maatre gelen nodig maakt." Vaker afleveren Zoals gezegd ligt de oplos sing van het probleem niet voor de hand. Winkels kun- leen nog bij het distributie centrum afleveren. 'Snellopers' En daarmee komen we aan de tweede pijler van het project: de DC's. In de huidige opzet hebben Zaandam, Tilburg en Zwolle een zogenoemde full line-functie. Vanuit die drie DC's worden de filialen, ver deeld per regio, van het vol ledige assortiment voorzien. Dat gaat in de loop van dit jaar anders worden. Het as sortiment van de drie DC's wordt teruggebracht van 2.300 naar 1.500 artikelen. Dat zijn de 'snellopers'. De overige 800 artikelen, met een lagere omloopsnelheid, worden met de huidige 'lang- zaam'-artikelen geleverd van uit Utrecht waar een nieuw Archieffoto van bet lossen van een vrachtwagen nen niet of nauwelijks wor den vergroot en het zonder meer openen van een vierde DC biedt ook al geen soelaas. De vraag 'hoe dan wel?' wordt beantwoord in het door Müller en Van der Velde op tafel gelegde rapport met daarin een plan voor een an ders geleide goederen stroom, waarbij gebruik wordt gemaakt van elektroni sche ontwikkelingen. In grote trekken (in een vol gend nummer van Flitsen-zal nader op het rapport worden ingegaan) komt de nieuwe aanpak neer op: - een nieuwe beleverings- structuur waarin goederen vaker per week bij de winkels worden afgeleverd; - verkleinen van de bestel- eenheid. In plaats van 24 arti kelen in een doos krijg je er 12 als dat nodig mocht blij ken; - een nieuw besteladviessys- teem waarbij per computer veel nauwkeuriger dan voor heen de winkelbehoefte per artikel kan worden voor speld. Dit zal voorlopig op proef gebeuren in een 50-tal winkels. Eén van de belang rijke voordelen van dit nieu we systeem, waarbij een zo genoemd besteladviesboek een voorname rol speelt, is dat de schappen veel beter gevuld blijven en minder vaak 'nee' behoeft te worden verkocht; - een nieuwe schap-allocatie of anders gezegd: een per fi liaal aangepaste indeling van de schapruimte. In een wijk met veel jonge gezinnen meer ruimte voor luiers dan in een filiaal waar veel oude ren komen. Ook voor het ver garen van deze gegevens per filiaal is een computerpro gramma gekocht. De eerste proeven daarmee gaan dit jaar lopen. Belangrijk voordeel van het nieuwe beleveringssysteem dat in de loop van dit jaar stapsgewijs wordt ingevoerd, is de maximale benutting van de verkoopruimte. Daaraan wordt mede bijgedragen door het op termijn vermin deren van rechtstreekse zen dingen van leveranciers aan de filialen. Die zullen in de toekomst hun goederen al- „Nieuw DC in de buurtvan Rotterdam aan beginjaren negentig" DC in gebruik wordt geno men. Zaandam, Tilburg en Zwolle behouden hun regio- functie. Utrecht zal de filialen in het hele land met zijn lan delijk assortiment recht streeks gaan bedienen met een hogere beleveringsfre- quentie. Daar komt bij dat de termijn tussen bestellen en afleveren korter wordt. Deze scheiding zal het mogelijk maken de eerder genoemde stappen in het project uit te voeren. Als de verdere groei in artikelen en omzet dat no dig maken, zal een nieuw re gionaal DC gebouwd worden in de omgeving van Rotter dam.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4