ar Zo maar Zo maar VPV Meester Wijhe Zo maar Zo maar Z „Zeg maarEppie" Broodbeleg Engelsesnor Damesvoetbal Geen heimwee naar 'the Lake'. pagina 12 Flitsen \VcUU' Evert Het dorpjeWijhe ligt wat verstild aan de Gelderse IJssel, wanneer we daar op een zonnige, sneeuwloze, winterdag arriveren. De uiter waarden staan onder water en dat maakt de rivier heel breed. Slechts bier en daar is nog een struik of een pol te zien. De zon speelt een sprankelend spel met het water van derivier. De golfjes, ont staan door een straffe zuidwestenwind, spatten uiteen in duizenden flonkerende sterretjes. Achter de tjijk beheerst hel gebouwencomplex i <an de firma Meester het beeld i m Wijhe. Dat is toch het doe11 tan ons bezoek.:praten met medewerkers van deze vleeswarenfabriek. „De onvoorspelbare pieken door het weer spelen ons parten bij de planning. Je kunt alles plannen voor feestdagen en acties, maar als de weergoden je in de steek laten, berg je dan maar. Zoals begin ja nuari. Toch bij uitstek een tijd voor rookworst. Maar de temperaturen kwamen nauwelijks onder de tien graden en waar blijf je dan met je worsten? Als het andersom is, dus wanneer op een onverwacht mo ment de winter keihard toeslaat, is het hier verschrikkelijk hard werken geblazen", aldus Evert Fiechter (42). afdelingschef op de VPV (voorverpakte vleeswaren) en 20 jaar in dienst bij Meester Wij he. de ploegendienst bevalt me uitste kend. De ene week van 6 tot 2 uur 's middags, de andere week van 2 tot 10 uur 's avonds. Ik heb door die ploegendienst veel vrije tijd en die kan ik best gebruiken." Luit heeft een verpakkingsfunctie, dat wil zeggen dat hij met nog een aan- zodat ik zondags met een van mijn zoons mee ga die op zondag voet ballen." Hilbert van der Weide (33), „Zeg maar Eppie, want onder die naam kennen ze me hier", heeft een G-functie en werkt bijna 20 jaar bij Meester. Als 14-jarig jochie begon hij aan de 'worstpoetslijn', knapte alle voorkomende klusjes op en staat nu aan de speklijn. Een van de oudste machines in het be drijf. Maar 'Eppie' zou hem niet graag kwijt willen. „Ik kan er mee lezen en schrijven en hij laat me nooit in de steek". 'Eppie' vertelt boeiend over 'zijn' speklijn. Hoe Luit - uit te spreken als Luud - Brouwer (48) heeft jarenlang als oberkelner gewerkt. „Maar op een dag vindt men je kennelijk ineens te oud", zegt hij met twinkelende ogen boven een Engelse snor. „Ik heb in mijn leven nog geen dag zonder werk gezeten en heb alles wat ik tegenkwam aangepakt. Toen men mij in 1986 bij een uitzendbu reau vroeg of ik bij Meester Wijhe wilde gaan werken, heb ik alleen maar gezegd: 'graag'. Ik heb nu een vast dienstverband en het werk in Evert zwaait binnen zijn afdeling de scepter over 120 medewerkers, mannen en vrouwen. Niet zonder trots vertelt hij, dat het personeels bestand bij Meester Wijhe de afge lopen jaren is toegenomen van 500 tot 700. „Dat betekent voor de re gio een machtig stuk werkgelegen heid." De werkmaatschappij Mees ter Wijhe produceert en verpakt vleeswaren voor Albert Heijn en voor derden. Voor de laatste groep onder het eigen Meester-merk of private label. Evert Fiechter: „We snijden en verwerken in onze afde ling toch wel 600.000 tot 700.000 kilo broodbeleg per periode van vier weken." Daar kun je een aardig broodje mee beleggen. Evert Fiechter is gehuwd en heeft vier zonen. Hij heeft één grote hobby: voetbal. Als docent oefenmeester van de KNVB heeft hij een uitge sproken mening over het huidige voetbal. „Als hulptrainer in het profvoetbal train ik nu Be Quick '28 in Zwolle. Ik vind het huidige voetbal kwalitatief minder dan vroeger. Voor het voetbalvandalis me heeft hij maar één woord over: afschuwelijk. „Maar", voegt hij er direct aan toe, „het is natuurlijk niet zo dat het alleen bij voetbal voor komt. Er is een merkwaardige mentaliteitsverandering op gang gekomen. De gedragsnormen wor den iedere dag op de meest ver schillende plaatsen overschreden. Lees er o.a. de krant maar op na.". hard rock, want dat gaat hem te ver. Hij heeft twee honden en vist van tijd tot tijd in een gracht achter zijn huis waar hij drie jaar geleden is gaan wonen met vrouw en twee kinderen. Carla Broekhof (19) heeft blon de krullen en groene ogen in een lachend gezicht, waarop te lezen staat dat ze precies weet wat ze wil. Carla staat aan de Kok-Ede-lijn en heeft ook een plaatsvervangende functie. De Kok-Ede-lijn snijdt en verpakt vleeswaren in hoeveelhe den van 15, 25 en soms 50 gram, speciaal bestemd voor bejaarden en ziekenhuizen. Carla is verant woordelijk voor het snijden en de controle. „Rollade snijden is niet zo moeilijk", zeg ze, „maar daaren tegen is bacon en corned beaf vre selijk lastig omdat het zo snel uit elkaar valt. En je wilt toch dat die twee plakjes die in een pakje van 25 eram zitten heelhuids bij de consument komen." Daarmee spreekt Carla uit wat het hele be- stoute schoenen aan en vertrok met haar vriend uit Ierland naar Nederland. Aan het woord is Au drey Clerkin (20) uit Dublin. Al lebei werken ze nu bij Meester Wij he. Audrey bij de VPV sinds april 1987 waar ze vleeswaren weegt en in bakjes legt. Zelf zegt ze dat ze slecht Nederlands spreekt maar wij verstaan haar uitstekend. Slechts een enkele maal kan ze een uit drukking niet goed volgen zoals het woord heimwee. Wanneer we uitleggen dat dit in haar taal 'home sick' is, begint ze te lachen. Om standig vertelt ze dat ze het leuk vindt in Nederland en dat geen kas tanjebruine haar op haar hoofd er over peinst om terug te gaan naar Ierland. ,Ja, als Meester Wijhe in Ierland een fabriek opende, dan zou ik graag meegaan." Twintig van haar dertig klasgenoten zijn al uit Dublin vertrokken. Naar Engeland, Amerika, Australië en Nederland. Minstens eenmaal per maand belt ze haar moeder in Dublin op, want drijf van Meester kenmerkt: aan dacht voor het produkt. Carla Broekhof is een fervent voetbal ster. Ze speelt alweer twee jaar in het eerste dames-elftal van W Wij he en was in die twee jaar goed voor 15 doelpunten. Vorig jaar is het dames-elftal gedegradeerd, maar als het aan Carla ligt speelt W Wijhe volgend jaar weer in de hoofdklasse. ,Ja, ik loop nog wei eens een blessure op maar dat hoort er nu eenmaal bij." Zij steekt haar mening over een aantal voet balzaken niet onder stoelen of ban ken. „Profvoetbal vind ik veel te wild. Dat Cruijff bij Ajax weg is, vind ik niet erg. Die man die moet altijd zijn zin hebben. Aron Winter is mijn favoriete voetballer." Men zou weieens op de gedachte kun nen komen dat Carla een Ajax-fan is. Anderhalf jaar geleden trok ze de thuis zijn nog vijf broertjes en zus jes. Vorig jaar is ze een week met vakantie in Ierland geweest. Zwemmen is Audrey's grootste hobby. In Ierland heeft ze wedstrij den gezwommen en ook medailles gewonnen. Het liefst zwemt ze in open water. „Bij ons in 'the lake' was het heerlijk, dat ligt als het wa re achter ons huis." In Nederland zwemt zij niet zoveel. Er is hier weinig open water waar je mag zwemmen en voor een zwembad voelt ze weinig. Ze heeft voldoen de andere hobby's om haar vrije tijd te vullen: „We hebben veel vrienden en vriendinnen. We gaan regelmatig naar een disco of naar een bowlingbaan. En ik mag graag mijn eigen kleren naaien, evenals dekbedhoezen en gordijnen. Schil deren en behangen doe ik ook zelf', besluit ze lachend. het spek eerst 'geconditioneerd' moet zijn voordat het snijdbaar is. Over het 'handwerk' dat juist aan die lijn gedaan moet worden. Het gewicht van het gesneden spek wordt door de medewerkers ge schat en dan met gehandschoende hand van de band genomen. Is dat niet vreselijk moeilijk? „Nee", zegt Eppie, „je hebt allereerst ruimte in het gewicht. Pakjes spek mogen niet zwaarder wegen dan 150 gram en niet lichter dan 80. Je moet wel gevoel voor timing hebben. Aan het einde van de lijn worden de plakjes vacuüm verpakt, gewogen en van een etiket voorzien waarop datum en gewicht staan aangege ven. Daar worden ook de 'bokken' van de 'schapen' gescheiden. Te zware of te lichte verpakkingen worden verwijderd. Tevens wordt nauwlettend toegezien dat er geen lekke pakjes tussen zitten. 'Eppie' is een puzzelfanaat, houdt van mu ziek, zowel van klassiek als van mo dern. Met uitzondering dan van tal collega's verantwoordelijk is voor één van de vleessnij- en ver- pakmachines. „Er is een aantal han delingen aan zo'n machine en dat wisselt. Het zou niet leuk zijn als je alleen maar de pakjes vleeswaren op hun juiste gewicht zou moeten controleren. Dus stel ik ook de ma chine in op dikte. Dat moet met het oog gebeuren en na korte tijd krijg je daar gevoel voor. Het is allemaal een kwestie van interesse en gemo tiveerd zijn. Verder doe ik alle voorkomende werkzaamheden. Kleine storingen aan de lijn lossen we meestal zelf op." Luit Brouwer knutselt graag met hout en is een verwoed tuinier. Zijn volkstuin, waarop hij groenten en fruit teelt, meet 250 m2. Insecti ciden gebruikt hij niet. „Wel ge bruik ik tabaksap tegen de luis. Ik heb overigens liever een luis op een bloemkool dan vergif op mijn bord", zegt hij resoluut. Tevens is hij jeugdleider en trainer bij de voetbalvereniging CJV in Deven ter. „Die spelen alleen op zaterdag

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 12