Geen Miro meer, maar nog niet helemaal AH Alberto-filiaal is explosie weer te boven naar Londen Weduwe Visser brengt 36 Alberto- medewerkers Miro Voormalige Miro Weert neemt uitzonderingspositie in tussen AH-filialen Alberto Flitsen pagina 11 AH-stijl Het AH-blauw verscheen in de winkel en op de gevel. „Maar dat was lang niet het enige", merkt Rutjens op. „Alle stellingen moesten worden veranderd omdat AH met andere stellinghoogtes werkt. Er moesten vele nieu we, houdbare produkten in het schap verschijnen. Naast het Miro-assortiment, inclu sief huismerken, verkoopt het Weertse filiaal nu alle AH- huismerken en -actie-artike len." Inmiddels is dat bij alle Miro's het geval. „De Miro-organisatie en de AH-merken, dat zijn de twee benen waarop we nu lopen", zegt bedrijfsleider Jan van der Veen daarover. Hij leidde de winkel één jaar als Miro en nu vier maanden als AH. „Het Miro-verleden tref je nog overal aan. Interieur en gevel zijn dan wel in AH-stijl uitge voerd, de experimentele straatwijzers aan het plafond, de originele opstelling van de kassa's en de lay-out van de winkel stammen nog uit de Miro-tijd." Gezellige avond Ook het personeelsbestand is een combinatie van Miro- en AH-medewerkers. „Iedereen moest wennen aan elkaar", herinnert Henk Vrancken, all round medewerker bij de Deli, zich. Hij werkte al in de Weertse zaak toen die nog Fa- mila heette en eigendom was van Schuitema. „Voor Miro- medewerkers was de AH- aanpak nieuw. We kregen te maken met nieuwe collega's, met een veel grotere afde ling, met nieuwe bestelpro cedures en met de ideeën van AH over service." Caissière Wilma van Bussel, afkomstig van de AH-vesti- ging: „De medewerkers van het AH-3 filiaal waren één fa milie. Er werkten, inclusief deeltijdkrachten en tijdelijke medewerkers, maar 75 men- Miro Weert was altijd al een buitenbeentje. Geves tigd in een stadscentrum en de eerste Miro die werd omgebouwd tot AH. Tege lijkertijd werd de winkel samengevoegd met een nabijgelegen AH-filiaal. Een hele verandering. Niet alleen in de presenta tie van de winkel, maar ook voor de medewerkers en voor de klant. Een im pressie van een wel heel bijzondere supermarkt, waar de AH- en Miro-huis- merken broederlijk naast elkaar in het schap staan. Weert is een Noordlimburg se gemeente met zo'n 40.000 inwoners. De Miro in het sfeervolle centrum van de stad, met een oppervlakte van 2.500 m', mikte op lage prijzen en grote omzetten per klant. De AH had het ka rakter van een gezellige buurtwinkel. Op 5 november 1987 kwam een einde aan die situatie. AC Houdbaar Ben Rutjens van de Miro-vesti- ging, destijds lid van de werk groep die de verbouwing bij Miro leidde: „Een AH en een Miro op 500 meter afstand van elkaar was niet zo'n logi sche situatie. Begin 1987 werd besloten dat de Miro zou worden omgebouwd." Jan ran der Veen: „Verbou wing was gekkenwerk" sen. De collega's en de klan ten kende ik goed. Dat is hier wel anders. Zoiets moet groeien." Wilma van Bussel geeft de indruk haar draai ge vonden te hebben. Sommige ex-collega's van Wilma voe len zich nog niet helemaal op hun plek in de nieuwe Weert se AH. 'Onpersoonlijk' is een woord dat dan gauw valt. Een aantal medewerkers van de gesloten vestiging gaf er dan ook de voorkeur aan met hun bedrijfsleider mee te gaan naar een nieuw filiaal in Hel mond. Bedrijfsleider Van der Veen: „De samenvoeging had veel voeten in de aarde. De cen trale afdeling Personeelzaken heeft voor de begeleiding ge- Wilmci van Bussel, liet was één grote familie" zorgd. Voor de 30 medewer kers die naar ons filiaal kwa men, hebben we een kennis makingsbijeenkomst georga niseerd en bij de opening een gezellige avond. Er werken nu 200 mensen. Het duurt gewoon een tijdje voordat ie dereen elkaar kent." Kritische klanten De typische Miro-klant kwam voor de wekelijkse bood schappen en pakte, wanneer dat zo uitkwam, gemakkelijk een vervangend artikel. On geveer een derde van de te genwoordige klanten is af komstig van het gesloten AH- filiaal. Daar lag de nadruk op de dagelijkse boodschappen, Ben Rutjens. „Nieuwe pro- dukten in bet schap" wat hogere eisen stelt aan kennis en service. Miro-me- dewerkers moesten daaraan wennen. Jan Mans van de Zui vel, eveneens voormalig Mi- ro-medewerker, bevestigt dat. „AH-klanten zijn kriti scher. Ze komen vaker met vragen en verwachten meer service. Hun koopgedrag is anders." Wie bij het opgeheven filiaal kocht, was een buurtwinkel gewend. Heel wat anders dan de grootschaligheid van de nieuwe vestiging. Van der Veen: „Sommige klanten had den het gevoel dat 'hun' win kel was opgeslokt. Daarvan waren we ons goed bewust. Met de medewerkers is vóór Henk Vrancken: aan elkaar" Wennen Jan Mans-. „Kritische klanten" de opening gesproken over goede opvang en begeleiding van de nieuwe klanten. Plat tegronden met daarop alle in formatie over wat waar te vinden is hielpen om onno dig zoeken te voorkomen. We hebben geprobeerd de zaak een extra sfeers ol inte rieur te geven en naar de me dewerkers toe de opdracht 'Een glimlach of een vriende lijk woord kost niets'." Positieve effecten Is Van der Veen tevreden over de metamorfose? „Een dergelijke verbouwing in een paar dagen realiseren is ei genlijk gekkenwerk. We zijn eruit gekomen omdat we er van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat tegenaan gin gen." De energieke be drijfsleider vraagt zich af of 'Zaandam' zich wel realiseer de wat er allemaal bij een dergelijke verbouwing komt kijken. „We werken hier met andere kassa's, het assorti ment werd enorm uitge breid, Houdbaar moest totaal worden vernieuwd. Het was eigenlijk teveel werk in een te korte tijd. De andere Mi ro's krijgen nu meer steun. We merken nu de positieve effecten van de overgang. Met Kerstmis hebben we een paar ongelooflijk goede we ken gedraaid, met omzetten waar je oren van klapperen." Toen stond er op honderd meter afstand van de plaats van het ongeluk een contai ner waarin de verkoop - wel iswaar op bescheiden schaal - doorgang vond. Pal voor de kerstdagen moest daarvoor het nodige geïmproviseerd worden. Maar met hulp van alle kanten lukte dat. Dins dagmorgen in alle vroegte werd met politiebegeleiding een drie bij twaalf meter gro te container Amsterdam bin nengereden. De benodigde papieren en vergunningen waren de dag ervoor al vanuit Zaandam geregeld. Mede werkers van andere Alberto- filialen waren bereid hun vrije dag op te offeren om de noodwinkel van de grond te krijgen. Diezelfde middag ar riveerde de eerste partij goe deren en een nieuwe kluis, 's Avonds werd de stroom aan gesloten en de volgende morgen stapten de eerste klanten binnen. Nog een tik keltje onwennig, dat wel ja. De ruimte in de container is Terwijl het in de totale markt niet rooskleurig is gesteld met het binnen lands gedistilleerd, gaat het juist goed met Wedu we Visser, het huismerk van Alberto. Zo groeide de afzet van de jonge jenever van Weduwe Visser in 1987 met 10%, terwijl de totale Nederlandse jene- vermarkt met 10% daalde. De samen met de firma Gorter, de distillateur van de verschillende jenevers van Weduwe Visser, opge zette wedstrijd voor Alber- to-winkels heeft daaraan ook bijgedragen. Vanaf oktober vorig jaar ging elke doos met twaalf flessen bij Gorter de deur uit met daarin twee stukjes van een puzzel. De Alberto-filialen moesten zo snel mogelijk de puzzel bestaande uit in to taal dertig stukjes—compleet hebben. De hoofdprijs in elk van de drie poules bestond uit een kleurentelevisie. Die gingen naar de filialen in De prijswinnaars bijeen Om dat een televisie of een kristal len karaf lastig te verdelen is onder meerdere medewerkers werden de prijzen in de des- betrejfende filialen verloot. Op de foto staan v.l.n.r. dehr. René Verboeff beheerder fi liaal Heerlen, de hr, G. v el. Douselaar, beheerder filiaal Sittard en de hr. Bouke v el Meij, hoojd Operatioits Alber to. Heerlen, Den Bosch en Sit tard. De uitreiking van de drie door Gorter beschikbaar ge stelde hoofdprijzen en de tweede prijzen (een mooie fles cognac met karaf) vond plaats in Oss (zie foto). De winkelwedstrijd wordt op 20 april besloten met een bui tenlandse trip. De eerste twaalf filialen uit elke poule leveren elk één passagier. In totaal 36 Alberto-medewer- kers stappen 's morgens in het vliegtuig voor een dagbe- zoek aan Londen. Zoiets zie je alleen in .films, was de eerste gedachte van Rob Pieksma toen hij die be- wuste zondagavond bij zijn filiaal kwam. Van de winkel die hij acht jaar beheerde, was niets meer over. De pui, het magazijn en de vloer waren compleet weggevaagd na de klap die het gevolg was van een lekkende gasleiding. De 750 kilo zware kluis lag in de kelder. Auto's in de straat wa ren bedolven onder brok stukken, en alle ruiten van de omringende woningen lagen op straat. Temidden van die puinhoop werd de 23-jarige Harry van Essen gevonden. De toestand van deze 4e jaars student fysische geografie zag er op het eerste gezicht ernstig uit. Achteraf gezien is hij er wonderbaarlijk goed vanaf gekomen. De brand wonden in zijn gezicht en op zijn handen zijn genezen. Het gips van zijn gebroken voet is er inmiddels af en zo snel mo gelijk wil hij zijn part-time baan bij Alberto weer oppak ken. Want hoewel het filiaal totaal is verwoest, hebben de klanten het maar twee dagen zonder hun vertrouwde slij terij moeten stellen. Beheerder Rob Pieksma en Hanyvan Essen, hier nog met zijn voet in het gips, zijn de schrik weer te boven beperkt, zodat maar een deel van het assortiment is uitge stald. Desondanks kon er vlak voor de feestdagen toch om zet gedraaid worden. Een kleinere container verderop doet dienst als magazijn. Als Rob daaruit iets moet pakken, moeten de klanten de 'win kel' uit en wordt de deur even op slot gedaan. Maar al les went. Bovendien zit Rob in een gezellige buurt en le ven de mensen behoorlijk mee. Dat neemt niet weg dat voor Rob en de vier part-ti mers wordt gezocht naar een betere huisvesting. Bier en frisdranken zijn nu door ruimtegebrek uit het assorti ment, terwijl die artikelen juist veel klanten trokken. Rob en zijn medewerkers willen dat prijsgegeven stuk omzet zo snel mogelijk zien terug te pakken. Een enorme explosie be tekende vlak voor Kerst mis 1987 het einde van het Alberto-filiaal aan de Roe lof Hartstraat in Amster dam. Ernstiger nog was dat part-time medewerker Harry van Essen, die bo ven de winkel woonde, met spoed naar het zie kenhuis moest. Het liep allemaal wonderlijk goed af. Harry is weer op de been, en met veel impro visatie kon beheerder Rob Pieksma drie dagen na de klap zijn klanten weer helpen.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11