mmmhmm OR-leden over... DE ARBO-WET COR en Raad van Bestuur zijn het oneens over Arbo-beleid Eaittoor uit Gelijke kansen INGEZONDEN BRIEF Haaks Flitsen pagina 7 Onder verantwoording van de COR De COR en de Raad van Bestuur ver schillen van mening over de manier waarop bij Ahold gestalte moet worden gegeven aan de Arbeidsomstandighe denwet. De wet, waarvan de eerste fase in 1983 werd ingevoerd, is bedoeld om de veiligheid, de gezondheid en het welzijn van werknemers te bevorderen. Daarbij geldt als uitgangspunt dat vei ligheid, gezondheid en welzijn zaken zijn voor werkgever en werknemer sa men. De wet is dusdanig opgezet dat hij met de eisen van de tijd kan mee groeien. Daarom is hij in 1983 niet in eens in zijn geheel van kracht gewor den. De Arbo-wet wordt in fasen inge voerd. Vorige week is de 2e fase van kracht geworden. Het meningsverschil tussen COR en RvB kwam tot uiting op de laatste algemene overlegvergadering van 1987. Op die vergadering gaf de RvB zijn reactie op de Arbo-nota die onlangs door de COR is uitgebracht. De COR bepleit daarin een actieve rol van de RvB bij de invoering en de naleving van de wet. Volgens de COR dient de RvB de werkmaatschap pijen te activeren en te stimuleren tot het opzetten van een adequaat Arbo-beleid. Daartoe zou de RvB een beleidsraam- werk dienen te maken en financiële mid delen moeten verschaffen opdat elke werkmaatschappij gelijke kansen krijgt. Daarnaast zou de RvB de noodzakelijke De heer Verzeilberg schrijft in CORRela- tie november dat een ondernemings raad die dicht bij zijn achterban staat geen stagiaires nodig heeft om te weten wat er leeft. Met deze opmerking zou hij volledig gelijk hebben, ware het niet dat een van de grootste problemen van een OR het contact met die achterban is. Als de heer Verzeilberg zich hiervan niet be wust is, houdt hij zich bezig met struisvo gelpolitiek, die ertoe zal leiden dat een OR alleen maar verder van zijn achter ban af komt te staan. De OR AH onder kent dit probleem en is zich ervan bewust dat stagiaires de taak van zwaarbelaste OR-leden kunnen verlichten door het doen van onderzoek waarvoor specialis tische kennis nodig is. Bijkomend effect is dat stagiaires niet door een onderne- mingsraadsbril naar de OR kijken en daardoor een positieve bijdrage aan het OR-beleid kunnen leveren. Als een OR volwassen wil zijn moet hij ook accepte ren dat, net zoals dat bij het manage ment gebeurt, externe deskundigen noodzakelijk zijn voor het optimaal func tioneren van een organisatie. Eppo-Jan de Boer stagiair bij de OR AH. den, HK 1310, tel. 075-592666. Ook de belangstelling voor de informatiemap pen van de OR-dag was groot. Er moes ten zelfs setjes bijgemaakt worden. BOR-hoofd Leon Kratsborn aarzelde niet om in dit verband van 'een gran dioos succes' te spreken. De informatie mappen zijn inmiddels niet meer ver- krijgbaar. Wel kan sinds kort de video registratie van de OR-dag bij het BOR besteld worden. De band bevat de inlei dingen van alle sprekers op de studie dag en kost 15,-. voorlichting en instructie aan de werkne mers dienen te structureren en toezicht dienen te houden op de uitvoering daar van. De belangrijke rol die de COR aan de RvB heeft toebedacht bij de invulling van de Arbo-wet is gebaseerd op de uitkom sten van een onderzoek dat de COR vo rig jaar heeft verricht naar de stand van zaken. Uit dat onderzoek bleek dat er, behalve bij Marvelo en Albro, bij geen enkele werkmaatschappij een beleid was geformuleerd op Arbo-gebied. De COR vreest dat de invoering van de 2e fase eveneens tot weinig resultaat zal lei den als de RvB zich er niet zelf mee gaat bemoeien. De RvB voelt vooralsnog niets voor een centrale aanpak, zoals bleek uit de schriftelijke reactie op de COR-nota. ,,Wij zijn van mening dat een dergelijke benadering haaks staat op het leggen Niek Vermeulen is secretaris van de OR Marvelo en tevens lid van de COR. Na mens zijn OR maakt hij ook deel uit van de Arbo-werkgroep van Marvelo. Hoe ziet hij de ontwikkelingen in het Arbo- beleid? ,,Na de invoering van de eerste fase zijn wij ais werkgroep direct aan de slag ge gaan. Eén van de dingen waarmee wij ons beziggehouden hebben is geluids hinder. Daar hebben we vooral last van op afdelingen waar met glas gewérkt wordt. De herrie bedraagt daar soms 90 dB. In de wijnbottelarij hebben we in middels gezorgd voor gehoorbescher- ming in de vorm van koptelefoons, waar bij het mogelijk is om via drie kanalen muziek te ontvangen. De reacties zijn tot nu toe heel enthousiast. In het nieuwe jaar zullen we bekijken of het systeem ook op andere plaatsen toegepast moet worden. Het is alleen jammer dat direc teur Voskamp van plan is om de uitvoe ring van het Arbo-beleid aan de afde lingschefs te delegeren. Ik vind het per soonlijk geen gelukkige keuze omdat het beleid in dat geval in de versukkeling zou kunnen raken. De chefs hebben al genoeg aan hun hoofd. Het zou ook in houden dat de Arbo-werkgroep een stuk minder invloed krijgt. Marvelo is in ver gelijking met andere werkmaatschappij en vrij ver met de invulling van de wet, maar als de zaak inderdaad gedele geerd wordt naar de lijn ben ik bang dat we onze voorsprong gaan verliezen. Ik hoop dat de OR dat zal kunnen voorko men. In ieder geval zullen wij ook in 1988 blijven werken aan veiligheid, gezond heid en welzijn." vein decentrale accenten, een proces dat zich al geruime tijd binnen Ahold vol trekt", aldus de RvB. „Praktisch gezien is de Arbo-wet bij uitstek een wet die lokaal vorm moet krijgen, omdat in de wet rechtstreeks wordt aangesloten op de lo kale situatie. Bovendien is maatwerk, gelet op de grote verschillen in situaties (bijv. fabriek versus kantoor) geboden." Dat betekent dat het management van de werkmaatschappij de primaire ver antwoordelijkheid zou moeten krijgen voor de ontwikkeling en invulling van het eigen Arbo-beleid. Blijft dat manage ment stelselmatig in gebreke dan zou de desbetreffende OR de COR moeten in schakelen waarna de COR op zijn beurt de RvB aanspreekt. De RvB heeft vanaf de invoering van de le fase van de wet in 1983 gekozen voor een decentraal Arbo-beleid. De conclu sie van de COR dat de meeste werk maatschappijen geen expliciet Arbo-be leid hebben geformuleerd, schrijft de RvB toe aan het feit dat de uitvoeringsbe- Frank van Harten is lid van de OR Al bro. Hij is tevens voorzitter van de VGW-commissie, een werkgroep van de OR. In die laatste hoedanigheid heeft hij veel te maken met het Arbo- beleid. Wat gaat er bij Albro verande ren door de invoering van de 2e fase? „Niet zo veel. De nieuwe wetsartikelen zijn bij ons eigenlijk al lang ingeburgerd. De 2e fase schrijft o.a. een 'meldings plicht registratie ongevallen' voor, maar dat gebeurt bij ons al jaren. Verder die nen bedrijven met meer dan 500 werkne mers een veiligheidsbeambte aan te stellen. Bij ons fungeert de VGW-com missie als zodanig, hoewel er hier geen 500 mensen werken. De wet spreekt ook van voorlichting op het gebied van VGW aan jeugdige werknemers. De OR is be zig om daar een opzet voor te maken, maar in principe wordt die voorlichting al gedaan door de chefs. Op initiatief van de OR zal er ook voorlichting wor den gegeven over 'hoe te handelen bij calamiteiten'. Dat gaat dit voorjaar ge beuren. Periodieke geneeskundige on derzoeken voor 40-plussers en gehooronderzoeken kennen we al gerui me tijd bij Albro. Natuurlijk blijf je altijd dingen houden die verbeterd kunnen worden, maar in vergelijking met drie jaar geleden is er heel wat verbeterd. Bij de aankoop van nieuwe machines wordt er bijvoorbeeld altijd gelet op het veilig heidsaspect. Dat is mede te danken aan de OR die via de VGW-commissie een belangrijke vinger in de pap heeft. De Arbo-wet brengt ons eigenlijk niet zoveel nieuws, maar dat komt vooral door het type bedrijf dat Albro is. In produktiebe- drijven wordt van oudsher al veel meer aandacht aan veiligheid en gezondheid besteed. sluiten van de le fase alleen van toepas sing waren op fabrieken en werkplaat sen. Voor de meeste bedrijfsonderdelen gelden volgens de RvB op dit moment alleen nog de algemene bepalingen van de wet. Specifieke uitvoeringsbepalin gen voor deze onderdelen zouden eind 1988 worden ingevoerd. De kans dat dit lukt is volgens de RvB vanwege de aan zienlijke kosteneffecten erg klein. De COR zal zich deze maand naar aan leiding van de reactie van de RvB gaan beraden over het definitieve COR-stand- punt inzake de Arbo-wet. Hennie Beumer is door de OR van Mees ter Wijhe afgevaardigd naar de COR. Bij de COR is hij woordvoerder van de commissie Arbeidsvoorwarden en So ciaal Beleid. Wat betekent de Arbo-wet voor de COR? Wat de Arbo-wet voor de COR betekent hangt sterk af van wat de Raad van Be stuur gaat doen. En uit de reactie van de RvB op de Arbo-nota van de COR blijkt dat men het Arbo-beleid decentraal wil houden. Tot nu toe werd alleen gespro ken over het decentraliseren van o. a. se cundaire arbeidsvoorwaarden. De Ar bo-wet is iets anders. De naam zegt het al: het is een wet. Ik vind dat de RvB aangesproken moet kunnen worden op de uitvoering van een wet die geldt voor de hele onderneming. Ik bespeur eigen lijk een grote tegenstelling in de reactie van de RvB. Aan de ene kant wil men het Arbo-beleid decentraliseren, dus totale verantwoordelijkheid en werkmaat schappij niveau, maar aan de andere kant willen ze hei beleid toetsen en hoe wil je toetsen? Ik vraag me af: wat wil je dan toetsen? Ik zou dan de criteria wel eens willen weten waarop getoetst wordt. Decentraliseren kan best goed zijn, maar als ik kijk naar wat er op de laatste COR-cursus over dit onderwerp gezegd is, dan denk ik dat lang niet alle werkmaatschappijen voor de decentrali satie klaar zijn. Het naleven van de Ar bo-wet gaat natuurlijk geld kosten. Er zullen onveilige dan ongezonde situaties aangepast moeten worden en dal zal voor enkele bedrijfsonderdelen proble men gaan opleveren. Maar die aanpas singen zullen er toch moeten komen. OR'en en COR mogen niet accepteren dat er niets gebeurt. We zullen deze maand de reactie van de RvB en de nota van de COR naast elkaar leggen om te bepalen wat de COR wil en wat de COR kan. De COR heeft in beginsel een toet sende rol, maar ik denk dat dat best een belangrijke rol wordt in 1988, gezien het standpunt dat wordt ingenomen door de Raad van Bestuur. Vorige week is de 2e fase van de Arbeidsomstandighedenwet ingegaan. Deze wet is bedoeld om veilige, gezonde arbeidsomstandigheden te bevorderen die het welzijn van de medewerkers ten goede komen. Wat gaat er in 1988 op dit gebied gebeuren?

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 7