OR AH WIL BETERE COMMUNICATIE MET ACHTERBAN Wat staat de OR'en in 1988 te wachten? Kwortetten vlies ,,Met 27.000 weet je meer dan met 25!" OBJECTIEF VERWACHTINGEN Een rondje langs 12 OR'en en een COR pagina 6 Flitsen De OR van Albert Heijn laat de komende weken een onderzoek verrichten naar de communicatie tussen de OR en de achterban. De OR heeft daarvoor de hulp ingeroepen van Eppo-Jan de Boer, student Economie aan de Universiteit van Amsterdam. Samen met enkele me destudenten zal de stagiair in de maan den januari en februari rond de 300 AH- medewerkers uit alle functiegroepen ondervragen over de communicatie met hun OR. De 300 medewerkers vormen een representatieve doorsnee van het personeelsbestand van AH. De OR ver wacht dat er medio april een rapport op tafel zal liggen. Op grond van de con clusies zal de OR proberen de commu nicatie met de achterban te verbeteren. communicatieprobleem is al eens eerder onderzocht, maar toen werd er alleen gekeken naar de communicatiekanalen. Het onderzoek dat we nu laten verrichten is gericht op de medewerkers zelf. Het gaat erom wat zij willen." Waarom hebben jullie daar een stagiair voor nodig? Cees Gremmen: ,,Als je het goed wil doen kost het je ontzettend veel tijd. Die tijd heb je als OR-lid zelf niet. Verder staat een stagiair objectief tegenover het instituut ondernemingsraad. Als je zo'n onderzoek zelf gaat doen krijg je toch gauw een zekere beïnvloeding. We heb ben een student genomen die be drijfseconomie en organisatie studeert. Die jongeman beschikt over kennis die wij in een aantal gevallen niet hebben. Daarnaast heeft hij al 6 jaar ervaring als En dat die communicatie voor verbete ring vatbaar is, is volgens OR-secretaris Cees Gremmen aan geen enkele twijfel onderhevig.,Er is weinig echte commu nicatie met onze achterban. Doordat Al- bert Heijn zo groot en zo landelijk ver spreid zit, is het extra moeilijk om de me dewerkers bij het OR-werk te betrekken. Je kunt niet verwachten dat iedereen 20 bladzijden notulen gaat staan lezen, ze ker niet als het ook nog een keer de 'ver- van-mijn-bed-show' is. We zijn trouwens al bezig om dat te verbeteren via de OR AH EXPRESS. Daarin proberen we het belangrijkste punt van de vergadering op 1 vel samen te vatten. Maar er kan nog veel meer verbeterd worden. Het Onder verantwoording van de COR part-timer bij Albert Heijn. Dat is ook mooi meegenomen. En dan kun je wel zeggen: waarom schakel je dan geen echte professional in, maar stagiaires blijken er vaak evenveel van af te weten Vaak zijn ze veel enthousiaster omdat ze er punten voor hun studie mee kunnen verdienen. Bovendien is een professio nal ook duurder. Wat dat betreft blijven we natuurlijk Albert Heijn'ers:we letten op de kleintjes." Wat verwacht de OR AH van de uitkomst van de enquete? Cees Gremmen:We verwachten dat de achterban zal aangeven dat er een aan tal dingen veranderd moet worden om de communicatie te verbeteren. In het ergste geval wil de achterban helemaal niets van de OR. Dan hebben we ieder geval iets om over na te denken. Maar er liggen volgens mij nog genoeg commu nicatiemogelijkheden die nog niet door ons gebruikt worden. Het AH TV-jour- naal bijvoorbeeld. Het zou best kunnen dat de achterban zegt: daar moeten jul lie meer gebruik van maken. Misschien blijkt er wel uit dat mensen niet weten dat ze ons kunnen bellen over allerlei zaken. In dat geval moeten we ons tele foonnummer meer promoten. We zijn er bij gebaat dat we reacties krijgen op wat we doen. Dat zou de besluitvorming ten goede komen. Ik zeg altijd maar: met 27.000 weet je meer dan met 25." Ook al worden OR'en volgens een re cent onderzoek van het ITS nog al eens te laat geïnformeerd door de directie, het bericht dat er een nieuw jaar op aanbreken staat bleek vorige maand al in brede kringen van OR-land te zijn doorgedrongen. CORRelatie maakte een telefonische rondgang langs diver se voorzitters en secretarissen om te ho ren wat de belangrijkste taken zijn waarmee de OR'en zich in 1988 bezig zullen houden. De OR van Alberto staat voor een druk jaar. In februari moet er een nieuwe di recteur benoemd worden, er gaat een proef van start met groepsleiding op va riabele beloning, de functie van hoofd Operations is nieuw bij Alberto, er komt een nieuwe personeelfunctionaris en een beperkt aantal Alberto-beheerders zal in de gelegenheid worden gesteld om op semi-franchise basis verder te gaan. Bij al deze dingen zal de OR de vinger aan de pols moeten houden. Bij M^rvelo wordt dit jaar de 36-urige werkweek ingevoerd. Dat betekent dat er met verschoven roosters gewerkt zal gaan worden. Doordat er nog veel din gen niet geregeld waren is de invoering inmiddels uitgesteld van de le naar de 2e periode. De OR van Marvelo is verte genwoordigd in de ADV-commissie die de problemen moet oplossen. Na de in voering van de 36-urige werkweek zal de OR de ontwikkelingen volgen en waar nodig aandringen op aanpassingen. De tweede belangrijke taak voor de OR in 1988 betreft het Arbo-beleid, waarover elders meer. De OR van de Vers Vlees Groep krijgt te maken mei d^m/oering van ploegen dienst bij de distributie. Gevolg daarvan is dat er waarschijnlijk avond- en nacht dienst gedraaid zal moeten worden. Als de vakbond en Ahold hierover tot een akkoord komen zal de OR om instem ming worden gevraagd. De OR zal ver der nauwlettend in de gaten houden hoe de integratie van de WG binnen Albert Heijn verloopt en of men zich aan de gemaakte afspraken zal houden. Bij AC Restaurant Nederweert loopt al een jaar een proef met een centrale keu ken. Die proef zal voorlopig ook dit iarrr nog worden voortgezet. De OR van AC Restaurants heeft de proef een jaar lang via een projectgroep gevolgd. Deze maand zal daarover een standpunt in genomen worden. Andere aandachts punten voor de OR in 1988: mogelijke gevolgen van decentralisaties en inte graties op het personeelbeleid en de nieuwe kwaliteitsnormen. De OR van Etos gaat proberen een diplo matoeslag t^egelen voor medewerkers die bepaalde opleidingen voor het be drijf hebben gevolgd. Op die manier kan de motivatie volgens de OR versterkt worden. Verder zal de OR de gevolgen van de integraties en decentralisaties kritisch bekijken. Daarnaast zal ook de expansie van Etos, de overname van drogisterijen en de nevenactiviteiten met kapsalons, apotheken en schoonheids salons op de voet worden gevolgd. Er komt dit jaar voor het eerst een sociaal jaarverslag dat is afgestemd op de wen sen van de OR. De vorming van de nieuwe OR van Grootverbruik Ahold laat langer op zich wachten dan werd gehoopt. Volgens de laatste berichten zal de Bedrijfscommis- sie niet eerder dan half februari uit spraak doen over het ingediende voor stel. Vervolgens moet de nieuwe OR nog worden gekozen. Tot die tijd blijven de OR'en van' Instel, Kok-Ede en AH Groot verbruik in functie. Wat de nieuwe GVA OR straks te wachten staat is niet precies bekend, maar gezien de expansieplan nen van GVA kunnen er heel wat ad viesaanvragen verwacht worden. De OR H||itrale Diensten brengt in-1988 advies "uïT over de decentralisatie van Ahead Advertising, de Dienst Techni sche Projecten en het Directoraat Pérso- neel Organisatie. De achterban van de OR wordt in de komende jaren terug gebracht van 700 naar 200 mensen. De OR van Jfliro zal zich dit jaar met het oog op de integratie binnen AH bezig houden met de toekomstige overleg structuur. Verder zal de OR alert blijven op de ontwikkelingen rond het project 'Nieuwe Supermarkt'. Het is de .bedoe ling om van Miro Tilburg de eerste pilot store te maken. De OR verwacht dat dit gepaard zal gaan met verschuivingen en overplaatsingen van personeel. De OR van^^ester Wijhe krijgt het dit jaar druk methet verloop van de 36-uri- ge werkweek die vorige week is inge voerd. Het heet weliswaar '36-urige werkweek', maar in feite gaan de werk nemers 42 uur per week werken. Daar tegenover staan 33 rooster vrije dagen. Het gevolg daarvan is dat er altijd men sen afwezig zullen zijn, waardoor pro blemen kunnen ontstaan. De OR zal hier alert op blijven. Verder wil de OR dat de directie met een formatieplan komt waarin duidelijkheid wordt verschaft over hetverschuiven van mensen als ge volg van automatiseringen. Andere punten: ziekteverzuim en de naleving van de Arbo-wet. Belangrijkste punt voor de OR van jBlert Heijn blijft ook in 1988 'Motivatie^be- t rokkenheid Er is inmiddels een specia le werkgroep gevormd met OR-leden en vertegenwoordigers van het manage ment. Daarin zal men tot overeenstem ming proberen te komen over de knel punten die in het vorig jaar gepresen teerde rapport van de OR werden gesig naleerd. Als dat gebeurd is kan men gaan werken aan het oplossen van deze knelpunten. Andere belangrijke zaken voor de ORAH zijn: veiligheid, winkelau- ïomatisering, decentralisaties en inte graties en de wijzigingen in de organisa tie- en medezeggenschapsstructuur van AH. De J Centrale Ondernemingsraad ver wacht een instemmingsaanvraag over de decentralisatie van een aantal con- cernregelingenDe COR zal zich tevens bezighouden met de verandering van de medezeggenschapsstructuur. Dit betreft zowel de OR-COR-structuur als de posi tie van de COR t.o.v. de Raad van Be stuur. De COR zal zich ook buigen over een adviesaanvraag over de vorming van de groep 'Speciaalzaken Ahold', waarvan Etos en Alberto deel gaan uit maken. Een ander belangrijk punt voor de COR is het Arbo-beleid, waarover el ders op deze pagina meer. OR-secretaris Cees Gremmen:..iets om over na te denken. Ha| nieuwe jaar zal voor de OR van Albro grotendeels in het teken staan van ae uitbreidingen op bake off-gebied. De OR verwacht hierover binnenkort een adviesaanvraag. Bij de behandeling daarvan zal vooral gekeken worden naar de personele gevolgen, die op dit moment voor de OR nog niet te overzien zijn. Daarnaast gaat de OR verder werken aan het werkoverleg. De OR streeft ernaar om op elke werkoverleg- vergadering vertegenwoordigd te zijn. Het derde belangrijke punt van aan dacht betreft de nieuwe werktijdenver deling op de broodafdeling die waar schijnlijk volgende maand van kracht zal worden. De bekmgrijkste prioriteiten van de OR van Distributie zijn: de herstructurering vanxï^distributie-organisatie, die nogal wat personele consequenties met zich mee zal brengen en de invulling van de nieuwe medezeggenschapsstructuur. Daarnaast zal de OR de effecten van de integratie binnen AH en de ontwikkelin gen rond het project produktiebestunng nauwlettend blijven volgen. Andere punten: de opleiding van orderverzame- laars. Over dat laatste onderwerp zal de OR centrale afspraken voor de DC's ma ken met het nieuwe hoofd PZ. ..Mag ik van jou van de bevoegdheden 1 het recht op informatie?" Deze vraag zal intussen menigmaal gesteld zijn door trotse bezitters van het Ahold OR-kwor- tet, dat de COR heeft laten maken ter gelegenheid van de OR-dag op 26 okto ber jl. in Utrecht. Van het spel, gemaakt door Mary van Vucht (Afd. Opleidingen) en Leon Kratsbom (Bureau Onderne mingsraden) zijn er inmiddels al meer dan 1.000 besteld. Zo lang de voorraad strekt is het kwortet nog gratis verkrijg baar via het Bureau Ondernemïngsra-

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 6