SERVICEBUREAU IN DCS BESTOOKT DOOR FILIALEN Mise en Place': een nieuw maand blad van HIC „PIET IS NOGAL OPGERUIMD VAN AARD. DAT SCHEELT" Flitsen pagina 5 Zowel DC Tilburg, DC Zwolle als DC Zaandam be schikken over een eigen servicebureau. Filialen die spoednota's willen opgeven of klachten heb ben over de afleveringen weten de dienstverle ners van hun DC doorgaans goed te vinden. De telefoon rinkelt er honderd uit. Maar wat houdt die service nu precies in? Flitsen bezocht het servi cebureau van DC Zaandam tijdens de drukste pe riode van het jaar. „Sommigen worden zo kwaad dat ze met de telefoon gaan smijten." PIJNLIJK Het servicebureau is onder deel van de afdeling Centrale Coördinatie. Ook de plan- groep en twee laadploegen maken deel uit van deze afde ling. Servicebureau en plan- groep delen hetzelfde kan toortje voor in het DC, met uitzicht op de laaddocks. De telefoon van Piet van Leeu wen rinkelt onafgebroken. Fi lialen die vergeten hebben om actie-artikelen te bestel len en daar bij het bekijken van de weekadvertentie op pijnlijke wijze achter komen. Filialen die te kort besteld hebben. Filialen die beducht zijn voor een verhoging van de koffieprijs. In principe kunnen de filialen tot 10 uur op de dag na hun besteldag spoednota's opgeven. In dat geval kan het gewenste via de computer nog aan de bestel ling worden toegevoegd. Na 10 uur wordt het handwerk, waardoor de kans op fouten toeneemt. De telefoon blijft rinkelen: „Met Van Leeu wen.... Maar het is over tie nen.... OK, twee voor tien, maar 't is wel krap. Wat moet het zijn?O, zout. Ja dat probleem krijg je nou. Het begint glad te worden, hè.... Ja, bij ons ook. Er ligt hier een heel pak. (Tegen Mar ja van het planbureau:) Marja heb je filiaal 1421 al geselecteerd? Nee? (Tegen filiaal:) Nou het kan nog, je bestelling is nog niet opgehaald. We zetten het zout erbij... Geen dank." OLIFANTSHUID Van Leeuwen: „Zo gaat het nou de hele dag door. Net had ik er nog een die z'n ac tiebestelling verse worst is vergeten op te geven. Of me neer Van Leeuwen maar even kan zorgen dat het vanmid dag in het filiaal is. Je hebt er wel bij die meteen beginnen te schelden. Bijvoorbeeld als er een manco is. Dan denken ze dat je in één klap kunt zien wat er aan de hand is. Ze gaan er van uit dat je niets anders te doen hebt dan hun tele foontje af te handelen. Som migen worden zo kwaad dat ze met de telefoon gaan smij ten. Daar lach ik om. Het schijnt dat je voor dit werk inderdaad een olifantshuid moet hebben. Je merkt ook dat de omgang vrijpostiger wordt. Vroeger zeiden ze al tijd 'u', nu is het veel sneller 'je' en 'jij'. Maar echt brutaal zijn ze meestal niet, tenzij er bij het lossen een pallet van de laadklep duvelt. Dan raken ze van streek." Siem Wijngaard: „Ons doel is service te verlenen. Maar daarvoor is wel wederzijds begrip nodig. De filialen moeten beseffen dat we geen ijzer met handen kunnen bre ken. Anderzijds begrijp ik ook best dat er irritatie in de filialen kan ontstaan. Als er een pallet van de laadklep valt zijn ze vaak uren bezig om de boel op te ruimen." Aan het wederzijds begrip wordt gewerkt. Het DC orga niseert regelmatig excursies en stages voor filiaalperso- neel, zone- en areamanagers. Ook dat is service. Chef van de Centrale Coördinatie Roel van den Berg: „We juichen het toe als ze hier vanuit de winkels stage komen lopen. Dan begrijpen ze waarom sommige dingen verkeerd kunnen gaan. Er komen 's avonds wel eens hele filia len op bezoek. Die laten we dan hun eigen bestelling op halen. En achteraf discussie. Dat werkt uitstekend. Het ge beurt eigenlijk nog veel te weinig naar m'n zin. Als men sen interesse hebben kunnen ze bellen." Het aangewezen telefoonnummer hiervoor is, zoals te verwachten viel, het welbekende 3510. Dat kan er ook nog wel bij. OPGEHEVEN Hebben de serviceman en de calamiteitenman ondanks al le rampspoed die zich per te lefoon aan hen openbaart ei genlijk nog wel plezier in hun werk? De calamiteitenman: „Zeker wel. Piet en ik vor men samen een gezellige ploeg. De samenwerking is uitstekend. Piet is nogal op geruimd van aard en dat scheelt." De serviceman: „We vullen elkaar goed aan. Alles wat we noteren weten we ook van elkaar. In geval van vakantie nemen wc eikaars werk waar, hoewel ik geen filialen be zoek want ik heb geen auto. Siem doet dit werk al 12 jaar en ik een jaar of 7, waarvan de laatste twee jaar echt inten sief. Vroeger deed ik het er zo'n beetje bij. Zolang ik op het DC werk is het servicebu reau al drie keer opgeheven geweest Ze vonden het niet nodig, maar je hoort het," De serviceman maakt een veelbetekenend gebaar in de richting van zijn telefoon. Het toestel staat al weer eni ge tijd ongeduldig te rinke len. Het servicebureau in DC Zaandam zal met ingang van deze maand met één man worden uitgebreid. Dat bete kent dat er van 7 uur 's och tends tot 6 uur 's avonds al tijd minimaal één serviceman aanwezig is. En van 10 tot 3, de drukste tijd, zitten er nu twee dienstverleners klaar om de filialen van dienst te zijn. „Er zijn wel filialen die begin nen te vloeken en te schel den. Dan gooi ik de hoorn op de haak. Als ik het even niet meer zie zitten dan geef ik een klap op mijn bureau of ik loop een rondje door het dis tributiecentrum. En verder lijd ik in stilte." De telefoon rinkelt. Piet van Leeuwen lacht. Hij is de ser viceman van DC Zaandam. Wie 3510 draait krijgt hem aan de lijn. In de 180 filialen die uit Zaandam bevoorraad worden kent men het num mer van buiten. Spoednota's, jeremiades, schadeclaims en geweeklaag: bel Van Leeu wen maar. Het wachten is nog slechts op telefonische verzoeken om salarisverho ging. En ook in dat geval kan de beller rekenen op een welwillend oor want het dienstbetoon van de service- man in kwestie kent nauwe lijks grenzen. „Laatst had ik de politie nog aan de lijn over een vrachtauto die het ver keer bij een filiaal versperde. Je geeft ze dan maar ant woord, want je bent tenslotte servicebureau." WANTROUWEN Samen met Siem Wijngaard bemant Van Leeuwen het ser vicebureau op het DC. Wijn gaard is de calamiteitenman. Als filialen claims indienen wegens vermissing of be schadiging van de bij het DC bestelde artikelen, gaat de ca lamiteitenman op onderzoek uit. Voorwaarde is wel dat de schade het bedrag van 250,- te boven gaat. Voor minder komt de calamitei tenman het DC niet uit. Voor filialen met grotere omzetten ligt de calamiteitengrens nog hoger. Als de grens niet wordt overschreden dan is de schade voor rekening van het filiaal. Komt Wijngaard er op het DC zelf niet uit dan stapt hij in z'n auto en rijdt naar het desbetreffende fi liaal voor nauwgezet onder zoek ter plaatse. Chef Roel van den Berg: „Helaas is het nog steeds zo dat hij z'n sala ris terugverdient. Het ge beurt regelmatig dat claims niet kloppen omdat men er in de filialen maar een slag naar slaat." Siem Wijngaard: „Het gaat vaak om menselijke fouten in het filiaal of in het DC. Filiaal medewerkers die niet goed kijken. Ophalers die ver keerd geteld hebben. Of do zen die in het verkeerde fi liaal worden gelost. Dat soort dingen. Dan heb je natuurlijk de poppen aan het dansen. Afgelopen zaterdag waren we bijvoorbeeld nog 10 do zen kwijt. Die bleken in het V.l.n.r. Piet van Leeuwen, Siem Wijn gaard en Ted Com- pier de nieuwe ser- vice-man). verkeerde filiaal terechtge komen. Dat zoek ik dan uit. Als controleur word ik niet altijd met open armen ont vangen. Vaak is er sprake van een zeker wantrouwen. Maar ik zeg altijd maar: ik doe mijn werk en in de filialen doen ze hun werk." 'Een inspirerende start van een nieuw tijdperk' luidt de kop van het inlei dende artikel in het eerste nummer van het maand blad 'Mise en Place' dat werkmaatschappij HIC in september jl. voor het eerst heeft laten verschij nen. Een vierkleurenma gazine waarin HIC gedeci deerd stelt dat voor hen het tijdperk van de jaren '90 is aangebroken. Het tijdperk van: 1. verbetering van het kwaliteitsniveau; 2. vernieuwing van het as sortiment; 3. verhoging van de servi ce; 4. verdergaande automati sering; 5. nieuwe communicatie middelen; 6. betere informatietech nieken. Vooral in dit laatste punt wil HIC een voortrekkersrol ver vullen. Over initiatieven en ontwikkelingen die daarmee samenhangen wil de HIC haar relaties, zoals koks, gast heren en ondernemers in de horeca, door middel van 'Mi se en Place' regelmatig en uit gebreid informeren. De nog jonge organisaties als de 'Nederlandse Club voor Koks' en het 'Gilde van het Gastheerschap' zullen niet al leen hun medewerking verle nen aan 'Mise en Place' maar hebben zich er ook mee geas socieerd. De inhoud is zeer gedifferen tieerd. Naast produktinfor- matie wordt aandacht be steed aan het wel en wee in de horeca. Tevens bevat het blad interviews met mensen die hun sporen hebben ver diend in het vak. In ieder nummer zal er nieuws van de beroepsverenigingen NCK en Gilde van het Gastheer schap worden gepubliceerd en maandelijks wordt er een column in afgedrukt, ge schreven door bekende per soonlijkheden uit de horeca- wereld. In een blad als 'Mise en Place', wat zo direct is in gesteld op de horeca, is het logisch dat er regelmatig ex quise recepten worden gepu bliceerd.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 5