Bloemenverkoop nieuwe stijl verhoogt omzet Pagina 4 Flitsen Zutpben, AH Bminsrm, Lenny Lekkerkerk en Jan Leins. In Woerden staat de Bloemencentrale van Albert Heijn. Vanuit dit immense magazijn worden de ruim tweehonderd supermarkten met een bloe- menafdeling bevoorraad. Sinds enige tijd is de ou de bloemenhoek, zoals die nog in veel AH-filialen te vinden is, aan het veranderen. Een zeventigtal winkels verkoopt nu bloemen en planten in be diening. Dat aantal verkooppunten is langzamer hand steeds verder aan het uitbreiden. Reden te meer om eens naar het hoe en waarom van deze nieuwe opzet te informeren. betekenen. Niet alleen door de grote keuze, maar ook door het deskundige advies dat de medewerkers geven. Bovendien is het mogelijk om bloemen per stuk te ko pen, zodat klanten volledig naar eigen wens een mooi boeket kunnen samenstellen. Heeft men eenmaal een keu ze gemaakt, dan zorgen wij voor een bijzondere cadeau verpakking. De meeste in ons land verkochte boeketten worden rond opgemaakt. Wij hebben een speciale verpak king, waarin de bloemen in een waaier worden opge maakt. Dat toont heel erg mooi en is onderscheidend." Versgroep bij uitstek De rol van de medewerkers is dus in de nieuwe formule bij zonder groot geworden. Vol gens Veldhuis is dat zowel een sterk als een zwak punt van de vernieuwde bloemen verkoop: „Wij merken dat veel bedrijfsleiders in het be gin de zorg, die bloemen no dig hebben, onderschatten. Bloemen zijn levende pro- dukten, dus hebben ze ver zorging nodig. Het is een versgroep bij uitstek en dat vereist een speciale instelling van de mensen die ermee werken. Wanneer eenmaal dat besef over de zorg is doorgebroken, zijn er met de nieuwe formule uitstekende resultaten te behalen. Een verdubbeling van de omzet behoort zeker tot de moge lijkheden. Veel hangt daarbij af van de manier waarop de bedrijfsleider om weet te gaan met acties. Als voor beeld kan de Belgische bolchrysanten-actie worden genoemd. Niemand gaat op een dinsdagmiddag naar AH om alleen zo'n bol te kopen. De verkoopresultaten daar van worden in hoge mate be paald door de manier waarop de actie in een filiaal onder steund wordt. Om dat te le ren en om de daartoe aange wezen filialen met de om schakeling te helpen zijn er vier speciale service-mede werkers aangetrokken." Breda De service-medewerkers werken regionaal. Ali Bruins- ma is een van hen, zij is ver antwoordelijk voor de regio Noord- en Zuid-Holland. Met haar collega's Lenny Lekker - kerk. Jan van Zuphen en Jan Lems, begeleidt zij de mede werkers op de bloemenafde- lingen van Albert Heijn. Mevrouw Bruinsma is drie- en-een-half jaar geleden in Woerden begonnen na een loopbaan elders in de bloe men- en plantenwereld. Na een periode als centraliste en kwaliteits-controleur is zij o.m. op basis van haar vak kennis service-medewerker geworden. Mevrouw Bruins ma: „Het eerste filiaal dat ik mocht begeleiden was ook het eerste van de nieuwe for mule. Dit filiaal in Breda is toen eigenlijk spontaan ge start en heeft als een echte proeftuin gewerkt. Wij wis ten bijvoorbeeld niet hoe groot het bloemengedeelte in verhouding met de overi ge activiteiten van de super markt moest zijn. Bovendien hadden we nog niet zoveel inzicht in de manier waarop een dergelijke formule in de praktijk zou uitpakken." Consequenties nieuwe formule De kennis over de nieuwe formule en de daarbij nood zakelijke ondersteuning heeft zich in de afgelopen pe riode sterk verbeterd, zoals mevrouw Bruinsma stelt. „Het is nu duidelijk welke richting wij met de nieuwe opzet zullen opgaan. De ex perimenteer-fase is voor een groot deel afgesloten. De for mule is in het algemeen een succes. Daarbij is de taak van de begeleiding niet afgelo- pen, want er komen steeds meer bloemenafdelingen nieuwe stijl. Voordat een fi liaal van start kan gaan, komt er nog een heleboel kijken. Wij krijgen bericht vanuit Zaandam welke filialen de komende tijd zullen over schakelen. Het eerste dat wij dan doen is de lay-out van de toekomstige afdeling beoor delen. Eventueel dragen wij bij tot een wijziging. Onge veer zeven weken voor de uiteindelijke verbouwing ne men wij contact op met de bedrijfsleider. Wij nemen dan gezamenlijk de nieuwe formule door en kijken naar de consequenties voor de winkel aL' geheel. Zo komt de personeelsbezetting aan de orde en ivijzen wij op de aan dacht die planten en bloe men nodig hebben en het werk dat de verzorging mee Meer ruimte en groter assortiment De nieuwe opzet van de bloe menverkoop bij Albert Heijn kenmerkt zich door meer ruimte en meer keus. Veld huis: „Die vergroting van ons assortiment is belangrijk. Het draagt bij tot een betere beeldvorming bij het pu bliek, langzamerhand komt men erachter dat wij meer te bieden hebben dan alleen een bosje chrysanten. Uitein delijk is het de bedoeling dat klanten de aankoop van bloe men in onze supermarkten net zo vanzelfsprekend gaan vinden als aankoop van le vensmiddelen." Naast een ander visueel voor komen en een betere keus is er toch een aspect wat in dit verband zeker niet mag wor den vergeten. De nieuwe for mule is sterk gericht op de individuele klant. Veldhuis; „De mensen die de bloemen- stand bemannen, zijn zich daar terdege van bewust. Bin nen zekere grenzen, die be paald worden door het feit dat Albert Heijn in eerste in stantie een supermarkt is, kunnen wij veel voor de klant Bruinsma: „Helaas gebeurt het ook wel eens dat de nieu we formule niet tot het ge wenste resultaat leidt. Dat kan verschillende oorzaken hebben. Soms is de keuze van het filiaal verkeerd, omdat er teveel concurrentie in de on middellijke omgeving is. Ook kan de plaats van de afdeling in de winkel niet ideaal zijn. Anderzijds worden de plan ten en bloemen soms niet goed genoeg onderhouden omdat het personeel teveel met andere zaken bezig is. Men wil bijvoorbeeld teveel bloemist zijn en maakt aller lei aardige bloemstukjes. Hoe goed bedoeld dat ook is, de rest van de afdeling lijdt er onder. De klant ziet dan af van aankoop omdat er, door de slechte verzorging, geen vertrouwen in de kwaliteit is. Een belangrijk deel van de impulsaankopen gaat daar mee verloren. Tenslotte vormt ook de doorstroming binnen Albert Heijn een pro bleem. Vaak wordt een me dewerker met hart voor bloe men en planten op de meest ongelegen momenten over geplaatst, hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk is voor de voortgang op de afdeling. Ondanks deze minder plezie rige kanten, zien wij de toe komst positief tegemoet. Het groeiend aantal bloemen-af- delingen volgens de nieuwe formule is daarvoor het beste bewijs." Rein Veldhuis van de Bloe mencentrale kan meer over de achtergronden vertellen-, „Een belangrijke reden om tot een nieuwe manier van verkoop over te gaan, is het vooroordeel tegen bloemen in een supermarkt te door breken. Nu is het nog vaak zo dat er op de verkoop van bloemen in een grootwinkel bedrijf wordt neergekeken. Het beeld is helaas vaak zo dat bloemen in een super markt toch van mindere kwa liteit zijn dan die bij de bloe mist. Dat is een onjuiste visie maar doordat de bloemen in sommige gevallen minder goed verzorgd worden, kan deze indruk helaas wel eens bevestigd worden." Rein Veld/mis brengt. In sommige gevallen blijkt dat men zich dat hele maal niet heeft gerealiseerd. Motivatie Een belangrijke taak is het motiveren van de medewer kers. Jammer genoeg zetten niet alle mensen zich even goed in, daardoor hebben sommige filialen moeite om de vruchten te plukken van de nieuwe formule. Mijn col lega's en ik besteden dan ook veel aandacht aan motivatie. Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Zoiets kun je of kun je niet, maar een open houding ten opzichte van an deren doet al veel goed. Wan neer je mensen echt bij het werk wilt betrekken, moet je zelf het goede voorbeeld ge ven. Je helpt dus bij het in richten van de afdeling of bij het op een commerciële ma nier bestellen van de bloe men. In geval van nood moet je niet te beroerd zijn zelf eens een dagje in te springen. Door dit soort hulp zien men sen ons graag komen en zijn zij ook bereid meer interesse op te brengen voor hun afde ling." Teveel van het goede Naast de positieve geluiden over de hoge omzet van filia len met een nieuwe bloe- menafdeling, zijn er ook schaduwzijden. Mevrouw

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 4