Albert Heijn Grootverbruik start nieuwe formule Meer aandacht voor gehandicapte nodig bij werkmaatschappijen lofon pagina 2 Flitsen Ziekenhuizen, bejaar dencentra en verpleeg tehuizen moeten van de regering fors op hun budget bezuinigen. Ondanks alle protesten tegen deze maatregel betekent dat in de prak tijk dat alle instellingen in het vervolg iedere gulden eerst tweemaal zullen omdraaien, voordat deze kan wor den uitgegeven. Instel lingen-leverancier Al- bert Heijn Grootver bruik (AHGV) reageert op deze gewijzigde marktsituatie door op 1 januari 1988 te starten met de campagne 'Haal meer uit uw budget met Albert Heijn Grootver bruik; ook wij buigen om, maar dan wel in de goede richting'. „Onlangs kregen we een brief van één van onze rela ties met daarin de medede ling dat door de toegenomen budgetdruk er geen prijsver hogingen meer kunnen wor den geaccepteerd." Dit zegt Gerard van Breen, marketing manager van Albert Heijn Grootverbruik. Volgens Van Breen is dit soort brieven al lang geen uitzondering meer. „Deze signalen bereiken ons regelmatig. De instellingen hebben hun budget moeten bijstellen. Alle facetten, zoals huisvesting, onderhoud, energie, personele bezetting en voeding, zijn onder de loep genomen om te kijken waar kon worden bezuinigd. De opgave was de kwaliteit van dienstverlening op peil te houden, maar dat te doen met minder geld. Deze maat regel heeft geleid tot allerlei kostenbesparingsprogram ma's. De druk op de budgetten is uiteraard ook aan ons niet on opgemerkt voorbijgegaan. Vandaar dat wij de campagne 'Haal meer uit uw budget' hebben ontwikkeld om onze afnemers tegemoet te ko men. Concreet houdt dat in dat wij hebben gekeken op welke manier efficiëntere procedures konden worden ontwikkeld die tot verlaging van de kostprijs leiden." In eerste instantie zal volgens marketing manager Van Breen een aantal A- en huis merken aanzienlijk in prijs worden verlaagd. Daarnaast zullen de aanbiedingen scherper worden en komt er gelijktijdig een minder diep, maar wel veel breder assorti ment. Als voorbeeld geeft de heer Van Breen de produkt- groep margarine. Het assorti ment van AHGV bevatte meer dan 80 artikelen in deze groep. „Het spreekt voor zich dat dit niet allemaal hardlo pers of unieke produkten zijn. Door samen met onze relaties te zoeken naar een evenwichtiger assortiments- opbouw, is het mogelijk het assortiment te concentreren. Hierdoor word je sterker naar de leveranciers en is het mogelijk efficiënter te werken. Natuurlijk moeten wij daarbij terdege rekening houden met de specifieke wensen van deze markt. Wij zullen bijvoorbeeld altijd dieetmargarine voeren. Het is alleen de vraag of je op den duur voor dieetmargarine 10 verschillende verpakkingen/ merken nodig hebt. Onze re laties blijken steeds mee te willen denken in deze rich ting. De heer Van Manen, on ze commercieel directeur, heeft in diverse gesprekken met relaties positieve reac ties op deze aanpak gekre gen." Extra aandacht voor huismerken Naast een volledig assorti ment A-merken brengt Al- bert Heijn Grootverbruik ook een pakket van zo'n 500 huismerken. Produkten bij FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv januari 1988 45e jaargang no. 1 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 40.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1502 Amsterdam 020-912228 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 807, 075-592466 Van links tiaar rechts: J. van de Aarssen - coördinator ma gazijn; W. van Manen - com mercieel directeur Albert Heijn Grootverbruik; G. Wil- holt - magazijn medeiverker; G. van Breen - marketing ma nager, Albert Heijn Grootver bruik; J. Dierckxsens - mana ger inkomende en uitgaande goederen. uitstek om extra te besparen zonder in te leveren op kwa liteit. Vandaar dat de huis merken in 1988 extra in de belangstelling zullen staan. Het assortiment zal worden uitgebreid en waar mogelijk gaan prijzen omlaag. Ook zal worden ingehaakt op nieuwe ontwikkelingen in het huis merk binnen de Albert Heijn Supermarkt-organisatie, voor zover deze interessant zijn voor het grootverbruikka- naal. AH Grootverbruik heeft nog meer pijlen op haar boog. Het assortiment zal zoals ge zegd wat minder diep wor den, maar er zullen nieuwe produktgroepen worden toe gevoegd. Gerard van Breen: „Wij zijn van huis uit sterk in kruidenierswaren. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om daarnaast ook dagelijks vers brood, vlees en aardap pelen, groente en fruit te gaan aanbieden. Dit zal ge beuren via zogenaamde Re gionale Vers Centra die op termijn dagelijks een totaal pakket verse produkten zul len gaan leveren aan institu tionele klanten. Het unieke zit hem daarin, dat de institu tionele relatie zijn totale ver sbehoefte in de toekomst op één adres kan bestellen en met één levering in huis krijgt. Verder zal meer non food aan het pakket worden toege voegd. Je moet dan denken aan keukenapparatuur, be stek, servies, glaswerk, stea mers, ovens en magnetrons. Kortom, Albert Heijn Groot verbruik als de voordelige to taalpakket-leverancier." Nog maals marketing manager Gerard van Breen: „Met deze nieuwe aanpak is alles erop gericht om op onnodige kos ten te besparen en de effi ciency te verhogen, zodat on ze verkoopprijzen omlaag kunnen. Daarvoor zal zowel intern bij Albert Heijn Groot verbruik als bij de klant en bij de leverancier een andere werkwijze noodzakelijk zijn, want alle partijen zijn er van overtuigd dat dit de weg is die we moeten volgen." „Het is niet de bedoeling dat Ahold straks hele afdelingen vult met gehandicapte mensen. Wel dienen we meer aan hen te denken. De wet ver plicht natuurlijk niet om een sollicitant in een rolstoel voor magazijnwerk aan te nemen, maar je wordt wel gestimuleerd te kijken of er een ge schikte plek binnen het bedrijf is waar hij wèl zijn brood kan verdienen." Aan het woord is C. van Gent, hoofd Arbeidszaken bij Ahold, en hij heeft het over de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW), die kort geleden werd aangeno men. Die wet heeft tot doel gehandicapte mensen gelijke kansen op werk te geven als niet-gehandicapten. Naar aanleiding daarvan organi seerde Ahold een bijeen komst voor personeelsfunc tionarissen van de werkmaat schappijen. Want zij zullen die nieuwe wet in de toe komst in de praktijk moeten brengen. De wet vloeit voort uit de wens van de overheid de ge stage groei van het aantal ar beidsongeschikten een halt toe te roepen. Langdurig zie ken of mensen met een han dicap verdwijnen al gauw in de WAO: de Wet op de Ar beidsongeschiktheid. Ze krij gen van de staat een uitke ring, gebaseerd op hun oude loon, eventueel aangevuld door de werkgever. Makke lijk, vonden veel mensen, en zo bleef het aantal WAO'ers maar toenemen. „De door- snee-werkgever geeft de voorkeur aan actieve, gezon de mensen", aldus de heer Van Gent. Met de WAGW wordt echter niet alleen beoogd het aantal nieuwe WAO'ers te vermin deren, maar ook de uit stroom van 'oude' te bevor deren. Zonder al te strakke normen te stellen, ademt de wet een geest die bedrijven aanzet de kans op werk voor gehandicapten te vergroten. Nonchalant „Wij zijn - ook als Ahold, denk ik - te nonchalant omge gaan met mensen die niet meer recht van lijf en leden zijn. Dat probeert die WAGW nu te veranderen", zegt de heer Van Gent. Het symposium dat Ahold over de WAGW organiseerde moest vertegenwoordigers van de werkmaatschappijen vertrouwd maken met de nieuwe wetgeving. „Want zij moeten de wet uitvoeren. Als het gaat om het inpassen van gehandicapte mensen, dan kan Ahold geen beleid optui gen. Een werkmaatschappij kan zelf het best beoordelen waar mensen met een handi cap terecht kunnen. Belang rijk is dat ze daarover grondi ger gaan nadenken", aldus het hoofd Arbeidszaken. De heer Van Gent beschouwt de WAGW als een duidelijke wet, duidelijker in elk geval dan de Arbeidsomstandighe denwet die volgens hem veel vaagheden omvat. Maar de bedoeling mag misschien glashelder zijn, onduidelijk is nog wat nu precies onder ge handicapt moet worden ver staan. De WAGW zelf geeft twee criteria. Een gehandicapte is iemand die werkt met een WAO-uitkering. Ook iemand die werkt zonder WAO-uit kering, wordt als gehandicap te beschouwd indien met steun van derden (Bedrijfs vereniging, Gemeenschappe lijke Medische Dienst) een voorziening is getroffen in verband met de handicap. Een voorbeeld is een caissiè re in een rolstoel, wier kassa meubel zodanig is aangepast dat ze er zonder problemen achter kan werken. Plicht Onduidelijk is of ook andere mensen onder het wettelijk begrip 'gehandicapte' vallen. De heer Van Gent kan zich voorstellen dat het ook geldt voor mensen voor wie de werkgever zonder steun van anderen bijzondere voorzie ningen heeft getroffen. „An ders zou je een goed sociaal beleid straffen", merkt hij op. Het is voor bedrijven belang rijk te weten wat de overheid verstaat onder gehandicapt, omdat op termijn bekeken zal worden welke werkge vers voldoende reker.mg met gehandicapten houden. De heer Van Gent: „De wet zegt tegen werkgevers en werk nemers dat ze de plicht heb ben maatregelen te nemen om gehandicapten te laten deelnemen aan het ar beidsproces. Elk bedrijf dient passende maatregelen te ne men." Nemen de sociale partners die inspanningsverplichting niet serieus, dan bestaat de kans dat de wetgever het des betreffende bedrijf na drie jaar een quotum oplegt. Dat betekent dat de onderne ming 3 tot 7 procent gehan dicapte werknemers in dienst moet hebben. Gebeurt dat niet, dan moet het bedrijf een boete betalen. Bedrijven die boven zo'n quotum zit ten, krijgen daarentegen een beloning. De heer Van Gent kan niet zeggen of Ahold al aan de wettelijke normen voldoet. „Daarvoor moeten we eerst weten op wie het slaat. We hebben de werkmaatschap pijen in ieder geval geadvi seerd precies bij te houden voor wie er speciale maatre gelen zijn getroffen. Daar naast is een grotere inzet aan bevolen. Het besef moet ver der doordringen dat je, met geld van bedrijfsverenigin gen of GMD nota bene, veel voor een gehandicapte kan doen. En niet omdat het wet is. maar omdat het een rede lijke en goede zaak is dat er wat aan gebeurt. Maar je moet het wel willen en er achterheen zitten."

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 2