'1987 ZOWEL HOOGTE-ALS DIEPTEPUNT' Kwaliteit verse vis kan hoger Marvelo heeft een nieuwe koffiemolen i Ontvoering A. Heijn in nieuwjuaiStoespraak: AHOLD KOOPT DERDE KETEN IN AMERIKA IliHilElRlill Personeelsblad Koninklijke Ahold nv 45e jaargang no. 1 januari 198$1§ Oplage 40.000 Pagina 11 ij Pagina 10 Tot nu toe heeft Flitsen geen aan dacht besteed aan de ontvoering van de vice-voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer G.J. Heijn. Niet alleen de afgekondig de informatiestop, maar ook de betrekkelijk lange produktietijd van Flitsen beletten ons u van de actuele stand van zaken op de hoogte te houden. Ook nu de in formatiestop is opgeheven, zal Flitsen, mede gezien de lange produktietijd, niets over de ont voering publiceren. Daarbij komt dat, zoals u allen tijdens de pers conferentie van 28 december jl. heeft kunnen horen, Ahold noch de familie Heijn de komende i;jd mededelingen zullen doen over de ontvoering van de heer G.J. Heijn. Ongetwijfeld heeft u, die zozeer betrokken bent bij deze zaak, daar begrip voor. De hoo fdredacteur "De ontvoering van mijn broer heeft een donkere schaduw ge worpen over wat als een weerga loos feestjaar in de annalen had moeten worden bijgeschreven. Het jaar 1987 was zowel een hoog tepunt als een dieptepunt in de geschiedenis van ons bedrijf. On danks het feit dat we over de af loop van de ontvoering nog steeds geen zekerheid hebben, wil ik toch van deze gelegenheid gebruik maken om namens de fa milie nog eens iedereen te be danken die ons de afgelopen maanden op wat voor manier dan ook heeft gesteund." Dat zei Ahold-president A. Heijn vorige week woensdag tijdens de traditionele nieuwjaarstoespraak in het hoofdkantoor. De heer Heijn noemde de ontvoering een 'zware domper' op het jubi leumjaar, die echter niet kon wegpoetsen dat het eerste halfjaar bijzonder feestelijk was verlopen. "Het kunst werk voor de medewerkers, het predikaat Koninklijke, de bungalow voor gehandicap ten en de vele andere jubi leumactiviteiten: het waren stuk voor stuk memorabele gebeurtenissen, maar het hoogtepunt lag wat mij be treft toch in Utrecht. Meer dan 70.000 medewerkers, oud-medewerkers en relaties zagen kans om op een fantas tische manier feest te vieren in de Jaarbeurs. Samen met mijn broer was ik op al die feesten aanwezig en wat mij vooral getroffen heeft was het gevoel van saamhorig heid dat alle avonden ken merkte. Dat gevoel was mijns inziens bepalend voor het succes. Ons eeuwfeest kon daardoor met recht tot 'het feest van de eeuw' uit groeien", aldus de Ahold-pre- sident. PAS OP DE PLAATS De heer Heijn stelde vast dat de resultaten het afgelopen jaar in grote lijnen overeen gekomen zijn met wat eerder al was voorspeld. Het resul taat na belastingen bleef on geveer gelijk aan dat van 1986. "Je zou kunnen zeggen dat Ahold financieel gezien pas op de plaats heeft ge maakt." Volgens de heer Heijn waren het vooral exter ne factoren die een negatieve invloed op het resultaat heb ben uitgeoefend. Daarbij wees hij op de verdere daling van de dollarkoers, de verho ging van de belastingdruk in Nederland en de invloed van de grote concurrentiestrijd in het marktgebied van BI- LO. "Ondanks deze negatieve fac toren is het resultaat na belas tingen toch nagenoeg gelijk gebleven aan dat van 1986. Dat is vooral te danken aan de goede resultaten van Albert Heijn, Levensmiddelen In dustrie Ahold en Giant Food Stores", zo zei de heer Heijn. De omzet van Ahold in Ne derland steeg met 8,5% tot 8,0 miljard gulden. De omzet in de Verenigde Staten steeg met 10,9% tot 1,8 miljard dollar. De geconsolideerde omzet over 1987 omgere kend in guldens was 11,7 mil- Drs. P.J. Everaert, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, heeft vorige week zijn handtekening gezet onder een contract waarmee Ahold een meerderheidsbelang zal verwerven in de FNS Holding Company Inc. Deze holding is houdstermaatschappij van First National Super markets, een bedrijf met 122 supermarkten in de staten Ohio, Connecticut, New York, Vermont, New Hampshire en Massachusetts. Dit nieuws maakte Ahold- president A. Heijn op 6 ja nuari bekend in zijn nieuwjaarstoespraak in het hoofdkantoor. De su permarkten van FNS voe ren de handelsnamen Fi nast, Edwards en Piek 'n Pav. Het werkgebied van FNS sluit precies aan op dat van Giant Food Stores, waardoor Ahold binnen kort nagenoeg aan de hele oostkust van de Verenig de Staten vertegenwoor digd zal zijn. De omzet van FNS bedraagt ruim 1,6 miljard dollar per jaar en daarmee zal de omzet van Ahold in de Verenig de Staten bijna worden verdubbeld. Ahold schuift hierdoor op van de 22e naar de 8e plaats op de Amerikaanse le- vensmiddelendetailhan- delsmarkt. Bij FNS werken ongeveer 11.000 mensen op full-time basis. Meer over FNS op pag. 3) De ondertekening van het contract. V.l.n.r. Robert T. Samuels, Chief Operating Officer van FNS, Richard J. Bogotnolny, Chief Executive Officer van FNS en Afjold-bestuurder Pierre Everaert. jard, een stijging van 2,4% ten opzichte van 1986. Daar bij moet wel bedacht worden dat het boekjaar 53 weken telde. "Ook voor 1988 verwachten wij, net als in 1987. een nage noeg gelijkblijvend resultaat na belastingen ten opzichte van 1986. Dit ondanks een verdere groei van de omzet in Nederland en - na toevoe ging van FNS - het nagenoeg verdubbelen van de omzet in de VS. Het bedrijfsresultaat in Nederland zal opnieuw toe nemen. Ook in de VS ver wachten we, mede door de deelneming in FNS, een be langrijke toename van het be drijfsresultaat. De verbete ring van het bedrijfsresultaat in lokale valuta leidt naar ver wachting echter niet tot een hoger geconsolideerd resul taat na belastingen in gul dens. Dat is het gevolg van enerzijds de mogelijk op nieuw lagere dollarkoers en anderzijds hogere financie ringslasten. Wat dat laatste betreft: de kost gaat nu een maal voor de baat uit. Maar die baat komt er. Dat staat voor mij vast." WERKMAATSCHAP PIJEN De Ahold-president maakte verder bekend dat het markt aandeel van Albert Heijn vo rig jaar weer aanzienlijk is ge stegen. Daarnaast is ook de franchise-organisatie weer behoorlijk gegroeid. "Het wordt steeds duidelijker dat we hiermee een troef in han den hebben die volledig beantwoordt aan de behoef ten van de markt", aldus de heer Heijn. Inclusief franchi sing en Miro heeft AH nu een marktaandeel van 24,7% Etos heeft vorig jaar het Beauty Case-project afge rond en wist zoals verwacht het bedrijfsresultaat te verbe teren. Alberto behield zowel marktaandeel als resultaat in een krimpende markt. Bij Grootverbruik Ahold zette men de ingezette groeistrate gie gestaag voort. Die groei is echter nog niet terug te vin den in de resultaten. De heer Heijn schreef dat toe aan de prijsdeflatie en de moeizaam verlopen integratie van de magazijnen van Albert Heijn Grootverbruik en Kok-Ede. "De integratieproblemen zijn op dit moment gelukkig goeddeels achter de rug", stelde hij vast. AC Restaurants kende een overgangsjaar waarbij het re sultaat iets minderwas dan in 1986. AC België daarentegen wist het resultaat te verbete ren. Ook Meester, Marvelo en Albro boekten betere re sultaten. In Amerika maakte BI-LO vo rig jaar een begin met de ver nieuwing van de formule om de aanhoudend sterke con currentie het hoofd te bie den. De nadruk komt daarbij te liggen op bedieningsafde lingen voor verse produkten. In het BI-LO-gebied opende de concurrentie het afgelo pen jaar 102 nieuwe super markten. BI-LO zelf opende er 28, waardoor het totaal aantal filialen op 173 kwam. Ook Giant Food Stores kende een druk jaar. Door het voortdurende vernieuwings proces waartoe Giant door de concurrentie wordt ge dwongen is men erin ge slaagd een zeer hoge efficiën tie in de winkels te bereiken. "Het ingeslagen pad van ver nieuwing en uitbreiding zal ook in het nieuwe jaar wor den bewandeld", zo kondig de de heer Heijn aan. In verband met de acquisitie van FNS vond de nieuwjaars bijeenkomst dit jaar enkele dagen later plaats dan gebrui kelijk. De heer Heijn kon de overname daardoor in zijn nieuwjaarsrede bekend ma ken. "Het leek me dat dit nieuws het uitstel zeker waard was", zo meende hij. (Elders in deze Flitsen meer over de nieuwe loot aan de Ahold-stam).

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 1