JRflrar Zo maar Zo maar Zo maar Zo maar Z<^|xar Etos Deventer Opmerkelijke loopbaan Loondienst Uitgaansleven in Deventer Schoonheids specialiste Doorzettings- Sportzaak pagina 12 Flitsen O.B. Adegeest. 'in ten Voorde. Aan de brede IJssel ligt Deren ter met zijn ruim 64800 inwoners. Een stad met een rijk verleden die vanouds beroemd is om de Deventerkoek. Toen bet IJsselmeer nog Zuiderzee heette trokken de inwoners van Deventer erop uit om in bet hoge noorden bande! te drijven. Ze kochten in Denemarken baring en verwierven in het Tsaristische Rusland pelzen en uit het A'oorse Bergen namen zij stokvis mee. Naar die laatste activiteit worden de Deventenaren dan ook nog wel spottend 'stokvissen' genoemd. Als handelswaar na men zij op de heenreis zout uit La Roebelle, wijn uit het Rijnlanden aardewerk uit Keulen mee. De glorietijd van Deventer is he laas reeds lang vervlogen. Geble ven zijn de oude panden als sym bool van een groots verleden. Voor inwoner en toerist is. er naast de vele monumenten nog veel meer dat het bezoeken waard is. Het vrijwel autoloze centrum is een verademing voor de bezoeker uit de drukke Randstad en de vrien delijkheid van de bewoners is hart verwarmend. In dat centrum is al sinds 1979 een Etos-vestiging. De Deventerse Etos-winkel, een zgn. Beauty Case, is bijzonder. Een jaar geleden is het pand ingrijpend verbouwd en van een prachtige in ventaris voorzien. Dat is volgens bedrijfsleider O.B. Adegeest een schot in de roos geweest: „Ik ben sinds drie jaar bedrijfsleider van deze vestiging en er is door de ver bouwing een duidelijke toename in de omzet te constateren. Gezien de ervaringen geloof ik zeker dat deze trend zich de komende jaren zal doorzetten. De mensen zijn aan onze nieuwe winkel gewend ge raakt en beginnen in steeds grotere getale te komen." De loopbaan van de heer Adegeest is niet alledaags. De in Leidschen- dam geboren bedrijfsleider zegt daarover het volgende: „Mijn hele loopbaan is bepaald door duidelij ke keuzen die ik heb gemaakt. Ik ben als hulpje in het boerenvak be gonnen. Mijn vader was boerenar beider en ik dacht als achtjarige ook die richting op te gaan. Toen ik in 1959 twaalf was hield ik dat vak voor gezien en ging bij een kruide nier werken. Dat heb ik dertien jaar lang gedaan. Toen kreeg ik de kans om in de Leidschendamse Albert Heijn op de drogisterij-afdeling te komen werken. Door hard werken en interesse ben ik in een kaderpo sitie in de non-food terecht geko men. Dat was in de L1TA, een soort kijkshop, wat mij niet zo erg beviel. Toen ik bij het eerste Etos-filiaal in Wassenaar kon gaan werken, heb ik die kans met beide handen aange grepen. Naast alle plezier die Adegeest in zijn Etos-vestiging heeft, zijn er ook punten van kritiek. „Het is na tuurlijk prachtig dat onze winkel zo grondig verbouwd is, want zo onderscheiden wij ons veel meer dan vroeger van onze buurman en concurrent 'Het Kruidvat', zegt Adegeest.Alleen is er eigenlijk te weinig ruimte om alle waar goed tot hun recht te laten komen. Bo vendien zijn de facings erg klein, zodat wij voortdurend bezig zijn om vakken bij te vullen. Op zich zelf zou dat geen echte ramp zijn, ware het niet dat ons magazijn bo ven de winkel is gehuisvest en dat het alleen buitenom toegankelijk is. Ik zou dan ook eigenlijk graag een groter pand willen hebben, daarnaast is een vestiging in het nieuw te bouwen winkelcentrum in Colmschate Zuid één van onze idealen." Voordat de heer Adegeest be drijfsleider in Deventer werd, zwaaide mevrouw Te Selle de £)e scepter in dit filiaal. Zij werkt er nu weer part-time. Mevrouw Te Selle heeft 26 jaar een eigen bedrijf ge had waarna zij bij Etos in dienst kwam. Waarom gaat een zelfstan dig ondernemer in loondienst werken? „Dat had te maken met de voortgang van mijn bedrijf', ver telt ze. „Ik groeide uit mijn pand en moest toen om verder te kunnen gaan enorme investeringen doen. Omdat geen van mijn kinderen in Ingrid van Dartel en rechts Marijke Maassen. Eerste verkoopster Marijke Maas sen werkt sinds haar 15e bij Etos. Ze is begonnen als vakantiehulp en kon na haar schooltijd op de LEAO direct in Deventer aan de slag. In de 7,5 jaar dat zij nu in dit filiaal werkt heeft zij een goed beeld op gedaan over de voordelen van de nieuwe inrichting als Etos Beauty Case ten opzichte van de oude si tuatie. Marijke: „In onze oude zaak was de verhouding met de klant veel afstandelijker. Het kwam na tuurlijk wel eens voor dat iemand advies vroeg, maar dat was meer uitzondering dan regel. Het super markt-idee werkte dat natuurlijk ook in de hand. Naast dit verschil, is ook de inrichting zelf veel vrien delijker geworden, wat ook een plezierige uitwerking op personeel en klant heeft. De oude kleuren wa ren eigenlijk niet zo mooi." Marijke gaat graag uit, al vindt ze wel dat Deventer daar te weinig mogelijk heden voor heeft, een mening die door medeverkoopster Ingrid van Dartel wordt gedeeld. „Er zijn hier wel wat praat-clubs, een disco, bio scoop en bowlingcentrum, maar toch is dat voor deze stad niet vol doende. Je ziet dan ook dat veel mensen voor gezelligheid andere steden opzoeken. Bovendien is de toenemende onveiligheid van De venter nu niet bepaald een uitnodi ging voor een gezellig avondje stappen." Ingrid zal daarvan echter niet zoveel last meer hebben. Bin nenkort verhuist zij naar Zwolle. Gezien de afstand tussen haar toe komstige woonplaats en haar werk zal zij Etos gaan verlaten. Een stap waar Ingrid met gemengde gevoe lens naar uitkijkt, want zoals zij zegt: „Het is hier net een grote fa milie en ik zal mijn collega's zeker gaan missen." ties niet tot hun recht komen. Naast het werk leer ik op maandag morgen nog voor het I LAVO-diplo- ma. Ik vind het belangrijk dat je actief blijft studeren. Vooral hierbij geldt dat stilstand achteruitgang is." Actief is Karin niet alleen in het leren, maar ook op andere terrei nen, zoals badminton, waarin zij competitie speelt. In de winkel is zij door haar vooropleiding een zeer gewaardeerde werkneemster. Karin: „Met zo'n schoonheidsspe cialiste-opleiding kun je voor men sen veel betekenen. Je kunt ze vaak beter adviseren. Vooral op het ge bied van de huid heb je een enor me kennis en zo kun je een klant precies datgene adviseren, dat zijn of haar huid nodig heeft. Boven dien kun je ook mensen met aller gieën helpen." Met zoveel kennis is het toch aantrekkelijk om voor je zelf te beginnen? ,Ja, maar daar zit ten nogal wat haken en ogen aan. Mijn vriend en ik hebben dan wel een huis gekocht waarin zo'n prak tijk in principe mogelijk is, maar de noodzakelijke investeringen voor een eigen salon zijn veel te hoog." teresse had in de drogisterij, had ik geen opvolger. Een dermate hoge investering vond ik destijds onver antwoord, want als er wat met mij zou gebeuren zou ik de kinderen met problemen opzadelen." l 11 OQOl Jammer genoeg heeft mevrouw J.G. Te Selle een vooruitziende blik gehad. Na jaren bij Etos in Deventer be drijfsleidster te zijn geweest, ver trok zij naar Ede om de zaak van een overspannen collega over te nemen. Daar openbaarde zich twee jaar geleden een ernstige keel-aandoening. „Gelukkig ben ik optimistisch van aard en heb ik veel wilskracht. Te zamen met mijn geloof hebben die ervoor ge zorgd dat ik nu weer met veel ple zier bij Etos werk. Dit is mijn ne gende jaar bij het bedrijf en ik hoop er toch zeker nog mijn 12'/2-jarig jubileum te vieren. Pas dan wil ik eens gaan denken aan de VL'T." Naast haar werk is mevrouw Te Mevrouw J.G. Te Selle. Selle actief als bridgester in de B- klasse waar zij onlangs nog 50 meesterpunten in de wacht sleep te. Behalve aan dit kaartspel be steedt zij veel tijd aan het lezen van historische romans. Karin ten Voorde (23) is na haar school bij Etos gaan werken. „Ik werkte al in een sportzaak en kon drie uurtjes erbij krijgen. Dat was nog uitstekend te combineren met mijn opleiding voor schoonheids specialiste. Na deze cursus heb ik steeds meer werk bij Etos gekre gen en heb ik de sportwinkel vaar wel gezegd. Ik werk hier nu 32 uur. Over het algemeen genomen is het hier prima, al zijn er toch wel zaken die beter zouden kunnen. Zo ge beurt het nogal eens dat we voor zeer luxe merken zoals Chanel 'nee' moeten verkopen. Dat is jam mer, want daardoor zien veel klan ten je toch niet als een volwaardige parfumerie. Daarnaast is de winkel gewoon te vol, waardoor presenta-

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 12