Kwaliteit van verse vis kan veel verder omhoog Fout kerstpuzzel Onderzoek naar verkoop verse vis bij AlbertHeijn en Miro Kok-Ede Bijzonder grote opkomst symposium van Kok- Ede Albert Heijn Flitsen pagina 11 Al enige tijd is de verkoop van verse vis bij Miro en Albert Heijn onderwerp van onderzoek. Want er kan in de visbranche nog heel wat worden verbe terd, zo ontdekten Wim Huibers en Wim Koele- wijn, respectievelijk project manager en field mer chandiser Verse Vis. Hun onderzoek zal zich tot medio 1989 voortzetten. „En dan moet duidelijk zijn wat Albert Heijn al of niet met vis kan doen." Het grootste probleem met verse vis is het matige imago ervan, stelden de heren Hui bers en Koelewijn onlangs in een marketing-rapport. „Dat is een probleem, want er is veel moois over vis te vertel len", zegt de heer Huibers. „Wij geloven in vis. Maar de manier waarop ermee wordt omgesprongen is een ander verhaal. Niet overal wordt even goed op kwaliteit en hy giëne gelet. De publiciteit over besmette garnalen, ha ring- en palingworm, de ver vuiling van de zee, enzo voorts heeft de visbranche geen goed gedaan." Volgens de heer Huibers komt het vaak voor dat de koelketen wordt onderbro ken. Zodra vis gevangen is, gaat ze 'op het ijs'. Die koe ling is nodig om de kwaliteit zo goed mogelijk te houden tot het moment dat de consu ment uiteindelijk in de vis winkel zijn aankopen doet. „Maar wij hebben ervaren dat op de afslag aangevoerde vis voor sortering van het ijs afgaat en daar dan enige uren zonder ijs ligt te wachten", zegt de heer Koelewijn - zelf visspecialist - verontwaar digd. „Dat is de goede visver- werkende en -verkopende bedrijven een doorn in het oog. Men is zich op de afslag kennelijk niet bewust dat men met levensmiddelen be zig is." De heer Huibers voegt daar aan toe: „Wij zijn heel voor zichtig. Albert Heijn heeft een goede naam wat kwali teit van levensmiddelen be treft. Die willen we graag ge bruiken voor de verkoop van verse vis, maar je mag die naam niet te grabbel gooien. Daarom hebben we bijvoor beeld deze zomer de garna len uit ons assortiment ge haald. Omdat ze niet aan on ze normen voldeden." De heren Huibers en Koele wijn zijn al geruime tijd bezig met 'opvoeden' van leveran ciers ondersteund door de kwaliteitsadviesdienst van Albert Heijn, waar met name de heer Pierre Pasmans een hele zware rol in speelt. Het instituut voor vis (CIVO) van TNO in IJmuiden geeft vaak intensief advies aan AH en le veranciers, onder meer over verpakking en distributie van vis. Volgens de heer Huibers volgen de visleveranciers de adviezen van AH en TNO voor 99 procent op. „We stel len onze leveranciers nor men voor het gehele traject. Onze leveranciers hebben flink geïnvesteerd om hun bedrijf aan onze eisen voor kwaliteit en hygiëne te laten voldoen. Het Nationaal Visbureau in Den Haag is enthousiast over het streven van Albert Heijn de kwaliteit van de visver- werkende industrie te verbe teren, aldus de heren Huibers en Koelewijn. Verkoop beter verse vis in bediening verkopen, zonder frituren of fileren, of misschien zelfs wel in zelfbediening." De omzet in vis bij Albert Heijn is goed, maar de mar ges zouden beter kunnen, denken beiden. Komend voorjaar willen ze daarom het assortiment, de bewer king, verpakking en de distri butie 'aanpakken'. „We wil len weten of je ambachtelijk blijft overkomen, wanneer je bijvoorbeeld niet langer zelf fileert. Dan kun je meer met klanten, met verkopen, bezig zijn. Het filiaal is immers op de eerste plaats verkoop plaats en geen produktie- plaats", licht de heer Huibers het experiment toe. Andere zaken die hij en de heer Koe lewijn, die het contact met de winkels onderhoudt, in gedachten hebben, zijn een proef met dagverse vis in zelf bediening, en verdieping van het assortiment vacuüm ver pakte vis en halfconserven. Hoewel beiden erkennen dat succesvolle verkoop van vis van veel factoren afhankelijk is, zijn ze positief gestemd over die experimenten. „Het afgelopen jaar is al verschrik kelijk veel verbeterd", zeg gen ze. „Maar als we verder gaan met vis, dan moeten we onze eigen weg en niet ge woon maar vis-speciaalzaken blijven nabootsen. Albert Heijn gaat immers ook suc cesvol zijn eigen weg bij de verkoop van groenten en vlees." De heer Koelewijn (links) en de heer Huibers. Ze proberen trouwens niet alleen de kwaliteit van het produkt te verbeteren, maar besteden ook aandacht aan de manier waarop vis bij Al- bert Heijn en Miro wordt ver kocht. De twaalf verkoop punten - Bussum was in 1984 de eerste, Maastricht en Eind hoven waren eind '86 de laat ste - zijn allemaal ingericht als 'echte, goede vis-speciaal zaken'. Er staan medewerkers met de nodige diploma's, er zijn koel- en vriesruimten, een frituur en tafels om te fi leren. „De vraag is of je dat zo moet houden", zeggen de heren Huibers en Koelewijn. „Moet je op dezelfde manier in een aantal filialen gaan uitbrei den, of niet? Misschien kan je Zoals u gemerkt zult hebben is er in de kerst puzzel helaas een foutje geslopen. Het woord 'kwark' moest namelijk twee keer in gevuld worden. De redactie heeft besloten om de oplossingen waarin in de desbetref fende hokjes iets anders of helemaal niets is ingevuld ook goed te rekenen. Oplossingen kunnen nog tot 1 februari ingestuurd wor den. Meer dan 350 bezoekers, merendeels directies en managementleden van ziekenhuizen en verzor gingshuizen, haalde Kok-Ede in huis met een symposium. 'Nieuwe mogelijkheden voor een be tere zorg' luidde het thema. De studiedag werd georganiseerd door Kok-Ede in samenwerking met de International Health Development Foun dation, waarvan GVA een der partners is. Ondanks krimpende budget ten kan de zorg toch verbete ren. Zo hielden verschillende inleiders - hier tijdens de fo rumdiscussie aan het slot - hun toehoorders voor. De gezondheidszorg in ons land vraagt jaarlijks vele mil jarden guldens. Het plaatst de managers in de gezondheids zorg steeds weer voor de vraag hoe ze met minder middelen toch kunnen vol doen aan de groter worden de vraag naar zorg en service. Daar draaide het om in Ede. op 19 en 20 november jl. De belangstelling voor de stu diedag was zo groot dat men alle ingeschrevenen onmo gelijk op één dag kon ontvan gen. Dus werden het twee studiedagen. Een serie in drukwekkende sprekers gaf aan dat het krimpende bud get, waarmee de meeste in stellingen te maken hebben, niet automatisch tot minder zorg hoeft te leiden. Binnen de gezondheidszorg zijn nog mogelijkheden aanwezig om meer financiële speelruimte te krijgen. Met name op het gebied van efficiënter om gaan met de goederen stroom, de inkoop en de sa menwerking met leveran ciers. Kok-Ede zal het niet laten bij dit ene symposium. Gelet op de vele ontwikkelingen waar mee hel instellingsmanage ment wordt geconfronteerd, zullen er meerdere volgen. Volgens de heer H. Duis, van de afdeling Marketing, zijn dergelijke bijeenkomsten niet primair bedoeld om met een nieuwe klanten te win nen, maar vooral om de profi lering van Kok-Ede als totaal- partner en dienstverlener nog eens te benadrukken. De grote opkomst beschouwt hij Met een goed doordachte functionele aankleding is van een opslagruimte een pri ma congreszaal te maken, zo bleek in Ede. als zeer positief, temeer daar tegelijkertijd elders in het land nog twee studiedagen werden gehouden voor een deel van dezelfde doelgroep.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 11