2 Marvelo heeft een nieuwe koffiemolen Grootverbruik Ahold op de Horecava Grootverbruik Ahold - Ipff- 1 jbert Heijn Marvelo 3,2 ton per uur pagina 10 Flitsen §11 'Schetsontwerp voor de stand mn Grootverbruik Ahold of) de Horecava De kruisvormi ge overkapping is het een- trum. Daarnaast presentéren de vier werkmaatschappijen ..'V rrich ieder met hun individue- - le uitstraling - V -• r -=rF:~ f j![' 'J De Horecava in de RAI te Amsterdam is de grootste horeca-vak- beurs van ons land. Fa brikanten, distribu teurs en afnemers tref fen elkaar daar traditie getrouw aan het begin van het jaar. In vier da gen tijd komen er circa 80.000 bezoekers ken nis nemen van de nieuwste ontwikkelin gen op horeca-gebied. Dit jaar waren vier werk maatschappijen van Groot verbruik Ahold voor het eerst vertegenwoordigd. "Sa men en toch apart' in een stand van totaal 660 m2. Met in totaal zo'n veertig mede werkers deelden Kok-Ede. Albert Heijn Grootverbruik, Instel en HIC gezamenlijk de op één na grootste stand van de beurs. De Koksmaat, de vijfde en jongste werkmaat schappij binnen Grootver bruik Ahold. was ook op de beurs aanwezig, niet alleen binnen de 'totaal-stand', maar ook met een aparte stand in een andere hal. De verklaring daarvoor is dat de indeling al was geschied op het moment waarop De Koksmaat werd opgenomen binnen Grootverbruik. Let terlijk centraal op de GVA- stand stonden de verse pro- dukten en een deel van het assortiment non-food. Daar omheen waren de vier werk maatschappijen onderge bracht. Door het werken met verschillende kleuren, vor men, materialen en andere nuanceringen, werd het ka rakter van 'Samen en toch apart' bereikt. Het verstevigen van bestaan de en contact leggen met nieuwe relaties, is het hoofd doel van zo'n vakbeurs. De samenkomst van veel men sen uit het vak is bovendien een goede gelegenheid om nieuwe ontwikkelingen voor het voetlicht te halen. Zo maakte Kok-Ede via pre sentaties en demonstraties in de stand een nieuw project wereldkundig dat door Grootverbruik Ahold samen met IBM is opgezet. Voor een nog efficiëntere bedrijfsvoe ring kunnen instellingen en leveranciers onderling com municeren via een compu ternetwerk. Aan de voorlopi ge proef doen enkele tiental len instellingen mee. Ook nieuw voor de grootver- bruikafnemers van Kok-Ede zijn de dagversprodukten die via de dagverscentra in Nieu- wegein, Dordrecht en Steen- wijk worden gedistribueerd. Kok-Ede presenteerde ook het nieuwe Plus-plan. Instel lingen die artikelen uit be paalde produktgroepen afne men. krijgen daarbij gratis spaarpunten. Die geven recht op artikelen zoals videoap paratuur, kunstwerken, groenvoorzieningen, koffie- zetapparatuur en textiel. De door bezuinigingen getroffen gezondheidszorg kan zo toch in het bezit komen, van aller lei nuttige zaken die om bud- getaire redenen vaak niet meer aangeschaft kunnen worden. Kok-Ede probeert op deze wijze de omzet van produktgroepen met een la gere distributiegraad te ver hogen. Symposia zijn ook tij dens vakbeurzen een veel ge bruikt middel om nieuwe ontwikkelingen snel bekend te maken onder de collega's in de branche. De Horeca In koop Centrale (HIC) werkte mee aan een symposium over 'Sous-vide koken', een tech niek waarbij gerechten va cuüm bereid worden. Koffiemalen is een zaak van uiterste precisie. Volgens deskundigen maakt een verschil van 1/100 mm tussen de walsen waarin de bo nen gekraakt worden al heel wat uit. Geen won der dat bij de aanschaf van de nieuwe maalin stallatie voor Marvelo bepaald niet alleen ver groting van de produk- tiecapaciteit een rol heeft gespeeld. Hoofd van de Technische Dienst van Marvelo, Ab Gal, legt uit dat de walsen van de nieuwe Bühlermolen tot op werkelijk een honderdste verstelbaar zijn waardoor de meest optimale maalgraad kan worden bereikt. Dat ge beurt elektronisch en dank zij het constant op tempera tuur (ca. 70 graden Celsius) houden van de walsen. „Voorheen, als we met malen begonnen, waren de walsen nog koud. Als we dan een tijdje aan de slag waren wer den ze warm en zetten ze uit waardoor een toch niet on aanzienlijk verschil in maal- fijnheid ontstond. Dat is nu verleden tijd." Of de klant van zo'n supernauwkeurige afstelling wat merkt? Ab Gal zegt, verwijzend naar allerlei onderzoeksresultaten, van wél. De moderne techniek van koffiezetten stoelt voor een heel belangrijk deel op de combinatie van filter en maalsel. Te fijn gemalen kof fie verstopt het filter en be lemmert de doorstroming, terwijl te grof gemalen bo nen de smaak onvoldoende tot haar recht laten komen. Smaaktesten hebben dan ook bewezen dat een gelijkmatig gemalen koffie de beste aro ma oplevert. Ab Gal noemt het daarom niet verwonder lijk dat nog maar 5% van de koffie door de consument zelf wordt gemalen. „Het stukrammen van bonen in zo'n huishoudkoffiemolen was het slechtst wat je een goede koffie kon aandoen", zegt hij lachend. De nieuwe koffiemolen bij Marvelo heeft een capaciteit van 3,2 ton per uur. Hij staat naast een andere Bühler en een Probat. Eerstgenoemde zal binnenkort worden omge bouwd zodat hij dezelfde fa ciliteiten krijgt als zijn jonge re broer. Als dat karwei ach ter de rug is komt de Probat op de reservebank. Blije gezichten in AH-fi- liaal 1504 te Uithoon. Na de felle brand in 1984, waarbij een groot gedeelte van het winkelcentrum Zijdelwaard in de as werd gelegd, vond men elders een tijdelijk onderkomen. Op donderdag 29 oktober jl. is iedereen terugge keerd op het Zijdelwaard- plein in een splinter nieuw filiaal, wat natuur lijk een gelegenheid bij uitstek was om deze foto te laten maken. MBi»; "—r beniUfA'S Na een ingrijpende ver bouwing, waarbij AH-fi- liaal 1164 in Emmeloord tot 1.000 m2 werd uitge breid, volgde op 3 decem ber jl. de heropening. De ze werd verricht door de 15 maanden oude Marieke Berkien, het dochtertje van de bedrijfsleider, die, wegens het late tijdstip, helaas niet op deze gezel lige groepsfoto van de me dewerkers staat afgebeeld.

Personeelsbladen | 1988 | | pagina 10