„Van een diesel - naar een TGV-trein" Het zusje van De Koksmaat De Koksmaat in de keuken van Grootverbruik 1 Flitsen pagina 9 Met zijn 22 medewerkers is De Koksmaat de non- food-poot binnen Groot verbruik Ahold. Deze groep bestaat verder uit Kok-Ede, Instel, Horeca Inkoop Centrale, Albert Heijn Grootverbruik, Evers, COS en Irma-pro- duktie. Deze bedrijven richten zich vooral op de food-markt; het leveren van eten en drinken aan grote afnemers. In het 1.800 m2 magazijn van De Koksmaat in Waalre zal men tevergeefs zoeken naar een diepgevroren kroketje of een flesje fris drank. Keuken-appara- tuur, buffetten, bestek en glaswerk zijn niet direct zaken waar je je tanden in wilt zetten. Juist in ons afwijkende assortiment schuilt de kracht", vindt Pieter van Beek. „Als Grootverbruikgroep ver sterk je je positie door naast 'food' ook met een goed pakket 'non-food' ar tikelen te komen. Dat maakt je tot een totaal-le verancier." De 46-jarige Pieter van Beek is directeur van De Koksmaat Bedrijfskeukens bv zoals het bedrijf officieel is genaamd. In juli dit jaar gingen de aan delen over in handen van Ahold. Een goede zet voor beide partijen, is het oordeel van de geboren Brabander. Anders dan de naam doet ver moeden viert De Koksmaat komend jaar zijn 40-jarig ju bileum. Het was wijlen de heer A. van den Heuvel (hij overleed in 1968) die het be drijf kort na de oorlog op richtte in Eindhoven. Met zijn drie personeelsleden handelde hij in klein keuken materiaal. zoals pannen, ser viezen en bestek. Horeca en industrie waren de voor naamste afnemers. Lossen via het raam In 1959 kwam Pieter van Beek van de HBS en hij wilde maar één ding: de handel in. Hij begon voor zichzelf met een agentschap van reini gingsmiddelen voor biergla zen. Van lieverlee kwamen daar meer artikelen voor de horeca bij, hoewel de naam Van Beek Hotelbenodigdhe den in het begin wel erg pre tentieus was. Showroom ën kantoor telden exact vijf tien vierkante meters, en la den en lossen geschiedde via een openslaand raam. Nadat er aanvankelijk een flinke concurrentie heerste tussen De Koksmaat en Van Beek, kwamen in 1967 de fusiebe sprekingen op gang. Voordat die afgerond konden wor den, kwam de heer Van den Heuvel helaas in 1968 te overlijden. Een jaar later nam Van Beek het bedrijf over. Hij bundelde de activiteiten van beide bedrijven onder één naam: De Koksmaat. Groei Het handjevol medewerkers van toen is in goed zestien jaar uitgegroeid tot ruim twintig. Ze beschikken met zijn allen over een fraai ca. 2.500 m2 groot pand te Waal- re. Te zamen met het zuster bedrijf Cetraco bv (zie ka der) worden er goede resul taten behaald. Een spectacu laire groei lag niet in de lijn der verwachtingen. Nu, door de overname binnen Ahold, zijn die groeikansen er wel. De heer Van Beek: „Binnen Grootverbruik Ahold gaat De Koksmaat samen met de non- food-afdeling van Evers de rol van non-food-organisatie vervullen. In nauwe samen werking met de food-organi- saties en deels ook op eigen houtje. Een formule waarvan we veel verwachten. In 1990 zal De Koksmaat naar schat ting een omzet hebben die het achtvoudige bedraagt van de huidige." Totaal-leverancier De nieuwe formule betekent in de praktijk dat de klanten van Kok-Ede, Instel. HIC, AH Grootverbruik en Evers een ruimere, zeg maar com plete, keuze krijgen. Ze kun nen niet alleen eten en drin ken bestellen en laten bezor gen, maar direct ook alles wat daarmee samenhangt. Polle pels, koksmessen, kop en schotel of de meest geavan ceerde keukenapparatur of uitgiftebuffetten. Alles staat in feite in één catalogus. Or ders gaan bijvoorbeeld via Kok-Ede direct naar De Koks maat. Vanuit Waalre worden de bestelde goederen dan nog dezelfde dag aangele verd bij het desbetreffende distributie-centrum van Kok- Ede. Food- en non-food-arti- kelen gaan in één levering naar de klant. Een uitzonder lijk concept, dat de klant méér biedt dan alleen het feit dat het zo makkelijk bestel len is. Scherpe prijzen door efficiënt uitleveren van de goederen zijn het directe ge volg. Indirect is het verder aantrekkelijk dat de klanten minder voorraad van non- food-artikelen hoeven aan te houden. Dat bespaart hem in vesteringen en levert tegelijk ook minder rompslomp en meer ruimte in hun bedrij ven op. Sneltreinvaart In de nieuwe constructie zal De Koksmaat het niet meer redden met alleen de show room in Waalre. Showrooms in het centrum en het noor den van het land maken deel uit van de toekomstplannen. Met name voor de omvangrij ke keukenapparaten en de zelfbedieningsbuffetten. Die wachten een grote toekomst, mede gelet op de tendens naar meer buitenshuis eten. Niet alleen bij instellingen en bedrijven zal deze manier van een goede maaltijd tegen betrekkelijk geringe kosten steeds meer in trek raken. En behalve via de GVA-bedrij- ven zal De Koksmaat ook aan derden leveren. De heer Van Beek: „Het opgaan in de Ahold-organisatie betekent niet dat we al onze zelfstan digheid inleveren. Juist door de ondersteuning die we door de integratie krijgen - denk aan management, mar keting, distributie, automati sering - wordt je positie ver sterkt. Dat heb ik ook aan de medewerkers hier verteld toen de zaak rond was. 'Jullie stappen van een dieseltrein op een TGV-trein' heb ik ze verduidelijkt." ij Cetraco bv is een zuster- ij S bedrijf van De Koksmaat, jj j Ook de aandelen van dit ij j 'zusje' zijn in juli dit jaar j i overgegaan naar Ahold. Via Cetraco worden appa raten, waarmee vruchten- I sap getapt kan worden, in bruikleen verstrekt aan I horeca-bedrijven en in- :l stellingen. De afnemer j! verplicht zich om van Ce- ij traco het ingevroren t ij vruchtenconcentraat af te i nemen. Dat wordt in het tapapparaat met water vermengd en levert dan een glas frisdrank op. Pieter van Beek, directeur De Koksmaat Bedrijfskeukens bv. Alle artikelen van kop en schotel tot geavanceerde keti ke) lappa ra tu ur zij) i te bezich tigen in de showrooms van Koksmaat.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 9