Recht voor z'n raap OR'EN ADVISEREN POSITIEF OVER IN MMi&MÏËlM De OR van Kok-Ede ff)** Krachttermen Handgranaat OR AH OR Distributie OR VVG pagina 6 Flitsen De OR van Kok-Ede houdt binnenkort in z'n huidige vorm op te bestaan. Samen met de OR'en van Instel en Albert Heijn Grootverbruik zal de raad begin 1988 opgaan in een OR voor heel Grootver bruik Ahold (GVA). Vorige maand vond één van de laatste vergaderingen van de huidige OR Kok-Ede plaats. CORRe- latie was erbij. Onder verantwoording van de COR In de showroom van Kok-Ede heeft voor zitter Cees van der Meer enige tafels en stoelen gerangschikt ten behoeve van de OR-vergadering. De 136e sinds de instel ling van de OR. Veel meer zullen het er niet worden. Begin volgend jaar gaat de OR Kok-Ede op in de nieuw te vormen OR van Grootverbruik Ahold. Net als de OR'en van Albert Heijn Grootverbruik en Instel. Het concept ligt klaar. Het wach ten is nog slechts op toestemming van de bedrijfscommissie. ,,De 140 halen we niet", voorspelt de voorzitter. „Althans, dat hoop ik niet, want dan is er iets niet goed gegaan." Het einde is nabij voor de huidige OR Kok-Ede. Een OR waar men, zo geeft de voorzitter te kennen, gewend is de din gen 'recht voor z'n raap' te zeggen. Want dat werkt het beste", verzekert hij met klem. Daarbij moeten, zo blijkt even later, wel bepaalde grenzen in acht ge nomen worden. Men kan de dingen ook wat al te recht voor de raap zeggen. Dat ontdekien enkele OR-leden op de OR- dag te Utrecht, waar het bonkige jargon van FNV-spreekster Karin Adelmund hen in het verkeerde keelgat was ge schoten. De krijgshaftige vakbondsvrou- we ontzag zich niet om tijdens haar voor dracht enige krachttermen te bezigen, waaronder een uitdrukking van drie let ters, die gerekend kan worden tot de klasse der schuttingwoorden en die, in figuurlijke zin gebruikt, dient ter aandui ding van authentieke sukkels. Men had graag gezien dat forumvoorzitter Aad van den Heuvel onverwijld had ingegre pen teneinde spreekster tot beschaafder woordgebruik te manen. De voorzitter zag daar echter van af. ,,In ieder geval weten we nu waar we geen lid van moe ten worden", luidt de conclusie van Har ry van der Hart. De OR Kok-Ede telt 9 leden. Vandaag zijn er 6. Twee zijn er op vakantie, een ander is wegens drukke werkzaamheden ver hinderd. De meeste leden maken al ja ren deel uit van de OR. Vroeger waren er kiesgroepen, maar van dat systeem is men inmiddels afgestapt, omdat niet el ke kiesgroep in staat bleek om kandida ten te leveren. De laatste jaren was er steeds één kieslijst. De leden zijn groten deels afkomstig uit kringen van het ho ger personeel. En welnee, die oververte genwoordiging vormt geen enkele be lemmering voor het functioneren van de OR. Integendeel zelfs. Voorzitter Cees van der Meer: ,,Het eigenbelang heeft nooit geprevaleerd.Harry van der Hart: ,,Het lagere personeel zegt: we hebben liever dat jullie erin zitten, want dan wor den onze belangen prima behartigd." De voorzitter: „De klankbordfunctie is duidelijk aanwezig. Ik was vandaag nog bij de Technische Dienst en daar zei een schilder tegen me; 'Jij zit toch in de OR? Ik heb gehoord dat de TD wordt opgedoekt. Hoe zit dat?' Kok-Ede is weliswaar een fors bedrijf, maar iedereen kent elkaar. We zitten op één lokatie. Daardoor is het niet moeilijk om de achterban te berei ken en omgekeerd geldt hetzelfde." Het harmoniemodel. Dat is het model dat de OR het beste ligt. Er wordt niet met het mes op tafel vergaderd, maar het is niet zo dat de OR zich van directiewege laat ringeloren. We moeten niet denken dat de OR zich overal maar in schikt. In het nabije verleden zijn de degens wel de gelijk gekruist met de directie. En toen verschillende kopers zich aandienden om Kok-Ede over te nemen, zat de OR voortdurend op de eerste rij. Bij de keuze van de overnemer en de benoeming van de directeur was de invloed van de OR onmiskenbaar. En momenteel denkt de OR weer druk mee over de strategie die Grootverbruik Ahold moet gaan voeren. De agenda van de vergadering kent slechts weinig puntenEn in weerwil van hetgeen de ervaring ons in dergelijke gevallen leert, is de vergadering hier niettemin van wonderlijk korte duur. Langer dan een uur duurt het in ieder geval niet. Lang genoeg overigens om enkele misstanden in het personeelsres- taurant aan de orde te stellen die snel verbetering behoeven en waarvoor een aantal punten ter bespreking worden opgesteld. De opmerking van Aad Vink, dat onder het bedienend personeel ie mand rondloopt die, gezien de woeste kuif, het haar wast met een 'handgra naat', zal zeker één van die punten zijn. Immers, een bedrijf als Kok-Ede dat pre tendeert de beste leverancier voor groot verbruikers en bedrijfskantines te zijn, moet volgens de OR ook via het eigen personeelsrestaurant die uitstraling ge- De voorzitter meldt dat het CNV eind no vember in etablissement 'Spoorzicht' een toelichting zal geven op de CAO-bespre- kingen met de directie. Voorheen had Kok-Ede geen CAO. Alle arbeidsvoor waarden kwamen via de OR tot stand. Volgend jaar gaat dat veranderen. De rol van de OR zal wat betreft de belang rijkste arbeidsvoorwaarden overgeno men worden door de vakbond. Het CNV in dit geval. Verliest de OR derhalve z'n greep op de arbeidsvoorwaarden? Geenszins. Alle 9 OR-leden hebben zich namelijk razendsnel als lid gemeld bij het CNV. En langs deze omweg houden ze een stevige vinger in de pap. ,Ze zul len bij het CNV ook wel gedacht hebben: daar zit vast wat achter." De opmerkelij ke actie van de OR heeft zijn eerste vruchten inmiddels al afgeworpen. Als welkomstgeschenk hebben we een radio van de bond gekregen." De OR'en van Albert Heijn, de Vers Vlees Groep (WG) en Distributie heb ben vorige maand alledrie positief geadviseerd over de integratie van de WG en Distributie binnen Albert Heijn. Zoals bekend verwacht de Raad van Be stuur de slagvaardigheid van Albert Heijn door deze integraties te kunnen vergroten. De adviezen van de drie OR'en kwamen tot stand na uitgebreid overleg met de achterban en met de be trokken beleidsmakers, waarbij van de kant van de bestuurders diverse toezeg gingen zijn gedaan. De OR AH bracht als vertegenwoordiger van de 'ontvangende partij', zowel over de integratie van de WG als die van de Distributie advies uit. In beide adviezen spreekt de raad zijn zorg uit voor het feit dat Albert Heijn als gevolg van de inte graties geconfronteerd zal worden met nog meer CAO's, omdat de werknemers van de WG en Distributie hun bestaan de collectieve arbeidsovereenkomsten zullen houden. De OR AH wijst daar naast op het bestaan van verschillende bedrijfsculturen, die als gevolg van de integratie zullen worden samenge voegd. De OR verzoekt bestuurder F.I. Ahlqvist hier de nodige aandacht aan te besteden. Voorlopig zullen de OR'en van de WG en Distributie als zelfstandig overlegor gaan blijven bestaan, maar de integra ties zullen 'op enig moment' hun weer slag moeten vinden in de onderne mingsraadstructuur. De OR AH heeft van Ahlqvist de toezegging gekregen dat de raad in de tussentijd vooraf geïn formeerd zal worden over eventuele ad vies- of instemmingsaanvragen die bij de OR WG of de OR Distributie zullen worden neergelegd, In twee andere brieven aan bestuurder de heer Ahlqvist heeft de OR AH tevens positief geadvi seerd inzake de benoeming van N.J. Vis ser als statutair directeur Distributie en C.A.W.H.M. van den Broek als adjunct- directeur Vers 1 (vlees, gevogelte en deli catessen). De OR Distributie heeft zijn positieve ad vies gekoppeld aan een aantal voor waarden, die inmiddels door bestuurder N.J. Visser zijn aanvaard. Een van die voorwaarden is dat de rechtspositie van alle medewerkers gehandhaafd blijft en dat behalve de huidige CAO ook de ove rige regelingen van toepassing blijven op nieuw aan te stellen medewerkers. Verder heeft de OR de toezegging gekre gen dat bij het ontwikkelen, bepalen en uitvoeren van het personeelsbeleid van de distributie-organisatie uitdrukkelijk rekening zal worden gehouden met de geldende bedrijfscultuur en wel zodanig dat dit beleid met wordt gewijzigd ten gevolge van de integratie. Bovendien is afgesproken dat de positie van de OR Distributie niet zal veranderen zolang er geen nieuwe afspraken gemaakt zijn •X> •V Onder verantwoording van de COR over de nieuwe medezeggenschaps structuur. Als laatste van de drie bracht ook de OR WG eind november positief advies uit. De OR baseerde zich daarbij op ant woorden die bestuurder Ahlqvist gaf naar aanleiding van een serie vragen van de OR. Die antwoorden maakten duidelijk dat C.A.W.H.M. van de Broek, de adjunct-directeur Vers 1 waaronder ook de WG zal vallen, voldoende moge lijkheden en bevoegdheden krijgt om als volwaardige gesprekspartner van de OR op te treden. Ahlqvist onderschreef het feit dat er binnen de WG sprake is van een volkomen andere werksituatie en cultuur dan binnen de AH-winkelorgani- satie. In verband daarmee erkende hij dat het bestaande overleg binnen de WG niet zonder meer geïntegreerd kan worden binnen het AH-overleg. OR-secretaris Peter Harkema: „Voor zover ik heb kunnen constateren, bestaat er onder de medewerkers van de WG nogal wat ongerustheid over de integra tie. Veel mensen ziin bang dat we opge slokt worden door Albert Heijn en dat dit het begin van het einde is voor de WG. Daar komt nog bij dat er ook een zekere onrust heerst als gevolg van de staking van vorig jaar en de wisselingen in het management. Vandaar dat we Ahlqvist hebben gevraagd om een duidelijke uit spraak over het voortbestaan van de or ganisatie. In de vergadering met de OR heeft hij gezegd dat hij geen enkele aan leiding ziet om de organisatie van de WG zoals die nu bestaat aan te passen. Verder hebben we ook uitdrukkelijk garanties voor de werkgelegenheid ge claimd, Die garanties zijn weliswaar vastgelegd in de 'Overeenkomst Werk gelegenheid' van september 1986, maar het kon volgens ons geen kwaad om

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6