„Banken moeten meer met hun klanten meedenken" Extern jaarverslag 87 AHOLD- EXPOSITIE WINKEL AUTO MATISERING GEOPEND Vijfjaar A. Heijn op congres Bankgirocentrale: In de greep van de streep i Bon Bon Bon Bon Flitsen pagina 3 „Indien de banken wat meer met de klant zouden meedenken, dan zouden zij, net als wij, beseffen dat het betalingsverkeer in Nederland nog veel beter kan en moet." Dat zei Ahold-president A. Heijn vorige week op het jubileumcongres van de 20-jarige Bankgirocentrale in het Marriott Hotel in Amsterdam. De heer Heijn hield op het congres een krachtig plei dooi voor het zogenoemde elektronisch betalen. Zoals bekend is Ahold momenteel samen met de Postbank bezig om een project rond deze nieuwe betaalvorm op te zet ten. In de loop van 1988 zul len rekeninghouders van de Postbank in een 25-tal AH- winkels hun boodschappen kunnen afrekenen met een speciale plastic pas. Het be drag wordt dan met behulp van een betaalautomaat rechtstreeks overgeboekt van de rekening van de klant naar die van Albert Heijn. Ahold had liever gezien dat ook andere banken aan het project hadden deelgeno men, maar binnen de bank wereld kan men het nog steeds niet eens worden over het toe te passen systeem. „We hebben het uitblijven van één gemeenschappelijk systeem jarenlang met lede ogen aangezien. En uiteinde lijk hebben we gezegd: "Er is genoeg tijd verloren. Dat ene gemeenschappelijke systeem komt er almaar niet. Wij ste ken daarom onze energie in het enige systeem dat wel operationeel is, te weten: het Postbanksysteem", aldus de heer Heijn in het Marriott Hotel. Rommelen De Ahold-president verweet de banken dat ze zich voorna melijk druk maken om kos ten in plaats van om hun klan ten. „Ik denk dat het geen kwaad zou kunnen als ze zich wat meer zouden afvragen wat de behoeften van hun klanten zijn", zo vertelde hij zijn gehoor, dat voor een groot deel bestond uit verte genwoordigers van de ban ken. De heer Heijn doelde met deze opmerking met na me op het Nederlandse beta lingsverkeer, dat zijns inziens sterk voor verbetering vat baar is o.a. door de invoering van elektronisch betalen. „De klant staat anno 1987, net als 100 jaar geleden, nog steeds te rommelen met pa piertjes en met een verzame ling munten, die men nauwe lijks nog uit elkaar kan hou den. Voor een buitenstaan der is de bankwereld tot meer vernieuwing dan de kleur van de bankbiljetten en cheques de afgelopen decen nia niet gekomen." Ahold zou het liefst zien dat er zo snel mogelijk één ge meenschappelijk systeem van elektronisch betalen in Nederland wordt ingevoerd. „Elektronisch betalen stijgt ver uit boven het belang van een enkel bedrijf. Doel moet zijn: het invoeren van een ef ficiënt gemeenschappelijk systeem waarmee alle consu menten, alle retailers en alle bankinstellingen hun voor deel kunnen doen. Mogelijk kan het initiatief van de Post bank en Ahold de ontwikke ling van zo'n systeem in een stroomversnelling brengen", aldus de heer Heijn, die zijn toespraak besloot met een toelichting op de redenen die Ahold heeft voor invoe ring van elektronisch beta len. Veiliger Eén van die redenen is dat de klant het zelf wil. „Wereld wijd kun je alleen maar vast stellen dat plastic geld steeds populairder wordt. Wie er eenmaal aan gewend is, wil niets anders meer. Laten we de Nederlandse consument dat middel toch zo snel mo gelijk aanbieden naast de be staande vormen", zo zei de Ahold-president. Een tweede reden voor Ahold om druk achter elektronisch betalen te zetten is, dat betalen goed koper moet kunnen. Heijn: „Het betalen sec, dus nadat de caissière de kassabon aan de klant heeft overhandigd, kost ons in de 500 AH-win- kels samen ongeveer 2,1 mil joen uur per jaar! Ik ben er van overtuigd dat er op dat gebied nog heel wat te verbe teren en te besparen valt." Daarnaast is elektronisch be talen volgens de heer Heijn ook veiliger, omdat de win kels daardoor minder aan trekkelijk worden voor over vallers. Als laatste argument noemde hij het verminderen van de wachttijden voor de kassa. Alles wat wij kunnen doen om de snelheid en de doorlooptijd bij de kassa's op te voeren, moeten we doen, moeten we althans proberen. Niet om dan uiteindelijk met minder kassa's te kunnen vol staan, maar om meer klanten in dezelfde tijd sneller te la ten afrekenen." De heer Heijn riep de banken en de detailhandel tenslotte op om hun meningsverschil len over elektronisch betalen opzij te zetten en de promo tie van deze nieuwe betaal vorm gezamenlijk ter hand te nemen. „We moeten de con sument er enthousiast voor maken, want de toekomst van elektronisch betalen in Nederland staat of valt met de acceptatie daarvan door die consument." „Wat we bij alle tech nisch vernuft niet mo gen vergeten is dat win- kelwerk uiteindelijk toch mensenwerk blijft. Een computer kan niet lachen tegen de klanten, een caissiè re wel." Met deze nuch tere vaststelling besloot Ahold-directeur Con sumentenzaken R.L.H. Beijers vorige maand zijn toespraak in het 'In de greep van de streep' maakt deel uit van de in totaal 10 per manente tentoonstel lingen op het gebied van de moderne tech niek binnen Technolo gie Museum NINT. De Ahold-expositie zal 5 jaar in het NINT blijven staan. In die tijd zal er nog het nodige aan worden toegevoegd. Zo ligt het in de bedoeling om binnenkort ook aandacht te schenken aan het project rond elektronisch betalen, dat Albert Heijn en de Postbank momenteel aan het uitwerken zijn. Technologie Museum NINT, Tolstraat 129, Amsterdam. Openings tijden: maandag t/m vrijdag 10.00-l6.00 uur, zaterdag en zon dag 13.00-17.00 uur. Toegangsprijs 6.- p.p.; jongeren t/m 12 jaar ƒ4.- p.p. Het museum is bereikbaar met tram 3 en 4. Technologie- Museum NINT te Amsterdam. De heer Beijers verrichtte in het museum de offi ciële opening van de expositie 'In de greep van de streep.... winkel automatisering'. Een computer mag dan welis waar niet kunnen glimla chen, maar wie wel eens een scanningkassa in werking heeft gezien, weet dat een computer daarentegen wel vrolijk kan piepen. Winkel- werk blijft mensenwerk, maar het is tegelijkertijd ook duidelijk dat de opmars van de computers in de winkels niet meer is te stuiten. Hoe ver de ontwikkelingen op het gebied van de winkelautoma tisering inmiddels zijn gevor derd is te zien op de exposi tie in het NINT. 'In de greep van de streep' vormt een on derdeel van de activiteiten rond het 100-jarig bestaan van Albert Heijn. De belang rijkste ontwikkelingen op het gebied van de winkelautoma tisering hebben op de ten toonstelling een plaatsje ge kregen. En in tegenstelling tot wat in andere musea ge bruikelijk is, mogen de be zoekers in het NINT zelf de aanwezige apparatuur bedie nen. Sterker nog: het wordt zelfs van ze verwacht. Op speelse wijze komen ze op die manier veel te weten over nut, werking en gebruik van computers in de detail handel. Scanning Op de expositie wordt ruim schoots aandacht besteed aan het scanningsystecm, dat inmiddels in 52 AH-filialen is ingevoerd. Zowel de op bouw en het nut van de streepjescode, als de werking van een scanner worden au diovisueel uiteengezet. Een De heer R.L.H. Beijers leest met een leespen zijn naam in scanningkassa biedt de be zoekers de mogelijkheid om zelf diverse artikelen te scan nen en als bijzonderheid kan men zelfs zijn naam in streep jescode op een label laten uitprinten. Met behulp van een leespen kan dit label bij het verlaten van de expositie worden teruggelezen. Op een monitor verschijnt dan de naam van de bezoeker en de tijd die het bezoek in be slag heeft genomen. Op de tentoonstelling is ook plaats ingeruimd voor het ver schijnsel teleshopping zoals Ahold dat kent bij James Tele- super. Bezoekers kunnen via de computer artikelen be stellen uit de winkel van het NINT. Bij het verlaten van het museum kan de opgege ven bestelling bij de receptie - tegen betaling - in ontvangst worden genomen. In- en verkoopspel Behalve voor huidige toepas singen van automatisering, schenkt 'In de greep van de streep' ook aandacht aan toe komstige ontwikkelingen als elektronische prijsaandui ding op de schappen. Als dat systeem zou kunnen worden ingevoerd dan is Albert Heijn in staat om de artikelprijzen, zowel centraal als in de win kels zelf, van dag tot dag te sturen. Het invoeren van een nieuwe prijs is dan nog slechts een kwestie van het indrukken van enkele toet sen. De bezoekers worden uitgenodigd om de proef op de som te nemen. Daarnaast is er ook aandacht voor de goederenstroombesturing in de distributiecentra. Een van de aardigste attracties van de tentoonstelling is ongetwij feld het in- en verkoopspel, waarbij de bezoekers zich via een computer op de interna- tionaie handel kunnen stor ten. Zowel forse winsten als dramatische verliezen beho ren daarbij tot de mogelijk heden. Het behaalde resul taat kan worden vergeleken met dat van andere spelers. De tentoonstelling wordt in geleid met een diashow die de winkelautomatisering in historisch perspectief plaatst en tevens de mogelijkheden, voor- en nadelen van de in voering van nieuwe techno logische ontwikkelingen be licht. Ieder jaar geven de meeste werkmaatschappijen een in tern jaarverslag uit, dat uit sluitend wordt verspreid on der eigen medewerkers. Dat verslag verschiijnt in de loop van april 1988. Tezelfdertijd ontvangen alle Ahold-mede- werkers een extra editie van Flitsen. De inhoud daarvan is volledig gewijd aan de jaar verslaggeving. Allerlei ge gevens over de fïnancieel- economische en sociale si tuatie bij Ahold worden daar in uit de doeken gedaan. Daarnaast komen in de extra editie belangrijke gegevens van de verschillende werk maatschappijen aan de orde. Vanzelfsprekend wordt over 1987 óók een extern jaarver slag uitgegeven. In dat offi ciële verslag staan allerlei, voornamelijk financiële, ge gevens. Hoewel dat externe verslag niet zal worden ver spreid onder de Ahold-mede- werkers, is het wel voor hen verkrijgbaar. Medewerkers dienen dat dan vóór 2 februa ri 1988 aan te vragen via on derstaande bon, bij Ahold nv, afd. Public Relations, kamer 1705, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam. Vanzelf sprekend kan de bon ook per interne post worden verzon den aan HK 1705. Ondernemingsraadsle den hoeven geen bon in te vullen. Zij ontvangen het externe jaarverslag auto matisch. Ondergetekende Afdeling/filiaalnummer Huispostnummer verzoekt hem/haar t.z.t. een jaarverslag 1987 toe te zenden. Indien verzending per interne post niet mogelijk is, dan gaarne verzenden aan het volgende adres S.v.p. in blokletters invullen

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3