Werkmaatschappijen k Vers krijgt de ruimte in distributiecentra Nieuwe machine verlengt houdbaarheid Albro-cakes Albro Bakkerijen Distributie Ook DC Tilburg groeide uit zijn jasje pagina 10 Flitsen De banketafdeling van Albro beschikt sinds half oktober over een verpakkingsmachine waarmee de houdbaar heid van cake aanmer kelijk kan worden ver lengd. Het apparaat is afkomstig uit Japan en is uitgerust met een in- stallatie waarmee een gasmengsel in de ver pakking wordt gebla zen. De houdbaarheid kan daardoor worden verlengd van 3 tot 10 weken. „Het principe is eenvoudig", aldus produktiechef Banket André Engels, „het gasmeng sel wordt tussen de verpak king en de cake geblazen, waardoor de zuurstof wegge drukt wordt. Dat is nodig om dat zuurstof in combinatie met vochtigheid en warmte vrij snel kan leiden tot schim melvorming. Het mengsel, dat bestaat uit de onschade lijke gassen koolzuurgas en stikstof, voorkomt dat." De verlenging van de houdbaar heid is noodzakelijk met het oog op verdere groei van de afzet op buitenlandse mark ten. Albro exporteert cake naar o.a. Spanje, Griekenland, Oostenrijk, België en Frank rijk. Het gebruik van kool zuur en stikstof heeft ook tot gevolg dat er voortaan min der conserveringsmiddelen aan de exportcake hoeven te worden toegevoegd. De nieuwe machine is voor zien van een computer zodat de verschillende cake-soor ten in het apparaat gepro grammeerd konden worden. Een druk op de knop is vol doende om over te schakelen op het verpakken van een an der formaat cake. De export cake wordt verpakt in zoge noemd gaslaminaat, een sterk soort cellofaan dat de terug keer van zuurstof in de ver pakking tegengaat. Een aantal medewerkers van de banket afdeling heeft inmiddels een bedieningscursus gevolgd bij de importeur van de Japanse machines. „Wanneer mensen con stant op eikaars lip zit ten, dan veroorzaakt dat wel eens spannin gen. Door deze uitbrei ding is de werksfeer verbeterd. Je loopt el kaar niet langer voor de voeten." Na vijftien maanden improviseren is er voor Alex Bartels en Gerrit Brockotter De capaciteitsuitbreiding van de Zwolse afdeling Vers is zeker geen overbodige lu xe. Zeker niet wanneer men bedenkt dat een deel van de versvoorraad de afgelopen vijftien maanden in het ruim twintig kilometer verderop gelegen Meppel was onder gebracht. Diverse leveran ciers bezorgden de goederen in Meppel. Weer anderen le verden hun spullen in Zwolle af. Het gevolg daarvan kon zijn dat een filiaalbestelling zowel in Zwolle als in Mep pel werd voorbereid. Maar medewerker van de af deling Vers van het Al- bert Heijn distributie centrum (DC) in Zwol le en zijn vijftig colle ga's, een nieuw werk- tijdperk ingeluid. Eind oktober werd de tot 5.200 vierkante meter verdubbelde werkvloer van deze afdeling ope rationeel. omdat de AH-winkels uitein delijk toch vanuit Zwolle worden bevoorraad, moes ten dagelijks vier volgeladen trucks tussen het DC in de Overijsselse hoofdstad en haar 'filiaal' in Meppel pende len. Al met al een kostbare en tijdrovende manier van werken. Snelle ontwikkeling De reden dat destijds naar Meppel werd uitgeweken heeft alles te maken met de Eind oktober breidde ook DC Tilburg de ver safdeling uit. Daar ging men van 2.100 naar 4.100 vierkante meter. Tot voor kort had men de beschikking over drie automatisch los- laadbakken. Dit aantal is na de nieuwbouw op 15 gekomen. De direc te aanleiding voor deze uitbreiding had te ma ken met het feit dat in het verleden de 125 dessertprodukten di rect door de leveran ciers bij de zuidelijke filialen werden afgele verd. Deze taak is nu door het DC Tilburg overgenomen. Daar naast worden sinds kort ook zes Miro-filia- len beleverd. Ook in het DC Tilburg is de omzetgroei van ver- sprodukten turbulent te noemen. Het aantal colli is van 80.000 naar 220.000 gestegen. Til burg start deze winter tevens met een experi ment om de gekoelde produkten, zoals vlees waren en zuivel, niet langer in één vrachtwa gen af te leveren. Net als in de zomer zal vol gens het koelapart-sys- teem worden gewerkt. Volgens de Tilburgse chef Vers, de heer J.H.M. de Vries, is dit gedaan op verzoek van de filialen. „Men vindt het prettiger wanneer de aflevering van de ge koelde goederen en de kruidenierswaren op een apart tijdstip plaatsvindt. Op deze manier is in de maga zijnen de goederen stroom beter beheers baar". Ook de heer De Vries denkt voorlopig met deze extra capaci teit uit de voeten te kunnen. „Deze nieuw bouw moet ons tot 1990 uit de brand hel pen. Er bestaan plan nen om rond die tijd dat een nieuw DC te openen dan een deel van onze taken kan overnemen." Na mem**»0" T)£ L/\tI Vallet; V.l.n.r. Jan, Tonny, GerritGert, Harold, Eric en Hetrri snelle omzetontwikkeling van verse produkten in de Al- bert Heijn-filialen. „Toen vier jaar geleden dit DC werd ge opend, verwachtte niemand dat de omzet van vers zo snel zou stijgen", vertelt chef Vers Harm van Dijk. „Niet alleen nam het aantal artikelen toe, maar tegelijkertijd ontstond ook een volumegroei. Aan vankelijk hadden we hier on geveer 20 tot 25 man in dienst. Nu zitten we inmid dels op een kleine vijftig me dewerkers en zijn we de grootste afdeling binnen het DC geworden." De snelle omzet- en volume groei illustreert Van Dijk aan de hand van enkele cijfers. Het aantal artikelen is sinds begin 1984 van 275 gegroeid naar 730. In diezelfde begin periode waren er 75 leveran ciers. Nu zijn dat er 120. De totale hoeveelheid colli be draagt op dit moment onge veer 135.000 stuks. Dat komt neer op 6.000 vrachtwagens per jaar met een gezamenlij ke lengte van meer dan 130 kilometer. „Het zal duidelijk zijn dat door deze ontwikkelingen een gebouw dan snel te klein wordt. Dan sta je voor de keuze uitbreiden en alles on der één dak houden of op zoek gaan naar een geschikt aanvullend onderkomen in de omgeving", zegt chef Technische Dienst Wout van Hassel. „Een tijdelijke oplos sing vonden we in Meppel met het besef dat dit de effi ciency niet ten goede kwam. Tegelijkertijd kwam het plan voor de uitbreiding van de versafdeling op tafel. De voorbereiding en de bouw moesten zo snel mogelijk worden uitgevoerd. En zo snel mogelijk betekent bin nen Ahold razendsnel." Voor Harold Borns, coördi nator van de zeven medewer kers in het tijdelijke onderko men in Meppel, is de nieuw bouw snel genoeg gegaan. „Het werken in een klein team in Meppel, op afstand van het DC, was voor ons een uitdaging, de verschillen met de DC waren opvallend. Zwolle modern opgezet,een restaurant, een eigen koffie - corner, in Meppel in een 10 jaar oud pand, hadden we die voorzieningen niet. Vol ver wachting trokken we in het weekend van 24 oktober toen het laatste pallet vanuit Meppel naar Zwolle werd ge bracht, de deur achter ons dicht." Logische volgorde Op de van 2.500 naar 5.200 vierkante meter vergrote af deling vers in Zwolle is uitge gaan van een logische en zo efficiënt mogelijke indeling. Alle produkten die in de filia len bij elkaar staan, moeten in principe ook in het DC naast elkaar liggen. Op die manier verliest een orderverzame laar tijdens het gereed maken van de pallets zo weinig mo gelijk tijd. Dat klinkt allemaal heel logisch, maar in de prak tijk had de organisatie ervan heel wat voeten in aarde. „Ons uitgangspunt was", al dus afroeper Martin Hooi veld, „soort bij soort te krij gen. Kaas bij kaas en worst bij worst. In werkelijkheid is dat niet altijd even makkelijk, want de kans op fouten is groot. Jonge kaas ziet er qua kleur nu eenmaal net zo uit als de belegen soortgenoot. Het kost dus tijd voordat de optimale volgorde is gevon den. Toen we goed op weg waren, konden we in princi pe weer opnieuw beginnen omdat we er vrij plotseling ook de versdistributie van ze ven Miro-filialen bij kregen." 'Gaten' in plannen Niettemin vindt chef Vers Harm van Dijk dat de hele operatie dank zij de mede werking van iedereen van de orderverzamelaars tot en met de Dienst Technische Projecten in Zaandam - voortreffelijk en vooral in goed overleg is verlopen. .Al le ideeën en ontwikkelingen zijn eerst met de medewer kers besproken. En natuurlijk heeft dat er toe geleid dat er zo nu en dan 'gaten' in die plannen werden geschoten, dat geeft niet. Het resultaat is dat alles beter functioneert. Dat is de afgelopen weken duidelijk bewezen." De versafdeling in Zwolle kan dank zij het nieuwe on derkomen voorlopig weer een tijdje vooruit. „Voor hoe lang? Ach, ik weet het niet", erkent Harm van Dijk eerlijk. „Dat hangt hele maal af van de marktontwik kelingen. En die zijn moeilijk te voorspellen, bovendien gaan die ontwikkelingen zeer snel. Die les hebben we de afgelopen vier jaren wel ge leerd."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 10