zal toenemen" Hazeveld OR-leden over:. De Ahold OR-dag in Utrecht Kwortet f Flitsen pagina 7 Ingezonden brief Ingezonden brief Zicht Op Zeggenschap r_----------- na aüoop bleven napraten. Dat was ook een beetje de bedoeling. Van eikaars er varingen kun je tenslotte een hoop leren. Ik denk dat in ieder geval duidelijk is geworden dat er een spanningsveld be staat tussen medezeggenschap als in strument om de macht te herverdelen en medezeggenschap als element van de bedrijfscultuur waarmee een betere be sluitvorming en meer acceptatie wordt bevorderd. Uit wat de sprekers te berde brachten bleek duidelijk dat die laatste benadering van medezeggenschap meer belangstelling geniet dan een meer ideologische benadering van het begrip. Dit overigens tot verdriet van de vakbond. Duidelijk is ook geworden dat zaken die een functie hebben in de OR, ook een toekomst hebben. Wat dat be treft sloeg COR-voorzitter Cor Schoon de spijker op zijn kop toen hij in z'n slot woord stelde dat OR'en die bevolkt wor den door gemotiveerde mensen die aan de goede kant van de streep staan, in vloedrijk zullen blijven. Zulke OR'en zul len werknemersbelangen behartigen en zich niet laten gebruiken als manage- mentsgereedschap. Appelen en peren kun je niet bij elkaar optellen. Een verkooporganisatie als AH en een produktieorganisatie als de WG zijn twee totaal verschillende bedrijven. Het is onmogelijk om produktie-onder- werpen door de OR AH te laten behan- delen. De complexiteit is daar te groot voor. Ik ben dan ook tegen het voorstel van Martin van 't Hazeveld (Flitsen okto- ber-red.) om de OR WG om te vormen tot onderdeelcommissie van de OR AH. Dat zou de slagvaardigheid en de kwali teit van de besluitvorming absoluut ne gatief beïnvloeden. De opzet van de inte gratie moet zijn: kortere communicatielij nen creëren en verantwoordelijkheden en bevoegdheden lager in de organisa tie leggen. In ieders belang blijft de OR WG daarom een zelfstandig orgaan. Van 't Hazeveld zegt ook dat overbelas ting van OR-leden kan worden voorko men door tijdrovend onderzoek te laten doen door stagiaires. Ook dat lijkt me geen goede zaak. Een OR die dicht bij zijn achterban staat heeft geen stagiai res nodig om te weten wat er leeft. Inte gratie vereist zorgvuldig handelen en onderhandelen waarbij beide partijen de bereidheid moeten hebben om water bij de wijn te doen, maar het moet wel naar wijn blijven smaken. Integratie zal onherroepelijk de samenwerking ver groten waarbij onze consumenten de grote winnaars zullen zijn en dat is ten slotte in ieders belang. Jan Verzeilberg lid OR Vers Vlees Groep Er waren voor de organisatoren 2 redenen om mij voor de Ahold OR-manifestatie van 26 oktober jl. uit te nodigen. Ten eerste als vaste briefschrijver in CORRela- tie mocht ik, net als alle anderen die wel eens wat met de OR te maken hebben, naar deze bij eenkomst. Ten tweede werd mij, door niet de eerste de beste op OR-ge- bied, te verstaan gegeven dat deze dag goed voor mij zou zijn. Ik zou dan vast meer begrip voor het OR-gebeuren gaan krijgen. Alles op deze dag was overvol. Een overvolle trein (vandaar ze ker de 20% reductie op het trein kaartje). Ondanks een scherpe controle een overvol Jaarbeurs congrescentrum. Een overvol programma dat 'iets' uitliep door uitvoerige inlei dingen, leidde tot beperking van de discussie. Voor de vele OR-leden niet vreemd kennelijk, aangezien deze situatie zwijg zaam geaccepteerd werd. In de overlegvergadering gaat het kennelijk ook zo toe. Prachti ge verhalen van deskundigen waarvan mij een aantal frag menten is bijgebleven: de WOR blijkt nog niet veel te zijn, daar om moeten OR'en daar wat aan doen; vakbond houdt zich bezig met arbeidsvoorwaarden^ en de OR treedt op als verfraai er; FNV heeft de weg naar de OR gevonaen; wil je vooruitkomen bij Ahold dan moet je de OR in. Vele andere zaken zijn over mij heen gekomen. De mooie map met inleidingen van de sprekers moet ik af en toe maar eens open maken om mijn geheugen op te frissen. In ieder geval is het voor mij een mooi naslagwerk om te gebruiken als OR-leden hun Zicht Op Zeggenschap weer eens kwijt blijken te zijn. Jan Achterban In het pakket dat de deelnemers aan de OR-dag mee naar huis kregen bevond zich ook een kwartetspel met de toepas selijke naam kwortet. Omdat er een aantal spellen extra is gemaakt kunnen ook lezers van CORRelatie in het bezit komen van zo'n spel. Tevens is er nog een aantal mappen beschikbaar met de teksten van de inleidingen die op de OR-dag zijn gehouden. U kunt kwortet en/of informatiemap - zo lang de voor raad strekt - gratis in huis krijgen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar Koninklijke Ahold nv. Bu reau Ondernemingsraden, kamer 1310, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam. Ondergetekende Adres i Woonplaats I I Werkmaatschappij I verzoekt voor hem/haar te reserveren O een kwortet O de informatiemap van de OR-dag Voor de OR-dag in de Jaarbeurs waren vanzelfsprekend alle 168 OR-leden van Ahold uitgenodigd. CORRelatie vroeg aan drie van hen wat ze van de dag vonden. Sophie Krijnen werd 1 april gekozen in de OR Etos. Zij is eerste verkoopster in het Etos-fïliaal in Huizen. Wat vond zij van de OR-dag? ,,Ik vond het een hele belevenis. De OR- dag heeft een enorme indruk op mij ge maakt. Ik had van tevoren eigenlijk geen idee wat het precies zou inhouden, maar het was de moeite waard. Ik vond alleen dat de sprekers wat te weinig tijd had den. Het ging soms veel te snel. Gelukkig hebben we alle toespraken op papier meegekregen, zodat je het nog eens op je gemak kunt nalezen. Er had wat mij betreft ook wel wat meer tijd ingelast mo gen worden voor de forumdiscussie. Maar verder was het prima. Dat geldt ook voor het middaggedeelte. De work shop over het initiatiefrecht die ik heb bijgewoond was goed opgebouwd. Daar heb ik heel wat van opgestoken." Kasper Groen is kassier in het nieuwe Albert Heijn-filiaal in Uithoorn. Sinds april maakt hij deel uit van de OR AH. Heeft de dag zijn zicht op zeggenschap verdiept? ,,De 5 inleidingen vond ik zonder meer goed, met name die van professor Volle- bergh. Doordat de sprekers het thema uit verschillende invalshoeken belichtten, kreeg je een goede spreiding van menin gen. Misschien duurde het iets te lang, waardoor er te weinig tijd over bleef voor de forumdiscussie. Ik denk dat er best vragen zijn blijven liggen. Liever had ik gezien dat men het forum een aantal stellingen had voorgelegd, zodat de ver schillende opvattingen duidelijker tot ui ting waren gekomen. Dat had het inzicht van de toehoorders nog verder kunnen verbreden. Bij de workshops had ik de pech dat de 2 die ik had uitgezocht, vol geboekt waren. Daardoor kwam ik bij een zwakke case terecht. Zonde van mijn tijd. Maar verder was het uitstekend. Ik vond het prima georganiseerd. Volgens mij zal het zeker bijdragen aan de ver breding van het scala van de OR en. De organisatie van de OR-dag toonde zich bij monde van Leon Kratsbom (hoofd Bureau Ondernemingsraden) ui termate tevreden over het verloop van de OR-dag: ,,Het was weliswaar een zware dag, maar die werd verteerbaar gemaakt doordat de inleiders goede ver halen hadden en die ook op een prima manier voor het voetlicht brachten. Be halve zwaar was de dag ook levendig door de discussies in de workshops. Die kwamen op een hele spontane manier op gang. Je kon merken dat OR-leden gewend zijn om te discussiëren. Ik vond het ook opvallend dat er zoveel mensen Jan Hop ïs sinds de laatste verkiezingen secretaris van de OR Centrale Dien sten. Hij werkt bij het Ahold Computer Centrum op het hoofkantoor. Voldeed de OR-dag aan zijn verwachtingen? ,,De OR-dag heeft zeker voldaan aan mijn verwachtingen. Het was uitstekend georganiseerd. Ik ben veel tegengeko men wat ik herkende, maar ik heb ook dingen gehoord waar we als ORCD in de toekomst op moeten letten. We zitten met onze nieuwe OR nog steeds in een groeiproces en ik denk dat deze dag daar zeker een positieve bijdrage aan geleverd heeft. De inleidingen van pro fessor Vollebergh en drs. Van Dun spra ken me het meest aan. Dat waren goede verhalen. Het is eigenlijk net als met een spons. Je kunt er veel water mee opzui gen, maar het hangt van jezelf af hoe veel je eruit krijgt. Dat is met de kennis die je op zo'n dag opdoet net zo. Ik heb zelf in ieder geval een hoop inspiratie opgedaan." werden gepresenteerd door OR-leden van de betrokken bedrijven in samen werking met trainers van acht bekende OR-opleidingsinstituten.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 7