BEURSCRASH HEEFT VOOR AHOLD SLECHTS BEPERKTE GEVOLGEN 221^23 Werkmaatschappijen effectiever door meer zelfstandigheid pagina 2 Flitsen AHOLD VOOR DE NEDERLANDSE AANDEELHOUDER 1E32SIÏI PO Ahold De financiële wereld raakte op maandag 19 okto ber in rep en roer. Op een van de belangrijkste effectenbeurzen ter wereld, die in New York, daal den de koersen van aandelen in een dag met ge middeld ruim 20 procent. Andere belangrijke beurzen, waaronder die van Amsterdam, volgden. Alle belangrijke fondsen liepen stevige klappen op. Zo ook Ahold. Eind oktober noteerde het aan deel Ahold bijna 30 procent minder dan voor „zwarte maandag". Toch is er weinig reden om de toekomst erg somber in te zien, zegt G.V.M. Witte- veen, hoofd Financiën. „Ahold zal wellicht nog voorzichtiger moeten zijn met investeren aange zien de ruimte daarvoor beperkter is geworden. Het is aan ons allen er nu voor te zorgen dat het concern voor beleggers een stabiele investering blijft. Pessimisme zal ons niet helpen. We zullen activiteiten moeten ontplooien die passen in de bestaande en voortbouwen op onze fundamentele kracht. Een grote mate van creativiteit, realisme en klantgericht denken van alle Ahold-medewerkers zal het vertrouwen bij beleggers in ons aandeel alleen maar kunnen versterken. Het vertrouwen van Ahold's hoofd Financiën is gebaseerd op het feit dat de problemen die leidden tot de koersda ling van de Ahold-aandelen. niet binnen het bedrijf zelf liggen. De oorzaken voor de beursmalaise liggen in de Verenigde Staten, verklaart hij. De heer Witteveen (37) is net teruggekeerd uit dat land waar hij op de beurs „ui termate pessimistische ge zichten" zag. Geen wonder. De afgelopen vijf jaren is op de beurs fors verdiend door de als maar stijgende koersen. „Maar wat omhoog gaat, komt ook een keer naar beneden", zegt hij met ijze ren logica. „De ballon is nu doorgeprikt. Het is nu zaak voor politici om door inter nationale samenwerking het algemene vertrouwen te her stellen." De heer Witteveen. sinds een jaar werkzaam bij Ahold en voor die tijd directeur bij de Bank of America, zegt niet ge schokt of verbaasd te zijn door de koersval, ,,'t Zat er aan te komen, maar de mate waarin had niemand voor- Schulden Hij legt uit dat het al een tijd je minder goed gaat in de VS. Het land heeft grote schul den. De staat geeft meer uit dan er binnenkomt en de Amerikanen kopen meer in het buitenland dan ze zelf aan FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv november 1987 44-ste jaargang no. 11 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 40.000 Redactie secretariaat: Mw. S. Bierling Ankersmidplein 2 Kamer 1705 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592572 REDACTIE FLITSEN N. Th. M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filïalenbureau AH HK 803, 075-592552 G.VM. Witteveen. het buitenland verkopen. Bo vendien ontstond in oktober de angst dat de rente in Ame rika zou worden verhoogd om de dollarkoers te steu nen. F.en hogere rente maakt het minder interessant in aandelen te beleggen. Aandelen, in feite de eigen domsbewijzen van een be drijf, die zicht geven op een deel van de winst, behouden alleen een stabiele waarde als het goed gaat met een bedrijf. Maar door de tegenvallende resultaten van de Amerikaan se economie geloofde vrij wel niemand meer dat ze meer waard zouden worden. Toen iedereen zijn aandelen tegelijk wilde verkopen, daal de de prijs ervan enorm. De beurs van Amsterdam, ge voelig voor wat er op andere effectenbeurzen in de wereld gebeurt, reageerde onmid dellijk. Tussen vele andere H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede, 08380-78922. E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592576 A de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1502 Amsterdam 020-912228 Mw. J.C.M.B. Wilke, Directoraat P&O, HK 1304, 075-592669. G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn, HK 807, 075-592466. winst per aandeel dividend per aandeel* koers aandeel 82 83 84 85 82 83 84 85 ♦uitkering omgerekend tegen dagkoers 82 83 84 85 86 87 dalende fondsen nam de waarde van het Ahold-aan- deel met ruim 10 procent af. Was het op vrijdag 16 okto ber nog 97,50 gulden waard, op maandag sloot het fonds op een koers van 87,00 gul den. Op 30 oktober was de koers verder gedaald tot on der de 70 gulden. De beurs waarde van Ahold, dat ruim twintig miljoen aandelen heeft uitstaan daalde aldus van 2 miljard naar 1,4 miljard gulden. Van die daling ligt de heer Witteveen niet lang wakker. Dat is de 'papieren' waarde van het concern. „Het gaat erom wat er echt verandert", zegt hij. ,Je moet kijken naar de gevolgen van de beursval op het niveau en de kwaliteit van de investeringen bij Ahold en bovenal op de be stedingen van de consu ment." Gevolgen In de Verenigde Staten, waar Ahold met de winkelketens BI-LO en Giant Food Stores actief is, zullen de gevolgen waarschijnlijk meer merk baar zijn dan in Nederland, denkt de heer Witteveen. Amerikaanse consumenten en beleggers zijn volgens hem ernstiger geschokt in het vertrouwen in hun eco nomie. En dat zal tevens kun nen blijken in de verschui ving van hun bestedingen. Ahold zoekt in de Verenigde Staten al geruime tijd naar mogelijkheden uit te brei den. Weliswaar kunnen kan didaten voor overname nu goedkoper zijn, maar de fi nanciering ervan is tegelij kertijd moeilijker geworden, meent de heer Witteveen. „Daarbij nemen we geen on verantwoorde financiële risi co's. Wij zijn een detailhan delsbedrijf. geen financiële instelling." Ahold zal daarom volgens het hoofd Financiën heel kritisch op investeringen moeten zijn. Er wordt uitgekeken naar kleinere acquisities met een hoge toegevoegde waar de. Ook deelnemingen in buitenlandse bedrijven zijn volgens de heer Witteveen denkbaar. Herstellen Of de internationale effecten beurzen en het economische vertrouwen zich weer her stellen, hangt volgens de heer Witteveen sterk af van de Amerikaanse overheid. Nemen de autoriteiten maat regelen om de rente te verla gen? Herstelt de dollar zich? Zou de overheid minder uit geven? Of worden de belas tingen verhoogd om de be grotingstekorten te dekken? "Die laatste twee maatregelen zijn volgens de heer Witte veen de meest doeltreffende. Maar de Amerikaanse presi dent is geen voorstander van belastingverhoging. „Af wachten dus", aldus het hoofd Financiën. Vervolg van pagina 1 welke diensten straks van de centrale diensten naar de werkmaatschappijen ver schuiven. Alles is bespreek baar, verklaart de heer C. van Gent, hoofd Arbeidszaken bij Ahold. Voorwaarden Daarbij heeft het Ahold-be- stuur wel enkele voorwaar den gesteld. Zo mogen werk en mensen van de centrale diensten pas worden overge heveld als de werkmaat schappijen daarvoor klaar zijn. De decentralisatie mag geen grote gevolgen voor di rect betrokken medewerkers hebben. Ontslag of functie verlaging van mensen die van werkplek veranderen moet worden vermeden. Een andere voorwaarde is dat kleinere werkmaatschappij en geen slachtofffer worden van de decentralisatie. „Kijk", zegt de heer Van Gent, „Albert Heijn heeft 80 procent van het Ahold-perso- neel in Nederland in dienst. Die kolos zou bijvoorbeeld Ahold-opleidingen zo kun nen overnemen. Maar heb je als kleintje wel werk genoeg voor een opleidingsfunctio naris? Misschien ontdekken we bij het overleg dat je niet zover kan decentraliseren als je misschien zou willen. Ook dienen de kosten in de gaten te worden gehouden. We doen het bedrijfsmaat schappelijk werk nu centraal met twee mensen. Stel dat ie dere werkmaatschappij dat zelf wil doen. In een extreem geval zou je dan opeens vijf tien mensen nodig hebben. Dan moet je wellicht beslui ten dat werk maar centraal te houden", vertelt de heer Van Gent. „Ondanks het princi pe." Een laatste voorwaarde is dat de Raad van Bestuur niet in eens de teugels wil losgooi en; op centraal niveau wil men voorlopig kunnen blij ven sturen en controleren. De heer Van Gent legt uit: „Als we een centrale dienst opheffen, wie kijkt er dan kri tisch hoe het in de werkmaat schappijen verder gaat? Het mag niet zo zijn dat ze na een paar maanden die taken afsto ten. En de resultaten van het hele proces moet je natuur lijk ook centraal evalueren." Van decentralisatie verwacht de heer Van Gent grotere fle xibiliteit en meer verant woordelijkheid binnen werk maatschappijen, snellere be sluitvorming en meer effecti viteit. Nadelen zijn er echter ook. Zo is dubbel werk niet echt uitgesloten. De efficien cy kan afnemen, terwijl ook het risico bestaat van onvol doende deskundigheid op decentraal niveau. Loonadministratie Lang niet iedere centrale dienst zal straks verdwijnen, meent de heer Van Gent. De afdeling Bedrijfsmaatschap pelijk werk is een voorbeeld, maar ook Management Deve lopment, de Dienst Onroe rende Goederen en de afde ling Personeelsregistratie zullen wel bij Ahold blijven. Je gaat toch niet vijftien loonadministraties maken als dat alleen maar tot meer kos- ten leidt?" Stafmedewerkers van de werkmaatschappijen zullen zich de komende tijd uitvoe rig moeten beraden over de werkzaamheden die bij Ahold moeten blijven en wel ke niet. Daarover is ook over leg nodig met de betrokken centrale diensten. Ten slotte zullen de plannen met de be trokken ondernemingsraden worden besproken. Een da tum waarop de Raad van Be stuur de plannen wil zien is niet afgesproken. „We ne men er liever even de tijd voor", zegt de heer Van Gent. „Maar gestreefd wordt naar decentralisatie in 1988, voor een deel misschien in 1989." Cor Schoon, voorzitter van de Centrale Ondernemings raad van Ahold, noemde het decentralisatie-proces on langs een 'bedreiging van de Ahold-familiegedachte'. De heer Van Gent vindt dat nu 'een typisch voorbeeld van centraal denken'. „Ik geloof niet in een Ahold-gevoel als je in een winkel werkt. Een medewerker voelt zich het meest betrokken bij zijn ei gen werkmaatschappij. Als er al een Ahold-familie is, dan zit-ie hooguit in het hoofd kantoor hier in Zaandam." Maar het hoofd Arbeidszaken ontkent niet dat Ahold als concern een garantie vormt voor bepaalde arbeidsvoor waarden. „De bescherming door die paraplu zal vermin deren", bevestigt hij. „Ik kan me voorstellen dat mensen zich daar ongerust over ma ken. Toch denk ik niet dat het met de risico's zo'n vaart zal lopen. Als werkmaatschappij en over een paar jaar hun ei gen cao-overleg voeren, kan de een misschien betere ar beidsvoorwaarden bieden dan de ander. Maar verschil len zijn er nu ook al. Daarom is het zo belangrijk dat de werkmaatschappijen vast stellen hoever decentralisa tie moet gaan."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 2