Albert Heijn introduceert 'Zaanlander light' Ontspanningsver eniging Marvelo in het goud Flitsen pagina 9 (vervolg van pagina 1) de kwaliteit en de rijping beoordeelt voordat de kaas naar de filialen gaat. „In het kaaspakhuis ligt meer dan 1.000 ton Nederlandse kaas te rijpen. Daar zijn partijen bij die geschikt zijn voor jon ge kaas, maar ook partijen die 'voor oud liggen'. Die laatste categorie blijft tot 12 maan den in het pakhuis om de goede rijping te krijgen." Wanneer die is bereikt, distri bueert de kaascentrale die naar de kaasshops in de AH- filialen. Schep: „De bestellin gen daarvoor krijgen we door van de centrale com puter in Zaandam. Niet-ver- pakte buitenlandse kaas 'doen' we hier ook. De kaas shops verkopen een derde van alle kaas die All omzet; de rest gaat verpakt langs de kassa. Die stroom loopt via de DC's." Smaak Albert Heijn is de toonaange vende kaasdistributeur in Ne derland. Een kwart van de Nederlandse en een derde van de exotische kaas die in ons land over de toonbank gaat, wordt bij AH gekocht. Schep: „Vooral sinds de intro ductie van onze kaasshops, waar vers van het mes wordt verkocht, stijgt de omzet sterk. Door die toename zijn we uit het pakhuisje in DC Zaandam gegroeid, waar ze 'maar' 100 ton konden op slaan. Het lag voor de hand om naar hèt kaasgebied in Nederland, tussen Gouda, Woerden en Bodegraven te verhuizen. Nu komen we ook hier weer plaats tekort." Ondanks het veelsoortige aanbod staat de introductie van alweer een nieuwe kaas op stapel. Schep: „Voor nieu we kazen is altijd belangstel ling. Soms ontdekt iemand in het buitenland een nieuwe smaak. Van zo'n buitenlandse kaas verschijnt dan een aan gepaste Nederlandse versie op de markt, of een Neder landse kaassoort wordt aan gepast en krijgt een eigen be leving. Aan de omzet kun je dan zien of een kaas bij de consument in de smaak valt of niet." Trends „Veranderingen in de smaak van de consument volgen we zo goed mogelijk. In het verleden hebben we geëxpe rimenteerd met allerlei toe voegingen. Daar hebben we de bieslook- en de brandne telkaas aan overgehouden. Tegenwoordig geldt vooral dat voeding gezond moet zijn. Minder zout, minder vet enzovoort. Zo ontstond er vraag naar minder zoute kaas. In de '25 procent minder zout-kaas' van AH zit maar 3 procent zout, in plaats van de 4 procent die er gewoonlijk in zit. Die doet het dan ook goed. De rauwmelkse kaas ver koopt AH nu ook al zo'n 5 jaar met succes. De rauwmelkse is gemaakt van ongepasteuri- seerde melk. Die smaakt wat sterker. Daarnaast groeit de vraag naar mildsmakende kaas. Speciaal daarvoor zijn we met de 'Zaanlander mild' gekomen. De Zaanlander mild is een heerlijke kaas, die doet denken aan de Texe laar." Het allernieuwste is de vraag naar minder vet, die is over gewaaid uit de Verenigde Sta ten. In Nederland groeit de belangstelling voor minder vette kazen met een volle smaak snel. Schep: „De West- lite 30+, die sinds kort op de markt is, heeft inderdaad een volle smaak bij een lager vet gehalte. Vanaf de tweede week van november levert de Kaascentrale daarvan een AH-versie: de Zaanlander light." Zal de Kaascentrale erin sla gen ook van deze kaas een K. Schep succes te maken? Schep-. „Ik denk dat we de consument een plezier doen met nieuwe mogelijkheden. De vraag is er. Met een goede ondersteu ning van de mensen in de kaasshops komt dat succes er ongetwijfeld." P. Koedooder Het kan deze maand zijn, maar het kan ook volgen de maand zijn. De exacte datum is niet helemaal ze ker. „Sommige secretaris sen vergeten wel eens wat te noteren", aldus voorzit ter Piet Koedooder. De voorzitter kan er niet mee zitten. Het jubileumfeest is trouwens toch pas in de cember, dus wat maakt het uit. Vijftig jaar geleden schonk Albert Heijn sr. z'n personeel een ontspanningsgebouw. Het stond aan de Klampers straat in Zaandam en bood plaats aan 500 mensen. Er werd van alles georgani seerd, Dammen, biljarten, schaken, tafeltennissen, sjoelbakken, klaverjassen, noem maar op. Elke discipli-. ne had een eigen bestuur en samen vormden ze de 'Ont spanningsvereniging Albert Heijn'. Honderden medewer kers zochten na een dag van noeste arbeid in kantoren en fabrieken verstrooiing in de Klampersstraat. Tot 1978. In dat jaar werd het pand ver bouwd ten behoeve van Ahead Advertising, Aholds reclame-afdeling. Voor de ontspanningsvereniging was geen ruimte meer. „We moesten eruit", vertelt voor zitter Koedooder. „De mees ten legden zich daar bij neer. Die zagen het niet meer zit ten. Alleen de biljarters en de klaverjassers bleven volhou den. We vonden dat ze er zo maar geen eind aan konden maken. Voor veel mensen was het een stuk ontspanning naast hun werk. En veel ge pensioneerde leden zagen el kaar weer eens op de club avonden. Dat konden ze toch zomaar niet laten verdwij nen?" Van de hele ontspanningsver eniging bleef uiteindelijk al leen de klaverjas- en biljartaf- ben. Hij kan het wel, daar niet van, maar nee, het ligt hem niet. Koedooder is al twintig jaar lid van de club, maar dat is nog niets vergeleken met Berend Vinke en Lou Heistek, Die twee zijn al vanaf de op richting lid. En wie eenmaal lid is blijft lid, totdat hij niet meer kan. Inkomsten geniet de club be halve uit contributies 3,50 per maand) vooral uit kanti ne-omzetten. En verder le vert ook elke gespeelde partij de club geld op. Verliezers betalen een kwartje, win naars een dubbeltje. Zo lui den althans de regels. Maar als de balans aan het eind van het clubjaar wordt opge maakt - en nu komt het, ge loof het of niet - dan blijkt dat de leden veel meer betaald hebben dan op grond van de regels was begroot. Zo gaat dat bij de club en het is vol gens de voorzitter tekenend voor de goede sfeer. De in komsten gebruikt de club voor het kopen van nieuwe biljartballen en nieuwe spel len kaarten, het opknappen van de biljarts en de financie- Beeld van de wekelijkse club avond. VI.nr.: Willem van Doom, G. van Disveld, Ruud Muster, George Hoonakker, Berend Vinke, K. Veldhuis, Dirk Abbink, Peter Postma, Jan Hooft en Klaas de Wit. ring van de jaarlijkse feest avond. Fluitje van een cent Jaarvergaderingen zijn door gaans binnen drie kwartier af gerond. In die tijd worden dan zo'n 14 agendapunten af gehandeld. Alles vinden ze goed", vertelt de voorzitter. „Iedereen is het overal roe rend mee eens. De vergade ring is eigenlijk een fluitje van een cent. De rondvraag? Daar is de laatste jaren geen gebruik van gemaakt. Ja, er is wel eens iemand tijdens de rondvraag begonnen over het klaverjassysteem. Maar dat hadden we al onder een eerder agendapunt afge werkt. Dan zeg ik ook: 't is jammer, maar dat kan niet, dat punt hebben we gehad. Bij het punt bestuursbeleid, dat op elke vergadering op de deling over. Na lange ge sprekken met de verant woordelijke leiding mocht men ten slotte verder in de bedrijfskantine van Marvelo. Sindsdien heet de club ook 'Ontspanningsvereniging Marvelo'. De vereniging telt ruim 50 leden. Veelal mede werkers en oud-medewer kers van Marvelo, maar ook enkele oud-medewerkers van DC Zaandam en het hoofdkantoor. Van september tot mei is er elke donderdag een club avond in de kantine. Dan wordt er in onderling com petitieverband naar hartelust geklaverjast en gebiljart. Dat laatste gebeurt op vier wed- strijdtafelbiljarts die inder tijd nog door Albert Heijn sr. aan de club zijn geschonken. De lol staat voorop op de clubavonden. Seinen, steken en andere vormen van vals spel komen hoegenaamd niet voor. „Wc kaarten niet met het mes op tafel. Het moet sportief blijven", aldus Koe dooder, die zelf overigens al leen biljart. Van klaverjassen moet de voorzitter niets heb- agenda staat, horen we altijd: prima hoor, doorgaan zo. Niemand wil dat er wat ver andert. Verzet is er alleen als we wat willen wijzigen aan het klaverjassysteem. Maar dat gebeurt bijna nooit, want niet elke verandering is een verbetering." Het hoogtepunt in het club leven is de jaarlijkse feest avond in december. Dan worden er eerst twee ronden gekiend en vervolgens mo gen de leden zich te buiten gaan aan vlotbruggen, ballen- gooien, 31-en, speerwerpen en dansen op levende mu ziek. Bovendien is er een prijsvraag waarbij voor alle deelnemers een aardig prijsje klaar ligt. Dat gaat al jaren zo. Succes verzekerd. Vanwege het 50-jarig bestaan krijgt de komende feest avond, die op 19 december in de Marvelo-kantine zal worden gehouden, een extra feestelijk tintje. De voorzitter wil er nog weinig over kwijt, behalve dat er vooraf een re ceptie zal worden gehouden. „Meer zeg ik niet. Het moet een verrassing blijven."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 9