Uit het dagboek van een COR-lid DE ONDERNEMINGSRAAD VAN AH IS BEREl OR AH weer volledig op de hoogte pagina 6 Flitsen VOORZITTER OR AH: Slagvaardige OR-structuur Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Maandag li COR-voorzitter Cor Schoon sprak vori ge maand in een exclusief interview in CORRelatie zijn verontrusting uit over de gevolgen van het huidige integratie- en decentralisatiebeleid bij Ahold. Hij zei daarin o.a.: ,,Met de Vers Vlees Groep, Distributie en Miro erbij is AH straks een werkmaatschappij met meer dan 30.000 werknemers. Als je dan een OR hebt van 25 leden dan zeg ik dat je maar beter geen OR kunt hebben, want dan wordt medezeggenschap een farce. Ik moet er trouwens bij zeggen dat ik de huidige medezeggenschapsstructuur bij AH ook verre van gelukkig vind. We moeten toe naar een constructie van deelondernemingsraden. Fraai gesproken, maar wat zou men hier bij de OR AH van vinden? Een reac tie van voorzitter Martin van 't Hazeveld op de uitlatingen van Cor Schoon en op de voorgenomen integraties. Onder verantwoording van de COR De voorzitter: ,,Cor Schoon hoeft zich geen zorgen te maken over de OR AH. Wi] letten zeker op onze zaak en Iaat de Centrale Ondernemingsraad (COR) maar liever op de zijne letten, want als je straks een structuur met groepsondeme- mingsraden krijgt, dan kun je je afvra gen wat de rol van de COR nog is. Dat vraag ik me nu trouwens ook wel eens af. Ik geef toe dat een grote werkmaat schappij als Albert Heijn een zeker risico voor de medezeggenschap met zich brengt. Maar eerst moet maar eens dui delijk worden hoe de nieuwe organisa tiestructuur eruit komt te zien en wat dat voor de medezeggenschap betekent. Dan pas kun je aan een slagvaardige OR-structuur gaan werken. Ik krijg bij andere werkmaatschappijen wel eens het idee dat ze alleen maar naar de me dezeggenschap kijken. Maar je kunt je afvragen of het wel zo'n goede zaak is dat er allerlei OR'en na de integratie van- hun werkmaatschappij blijven voortbe staan. Dan kunnen ze wel roepen: ,,We bestaan nog steeds", maar als ze straks met een 'sub-bestuurder' aan tafel zitten wordt het tijd dat ze zich afvragen waar ze mee bezig zijn. Dan betwijfel ik of ze wel voldoende power overhouden. De OR Miro bestaat ook nog altijd. Maar waar wordt zo meteen wat besproken? De OR AH zal bij belangrijke ontwikke lingen bij de Miro en andere geïnte greerde werkmaatschappijen zeker ad vies claimen. Waarom zouden de OR'en van de WG, Distributie en Miro niet ver der gaan als onderdeelcommissies var- de OR AH? Op die manier houden ze het kanaal naar de OR AH open. Als ze er- Zie verder pagina 7 De COR is inmiddels welgemoed aan een nieuwe zittingsperiode van 3 jaar begonnen. Een nieuw elan lijkt zich meester gemaakt te hebben van het hoogste personeelsvertegenwoordi- gende orgaan. CORRelatie heeft een van de nieuwe leden bereid gevonden om zo nu en dan eens wat dagboekfrag menten voor publikatie af te staan. De ze maand de eerste bijdrage. 'slecht'. Daar kun je mee aankomen bij de kiezers. Vandaag een overlegvergadering op het hoofdkantoor. Voor mij de derde keer. Als de bestuurder arriveert ben ik nog net op tijd om de deur voor hem open te houden. Eer dat ik dat mag doen. Je moet als COR-lid toch een beetje een correcte indruk maken op de leiding. Heb voor de bestuurder een doos eer steklas sigaren meegenomen. Kan geen kwaad. Ik weet hoezeer hij dat op prijs stelt. Voor z'n vrouw heb ik een bloe metje. Je hoort wel eens zeggen dat COR-leden zulke dwarsliggers zijn. On zin. Goede verstandhouding essentieel voor functioneren COR. Na afloop van de vergadering steken we er gezellig eentje op en regelen en passant de ver dubbeling van de reiskostenvergoeding voor COR-leden. Lees in de concept-notulen van de vorige vergadering dat ik gezegd zou hebben dat 'wij blij mogen zijn met zo'n bekwa me Raad van Bestuur, die het toch zo goed met ons voor heeft'. Kan herverkie zing wel vergeten als dat zo blijft staan Aan de andere kant kan'het naar de RvB toe geen kwaad dunkt me. Heb het zo ongeveer wel gezegd, maar in verband met geloofwaardigheid naar de achter ban bedoelde ik het anders. Notuliste ge beld voor enkele correcties. Draag haar op om in de notulen die niet voor RvB bestemd zijn, de woorden 'blij mogen' te vervangen door 'mooi klaar', 'bekwame' door 'onbekwame' en 'goed' door In Flitsen staat dat er van de nieuwe COR nogal wat verwacht wordt op het gebied van kritisch tegenspel. Welnu, aan mij zal het niet liggen, getuige de gecorrigeerde notulen van de vorige vergadering. Verbazend dat een werk maatschappij als de mijne een COR-lid van mijn kaliber heeft weten voort te brengen. Blader ter voorbereiding van de verga dering van de werkgroep financiën wat in het jaarverslag. Mooi gezicht al die cijfertjes. Vraag me alleen wel af hoe dat ook al weer zit met die dollarkoers. Hoe lager die is hoe meer je krijgt bij het wis selen. Waar maken ze zich dan eigenlijk zo druk om? Dat is toch juist gunstig? Bij gelegenheid eens vragen aan de finan ciële topman. 's Middags blijk ik het wachtwoord ver geten. Nodig in verband met veiligheid. Kom er niet in. En ik ben nog wel plaats vervangend voorzitter van de werk groep. Dreig met oprichting van een wil de COR. Helpt niet. Onverrichterzake te rug. Tijd voor een bezoek aan de achterban. Altijd nuttig om af en toe gezicht te laten zien. Al was het alleen al met het oog op herverkiezing. Ik heb een open oor voor de noden op de vloer. Notulen blijken inmiddels verspreid. Overal complimen teert men mij met de bekwame wijze waarop ik de RvB zijn vet gegeven heb. Men wil weten hoe ik gd stemmen inzake de integratie van de Vers Vlees Groep en Distributie. Sinds wanneer maken die deel uit van Ahold? Toch de envelop met de stukken maar eens openmaken. Het pleidooi voor meer informatie dat voorzitter Martin van 't Hazeveld on langs hield bij de installatie van de nieuwe OR AH, heeft zijn uitwerking niet gemist. In een speciale bijeen komst van de OR met directeur F.I. Ahlqvist en hoofd Personeelzaken AH J. Timmerman is de informatie-achter stand inmiddels volledig weggewerkt. Voorzitter Van 't Hazeveld sprak bij de installatie van de nieuwe OR zijn onge rustheid uit over de informatie-achter- stand waarmee de OR AH te kampen had. De OR zou daardoor in zijn functio neren belemmerd kunnen worden. De achterstand zou o.a. in de hand gewerkt zijn door de OR-verkiezingen, de jubi leumactiviteiten en de vakanties. Als ge volg daarvan is er in de afgelopen perio de weinig contact geweest tussen OR en directie. Meer informatie was volgens Van 't Ha zeveld nodig opdat de OR in staat zou zijn een beter inzicht in het beleid te krij- gen om daardoor adequater te kunnen handelen. Hij wees in dit verband met name op de voorgenomen integraties van de Vers Vlees Groep en Distributie binnen AH. Te weinig informatie zou in dit geval hebben kunnen leiden tot een minder slagvaardig optreden van de OR bij de behandeling van de adviesaan vragen. De snelle reactie van de directie op de woorden van de voorzitter wijst er vol gens de OR AH op dat ook bestuurder F.I. Ahlqvist de indruk had dat er wat aan de informatievoorziening schortte. We zijn nu in ieder geval weer volledig op de hoogte", aldus OR-secretaris Cees Gremmen. Een uitstekend ingelichte OR AH buigt zich momenteel over de advies aanvragen inzake de integraties. Onder verantwoording van de COR Martin van 't Hazeveld

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6