AANTAL FRANCHISE NEMERS ALBERT HEIJN GROEIT STUG DOOR „Meneer, ik wil smartegeld want mijn poedel is geroos terd in de magnetron" Flitsen pagina 5 1 Augustus 1988: Nieuwe Wet Produktaansprakelijkheid Poedel Sfeer Garnalen Premies De voortdurende groei van het aantal franchisenemers zelfstandige ondernemers die de Albert Heijn-formulc gebruiken - vervult hem niettemin met tevredenheid. Begonnen in 1981 kon in 1983 de 25e franchisenemer worden begroet. In mei 1985 kw am nummer 50 en in okto ber van dit jaar volgt een nieuwe mijlpaal. Dan opent in 's-Gravendeel de 75e fran- chisewinkel van Albert Heijn zijn deuren, terwijl op dit moment reeds 84 contracten met ondernemers zijn afge sloten. De heer Manuel re kent eind 1987 op 79 ge opende franchisewinkcls. Daarmee nemen deze super markten een aandeel van twee procent in op de markt. „En dat is niet mis." De AH-franchisemanager is niet alleen tevreden met het grote aantal franchisene mers, maar ook over hun om zet. Terwijl aanvankelijk was gerekend op 140.000 gulden omzet per winkel per week, blijkt die gemiddeld uit te ko men op bijna 160.000 gul den. Van de totale omzet van Al- bert Heijn is inmiddels bijna tien procent afkomstig van franchisenemers. Dat lijkt niet veel, gezien het feit dat ze nu meer dan 15 procent van alle AH-winkels beman nen. Maar daarbij moet wor den bedacht dat hun winkels vaak kleiner zijn dan de eigen Albert Heijn-filialen. Nee. de heer Manuel is best tevreden. „De groei in omzet bij de franchise-organisatie be droeg de eerste helft van dit jaar 31 procent", juicht hij bijna. ONTWIKKELINGEN De gunstige ervaringen met franchisenemers hebben dit jaar geleid tot een paar nieu- Het gaat goed met de franchise-activiteiten bij Albert Heijn. „Maar je moet nuchter blijven", stelt manager J. Manuel. „Tot nu toe is er wel iswaar sprake van een voortdurende groei, maar de realiteit dwingt ons ook rekening te houden met het feit dat een franchisenemer zijn activiteiten met een andere formule voortzet. Het zou normaal zijn dat er niet al leen franchisenemers bijkomen, maar er ook een enkele kan afvallen." we ontwikkelingen op fran- chisegebied. Zo zal begin ok tober het eerste Albert Ileijn- filiaal overgaan in handen van een franchisenemer. Het gaat om de AH-winkel in het Brabantse Gemert. De heer Rooijmans, nu al fran chisenemer in het nabijgele gen Beek en Donk, heeft de winkel gekocht. De be drijfsleider uit dat filiaal kan gezien het kadertekort bij Al- bert Heijn in een andere win kel goed worden ingezet. Zo worden drie vliegen in één klap geslagen: een AH-filiaal krijgt een bedrijfsleider, Ge mert behoudt zijn Albert Heijn-winkel. en onderne mer Rooijmans kan uitbrei den. niet ver van zijn 'oude' winkel vandaan. De perso neelsleden van AH Gemert kunnen kiezen voor werk in een ander filiaal of bij de heer Rooijmans in dienst treden. Binnen een half jaar kan die keuze nog worden herzien. Dat de heer Rooijmans een tweede AH-winkel in handen krijgt, is trouwens een ande re nieuwe ontwikkeling. Er zijn nu al 4 franchisenemers die hun kennis en kunde in meer dan één winkel tonen. Manuel Een derde ontwikkeling gaat komende herfst in 's-Graven deel van start. Daar begint een zelfstandig ondernemer met een splinternieuwe win kel onder de vlag van Albert Heijn. Waren alle vorige fran chisenemers zelfstandige on dernemers die al een eigen winkel dreven, in dit geval wordt helemaal opnieuw be gonnen. „Ontzettend spannend is dat", vindt de heer Manuel. „Bij andere franchisenemers kende je de oude situatie. Hier begin je helemaal op nul. Je hebt natuurlijk de markt onderzocht en je kent de kracht van de AI I-formule, maar het succes hangt verder af van het ondernemerschap en de veerkracht van de fran chisenemer." Het eigendom van het nieu we project ligt geheel bij de franchisenemer. Albert Heijn levert o.a. de formule en advi seert. maar de verantwoorde lijkheid voor winst of verlies is een zaak voor de onderne mer zelf. Dat zowel AH als hij vertrouwen in eikaars sterke punten hebben, blijkt uit het feit dat nog dit jaar in Schie dam en Ter Borg gelijksoorti ge projecten van de grond komen. TWEE KAMPEN Het aantal franchisenemers bij Albert I leijn groeit sterker dan het aantal eigen filialen. Bestaat er geen risico dat je twee kampen krijgt' De heer Manuel ontkent dat niet. „We zullen eraan moeten wennen dat Albert Heijn op twee to taal verschillende manieren op dezelfde markt actief is. In het begin kostte dat wat moeite, maar het gaat allengs beter." Aan een redelijke in tegratie van de zelfstandige ondernemers in de Albert Heijn-organisatie, die eerst wat raar aankeek tegen deze buitenbeentjes, heeft zeker ook de "Vereniging van Al bert Heijn-franchisencmers' bijgedragen. Intensief over leg tussen de vereniging en Albert Heijn leidt tot meer medewerking en samenwer king, en tot nieuwe ideeën. De heer Manuel: „Kritische partners? Heerlijk!" Het overleg heeft er de laat ste tijd bijvoorbeeld toe ge leid dat afspraken zijn ge maakt over de uitwisseling van management-informatie tussen de franchisenemers en andere AH-winkels. Ver der is een opleiding van de grond gekomen zodat fran chisenemers zonodig kun nen worden bijgeschoold. In middels hebben zich 36 van hen gemeld. De eerste twaalf ronden de cursus, gespreid over anderhalf jaar, dit najaar af. Een laatste initiatief dat in nauw overleg tussen de ver eniging en Albert Heijn is ontwikkeld, is de opleiding voor kinderen van franchise nemers die deze herfst be gint. Dat lijkt opnieuw een voorbeeld van samenwer king waarbij beide partners beter van elkaar worden. De heer Manuel: „Ondernemen is leuk. Kinderen van onder nemers zien dat eerder dan anderen en leren het vak al voor een deel in de praktijk. De detailhandel heeft een grote kans in deze groep haar toekomstig kader te vinden." Produktaansprakelijkheid lijkt een saai onderwerp, maar dat is het niet. In Amerika zijn tegen fabrikan ten rechtszaken gevoerd (en gewonnen) over ge roosterde poedels, als gevolg van een medisch on derzoek verdwenen paranormale gaven en door grasmaaiers veroorzaakte hartaanvallen. Door wij zigingen in de wetgeving verandert er ook in Euro pa op dat gebied veel. De Nederlandse regering wil de detailhandel zelfs altijd aansprakelijk stellen. Mr. A.L. Schmid, sinds 1 september plaatsvervan gend hoofd Externe Betrekkingen van Ahold, voor spelt dat de Wet Produktaansprakelijkheid, die op 1 augustus 1988 in werking treedt, ingrijpende gevolgen zal hebben. Al voordat hij heeft plaatsge- nomen in de zithoek op de kamer van de heer Baljon, die- hij tijdelijk vervangt als se cretaris van de Raad van Be stuur van Ahold. steekt Schmid van wal. „De nieuwe Europese wetgeving regelt de strikte aansprakelijkheid van producenten voor scha de die door produkten is ver oorzaakt. Een klant van ons die oogletsel oploopt door een springende limonadefles, kan bij de fabrikant een claim indienen voor immateriële schade, zeg maar smartegeld. en natuurlijk voor materiële schade. Dit. ook als de fabri kant kan bewijzen dat hij alle voorzorgsmaatregelen, wel ke je redelijkerwijze mag ver wachten, heeft genomen Wat de materiële schade be treft moet er dan wel sprake zijn van schade boven de 1.250,-. De Nederlandse re gering vindt dat laatste ken nelijk niet zo leuk en wil dit 'gat' voor de consument nu dichten door een wet op de consumentenkoop. Maar de wijze waarop zij dit denkt te moeten doen, vindt Albert Heijn niet juist. Uitsluitend de detaillist namelijk zou dit risico moeten dragen. Smartegeld kenden we in Ne derland toch al? ,Ja. maar tot nu toe op zeer bescheiden schaal. De Nederlandse rech ter is veel terughoudender dan zijn Amerikaanse colle ga's. Maar als we niet oppas sen krijgen we hier op den duur dezelfde toestanden als in de VS. Daar lopen de claims nu in de miljoenen dollars." Daarvan kent Schmid wel een aantal sterke staaltjes. „Een mevrouw die per ongeluk haar poedel roosterde in de magnetron kreeg bijvoorbeeld een forse schadevergoeding toegewe zen door de rechter. Ze had nergens in de gebruiksaan wijzing gelezen dat poedels doodgaan wanneer je ze na het wassen droogt in zo'n oven. Zelfs iemand wiens pa ranormale gaven zouden zijn verdwenen na een scanner- onderzoek in het ziekenhuis kreeg smartegeld. Of wat denkt u van de man die na het tienmaal vergeefs starten van zijn motormaaier dood neer viel in de tuin. De fabrikant van de maaier moest de nabe staanden smartegeld betalen. De rechter vond dat de maai er meteen had moeten star ten. of dat in de gebruiksaan wijzing had moeten staan, dat zo'n kreng soms niet meteen start." Gelukkig verkoopt Albert Heijn geen grasmaaiers. „Dat niet, maar wel limonadefles- sen, lucifers en conserven. Hoewel de meeste ongeluk ken gebeuren met huishou delijke apparaten waar je vanaf kunt vallen of die onder stroom kunnen komen te staan, ioopt ook de levens middelensector een behoor lijk risico. Glazen limonade- flessen kunnen ontploffen. Afgebroken koppen van luci fers kunnen brand veroorza ken. Een steen tussen de doperwten kan iemand z'n gebit kosten. Dit komt in de hele levensmiddelenbranche voor en daarover komen na tuurlijk klachten. En terecht! Die klachten nemen we altijd serieus, al is er soms wel eens reden om aan het waarheids gehalte te twijfelen. We pro beren zo snel mogelijk te rea geren. Dat is belangrijk. Je moet de klant niet het gevoel geven dat we proberen de zaak te verdoezelen. Bijna al le gevallen worden in goed overleg tussen de bedrijfslei der van het AH-filiaal en de klant opgelost. Gaat het om een klein ongeluk, een blau we plek bijvoorbeeld, dan is een gesprek met een bloe metje of waardebon al vol doende. Bij ernstiger zaken schakelt de bedrijfsleider Ju ridische Zaken in. Die afde ling neemt onmiddellijk con tact op met de fabrikant. De ze is tenslotte eindverant woordelijk. Maar voor onze huismerken worden wij door de nieuwe wettelijke rege ling als 'fabrikant' be schouwd." Wanneer er iets met een voe dingsmiddel mis gaat. kan dat ernstige gevolgen hebben. Schmid: „Denk maar aan wat Iglo een paar jaar geleden overkwam met de diepvries maaltijden. Of de toestanden rond de garnalen in 1984. Niet voor niets is de kwali teitscontrole in de Neder landse levensmiddelenbran che uitstekend geregeld. Ook Albert Heijn neemt altijd een enorme zorgvuldigheid in acht. Voor onze leveranciers geldt hetzelfde, maar je moet accepteren dat er zelfs na de beste controle iets mis kan gaan. De overheid grijpt vooral op het terrein van voe dingsmiddelen onmiddellijk in. De garnalen-affaire leidde meteen tot wetswijzigingen. Voor de samenstelling van en toevoegingen aan bijna alle levensmiddelen bestaan wet telijke voorschriften. Dat de overheid de veiligheid van onze produkten goed wil re gelen is begrijpelijk. Maar de huidige plannen van de rege ring met de eenzijdige aan sprakelijkheid van de detail list voor de schade onder de 1.250,- gaan ons echt te ver." „Vrijwel altijd zit de fout bij de fabrikant. Volgens ons is het consumentenkoopvoor- stel strijdig met het Europees recht. Het is dan ook niet on denkbaar dat bij het door gaan van de regeringsplan nen de zaak zal leiden tot een procedure bij het Europese Gerechtshof." Hoe dan ook. het aantal smar- tegeldzaken zou wel eens kunnen gaan toenemen. Wie moet dat betalen? Schmid: „Wanneer het met het smar tegeld echt uit de hand zou lopen, draait de consument er uiteindelijk zelf voor op. Tegen smartegeldclaims moet je je verzekeren. Op een zeker moment komen de hogere verzekeringspremies in de prijzen tot uiting. Dit kan nooit de bedoeling zijn en daarom hopen we maar. dat de rechter in Nederland niet op de Amerikaanse 'poe- del'-toer gaat."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 5